Česká nakladatelství


zipporah
zipporah 19.03.2012 v 18:24

Ahojte,

potrebovala by som nejaké informácie od ľudí, ktorí majú prehľad v českých vydavateľstvách. Aké úspešné knižné vydavateľstvá v Česku teraz fungujú resp. také, ktoré vydávajú menej kníh, ale kvalitných (ako napríklad slovenský Tatran s dlhoročnou tradíciou), vydavateľstvo, ktoré Česi aj kritici uznávajú... Čítala som si na nete o Mladej Fronte (príklad), lenže ťažko zistím niečo viac, než len počet vydaných kníh a predaných výtlačkov (z ktorých mám prečítané možno dve tri knihy za celý život)... Zaujímali by ma aj tie komerčnejšie... nejaká kategorizácia by bola fajn, teda dať príklady na "komerčné" v. a na tie "tradičné".
Ďakujem vopred,

Michaela

Nastasija
Nastasija 20.03.2012 v 20:55

Prehľad v českých vydavateľstvach nemám, ale keď sa povie "úspešné knižné vydavateľstvo v Česku v súčasnosti" tak ma okamžite napadne Kniha Zlín - www.knihazlin.cz. Zameriavajú sa na kvalitnú literatúru, povedala by som, že sa snažia predstaviť dobrých zahraničných i tuzemských autorov. A v ČR preslávili detektívky od Jo Nesbø.

HTO
HTO 20.03.2012 v 21:38

Pokud to nějak pomůže, krásným příkladem obojího, tedy vydavatelství úspěšných knih i knih naprosto nekomerčních financovaných těmi prvními, byl Petrov, nynější Druhé město, které je stejně báječné, jen vydává knih méně.

Z hlavy mě napadají Argo, Host, Albatros, DharmaGaia... stačí si prolistovat Kosmas, informace k nakladatelství jsou tady: http://www.slovnikceskeliteratury.cz/ (dosti podrobné, viz http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=1689&;hl=Petrov+)

Nevím, nakolik jsou nakladatelství sama ochotna sdělovat třeba výše nákladů, ale v Albatrosu ke mně bývali vlídní.

Text příspěvku byl upraven 20.03.12 v 21:48

zipporah
zipporah 21.03.2012 v 10:58

veľmi pekne ďakujem za informácie, dnes ešte skočím do artfóra sa popýtať, mám tam známych, ale myslím, že Vy ste mi už dosť poradili, pozriem si večer aj stránky aj všetky nakladateľstvá, hto-ovi ešte odpíšem potom

Lomax
Lomax 09.04.2012 v 20:04

Straky na vrbě

Ladushka
Ladushka 08.10.2013 v 11:51

Milí čtenáři, rozhodla jsem se nadnést téma diskuze, o které se v poslední době zajímám a nemám s kým jiným jej probrat. Tím tématem jsou česká nakladatelství a jejich obliba u čtenářů. Zajímalo by mě, jaký na to máte názor. Jaká jsou Vaše oblíbená nakladatelství, čeho si na nich ceníte (krom základní premisy, že vydávají Vaše oblíbené autory) a jestli se najde také něco, co Vám na nich vadí.


Monicay
Monicay 08.10.2013 v 12:27

Většinou nakladatelství příliš nesleduji, zajímají mě spíše knihy (většinou vybírám podle oblíbenosti, dokupuji série nebo dle anotací a doporučení). Kladný názor však mám na ta nakladatelství, která reagují na dotazy čtenářů, mají facebook, web, fóra, prostě komunikují - napadá mě hlavně asi FantomPrint (i když poslední dobou to dost zanedbávají).
Myslím, že se dnešní nakladatelství hodně snaží sblížit se se čtenářem, reagují na žádosti o recenzní výtisky, pořádají soutěže a všeobecně se o sobě snaží dát vědět. Což je asi v dnešním konkurenčním prostředí hodně potřeba.

Koka
Koka 08.10.2013 v 13:21

Zadání otázky na mě působí jako sociologický či marketingový průzkum pro potřeby zaměstnavatele nebo nějaké asociace vydavatelů. DK je plna názorů na práci nakladatelství a z ojedinělých reakcí je zřejmé, že některá tuto reflexi své práce na DK sledují a vyhodnocují, což je dobrá známka pro DK i pro ně!
Za sebe uvedu nejdřív kladné stránky: 1. rostoucí nabídka překladů i z opomíjených jazykových oblastí; 2. reakce na ztrátu znalosti slovenčiny v českých zemích a z toho plynoucí rostoucí nabídka překladů původní slovenské tvorby; 3. čím dál větší profilace (už nevydávají „všichni všechno“).
Záporné stránky: mnohokrát zde již přetřásaná absence řemesla: 1. otřesné amatérské nebo odfláknuté překlady, 2. ledabylé nebo žádné redakční zpracování, 3. absence doslovů, poznámkového aparátu, literárně-historických studií, které kdysi byly samozřejmou součástí snad všech knih a zejména děl klasiků; 4. nevkus, nevkus, příšerný nevkus při volbě výtvarného a grafického řešení obálek; 5. červené knihovně se kdysi říkalo „čtení pro služky“, což označovalo nejen žánr, ale i cenovou dostupnost této literatury; dnes se naprosté škváry, blbosti, recykláty pořád týchž příběhů a erotických poloh tváří jako literatura a prodávají za cenu několikadenního platu učitele.

Ladushka
Ladushka 08.10.2013 v 14:44

Díky za komentáře, sociologický výzkum je to můj vlastní, asi mě mé sociologické vzdělání poznamenalo. :) Spíš jsem se ve svém okolí setkávala s názory, že je podstatné, zda kniha vyjde či ne a tím to končí.
Abych uvedla osobní příklad, velmi dlouho jsem preferovala a na svém vlastním piedestalu oslavovala nakladatelství Odeon a především jeho edici Světová knihovna, a to právě díky zde již uvedeným parametrům – vydávalo autory, které jsem si oblíbila, knihy byly o tématech, které mě zajímají, často dostávali šanci také neznámí autoři a autoři pro českého čtenáře z „exotičtějších“ a méně známých oblastí.
I coby „obyčejný“ čtenář však nemůžu přehlížet některé skutečnosti, kterých se Odeon dopouští, a v mých očích mají bohužel tyto skutečnosti spíše zhoršující se tendenci. Např. nedodržování edičních plánů klidně i v řádu několika měsíců (zažila jsem i let), mizející knihy z edičních plánů, které již u nakladatelství nevyjdou a to bez jediného vysvětlení proč (myslím, že nejsem jediný čtenář, který čte ediční plány a na vybrané tituly se těší a pak se jich nedočká), nedostatečná propagace knih (dobrý článek na toto téma vyšel v časopise Host – Aby se kniha vyplatila, který shrnuje skutečnost, že nakladatel musí knihu nejen vydat, ale především také prodat), špatná nebo vůbec žádná komunikace se čtenáři – potencionálními zákazníky na oficiálních stránkách i facebooku (některé dotazy jsou zodpovězeny až po pár týdnech, jiné zůstávají bez odezvy) a v poslední době také častější gramatické chyby v překladech. Příklad za všechny by mohla být Murakamiho kniha 1Q84, která vyšla o více než rok později, než Odeon avizoval a ještě s takovými chybami, že člověk měl pocit, jako by český překlad před vydáním již nikdo nečetl. I přesto budu Odeon nadále sledovat, ale výše vyjmenované skutečnosti mi opravdu vadí.
Úplně jiným příkladem je např. nakladatelství Host Brno, které nyní považuji za velmi úspěšné, s výborně zvládnutým marketingem, komunikací se čtenáři a zdařilou redakční prací.

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 08.10.2013 v 17:28

Mým oblíbeným nakladatelstvím je jednoznačně Argo - knihy jsou na první pohled seriózní, v jednotlivých edičních řadách se dá lehce zorientovat podle obálky, vydává jak česká, tak zahraniční díla. "Černá řada" Arga (Každodenní život) je mezi historiky považována za prestižní a je velkým úspěchem, pokud je vědecký výzkum publikován právě tímto způsobem.
Vadí mi, když nakladatelství podceňují význam obálky, když na ní fláknou třeba momentku z filmového zpracování a tím to končí, nebo když naopak stvoří nějaké photoshopové monstrum (viz třeba Válka s Mloky, nakladatelství LEDA, 2009).
Taky mi vadí nedodržování edičních plánů.
A absolutně nechápu, jak je množné, aby v dnešní době vyšla kniha bez tiráže - ale to se týká asi spíš menších (regionálních) nakladatelství.

msekot
msekot 10.11.2013 v 09:27

Nemám jen jedno oblíbené vydavatelství, ale pokud bych měl vybrat, tak asi Jan Melvil Publishing a to pro jejich "jiný" přístup.
Rád bych se, ale podělil o to co mi vadí obecně.
1) když různé knihy od stejného autora překládá pokaždé jiný překladatel
2) vytváření vlastních obálek u překládaných knih (hlavně u bestselerů), kolikrát ani nepoznám o jakou knihu v originále jde :-(

orisi
orisi 16.11.2013 v 15:20

Dovolím si odkaz na nakladatelství Domino , zajímavé články .

http://www.dominoknihy.cz/novinky/jak-vznika-kniha-1-autorska-prava

http://www.dominoknihy.cz/novinky/jak-vznika-kniha-2-preklad

elfos
elfos 28.11.2013 v 11:44

Pěkné, nakladatelství Blanice přeji, ať se daří:

http://nakladatelstvi-blanice.webnode.cz/o-nas/

Sir.Peterson
Sir.Peterson 05.12.2013 v 17:46

Dobrý den,

chci vás aktuálně informovat o novinkách a balíčcích knih na internetových stránkách : www.nakladatelstviolomouc.cz


A především skvělé nakladatelství !

Lenča.k
Lenča.k 24.12.2014 v 20:35

Mým oblíbeným nakladatelstvím je jednoznačně Concept42.cz , jehož distribuci zajišťuje Kosmas. Je na tom nakladatelství zajímavé to, že autory si vyhledávají sami a zaměřují se převážně na humornou literaturu, čímž se mi trefili do vkusu. :) Možná znáte knihy jako Souboj s realitkou nebo Špionáž prázdné mysli. Teď zrovna vyšla nová knížka Život pod psa.

kejty91
kejty91 25.02.2015 v 16:10

Dobrý den,

nevěděl by někdo, jak tady na DK knihy podle nakladatelství? Jednou se mi to podařilo, ani nevím jak a pak jsem to zkusila znovu a už se mi to v žádné záložce od knih přes autory ani uživatele apod nepodařilo.

Chci hledat jaké knihy tady na DK má zaregistrován Československý spisovatel.
Děkuji

nightlybird
nightlybird 25.02.2015 v 16:23

kejty91 - nejjednodušší způsob bude asi přes hledání - vpravo nahoře zadat Československý spisovatel - enter - v otevřeném okně kliknout na OSTATNÍ a už jsme doma!!!

Text příspěvku byl upraven 25.02.15 v 16:24

kejty91
kejty91 25.02.2015 v 17:06

vřelé díky!!!

elfos
elfos 25.02.2015 v 17:23

Kejty, další způsob zobrazení nakladatele je přes knihu. V tomto případě si vybrat nějakou knihu vydanou Československým spisovatelem, rozkliknout si u ní všechny údaje, a pak stačí kliknout na název nakladatelství a zobrazí se všechny knihy pod ním. Totéž jde u údajů knihy udělat např. s překladatelem, autorem obálky, atd. .... taky jsou rozklikávací a zobrazí všechny knihy, u nichž jsou uvedeni.

kejty91
kejty91 25.02.2015 v 17:25

ok, děkuji za odpoveď i Vám, elfos.

lenkaknel
lenkaknel 25.02.2015 v 17:30

msekot: Vlastní obálky vytváří především z toho důvodu, že k těm původním nezískali práva.

Marthas
Marthas 15.04.2015 v 21:11

Dá se říct, že já nemám úplně oblíbená nakladateslví, ale našel by se u mne seznam těch neoblíbených, nakladatelsví se tam posouvají podle toho, jak zrovna zmrvili poslední knihu, kterou jsem od nich v blahé nevědomosti "zlouskala"...
Mimochodem, nemám ráda, vše, co už tu bylo řečeno, ale zvlášť mi vadí špatný překlad, který mi neumožní pochopit knihu, a zvoraná tiskařská práce, která mi neumožní si knihu užít...

Text příspěvku byl upraven 15.04.15 v 21:11

Rajana
Rajana 15.08.2015 v 15:58

http://www.pg.cz

newtory
newtory 15.08.2015 v 17:28

Podľa mňa sú dobré vydavateľstvá Vyšehrad, Argo, Leda, Sefer, Mladá Fronta, Lidové noviny,G&G, Torst, Paseka...
Najlepší bol ODEON, ale to už je passé.

tsal
tsal 09.09.2018 v 11:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek