Adam a Eva v literatuře a písni


Pablo70
Pablo70 03.03.2021 v 13:46

A že z hřiechu přirozeného našich prvních rodičóv, Adama a Evy, vešken národ lidský jest porušen a zpržněn, proněžto Pán Bóh proti neduhu toho hřiechu prvorozeného spasitedlné rozkázal jest lékařstvie, to jest obřezovánie...

(Mistr Jan Hus - Kázanie na nové léto)

Pablo70
Pablo70 06.03.2021 v 10:07

"Item ani zimy ani horka se nebáli, než nazí po světě běhati se nadáli jako Adam s Evú v ráji. A to sú všecko v hrdlo selhali, a protože jsú hanební, smrt to úterý po sv. Lukáši vzali Anno Domini 1421."
(Vavřinec z Březové - Husitská kronika)
ADAMITÉ - bratří a sestry vyhnaní z Tábora pro své názory opevnili se na kterémsi ostrově na Lužnici, a "když způsobili sousedním krajům přemnoho škod", oddali se radovánkám a bludům předtím nikdy neslýchaným". Snažili se "připodobnit domněle nevinnému stavu rajskému tím, že odhodili veškerý oděv". Zbavili se tím studu a "měli manželství společné." Žižka "udeřil na ostrov řečených pikardských kacířů a ačkoliv se velmi silně jak ženy, tak muži bránili, bylo jich přece skoro 40 obojího pohlaví zajato a zahubeno, přičemž byl jediný muž zachován, aby vypověděl jejich skutky." ( citace z: Vavřinec z Březové - Husitská kronika)

Pablo70
Pablo70 11.03.2021 v 09:35

Dnes zemřel Jan Vodňanský, v seriálu S úsměvem idiota se v r. 2005 vyslovil i k našemu tématu: Evropu i celý svět obchází strašidlo kopírování. Vynořilo se z hlubin Asie, kde se vám na potkání podbízí veškeré zboží chráněných světových značek firem zvučných jmen... i nejnovější filmy na DVD ... Žijeme uprostřed kopií a s kopiemi... Dávno se přemnožily davy Elvisů Presleyů... Adolf Hitler, Stalin, Mao Ce- tung to už mají úspěšně za sebou. Teď chce každá zdravá Ruska za muže Putina... Nebezpečné kopie už teď hrozí i nám. Místo hlubokého zmrazování budeme klonováni. A jako nezadržitelně klesá cena masově kopírovaných filmů, bude klesat i cena naše. Devalvují nás vlastní klony. Ostatně samo lidstvo tak nějak vzniklo. Když bylo Adamovi smutno. Pán Bůh mu jako citlivý psychoterapeut, chirurg a odvážný experimentátor vyňal žebro a naklonoval Evu. Tak tedy: "Klonujme se a množme se." a "Již vzhůru klony této země!"
(O kopírování - kráceno)

Pablo70
Pablo70 13.03.2021 v 17:03

Ach, vždyť oni jsou má rodina, oni jsou já, jsou to lidé... Starý Adam byl jenom děcko! To jsem já, ten starý Adam: neboť jsem právě takový člověk jako on, ale vyrostl jsem od té doby. Jsme větve téhož stromu, ale já jsem vypučel výš. Každá rána, která zabolí některou větev, ozve se také v mém listí. Strasti a starosti vesmíru jsou také mé.
(Romain Rolland - Dobrý člověk ještě žije)

Pablo70
Pablo70
Pablo70 17.03.2021 v 09:40

Šťasten žil Adam v ráji, jeho duše zpívala a Hospodin se těšil z jeho písní. Jednou, když Adam spal, vyjmul Hospodin žebro z jeho těla a stvořil ženu. Tehdy zpěv Adamův umlkl.
Po čase navštívil Hospodin Adama a zastihl jej, an sedí u nohou ženiných a loupá ovoce.
"Eva má ráda jablka," řekl Adam rozpačitě, odháněje hmyz s jejího čela.
"Proč už nezpíváš?" řekl Hospodin, "stýská se mi po tvých písních."
"To máš těžké, Hospodine," řekl Adam o jedno žebro chudší, "umění chce celého člověka."
(Ilja Hurník - Adam, In.: Kapitolské husy)


Pablo70
Pablo70 19.03.2021 v 10:14

Potomkyně Evy
kupují
rajská
jablíčka
v zelinářstvích.

Rajské zahrady
přeměňují
Adamové s Evami
v terária.

Odkud
kam
by měl být kdo
vyhnán?

(Alois Volkman - Pokračování světa. In: Tlak mé krve)

Pablo70
Pablo70 21.03.2021 v 07:23

Už slyším svého tchána, co na to řekne: „Ohó, jistě, liberální sentimentalita Adame. Nevykládej mi tady ale nic o spravedlnosti! Vyprav se na mule do Tennessee a zkus přesvědčit tamní nádeníky, že jsou jen vyšisovaní negři a jejich negři že jsou jen načernění běloši! Sedni na loď do Starého světa a pověz jim tam, že práva jejich nevolníků jsou stejně nezcizitelná jako práva belgické královny! Zestárneš, zchudneš a ochraptíš na stranický shromážděních! Budou po tobě plivat, střílet, budou tě lynčovat, budou si tě usmiřovat medailemi, křupani tebou budou pohrdat! Ukřižují tě! Naivní snílku. Ten, kdo se chce
pustit do boje s mnohohlavou hydrou lidské povahy, zaplatí spoustu bolesti a jeho rodina bude platit s ním! A až se naposledy nadechneš, pochopíš, že tvůj život byl pouhou kapkou v nekonečném oceánu!“
Co je však takový oceán jiného než jen spousta kapek?

David Mitchell – Atlas Mraků

Pablo70
Pablo70 23.03.2021 v 09:35

Tato obluda jest jeden z těch živočichů, jež nazýváme „můj anděli!“, totiž žena. Druhá obluda, jež s holí v ruce křičí ze všech sil, jest její muž. Přivázal na řetěz svou legitimní ženu a ukazuje ji po předměstích, o výročních trzích, rozumí se samo sebou, že s povolením úřadů.
Dejte dobrý pozor! Hleďte, s jakou žravostí (snad nelíčenou!) ona
trhá živé králíky a pípající kuřata, jež jí předhazuje její ošetřovatel.
„Nesmíš,“ praví, „sníst všechno, co máš, za jeden den,“ a na ta
moudrá slova vyrve jí krutě kořist, jejíž zmotaná střeva zachytí se na
okamžik na zubech divoké šelmy, chci říci ženy.
Nuže! pořádnou ránu holí, aby se utišila! neboť ona kroutí svýma
hroznýma očima chtivostí po odňaté potravě. Velký Bože! Ta hůl
není hůl pro komedii, slyšela jste dunět lidské tělo pod falešnou srstí? Však také vyvaluje oči a vyje přirozeněji. Ve své strašné bolesti
všechna jiskří, jako železo, když se kuje.
To jsou manželské mravy těchto dvou potomků Adama a Evy,
těch, kteří jsou dílem Tvých rukou, Bože můj! Tato žena je bez odporu nešťastna, ač konečně snad šumivá rozkoš slávy jí není neznáma.
Jsou ještě méně vyléčitelná neštěstí a která nemají náhrady. Avšak
ve světě, do něhož byla vržena, nemohla se nikdy domnívat, že by
žena zasluhovala jiného osudu.
(Charles Baudelaire - Divá žena a moje nejmilejší. In.: Malé básně v próze)

Text příspěvku byl upraven 23.03.21 v 09:38

Pablo70
Pablo70 27.03.2021 v 07:06

Kdyby byl Pán Bůh místo hlíny
v tom prvním známém příběhu
zrobil Adam ze sněhu,
svět určitě byl zcela jiný.

Když schylovalo by se k jaru,
slunko by vyšlo nad mrakem
a nad tím celým zázrakem
udělalo by silnou čáru.

V ráji by neslavili křtiny,
nebylo Kaina, Ábela
a něžná laňka nesmělá
napila by se z kalužiny.

Teď hoch si sněhuláka staví;
však v nejlepším se ozve hlas,
maminka volá: Už je čas,
musíš se učit z dějepravy!

Už hrozí ruka maminčina;
opuštěn zůstal sněhulák.
Já jsem jej stavěl také tak;
a dvojí ráj mi připomíná.
(Jaroslav Seifert - Sněhulák)

Pablo70
Pablo70 29.03.2021 v 07:02

...jeden dětský vtip:

Při výkladu o ráji vysvětluje pan farář, že Bůh je Vševědoucí. Aby se přesvědčil, že tomu děti rozuměly, zeptá se: "Jak mohl Pán Bůh vědět, že Adam a Eva jedli zakázané ovoce?"
Hlásí se Maruška: "Asi našel ohryzek."

knih-o-mol
knih-o-mol 29.03.2021 v 09:56

Ambrose Bierce: Ďáblův slovník, pod heslem Žena který je jako ekniha přístupný na strankach MLP.
https://web2.mlp.cz/koweb/00/04/41/67/97/dabluv_slovnik.pdf#page=268
je báseň

Pablo70
Pablo70 31.03.2021 v 12:51

Had, který pokoušel Evu, se skryl v trsu banánů. Tady někde má svůj původ i latinský název banánů "musa paradisiaca" (rajské ovoce) nebo "musa sapientum" (ovoce poznání).
(Max de Roche - Pokrmy a láska)

Pablo70
Pablo70 02.04.2021 v 09:05

"My dva jsme jako Adam a Eva, kteří se neměli čím zahalit na začátku světa, a my jsme teď právě tak nazí a vyhnaní na jeho konci. A my dva jsme poslední vzpomínkou na to všechno nesmírně veliké, co bylo stvořeno na světě za tisíce let mezi nimi a námi, a na paměť těchto zmizelých zázraků dýcháme a milujeme, pláčeme a držíme se jeden druhého a lneme k sobě navzájem."
(Lara Živagovi. In.: Boris Pasternak - Dr. Živago)

Pablo70
Pablo70 05.04.2021 v 08:13

Právě že jsi nejkrásnější,
jsi, Maria, nejčistější
a poškvrna není v tobě,
samou máš čistotu v sobě!

Tvůj jest byla Eva matka
obraz, než kousla do jablka,
jsi v první své nevinnosti,
v první neporušenosti.

Z čisté kosti kost jest byla,
když žena muži přibyla,
tělo tělu nápodobné,
s rovnou čistotou ozdobné.

(Adam Václav Michna z Otradovic - Druhé nepoškvrněné početí rodičky boží. In: Česká mariánská muzika. 1647)

Pablo70
Pablo70 07.04.2021 v 08:39

To všechno zřejmě koření kdesi v ráji. Eden, jak si ho tu představují, je možná bájetvorným promítnutím příjemných okamžiků ze zárodečného období, dožívajících v podvědomí. Naráz líp chápu poděšené gesto Masacciova Adama. Zakrývá si tvář a chrání si zrak, to, co mu náleželo; v té malé noci uvnitř dlaně ukrývá poslední krajinu svého ráje. A pláče (poněvadž je to i posunek, jenž doprovází pláč), když si uvědomí, že je to marné, že opravdový trest už začíná: zapomenutí edenu, to znamená hovězí smířenost, laciná a špinavá radost z práce, pot na čele a placená dovolená.
(Julio Cortázar - Nebe, peklo, ráj)

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Masaccio_expulsion-1427.jpg

Text příspěvku byl upraven 27.04.21 v 07:38

Pablo70
Pablo70 11.04.2021 v 08:40

O nazlátlé kdouli se říká, že právě ona byla tím jablkem, jež vábilo Evu, ale Řekové a Římané zasvětili toto vonné ovoce Venuši, kterou často zobrazovali s kdoulí v ruce (byl to dárek od Parise, jímž chtěl vzdát hold její kráse). Pojídání kdoulí o svatbách symbolizovalo očekávání sladkých a radostných dní po svatbě.
(John Case - Chvála hudby)

Pablo70
Pablo70 14.04.2021 v 07:51

Cosi se ve světě hnulo... Vůdcové a národy patří minulosti. Přišly je vystřídat osobnost, proroctví svobody. Jednotlivý lidský život se stal příběhem Božím, naplnil svým obsahem prostranství vesmíru. Jak se říká v jednom hymnu na Zvěstování - Adam se chtěl stát Bohem a neuspěl, nestal se jím, a teď se Bůh stává člověkem, aby učinil Adama Bohem - "člověk se Bohem stane a Boha Adama stvoří."
(Boris Pasternak - Dr. Živago)

Pablo70
Pablo70 16.04.2021 v 10:27

Chudák každý člověk, který se vyznačoval něčím neobvyklým, měl nápadnou bradavici, ryšavé vlasy nebo tělesnou vadu. Bylo mu to přičteno k tíži, protože zvláštní znamení měl i první bratrovrah v dějinách Kain. Jako prvorozený syn Adama a Evy byl vlastně prvním dítětem na světě. A jak se ukázalo, už si na něj přinesl spoustu komplexů.
(In.: Co to je, když se řekne... Kainovo znamení)

https://dvojka.rozhlas.cz/kainovo-znameni-7602673

Text příspěvku byl upraven 27.04.21 v 07:40

Pablo70
Pablo70 18.04.2021 v 08:49

Význam Evy: Kdyby Bůh nestvořil ženu, muži by neměli koho obviňovat za své chyby.
(In.: Bruce Lansky - 2. zákon matky Murphyové)

Pablo70
Pablo70 24.04.2021 v 09:53

"Víš, Karle, moc lidí říká, že blues vzniklo z kostelní hudby (gospelu), ale to je lež. Blues se zrodilo, když Bůh řekl Adamovi a Evě, že mají opustit ráj."
(Z rozhovoru kytaristy Carlose Santany s bluesmanem John Lee Hookerem. In.: John Lee Hooker, Continuing Saga of the Boogie King. Down Beat 2/1990)

Eicherik
Eicherik 25.04.2021 v 11:33

"Valja na to neřekla nic. Šla k oknu, podívala se ven, ale když se Karik obrátil, rychle přiskočila ke stolu, popadla sklenici a trochu upila."
(Jan Larri - V říši obrů)

Valja a Karik jsou sourozenci. Stejně jako v ráji si vzala Eva od hada jablko, tak v tomto příběhu to byla Valja, kdo první ochutnal zmenšovací tekutinu a Karik ji pak musel zachraňovat. :-D

Pablo70
Pablo70 26.04.2021 v 06:30

Čížek

Opat dal do misky ptáčka
a hlídat ho nechal žáčka,
a že byl zvědavý žáček,
zpod pokličky uletěl ptáček.
Ty ať vždy poslušně stojíš
a příkaz, jak můžeš, ať splníš,
nebuď též jako ten Adam,
a vykonej, o co tě žádám.

(In: Claretus - Exempla)

Eicherik
Eicherik 26.04.2021 v 19:38

"Jednoho dne se Ódin v doprovodu dvou dalších bohů procházel po pobřeží moře. Na břehu uviděli kmen jasanu a kmen jívy. Vytvořili z nich muže a ženu, muže nazvali Ask, ženu pojmenovali Embla. Ódin jim vdechl život, Vili jim dal rozum, cit a schopnost pohybu. Vé je vybavil sluchem, zrakem a řečí. LIdé se usadili v Midgardu a Ásové vybudovali mezi Asgardem a světem lidí mohutný duhový most Bifröst."
(Ivana Vízdalová - Soumrak a prsten)

Všimněte si, že první lidé (podle germánské mytologie) mají stejná počáteční písmena jako Adam a Eva. :-)

Pablo70
Pablo70 27.04.2021 v 08:43

"Ženy!" řekl Hamlet. "Eva, Lilith,
Kobold, Empusa, Lamie!"
"Koho jste to jmenoval?" zeptal jsem se.
Řekl: "Ale jednu ženu všech žen
Adamových!"

(In: Vladimír Holan: Noc s Hamletem)



Vložit příspěvek