Fantasy pro muže


Fritaaa
Fritaaa 01.01.2013 v 11:51

Zdravím,
chtěl bys vás požádat o doporučení čtivého a originálního fantasy románu, nejlépe knižní sérii. Mám za sebou zatím vydané díly A Song of Ice and Fire a začal jsem číst Malazská kniha padlých. Uvítal bych něco přesně mezi těmito sériemi. Od Malazu jsem očekával hodně, ale po padesáti stránkách Měsíčních zahrad se asi dál nepodívám, je to strašně chaoticky napsané, hodně pasáží musím číst vícekrát, postavy neumí mluvit a za padesát stránek jsem pořád u té jedné a vskutku nezajímavé postavy s ještě nezajímavějším příběhem. Opravdu budu rád za návrhy, mám teď spoustu volného času a pořádnou knižní sérii bych uvítal. Ještě bych měl jen požadavek, aby to bylo, jak jsem již psal, "originální". Například jako mnou zmíněné série. Netoužím například po skřetech - jestli teda nebudou převelice dobře zpracovaní. Magie a kouzla mi nevadí, ale například Malaz je pro mě už příliš přehnaný. Fialové postavy mít v knížkách nemusím. Kdyby měla kniha temnou atmosféru bylo by to nevýslovné plus. Mám také rád hodně postav, jako v ASoIF. Nepište ale prosím o Zaklínači, asi po dvaceti stránkách (potyčka o kovárny) jsem to zase vrátil. Díky moc za knihy a přeji šťastný nový rok.

Aniday
Aniday 03.01.2013 v 22:58

http://cs.wikipedia.org/wiki/Henri_Loevenbruck

moc fajn čtení...


také potřebuju poradit...
sháním fantasy o nadpřirozených bytostech, elfech, vílách, skřítcích, "potvůrkách" všeho druhu, jednorožcích...

kurcatovium
kurcatovium 04.01.2013 v 12:52

Fritaa: Trhlinové války, Hadí ságu nebo něco dalšího od Feista jsi nezkoušel?

Aniday: Zkus Otcové prstenu - Kořeny moderní fantasy před Tolkienem.

Karea
Karea 04.01.2013 v 18:49

Když jsem četla, že kniha může mít "temnou atmosféru" hned se mi vybavila série - Malus Temná čepel (D. Abnett , M. Lee)
I když nemůžu říct, že by příběh byl extra originální, tak hlavní 'hrdnina' tomu odpovídá. =)

Dál série - Noční anděl (Brent Weeks)
Nebo - Pán ledové zahrady (Jarosław Grzędowicz)

Fritaaa
Fritaaa 05.01.2013 v 19:36

Díky za návrhy, určitě na to kouknu :).

pajonek
pajonek 05.01.2013 v 20:30

Fritaaa - doporučil bych ti nečíst z fantasy nic ! Pokud stvoříš o fantasy serii Malazská Kniha padlých po přečtených 50 stranách takový blábol --- cituji tě: / Od Malazu jsem očekával hodně, ale po padesáti stránkách Měsíčních zahrad se asi dál nepodívám, je to strašně chaoticky napsané, hodně pasáží musím číst vícekrát, postavy neumí mluvit a za padesát stránek jsem pořád u té jedné a vskutku nezajímavé postavy s ještě nezajímavějším příběhem./, tak pak opravdu nečti dál nic..........Není to jednoduché čtení, ale na našem trhu pořád jedno z nejlepších.....


Fritaaa
Fritaaa 05.01.2013 v 21:20

pajonek: jen mi nevyhovuje, jak je to napsané, toť vše. Je to podle mě úplně normální, že každý má rád jiný styl psaní. A jen proto, že je to "jedno z nejlepších čtení na našem trhu" to přeci ještě neznamená, že se zákonitě musí líbit i mě. Už jen to, že má ta série aktuálně na kontě deset knih určitě značí obrovskou přízeň fanoušků, mě si ale kniha ničím nezískala. Já se ocitám uprostřed děje, ale nic o tom světě nevím. Je mi pár větami naznačeno, co se děje, kdo a proč vládne a jak říše vypadá, ale já bych snesl i trochu podrobnější popis. Především z historie celého kontinentu (nebo jak vlastně svět vypadá?). Také mi chybí jakýkoliv popis postav, je mi jen naznačeno co zhruba má na sobě a jaké má vlasy, ale co se v tom popisu trošku vyžít? Já osobně, kdybych si měl vybrat mezi Malazskou knihou padlých a Písní ledu a ohně, jednoznačně bych volil George R. R. Martina. To je pro mě pan spisovatel. Nemusím číst odstavec či větu několikrát, všechno mi dává už od začátku smysl a hlavně se sžiji s postavami. Já jsem celou sérii přečetl během chvilky, u Malazu jsem většinu času kontroloval písmenka a na každé stránce jsem alespoň něco četl vícekrát. Stevenson mi naprosto nevyhovuje svým stylem a proto jsem o knize napsal, co jsem napsal. Uznávám ale, že je zde určitě spousta lidí, kterým se série líbí. Prosím. Proč ne. neberu vám to :).

pajonek
pajonek 05.01.2013 v 22:08

Fritaaa - Karel Čapek kdysi napsal "Kritik je člověk který říká, jak by psal kdyby to uměl"....tys nám nenapsal nic, jen, že ti nevyhovuje styl psaní a jen ses vlastně vyplakal, že kniha není napsaná tak, jak by sis přál ty. Ještě jednou tě cituji : "Já se ocitám uprostřed děje, ale nic o tom světě nevím......." - po 50 stranách se ocitáš uprostřed děje????? Tahle série má hodně pomalý rozjezd, prolíná se několik dějů najednou, ale vše se spojuje v jeden kus, který nemá chybu.......
Čti si co chceš, najdi si něco originálního.....a hlavně nám o tom napiš. Přeji ti hodně pěkných chvil nad knihami, já už je tak trávím od roku 1957.....kdy jsem si "přehákal" první pohádku z Báchorek .......

Text příspěvku byl upraven 05.01.13 v 22:10

zlovlk
zlovlk 05.01.2013 v 23:25

R. Scott Bakker - trilogie Princ ničeho (První přichází tma, Válečný prorok, Tisícerá myšlenka).
Něco mezi Martinem a Tolkienem, "křížové" výpravy, spousta temnoty, sexu a silných charakterů. Taky občasné hravé nakousávání filosofie, kterou autor studoval. Doporučuji dočíst k Achamianovi, nenechat se odradit začátkem - ten může působit náročně, ale zbytek knihy už tak hutný není (až na některé pasáže).

Fritaaa
Fritaaa 06.01.2013 v 09:21

pajonek: Mě přijde naprosto správné, že se o knize může vyjádřit i někdo, kdo neumí psát. Proč by člověk, který není spisovatel, nemohl říct své názory a postřehy?
Nemusíš se rozčilovat, že jsem si o tvé oblíbené knize dovolil napsat, že se mi nelíbí. Pořád ještě můžu psát své názory na věci kolem sebe. Zkus přijmou fakt, že se u tak velkolepého díla najde pár jedinců, které neosloví.

Text příspěvku byl upraven 06.01.13 v 09:22

Shadow
Shadow 06.01.2013 v 10:08

Fritaaa: Jak doporucuje kurcatovium, tak bych zkusil neco od Feista. Dal bych doporucil Zaklinace od Sapkowskiho a treba i Amber od Zelaznyho, i kdyz ten neni moc temny :)

pajonek: Musim se Fritaaa zastat, napsal jen svuj nazor a nikomu ho nevnucuje, zatimco ty ho zacnes napadat s tim, ze jestli se mu nelibi stejna kniha jako tobe, tak by radsi nemel cist vubec.

pajonek
pajonek 06.01.2013 v 11:22

Shadow, Fritaaa - vůbec nechápete o co jde.....tahle série už má několik tisíc stran ..... není přece normální, aby někdo po 50 stranách knihu odsoudil jako nečitelnou ............. koncovka , už na vás nereaguji

pajonek
pajonek 06.01.2013 v 12:29

Přece jen se k tomu musím ještě jednou vrátit. V podstatě jde o to, že někdo musí "bránít" dobré čtení. Představa, že si první příspěvek přečte někdo neznalý a řekne si, tak tohle nebudu nikdy číst......je prostě nepředstavitelná.
Fritaaa - tvůj názor ti nikdo nebere, ale reakce musí být trochu tvrdší.
Shadow, že pozorně nečteš příspěvky a reaguješ na něco, je vidět na první pohled....doporučuješ Fritaaaaovi Zaklínače! Přečti si první příspěvek, kde vyloženě píše: Nepište ale prosím o Zaklínači, asi po dvaceti stránkách (potyčka o kovárny) jsem to zase vrátil.......
Na to už raději ani nereaguji..........

Shadow
Shadow 06.01.2013 v 15:28

pajonek: Chybicka se vloudila i prestoze jsem si znovu celou diskuzi procital jestli o Zaklinaci nekdo neco nepsal, ale prvni prispevek jsem nedocetl do konce. Mozna i protoze Zaklinace nikdo v diskuzi "nebrani". Co se tyce Malazske knihy padlych, tak jestli mu nesedl styl autorova psani po 50ti stranach, tak pochybuji, ze se tento styl zmeni ve zbytku dila. Nikde mi neprijde, ze by nejak dilo a autora napadal, porad to beru jako jeho nazor a ja mam napriklad porad v planu si tuto serii precist. Neco jineho by asi bylo, kdyby precetl 50 stran a pak napsal do komentaru ke knizce, jak cela serie stoji za nic. Tady v diskuzi tim spise jen vymezil to, jakou literaturu hleda.

Fritaaa: Abych teda v doporucenich nahradil Zaklinace, tak jeste muzes zkusit Drenajskou sagu od Gemmella, ktera je dobre ctiva i kdyz podle me trochu jednodussi a opakujici se, co se tyce deje.

Fritaaa
Fritaaa 06.01.2013 v 15:38

Shadow: díky za tipy, určitě zkusím. A také děkuji za podporu.

Gnomo
Gnomo 06.01.2013 v 15:46

"MKP" je skvělá fantasy. Mám za sebou čtyři díly a nejvíc se zatím líbil "Dóm řetězů" a v něm zejména kniha první: "Tváře ve skále". Orlong je prostě kanec! :-) Mohu jen doporučit! Je třeba si zpočátku zvyknout na trochu odlišný projev autora. Ve hře je spousta postav, což také nevyhovuje úplně všem. Já to mám v tomto případě přesně naopak. On se s tím Erikson totiž příliš nemaluje. Oblíbíte si svého hrdinu a najednou šmik...
Děj je zajímavě propleten. Dalo by se říct, že "Vzpomínky ledu" navazují na "Měsíční zahrady" a "Dům mrtvých" má své pokr. v "Dóm řetězů". V další knize "Půlnoční vlny" se otevírá příběh nový na jiném místě... atp. V určitých částech děje prostupují a tvoří pak jeden velký celek...
Jak jednou pronikne čtenář do příběhu, dá se na něm vytvořit nemalá závislost... :-)

Dell
Dell 06.01.2013 v 19:03

Taky se mě dotkne, když někdo odsoudí mou oblíbenou knihu, ale na druhou stranu má každý jiný vkus a to, že se mu nelíbí styl psaní, může poznat po padesáti stranách. Nevidím nic špatného na tom, že někomu tohle nesedí a chce něco, co je sice fantasy, ale je to napsáno úplně jinak.
Já např. nejsem nijak nadšená z Kinga, ale dobrý horor bych si přečetla ráda. Jenže ne v kingovském stylu. Je na tom něco špatného? Po padesáti stranách Řbitova jsem usoudila, že mě to ale vůbec nebaví a číst to nechci.

kurcatovium
kurcatovium 06.01.2013 v 23:02

Ještě bych zkusil doporučit něco od Tada Williamse. Zatím jsem sice jen nahlédl, ale špatné to určitě nebude. Na Vzpomínku, žal a trn se už těším!

rozetka
rozetka 02.02.2013 v 16:35

mám ráda knihy s upíří tématikou, doporučíte mi nějaké?

Martin1974
Martin1974 02.02.2013 v 19:53

pre rozetku...z upírskych románov odporúčam Prokletí Salemu od S.Kinga...je to poctivý horor a autor v ňom potiahol tému o jeden level ďalej, ako je v Draculovi. A odporúčam čítať v noci, keď je v dome ticho, zážitok bude o to väčší :-)

Ruw
Ruw 03.02.2013 v 16:34

rozetka: Podíval jsem se na tebou přečtené knihy a nejlíp uděláš, když zajdeš do libolného knihkupectví, kde najdeš regál se Stmíváním a podíváš, co leží v jeho blízkosti. Poslední dobou vyšlo a vychází upírských milostných serií neskutečné množství, jen si vybrat.
A kdyby jsi chtěla klasičtější upíry, tak zkus zmíněného Draculu nebo Prokletí Salemu.

Ruw
Ruw 03.02.2013 v 16:43

Fritaaa: Doporučoat kvalitní fantasy ságu někomu, kdo zabalí MKP po padesáti a Zaklínače po dvaceti stránkách je pro mě poněkud problém. Kor když sága jako Písně, který tě jediný zaujaly se neobjeví každý rok bohužel. Zkus ale Temnou věž od Kinga a nebo pokud ti nevadí městská fantasy tak Nádraží Perdido od Mievilleho. Obojí je dostatečně originální s dobře propacovanými charaktery postav a dost temný, kor konce maj ke šťastným koncům velice daleko.

Text příspěvku byl upraven 03.02.13 v 16:45

ťuhýk
ťuhýk 10.02.2013 v 00:01

Ahojte, docela jsem se začetl do tohohle http://knihovnicka.g6.cz/det_knihy.php?ID=14
Ten web nic moc a moc lidí tam taky nemaj, ale dva kousky mě chytli. Schválně jestli někdo uhodne jaký je ten druhý:-)

simca144
simca144 23.02.2013 v 14:03

Moc mě to baví, ale už nějak dochází knihy, které sem nepřečetla. :) Tak jestli někdo narazil na knížku v tomto žánru nebo jen čistě fantasy, která stojí za to, určitě napište..Děkuju :)

Text příspěvku byl upraven 23.02.13 v 14:09

vodnikk
vodnikk 24.02.2013 v 17:32

Prosím o radu. Nedávno jsem dočetl Píseň ledu a ohně a chtěl bzch najít nějakou fantasy podobýho stylu jako písně. Tvrdá realita a náhlé zvraty.



Vložit příspěvek