Filosofování pod starým mohutným dubem


R.E.M.
R.E.M. 17.01.2018 v 21:57

Nedávali jsme si nějaký čas na přečtení? Po uplynutí bychom mohli diskutovat, pokud bude zájem. Mám Nebeský strom v živé :) paměti.

R.E.M.
R.E.M. 17.01.2018 v 22:00

denib: Já jsem plánovala pokračovat Pražským hřbitovem jako 2. knihou v pořadí

Makropulos
Makropulos 17.01.2018 v 22:01

Já nějak zapomněla na ten Pražský hřbitov. Mám nachystaný Jarmark marnosti.

denib
denib 17.01.2018 v 22:15

Dali jsme si 3 měsíce a začali jsme 13. 11. Takže je ještě čas. Ale zjistila jsem, že tři měsíce jsou prostě moc dlouho na to, abych o tom pak ještě zvládla nějak podrobněji mluvit.

R.E.M.: Taky jsem původně plánovala pokračovat Pražským hřbitovem. Ale pokud by nepokračovala výzva, tak bych si to pořadí trochu přeházela, protože na Sbohem, armádo jsem prostě hodně zvědavá :-)

EmmaKrizova
EmmaKrizova 17.01.2018 v 23:21

Myslím, že ti co si knihu ještě nepřečetli, ji už ani číst nechcou.
Hlasování se mi moc líbilo, proto bych udělala nové. Vítěz je vždy jen jeden. Opravdu se za to přimlouvám.
Kniha nebyla podle mého gusta. Bernadetta nebo jak, no to jsem kulila voči, jak nereálně se to dá napsat. Taková emancipovabá žena, a zazdí se s člověkem ke kterému necítí nic a nic jí nemůže dát . A miluje člověka, který ji nechce ale ona ho miluje dál a pořád. Taková žena musela dávno pochopit jak je to s láskou.
Proč se tam pořád popisovalo, jak je ten či onen muž krásný?
To Harry nechápal , že jeho syn potřebuje otce a jeho že na muže?
Co je proti tomu kostel?
Absolutně žádný smysl pro to, co je opravdová povinnost muže(člověka)
To na něm elitářská výchova jeho rodičů nezanechala ani jednu čmouhu?
Znenadání zjistil, že miluje holku, kterou 12 let neviděl?
Byla ona děvčátko nebo žena, když se viděli naposledy?

Makropulos
Makropulos 18.01.2018 v 00:21

EmmaKrizova: Myslím, že my dvě jsme se v hodnocení knihy naprosto shodly. Takže já už vlastně nemám o čem psát.


kapr
kapr 18.01.2018 v 04:19

Mám pocit, že jsem si půjčoval před časem přes meziknihovní výpůjční službu něco v technické knihovně, a bylo to podle mne snad zdarma. Byla to sice kniha do jisté míry odborná, jazyková, ale rozhodně technického zaměření nebyla. Byla to tehdy absenční výpůjčka, ale byla stroze omezena na 30 dnů! Hledal jsem to teďka na mlp.cz, ale v noci jim ty stránky moc nefungují - dává to eror.
Myslím si, že odborná knihovna bude levnější, má na to fondy. Naopak chudá obecní knihovna počítá každou korunu, a nechá si to tudíž zaplatit, poštovné je drahé, a koukají na tom případně i něco vydělat. (Uvažují raději pro jistotu náklady u tlusté bichle.)

tester
tester 18.01.2018 v 07:51

.....chudá obecní knihovna počítá každou korunu, a nechá si to tudíž zaplatit,...za totáče byly knihovny bohaté. a vesničané chudí. Dnešní bohatý vesničan si to v pohodě zaplatí. Má husy, slepice, prase, kozu atp. a tím ušetří za potraviny. Všichni žijí z luftu a není kolem nich žádná práce. Tak to vidí měšťáci, kteří jsou diskriminovaní, protože zvěřinu nemůžou mít v paneláku. Požádám EU o dotaci na meziknihovní výpůjční službu prostřednictvím českého zástupce v Bruselu.

Marika Vanova
Marika Vanova 18.01.2018 v 08:05

EmmaKrizova: myslím, že jsme na tom s Nebeským stromem podobně, ale ten konec románu si to u mě vylepšil, nějak jsem to u Harryho jako umělce a ten jeho slib, že to dokončí, chápala. Ovšem Benedeta byla jako superžena. Mám doma ještě další dva díly, ale už se mi do toho moc nechce.

Marika Vanova
Marika Vanova 18.01.2018 v 08:07

Také bych dala časem nové hlasování o nové knihy, líbilo se mi to. Teď mám toho teda dost v plánu, ale zapojím se, když bude možnost.

Richie1
Richie1 18.01.2018 v 10:40

Emmo: zkusím reagovat a popsat své pocity z knihy.
Ta Bernadetta byla opravdu trochu zvláštní (na tu dobu). Jakoby se dnešní emancipovaná žena ocitla v 13. století. Myslím ale, že to bylo tak, že k Harrymu cítila lásku, zatímco k Isambardovi úctu. Zda nakonec svolila být s Isambardem kvůli své lásce k Harrymu (aby mu byla nablízku) netuším. Možná to tak bylo. Každopádně to bylo sebezničující. :-)
Harry je tak trochu snová postava - opět jakoby přenesená z doby mnohem kultivovanější a novodobější. Jeho smysl pro spravedlnost byl příliš rozvinutý - na tu dobu v podstatě nereálný. Byl mi tím sympatický, to ano - ale cítil jsem, že do té doby nepatří. Také mě překvapilo, jak si po mnoha letech vzpomněl na Gileis - a jaksi opožděně uvědomil, že ji vlastně miluje. To bylo trochu přitažené za vlasy ... ale budiž, romantika si žádá své. :-)
On byl umělec, tělem i duší - možná proto byl schopen nadřadit své umělecké dílo i nad rodinu. To se dá pochopit (ačkoli já bych tak nejednal, nejsem umělec).
Harry měl také obrovský smysl pro čest - jeho rozhodnutí vrátit se k dostavění kostela a podstoupit i trest od Isambarda - je až nepochopitelné. Tak se ovšem dokázali chovat někteří rytíři té doby - pro svou čest jít i na smrt. A Harry byl šlechtic, svým způsobem tedy výplod té doby. To byl ostatně i Isambard - i když i ten se tak trochu vymykal běžné realitě té doby (svou neústupností, poctivostí, hrdostí ...).
Celkově se mi román velmi líbil, mám rád romantiku a v této knize jí je dost. Závěr byl pro mě smutný, Harrymu jsem fandil - ale chápal jsem nevyhnutelnost toho osudu.
Rád jsem si tu knihu po letech opět přečetl - a už se těším i na druhý díl, který se mi kdysi líbil ještě o něco více.

EmmaKrizova
EmmaKrizova 18.01.2018 v 11:40

NO , jo. Abych zas nekřivdila , ..kniha byla i napínavá. Jinak bych ji nedočetla.

denib
denib 18.01.2018 v 12:02

Bernadetta pro mě byla nevěrohodná a nesympatická. A Harryho prozření, že je zamilovaný do té malé holky, kterou x let neviděl, bylo nereálné, ale hezké. Prostě to je pohádka, jak tuším jednou poznamenal Eicherik. Jinak v podstatě souhlasím s Richiem. Chápu Harryho touhu dostavět kostel a dodržet slib. Kostel pro něj mnoho znamenal, byl to jeho život a mně to bylo sympatické. Asi hloupé, ale sympatické. A chápu Isambarda a jeho touhu po pomstě. Kniha se mi natolik dobře četla a natolik líbila, že i ty dvě výhrady šly stranou. Kdysi dávno jsem přečetla všechny tři díly, ale už si to moc nepamatuji. Nyní jsem zatím přečetla dva a musím říct, že druhý byl lepší. Hlavně v něm skoro není Bernadetta, jen maličko :-) Ale obávám se, že ve třetím díle zase bude a nějak se mi do něj nechce. Ale stejně ho někdy přečtu.

Text příspěvku byl upraven 18.01.18 v 12:04

Hraboshka
Hraboshka 18.01.2018 v 12:30

A mně zrovna byla Bernadetta sympatická... Líbil se mi způsob, jakým milovala Harryho. I to, jak se chovala k Isambardovi. A jak se zachovala v závěru.

Líbil se mi i Isambard; je to taková ta postava, která sice není kladná, ale stejně ji nějakým způsobem mám ráda. Ale rozházel si to u mě v závěru - to, co chtěl udělat Harrymu, bylo fakt hnusné.

Je sice pravda, že celkově v knize je pár věcí, které nedávají úplně smysl - ale brala jsem to tak, že jde o romantiku, v podstatě červenou knihovnu, takže mi to ani nevadilo. Užívala jsem si to o to víc, že normálně vyloženě romantické knihy moc nečtu.
Příběh byl napínavý, bavily mě popisy architektury. Celkově bych řekla, že je to úplně jiný druh knihy, než obvykle čtu, ale moc jsem si ji užila.

denib
denib 18.01.2018 v 13:07

Isambard v sobě opravdu měl něco sympatického Třeba to, že dodržoval své sliby. Ve druhém díle hraje Isambard velkou roli.

Hraboshka
Hraboshka 18.01.2018 v 13:14

denib: Fakt? Tak nějak bych si myslela, že Isambardův příběh tady končí... Ale takhle mě to docela láká si ten další díl brzy přečíst.

denib
denib 18.01.2018 v 13:19

Fakt :-)

Marika Vanova
Marika Vanova 18.01.2018 v 13:32

Taky se mi líbilo, jak Benedetta jednala na konci a Harry nemusel tak nesmyslně trpět.
Tak že bych do toho druhého dílu šla, nalákali jste mě. Myslela jsem si stejně, že tady Isambard končí, musím říct, že někdy mi ho bylo líto, jak zjišťoval, že Benedetta nebude cele nikdy jeho a přála bych jim to, bylo by to pěkné.

Richie1
Richie1 18.01.2018 v 14:46

To, co musel udělat Isambard v prvním dílu, ho nutně zasáhlo a v druhém dílu to bude znát. Jeho postava se opravdu bude zajímavě vyvíjet. Také mi je v pokračování sympatičtější.

bubka
bubka 18.01.2018 v 18:59

Já mám tu knížku doma, ale neláká mne. Přečetli jste i další díly?

Eicherik
Eicherik 18.01.2018 v 19:04

Tak vida, došlo i na diskuzi. :-)

Eicherik
Eicherik 18.01.2018 v 19:35

Marika: Kolik jsi už přečetla těch Exnerů? :-)

Marika Vanova
Marika Vanova 18.01.2018 v 19:48

Eicherik: právě že jenom jednoho, ale myslím, že časem se k němu vrátím, proč?

Eicherik
Eicherik 18.01.2018 v 19:53

Zaznamenal jsem, že jsi tu Pastvinu kladně okomentovala, tak jsem byl zvědavej, jestli jsi toho přečetla více. :-)

Marika Vanova
Marika Vanova 18.01.2018 v 19:54

A ty jsi ho četl? Popřípadě, líbí?



Vložit příspěvek