Co by v knihovně scifisty chybět nemělo …


Viki9
Viki9 05.05.2014 v 19:28

Ať žijí žebříčky :-D … jsou sice naprosto nevypovídající a jen pouhou snůškou subjektivního vkusu pisatele, ale pokud pomohou byť jen jednomu čitateli objevit dobrou knihu, tak sláva jim …

Takže sci-fi top 10 za mě:

Já, robot - Isaac Asimov
Den Trifidů - John Wyndham
Stopařův průvodce Galaxií - Douglas Adams
Malevil - Robert Merle
Vzpomínky Ijona Tichého - Stanisław Lem
Dveře do léta - Robert A. Heinlein
Kolíbka - Kurt Vonnegut Jr.
Dům o tisíci patrech - Jan Weiss
Tunel do pozítří (výbor povídek)
Těžká planeta (výbor povídek)

(… jak podotknul přítel Bard, tak u sci-fi literatury se Top 10 dělá převelice těžko a muselo by to býti nejméně Top 100 … ale já to spíše myslel, jako takový doporučující základ do knihovničky někoho, kdo s touto literaturou začíná …)

Text příspěvku byl upraven 06.05.14 v 07:33

Muflonius
Muflonius 06.05.2014 v 08:07

pravděpodobně budu přidávat další, tvůj výběr se mi líbí, jen mi tam chybí výborná klasika jako například:

Nonstop - Brian Aldiss
Blade Runner - Phillip K. Dick
Zpěv Drozda - Walter Tevis
Válka světů - H.G. Wells
Solaris - Stanisław Lem
Piknik u cesty (nebo v novém vydání Stalker) - bři Strugačtí

pravděpodobně si ještě na nějaké špeky vzpomenu, tohle je první nástřel.

Viki9
Viki9 06.05.2014 v 08:38

... pod Nonstop a Piknik u cesty se klidně podepíšu (prostě se mi jen do té desítky už tyto knihy nevešly) ... Solaris je hodně známá, ale od Lema mám raději jiné knihy ... Válka světů je naprostá klasika, ale nevím, jestli by začínajícího čtenáře spíše neodradila - přeci jenom je to psáno již hodně dávno ...
... ke své hanbě musím přiznat, že Zpěv drozda jsem dosud nečetl - napravím ...

Muflonius
Muflonius 06.05.2014 v 09:03

Ještě je výborná věc :

Konec civilizace - A. Huxley

Je otázkou jestli třeba Svět podle Prota/ Na světelném paprsku je sci-fi. Má určité prvky, ale asi bych to neřadil k čistokrevné sci-fi. Každopádně , je to jedna z knih, které mne naprosto pohltily. Těžko si vybavím knihu ,která na mne tak mohutně zapůsobila.

Text příspěvku byl upraven 06.05.14 v 09:06

Viki9
Viki9 06.05.2014 v 09:24

... čistokrevné nečistokrevné - to neřeš ... to by byla nekonečná diskuse bez šance dobrat se čehokoliv podstatného ... pokud něco to pro tebe sci-fi je, tak to sem napiš ... ona ta nejlepší díla se stejně nikdy nedají jednoznačně zaškatulkovat a obvykle mají přesah do více žánrů ...

marlowe
marlowe 07.05.2014 v 07:00

Viki, nebudeš litovat, Zpěv drozda je nádherný – a když už jsme se tu přes Drozda dotkli tématu „nezastupitelnosti knih v životě lidském“, nemůžu nevzpomenout na 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradburyho.
Pod ostatní (výše uvedené) tituly se s klidným svědomím podepisuji, je to vpravdě výčet lahůdek…

Já bych si ještě dovolil přidat Clarkeovo Setkání s Rámou, Kuttnerovy povídky, Lemův Návrat z hvězd a Bradburryho Ocelové jeskyně.

A pakliže bych se rozhodl jednu poličku v knihovně scifisty vyhradit krajanům, umístil bych tam Karla Čapka (Krakatit, RUR, Válka s mloky…), Součkovu trilogii (Cesta slepých ptáků, Runa rider a Sluneční jezero) a sbírku povídek Václava Kajdoš Invaze z vesmíru (která mě jako kluka postrčila k vědecké fantastice).

P.S.: V poslední době mě nejvíce zaujal Paolo Bacigalupi (Čerpadlo 6 a Dívka na klíček).

Text příspěvku byl upraven 07.05.14 v 07:32


Ikkju
Ikkju 07.05.2014 v 07:57

Zajímavé téma, většina zmíněných věcí patří k mým nejmilejším knihám, dovolil bych si přidat Sirény z Titanu. Zpěv drozda nejspíš vlastním, ale neprokousal jsem se přes prvních pár stránek. Taky někdy zkusím napravit...

Muflonius
Muflonius 07.05.2014 v 09:10

Marlowe: Klasika je prostě ověřená, jinak by se ani klasikou stát nemohla. Mám pocit že ses přepsal u Ocelových jeskyní. Ty by měly být od Asimova jestli se nepletu.

Když už klasika, tak antiutopie. Mino zmiňovaných dříve mne ještě napadá:
1984 - George Orwel
Ten báječný den - Ira Levin

Klasika všech klasik je ještě Duna od Herberta.

Z nové generace autorů má své kouzlo Miéville. Teď jsem dočetl Ambasadov a to je výborná scifárna, podle mne:)

marlowe
marlowe 07.05.2014 v 10:37

Muflonius, mea culpa, jasně že přepsal (a jasně, že se nepleteš), takhle to dopadne, když člověk rychleji tříská do klávesnice, než přemýšlí - byl to samozřejmě Asimov!!! (Kdybych mohl, vložím stydícího se smajlíka, ale protože ho nemám, budu se stydět jen tak sám pro sebe...)

Viki9
Viki9 07.05.2014 v 11:10

..tak já si naivně myslel, jak tady podpoříme začínající čtenáře sci-fi a přitom jsem sám v roli neznalce a vyjeveně hledím, co vše jsem ještě nečetl :-D
... k tomu co zde proběhlo a četl jsem: 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradburyho jistě ano, parádní kniha, ale není to úplně pro každého ... to samé Clarkeovo Setkání s Rámou ... pro lidi technicky založené je to kultovní záležitost (třeba pro mého bratra), kdo má však rád dialogy a vykreslení postav, tak bude asi zklamán ... Lema jsme už řešili - na úvod doporučuji raději povídky ... Ocelové jeskyně by měli chytnout každého - Asimov prostě umí ...
u obou Čechů jsem taky při sestavování své desítky váhal ... ale Čapek mi přijde přeci jen záležitostí pro vyzrálého čtenáře a rozhodně bych jím nezačínal ... navíc si ho člověk mnohem více vychutná v pozdějším věku (tak jisto i dále zmiňovaný Orwel) ... naopak Součka to chce číst v těch správných letech kdy je nám -náct ... a počítat se sestupnou poutavostí následných dílů trilogie (miluji první díl) ...
Duna patří k základní výbavě každého scifisty, ale o kvalitě a úrovni jednotlivých dílů (obzvláště pak těch napsaných po smrti původního autora) by se dalo dlouho polemizovat ...

Muflonius
Muflonius 07.05.2014 v 11:55

Co se týká Duny, klidně bych se obešel s jedinou knihou, která dala základ té hromadě knih. Tu jedinou bych asi zařadil do klasiky.

Viki9
Viki9 07.05.2014 v 14:13

... přesně tak to cítím i já, ctěný Muflonie

pajonek
pajonek 07.05.2014 v 21:55

.....ajaj, nové téma, scifíčka.....škoda, tady nemohu přispívat, nebot o tom nic nevím a nikdy nebudu vědět /hihihihihi

Viki9
Viki9 07.05.2014 v 21:58

Komiku :-DDDDD

Atuin
Atuin 30.06.2014 v 11:28

Tak já souhlasím se vším co bylo dávno a výše nade mnou "řečeno", a taky si myslím že s klasiky, jako je Asimow, Clark, Heinlein, Lem, Wels,Wyndham, Čapek Bratři Strugačtí apod se prostě počítá bez debat:), proto je opisovat nebudu.

Dračí vejce, Hvězdotřesení - Robert L. Forward - dvě úžasné knihy
Enderova hra a pokračování - Orson Scott Card a stejně tak stínová série Enderův stín....

Zmíním Zamjatina a jeho MY.
Co se týká Duny mám podobný názor jako Muflonius

Text příspěvku byl upraven 30.06.14 v 11:29

notburga
notburga 02.07.2014 v 16:22

Také jsem se měla na poli sci-fi za sečtělou a teď si dělám poznámky, co ještě doplnit :)

Já na všechny strany půjčuju Robouniversum Isaaca Asimova a přijde mi, že si tam každý něco najde

pajonek
pajonek 02.07.2014 v 16:54

...já se ted zaoberám antologiemi scifi...a že jich je ! Asi z toho budu muset udělat nový topic
...
ale pořád mi tu chybí třeba
Kmen Andromeda
Mlha od Jamese Herberta .....a spousta dalších

Viki9
Viki9 02.07.2014 v 17:14

... a to jakých? ;-)

Text příspěvku byl upraven 02.07.14 v 17:14

notburga
notburga 02.07.2014 v 19:46

Ještě jsem si vzpomněla na celou sérii Lucky Starr od Asimova, pokud tedy bereme v potaz začínající scifisty. Tohle bude to první, co podstrčím synovi za pár let. A pak Tufova dobrodružství od G.R.R. Martina. Jako namlsání pro začátek dobré, přitvrdit můžeme později.

I když já ve svých 12 začala zrovna Robouniversem a knihami od A.C.Clarka, protože mě v rodinné knihovně lákaly jejich obaly. Takže, kdo ví... :)

Gnomo
Gnomo 02.07.2014 v 19:54

...a další třeba: (Martin, G. R. R.) Netopýři, Písečníci, Píseň pro Lyu, Nečekaná variace; (Asimov, I.) Ani sami bohové, Druhá Nadace a Nadace na hranicích, Důkaz; (Matheson, R.B.) Já,legenda...

Text příspěvku byl upraven 02.07.14 v 20:10

pajonek
pajonek 02.07.2014 v 20:07

Viki, já nemusím nic psát, vy to časem doplníte sami /hihihhi.....
....stejně nic nevím a nikdy nebudu vědět ......

Viki9
Viki9 02.07.2014 v 20:09

... ale kuš :-) ... jen nám hoď nějakou perlu

pajonek
pajonek 02.07.2014 v 20:15

...třeba se mi zdá, že zapomínáte na sovětské rusáky ..../hihihi a tam je skvostů

Gnomo
Gnomo 02.07.2014 v 20:25

To je fakt! Třeba takovej Neználek je vlastně taky sci-fi :-))

Viki9
Viki9 02.07.2014 v 20:45

... nic třeba proti Pikniku u cesty či jiným skvostům od Strugackých, ale začátečníkům bych to rozhodně nedoporučoval ... to spíše nějakého Běljajeva ... na rozjezd třeba Člověk obojživelník



Vložit příspěvek