333 & Čtení se strýčkem Míšou na Radio1

DISKUZE » Volná diskuze


reader.007
reader.007 26.08.2015 v 17:00

Nikdo není seznámen s oblíbenou četbou Ch. Dickense?

reader.007
reader.007 27.08.2015 v 12:46

No jestli doma máte Davida Copperfielda, v kapitole č. 4 je o něm zmínka (stejně jako o jiných, ale máloco z toho vyšlo v češtině).

Patří do skupiny pikareskních románů, stejně jako třeba Tom Jones...

Naias
Naias 27.08.2015 v 13:14

Mudrc pozorne vypočul mojich rodičov, na chvíľočku sa zamyslel a ubezpečil ich, že ich prvorodený bude veľkým cestovateľom, že podstúpi mnohé nebezpečenstvá a zažije veľa trampôt, ale nakoniec sa vráti do rodného kraja, bude veľmi šťastný a všetci si ho budú ctiť a vážiť. Nasledovné kapitoly ukážu, aké pravdivé bolo proroctvo.

reader.007
reader.007 27.08.2015 v 14:40

Naias správně navázala, takže řešením je...

Naias
Naias 27.08.2015 v 15:35

Dobrodružstvá Rodericka Randoma od Tobiasa Smolletta.

reader.007
reader.007 27.08.2015 v 15:50

Předávám mučírnu


Naias
Naias 27.08.2015 v 15:59

Hluboko pod jednou z továrních budov se probudil medvěd. Rozespale mžoural a zíval. Pak se ještě celý ospalý narovnal a rozhlédl se. Byla tma. Skoro nic nebylo vidět. Najednou spatřil v dálce světlo. „Aha, to je vchod do doupěte,“ řekl si a zívnul.
Vystoupil tedy po schodech až ke vchodu a vykročil do zářivého jarního slunce. Oči měl otevřené jen tak napůl, byl totiž ještě rozespalý. Ale netrvalo to dlouho.
Najednou je vytřeštil přímo před sebe.
Kam se poděl les?
Kam se poděla tráva?
Kam se poděly stromy?
Kam se poděly kytky?
Co se to stalo?
Kde se to octl?
Obklopovaly ho samé divné věci. Nevěděl, kde je.

Naias
Naias 27.08.2015 v 22:04

Zrovna v tu chvíli vyšel z jedněch dveří nějaký člověk.
„Hej ty, běž si po své práci,“ pravil ten chlapík. „Jsem tady mistr a nahlásím, že nepracuješ.“
Medvěd řekl: „Já tady nepracuju. Já jsem medvěd.“
Mistr se hlasitě zachechtal. „To je šikovná výmluva pro chlapa, který se vyhýbá práci. Říká o sobě, že je medvěd.“
A medvěd řekl: „Ale já jsem medvěd.“
Mistr se přestal smát. Velmi se rozzlobil.
„Nedělej si ze mě blázny,“ řekl. „Nejsi medvěd. Jsi hlupák, který by se měl oholit a který nosí kožich. Půjdeš se mnou k vedoucímu směny.
Medvěd odpověděl: „Ale to se mýlíte. Já jsem medvěd.“
Také vedoucí směny se velmi rozzlobil.
„Nejsi medvěd,“ řekl, „jsi hlupák, který by se měl oholit a který nosí kožich. Odvedu tě k řediteli.“
„Ale co to říkáte,“ pravil medvěd. „Podívejte se, jsem přece medvěd.“
Ředitel se zlobil ještě víc. Vstal ze židle a řekl:
„Nejsi medvěd. Jsi hlupák, který by se měl oholit a který nosí kožich. Zavedu tě ke generálnímu řediteli.“
Medvěd se opřel o stůl: „Ale to není pravda,“ odpověděl. „Jsem medvěd. Prostý, obyčejný, všední medvěd.“

pajonek
pajonek 27.08.2015 v 22:12

Naias, dalas tomu 5 hvězd...to tedy musela být síla....

Naias
Naias 27.08.2015 v 22:22

Je to skvelá nadčasová kniha. Škoda, že takto bez ilustrácií dosť stráca na pôvabe. Okrem toho ju poznám od mala, vtedy som sa kochala hlavne prekrásnymi obrázkami. Neskôr aj textom.

Naias
Naias 28.08.2015 v 08:41

Odpoveď na obe otázky je áno. Prosím, tu sú kľúče od mučiarne.

Naias
Naias 30.08.2015 v 09:09

Jan Brzechwa, Akadémia pána Machuľu
Trochu ma zmiatlo to „musel jsem SE vyklopit z kapsy a zalít vodou z rybníka.“ Rozmýšľala som, kto by tak mohol byť v niečom vrecku a zalievať sa vodou z rybníka.

Text příspěvku byl upraven 30.08.15 v 09:23

Naias
Naias 30.08.2015 v 09:14

Ako hovoria Rusi o vode a vodke - Odna bukva, kakaja raznica!

kní
kní 30.08.2015 v 09:58

Krásná hláška, Naias! :-)

Naias
Naias 30.08.2015 v 10:28

Tip na nedeľný obed:
Potom se pustila do něčeho, čehož výsledkem údajně měla být smažená vajíčka. S pánví v ruce zamyšleně pravila:
„Nečetla já jsem někde, že nejzdravější jsou vejce syrová? Že bych je trochu pokvrlala a vy je, holky, vypijete?“
„Poblejeme se zase, jako když jsi nám dala k uzenáčovi kefír?“ položila otázku k věci Klárka.
„Chceme smaženici. Slíbilas nám ji,“ řekla Adélka a Zuzana s výrazem beznaděje řachala vejci a vylévala je na studenou pánev. Po chvilce se vejce začala škvařit.
„Sakra Zuzano, ztlum žár, dej tam kapku oleje a pořádně míchej. Necítíš, jak se ti to připaluje?“ radil jí Marcel.
„Slyšíš, Marceli, jak v tom Zuzaně vržou skořápky?“ upozornila Adélka.
„Ve skořápkách je spousta vápníku a ten je zdravý,“ poučila ji Zuzana.
Chuť a pach připáleniny vyřešila tak, že do smaženice vychrstla půl lahve kečupu. Holčičky jásaly, protože kečup milovaly, a cpaly se z jednoho talíře. Marcel vyslovil naději, že se pozvrací až doma. Pozvání ke stolu odmítl s poděkováním a poznámkou:
„Vypadá to příšerně.“
„Zato chuť je děsná,“ ujistila ho Zuzana.

Naias
Naias 30.08.2015 v 18:27

Nechutilo? Nevadí, máme ďalšie špeciality.

Od středy byl Robert na Emilii Vojtíškovou přímo alergický. Osypával se vyrážkou, jen si pomyslil, že zítra se tu zase objeví.
Ve středu totiž byla dobrůtkou pizza, zhotovená v Emilčině kuchyni. Výsledek se vzpíral popisu. Ze všeho nejvíc se podobal sraženému nákypu s tvrdými kusy paprik. Van připáleniny zvedal žaludek. Emilka vysvětlila, že ji propekla pěkně do chřupava. Pokud se nechá za chřupavost pokládat připálená vrstva těsta, nad nímž je vrstva těsta mazlavě polosyrového, pak Emilčino označení sedělo.
To už Marcelovi a Robertovi rozdávala oddělené krabičky, snad aby se o dobrůtky a mlsky nervali.
Robertovi otevřenou krabičku s jeho pizzou postavila na noční stolek, odkud mu její pach vystřeloval přímo do nosu. Robert bojoval s touhou vyhodit dobrůtku oknem i s Vojtíškovou.
To však nebylo nic proti tomu, když se Emilka vytasila ještě s mlskem. Dnes jím byly příšerné kupované sušenky, které slepila ještě příšernější přeslazenou jahodovou zavařeninou. A to tak štědře, že ten blevajz prosakoval skrze tenké papírové dno krabičky, kterou Robertovi položila na břicho na pokrývku. Věděl, že už brzy šlápne Vojtíškové na krk, ať už je Marcelova snoubenka, babička nebo neteř.

Naias
Naias 31.08.2015 v 20:10

Mená oboch zručných kuchárok sú v anotácii.

pajonek
pajonek 31.08.2015 v 21:28

...není to náhodou z frýbové?

...tak jsem si už ověřil, že je .....

Text příspěvku byl upraven 31.08.15 v 21:38

Naias
Naias 01.09.2015 v 08:47

Vždy lepšie než o psoch, nie? Pri tom blednú aj dobrůtky.
Odovzdávam štafetu.

simona2815
simona2815 07.09.2015 v 20:36

laske je velkym stestim,laska je opora,duverovat,milovat,byt nahle spolu v dobrem i zlem,co si myslite vy o lasce,napiste

Naias
Naias 08.09.2015 v 10:05

Ricky a spánok, to sú jasne moje milované Dveře do léta od Heinleina.

Naias
Naias 08.09.2015 v 10:58

Aby sme tu nehrali ping-pong, vezmite si niekto žolíka.

kní
kní 08.09.2015 v 16:55

Tak já bych si ho s dovolením vzala... :-)

Pan Collins neměl rozumu nazbyt a macešství přírody u něho příliš nevyvážilo ani vzdělání, ani společenská uhlazenost; většinu života strávil se svým otcem, negramotným, lakomým uzurpátorem, a třebaže studoval na universitě, skládal pouze zkoušky a nezískal tam žádné užitečné známosti. Otec ho držel zkrátka a vychoval ho tak původně k velké pokoře, kterou však nyní už značně zastínilo sebevědomí ducha zaostalého a málo používaného a pocity vyplývající z náhlého a nečekaného blahobytu.

kní
kní 08.09.2015 v 17:07

A ještě bych ráda upozornila, že po prázdninové pauze pokračuje dnes (ve 21:45 na ČTart) TV pořad 333 dalším dílem s tímto obsahem: S jakými výslovnostními a řečovými neduhy nastupují dnes děti školní docházku? Moderátoři literární revue Jan Lukeš a Jan Schmid o tom budou hovořit se spisovatelkou a logopedkou Ester Starou, jazyk a řeč budou však obsahem i jejich rozhovorů s laureátem Magnesie Litery Petrem Stančíkem, geologem Milanem Špůrkem či rockerem Ivem Pospíšilem.
Podrobnosti zde:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096008034-tristatricettri/215562254200006/

reader.007
reader.007 08.09.2015 v 19:44

Pýcha a předsudek - Jane Austen



Vložit příspěvek