Filosofování pod starým mohutným dubem


Eicherik
Eicherik 18.01.2018 v 19:55

Ještě ne, ale určitě se do toho pustím. :-)

Marika Vanova
Marika Vanova 18.01.2018 v 20:05

Já jsem právě ani to televizní zpracování neměla možnost zkouknout, ani to staré s Kodetem a tak bych ho chtěla dát v psané podobě. Exner je mi v knize sympatický, neubráním se, že si ho nepředstavím jako M. Dlouhého, ale nevadí mi to. Líbí se mi, že to je taková "poklidná" detektivka, bez potoků krve ;-)

R.E.M.
R.E.M. 18.01.2018 v 20:53

Musím být stručná, neb píšu na mobilu a ještě stávkujícím...

Nebeský strom se mi líbil. Dobrodružný, romantický. Bylo to jiné vyprávění příběhu, jiné než knihy, které běžně čtu. Připomínalo mi to legendy, pověsti o hrdinech. Měla jsem podobný pocit jako Richie - v knize byla oslavována čest, rytířské chování, láska v tak romantické a osudové podobě až to bylo zcela nereálné a nepravděpodobné. Skvělá byla atmosféra stavby chrámu, tvoření soch, to nadšení, krása...
Vy, co jste knihu nečetli, pozor - dál budou spoilery!!!

Můj vztah k postavě Harryho byl... Na jednu stranu jsem chápala jeho touhu dokončit dílo, obdivovala jsem jeho smysl pro čest a sebezničující dodržení daného slova, na druhou stranu mě namíchl, že nedal přednost své ženě, zřekl se své zodpovědnosti za výchovu svého dítěte ve stylu "ať si poradí sami", zkrátka jeho rozhodnutí vůči rodině bylo dost bezohledné.

To zamilování Harryho do holčičky po letech bylo divné, stejně jako láska Bernardety k Harrymu téměř ze dne na den, bez poznávání. Prostě raz, dva - bum a je tu láska na celý život.

Bernardetta mi byla sympatická, přestože jsem nechápala její rozhodnutí vzít si Isombarda v době, kdy už si uvědomovala jeho temná zákoutí a krutost. Doufala jsem, že se s Harry dají dohromady - no nic, blbý to nápad, asi jsem zkažená pohádkově romantickými knihami, které občas čtu :-)).

Isombarda jsem nesnášela a Harryho žena mi taky nepadla do oka.

Závěr - pěkné romanticko-rytířské čtení, kde je čest, láska, krutost atd.

Pravda, na druhý díl jsem nějak neměla chuť, ale, vy poddubáci jedni, zase jste mě nalákali! :-))

Bubka: K dřívějším komentářům, že 2. díl je ještě lepší přidám doporučení od pí knihovnice. I ona říkala, že se jí líbily všechny díly.

Díky příznivému horoskopu a šťastné konstalaci mobilu jsem nakonec zvládla, i přes hozené klacky pod klávesnici, vcelku dlouhý a rozpovídaný komentář.

Text příspěvku byl upraven 18.01.18 v 21:02

EmmaKrizova
EmmaKrizova 18.01.2018 v 21:24

TAK diskuze proběhla. NECHCETe. Dát nové hlasování? Já bych do.toho šla. ,,

Richie1
Richie1 19.01.2018 v 00:06

A nezkusíme nejdřív číst ty knihy, které se umístily na druhém, třetím místě? Když už jsme je vybrali ...
Jinak jsem pro, abychom tohle vybírání knih a jejich společné čtení udržovali dál.

denib
denib 19.01.2018 v 00:51

Takže kdo je pro, abychom si teď přečetli Pražský hřbitov? A kdo by chtěl místo toho znovu hlasovat?

U Emmy a Richieho už vím. Já jsem pro Pražský hřbitov.


R.E.M.
R.E.M. 19.01.2018 v 01:59

Jsem pro Pražský hřbitov - 2. vybranou knihu.

Text příspěvku byl upraven 19.01.18 v 02:00

Eicherik
Eicherik 19.01.2018 v 06:20

Já jsem taky pro Pražský hřbitov, jenom nevím, jestli se tohoto kola zúčastním, protože knihu nemám, do knihovny se chci přihlásit až se oteplí a v antíku je drahá. :-)

Richie1
Richie1 19.01.2018 v 06:26

Eicherik: a co si ji sehnat jako e-knihu?

Marika Vanova
Marika Vanova 19.01.2018 v 07:59

Mně je to asi jedno, u nás v knihovně ho mají, jen se bojím, že to nebude úplně pro mě, ale na mě nedejte, přizpůsobím se.

R.E.M.
R.E.M. 19.01.2018 v 08:52

Eicheriku, ad knihovna
U nás už se proti včerejšku oteplilo. Já nevím, ale: Není už čas? :-))

Makropulos
Makropulos 19.01.2018 v 09:57

Já jsem taky pro Pražský hřbitov a pak ještě možná Jarmark marnosti. Když už byly na "bedně".

Eicherik
Eicherik 19.01.2018 v 15:55

Richie1: Nejsem přítel e-knih. :-)

R.E.M.: Až bude svítit sluníčko a teplota dosáhne 20 stupňů Celsia. :-)

Text příspěvku byl upraven 19.01.18 v 15:56

denib
denib 19.01.2018 v 15:58

Eicherik: Mám za to, že původně jsi říkal, že se do knihovny přihlásíš "až" po začátku roku. Který rok jsi myslel? :-)

Eicherik
Eicherik 19.01.2018 v 16:00

denib: Správná připomínka. :-D Letošní, ale až se trochu oteplí. :-)

Richie1
Richie1 19.01.2018 v 17:52

Eicheriku, ani já nejsem přítelem e-knih (i když čtečku mám a už jsem asi dvě knihy v ní přečetl).
Tak je ještě jedna možnost, že bych ti tu knihu půjčil - oba jsme Pražáci, jestli se nepletu. :-)

Eicherik
Eicherik 19.01.2018 v 18:08

Richie1: Je to tak, jsem opravdu z Prahy. Tvé nabídky si moc vážím. :-) Já to pořeším přes tu knihovnu. Opravdu za nabídku moc děkuji. :-)

Eicherik
Eicherik 19.01.2018 v 22:05

1890 - titulná skladba
https://www.youtube.com/watch?v=iUMRD0Do3A0

Eicherik
Eicherik 20.01.2018 v 13:56

Pražský hřbitov nebude zrovna lehké čtení. :-) Někdo přiřadil k tomuto dílu mezi podobné knihy Mlýn na mumie. To se mi moc nepozdává. :-)

Marika Vanova
Marika Vanova 20.01.2018 v 14:03

Takže jdeme do toho?

Eicherik
Eicherik 20.01.2018 v 14:05

No jasně. ;-) Hrrrrr na ni!!! :-)

R.E.M.
R.E.M. 20.01.2018 v 16:43

ad Pražský hřbitov
Nechám se překvapit. Od autora to bude teprv moje druhá kniha, můžu porovnávat. Půjčím si ji v únoru, až dočtu všechny půjčené a téměř všechny domácí rozečtené knihy.

Text příspěvku byl upraven 20.01.18 v 16:46

Eicherik
Eicherik 20.01.2018 v 16:59

Umberto Eco. Jméno růže, pro mně nepřekonatelná perla. Četl jsem i Foucaltovo kyvadlo. Kdysi se mi tahle kniha líbila a musím si jí někdy přečíst znovu. Ještě jsem četl Ostrov včerejšího dne, ale nedokážu ji z odstupu obodovat, takže si ji musím také někdy znovu přečíst. Na Pražský hřbitov se hodně těším. :-)

Napište (kdo jste tak ještě neučinil), kdo se ještě přidáte. :-)

denib
denib 20.01.2018 v 17:13

Taky začnu až v únoru. Chci nejdřív dočíst půjčené knihy.

Richie1
Richie1 20.01.2018 v 17:20

Jméno růže jsem četl dvakrát, ale jinak nic jiného od Eca - takže jsem na Pražský hřbitov zvědavý. Pokud s jeho čtením nespěcháte, tak také začnu až v únoru - mám toho teď rozečteného nějak moc.



Vložit příspěvek