Audioknihy vs eknihy


eknizky.sk
eknizky.sk 01.03.2020 v 07:38

Co preferujete, audioknihy, alebo eknihy? Ja neviem preco, ale neviem si stale zvyknut na audioknihy. Aj jed som v autobuse a pocuvam knihu tak mam pocit, ze mi uteka co sa deje okolo mna.

cirruska
cirruska 01.03.2020 v 08:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bamba
bamba 01.03.2020 v 09:57

Upratovanie, dlhé jazdy autom - jednoznačne audioknihy - ale u mňa sú to občas prekladané audio fyzikou, audio astronómiou, audio históriou...Pri prácach kde sa nedá čítať a som pri nich sama, jednoznačne audio.

Clint
Clint 01.03.2020 v 11:14

Často upřednostním audio. Večer, celý den po práci u PC, nechávám potmě odpočinout oči. Při cestování ale ekniha vede.

smazenaryba
smazenaryba 01.03.2020 v 14:02

U mňa je to takto. Tlačená kniha vyhráva na všetkých frontoch. Iba pri nej sa dokážem úplne sústrediť na formu a obsah. Iba pri nej sa dokážem naplno odpútať od sveta okolo.

Pri čítaní elektronickej knihy necítim potrebný kontakt, siaham po nej iba vtedy, ak daný titul chcem čítať, no nedokážem ho z nejakého dôvodu získať v tlačenej podobe. Charakter elektronického médiá u mňa vyvoláva akýsi odstup, nekomfortnosť.

Audioknihy majú tú výhodu, že sa nevylučujú s inou činnosťou a teda siaham po nich pri práci, či pohybe ktorý ma mentálne príliš nezaťažuje. A teda spájam príjemné s užitočným. Inak som ale názoru, že audioknihy, ikeď doslovným narozpravaním, sú podstatne iné médiá ako tlačené knihy a vo veľkej miere dávajú pôvodnému dielu iné vyznenie, či už technickým spracovaním, alebo úrovňou a spôsobom narozprávania.

Som toho názoru, že kniha, ako dielo písané slovami, je najlepšie užitá tým istým spôsobom ako je písaná a teda úzkym a priamym kontaktom osoby s jednotlivými slovami, spojeniami, vetami, či nepriamymi literárnymi prostriedkami.

Text příspěvku byl upraven 01.03.20 v 14:06

Janadvorackova
Janadvorackova 01.03.2020 v 21:13

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.


Chesterton
Chesterton 02.03.2020 v 08:54

Já už pochopila a využívám podle potřeby všechny tři formy.
Papír je top a audio úplně jiná dimenze knihy, ale nadmíru skvělá.
Čtečka není ideální, ale světelné i váhové přednosti tu jsou!
Je to jako se vším - všechno má své výhody i negativa.

R.E.M.
R.E.M. 02.03.2020 v 22:10

S přehledem a velkým náskokem vyhrává tištěná kniha. Nejpříjemnější, autentické zprostředkování slov, myšlenek. Hmatatelné. Doslova. :)

E-knihy čtu jen výjimečně, z nouze, když není k dispozici papírová kniha.

Audioknihy mi nevyhovují, jejich tempo je odlišné od mého. Vložené ruchy, melodie do čteného textu mě ruší. Nevyhovují mi ani k práci.
Pokud mám volný čas, vždy dám přednost čtení skutečné - trojrozměrné knihy.

Text příspěvku byl upraven 02.03.20 v 22:11

bbara155
bbara155 03.03.2020 v 08:43

E-knihy nečtu, klasické u mě vyhrávají . Audioknihy mám taky ráda, ale musejí být dobře načtené. Poslouchám je občas v práci, když dělám nějakou rutinní činnost, u které nepotřebuju přemýšlet. Doma si je někdy pouštím před spaním.

encyklopedie
encyklopedie 03.03.2020 v 11:42

....už se to tady rozebíralo několikrát....ebooky jsou plnohodnotné knihy /nepotřebuji šustění a čuchání/ ...jsou knihy, které bych jako ebooky nečetl /encyklopedie, knihy s nádhernými ilustarcemi apod/ .....všechny ty thrillery apod. jsou jako dělané pro čtečku /člověk ani neví, že něco drží v ruce a jenom si lupe stránečky......
Audioknihy jsou fenomén poslední doby ..... rozečetl jsem třeba Lars láme kosti /fyzickou knihu/ .....takové knihy mám rád a byl jsem zvědavej, jak to načetl Martin Zahálka ....knihu jsem doposlouchal .....Zahálka tomu dal úplně jiný level ....a je spousta jiných parád .... pro člověka, který má možnost si vybrat mezi knihou, ebookem či audiem, což jsem já - s přehledem a velkým náskokem nevyhrává nic .....všechno dokáže být svým způsobem parádní...

Adhara
Adhara 03.03.2020 v 11:59

Nuž, ja vravím ani-ani. Pridávam sa k čitateľom predo mnou, pre ktorých je lepšia klasická kniha. A to najmä vďaka možnosti listovať, vracať sa, ľahko nájsť pasáž, ktorú si chcem osviežiť. Obracať strany v nich netreba tak často. A tiež pri nich nehrozí, že v najnapínavejšej pasáži skape batéria. :-)

Keby som už ale musela, vyberám si e-knihy. Tie znesú vyrušenie z čítania bez toho, aby bolo treba niečo pretáčať späť. A čítajú sa oveľa rýchlejšie.

alekis
alekis 03.03.2020 v 12:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie
encyklopedie 03.03.2020 v 13:09

....vůbec neberu v potaz, takové scénáře, dojde baterie, můžu si něco vyhledat, listovat
......kdo umí s čtečkou pracovat tohle je všechno možné, navíc mám ve čtečce slovníky, které mi hned přeloží označenou větu- y .... a navíc přepnu do modu poslouchání a čtečka mi čte.
Dnes jsou čtecí programy na daleko lepší úrovni než před léty... kdo se nebojí stáhnout nejnovější verze čtecích programů .......chci dočíst v noci kapitolku, manželka poručí zhasnout - nasadím sluchátka a kapitolku si v klidu doposlechnu.... a navíc mám jednu čtečku na čtení audia ....druhá už to nemá, ale zase je podsvícená ..... prostě dokonalé nástroje

Text příspěvku byl upraven 03.03.20 v 13:11

gladya
gladya 04.03.2020 v 08:35

E-knihy čtu stejně ráda jako klasické. Čtečka je skladná, mám jí vždy při sobě, takže ji používám víc. Vzhledem k tomu, jakou má baterie ve čtečce výdrž, se mi za mnoho let nestalo, že by se vybila.
Audioknihy jsou pro mě skvělá volba, když číst nemůžu. Jelikož v MHD většinou číst můžu, tak čtu e-knihy. Audioknihy poslouchám při domácích pracech a vaření, při venčení psa apod. Je to přece jen něco jiného než čtení. Ze začátku mi trochu dělalo problémy soustředit se, myšlenky se zatoulaly a přestala jsem vnímat, nějakou dobu mi trvalo, ale už jsem zvykla a poslech si užívám.

Text příspěvku byl upraven 04.03.20 v 08:36

Clint
Clint 04.03.2020 v 10:20

Název topicu sice nezmiňuje klasické knihy, ale poslední dobou před papírovou knihou upřednostňuju e-knihy. Čím dál víc jim přicházím na chuť.

Zaprvé, nové klasické knihy je problém skladovat, prostor není neomezený a zadruhé, u knih z druhé ruky, půjčovny apod. mám osobní problém s hygienou. Když vidím ty ohmatané, flekaté a pocákané listy, neubráním se představám, co všechno se dělo :( A než vzít takhle starou doslova nevonící knížku, tak raději e-knihu.

Atuin
Atuin 07.03.2020 v 17:04

Před lety jsem si myslela že by mohla i zvítězit e- kniha, ale bylo to asi nějaké pomatení smyslů nebo co, protože to nemělo dlouhého trvání a jsem konzerva a vyhrává tudíž zcela jiná firma to papírové knihy. E knihy mám vyhraněné pouze pro cizojazyčnou literaturu, protože v tomto punktu jsem se musela prostě podřídit okolnostem.
Ovšem k audioknihám jsem si vztah našla, jelikož jsou chvíle kdy tak úplně nemohu číst a jsem dost vděčná že mi je čtení, ovšem tady jaksi náš trh spí a jsem ráda že nejsem odkázána jen na mateřštinu.. i když české audioknihy také poslouchám.

Text příspěvku byl upraven 07.03.20 v 17:07

Anaxe
Anaxe 08.03.2020 v 22:07

Dávám přednost audiokniháma .Při poslouchání můžu dělat nepříjemné práce( uklízet, mýt okna a třeba plet zahradu).Příjemné práce jsou mé koníčky je malování a vyšívání slováckých krojů a u těch také s nadšením poslouchám.Bohužel při čtení nestíhám další věci.To ale neznamená ,že nečtu, knihy miluji ale v současné době dávám přednost audioknihám.Je mi jen líto ,že je audioknich málý výběr.

Katuška77
Katuška77 08.03.2020 v 23:22

Ešte pred pár rokmi jednoznačne papier... ale akosi som časom zistila, že tlačia čím ďalej menším písmom (viem, to bude asi vekom) takže teraz e-kniha a audioknihy (pri domácich prácach, prechádzkach so psom ,pri behu ...) Ale najobľúbenejšie knihy mám aj tlačené - takže vlastne platím 2x, lebo si stále nechcem priznať, že ku tlačeným knihám sa už asi nevrátim :(

keri.H
keri.H 09.03.2020 v 14:01

Jednu dobu jsem četla hodně e-knihy, ale netrvalo to dlouho, protože mi to nevyhovovalo. Radši zůstávám u tištěných knih.
Ale když někam jedu a nechce se mi brát tištěnou knihu, tak si pouštím audioknihu. Ale je to asi tak tři roky, co jsem jim přišla na chuť. Měla jsem problém se na audioknihu soustředit, teď jsem za ně ráda.

Dani25
Dani25 17.03.2020 v 11:15

Prišla som na chuť audioknihám až teraz, večer pred spaním si dám sluchdlá a počúvam :)

uzivatel2130
uzivatel2130 16.11.2022 v 06:06

Mně vyhovují audioknihy :-) . Když začal Covid, tak jsem si koupil první audioknihu a baví mě je poslouchat. První jsem si koupil ze zvědavosti, jaké to je a taky proto, že jsem se doma dost nudil. Teď už si kupuju další proto, že je to super výplň volného času a pro mě lepší, než číst knihy.

Text příspěvku byl upraven 16.11.22 v 07:45

Literman
Literman 12.02.2024 v 19:03

Audioknihy hlavně v autě, ale jinak jedu na e-knihách. Případně mi je občas čte žena, to je vlastně taková živá audiokniha :)



Vložit příspěvek