100 věcí, které by měl člověk přečíst, vidět a slyšet


pajonek
pajonek 26.01.2014 v 18:45

....jenom prolétám ...tak upozornění
HBO vysílá seriál Temný případ /True Detective/, myslím, že tohle by se neměl nikdo nechat ujít......
Hlavní rolr - Matthew McConaughey a Woody Harrelson - jsou oba špica, přitom Matthew je přímo oscarový........

Viki9
Viki9 26.01.2014 v 22:38

… náš Mistr knihovník se jistě neurazí, když si taky trochu přihřeju polívčičku … román Hermana Melvilla Bílá velryba tu jistě nemusím nikomu představovat … chci ale upozornit na jeden starý film natočený na jeho motivy Johnem Hustonem … jde o verzi z roku 1956 v hlavní roli s Gregory Peckem (nezaměňovat s mnohem méně podařenější verzí z roku 1998!)

… tento film stojí i dnes za zhlédnutí … navíc skrývá mnohé zajímavosti … například jednu z rolí si zahrál sám Orson Welles a na scénáři se nepodílel nikdo jiný než Ray Bradbury

… a nádavkem vám přidám jednu skoro utajenou perličku – exotického harpunáře Queequega si zahrál čistokrevný Evropan původem z Haliče v Rakousko-Uhersku jménem Frederich Ledebur … podle křestního listu hrabě Friedrich Anton Maria Hubertus Bonifacius von Ledebur-Wicheln … tedy potomek ze starobylého šlechtického rodu do kterého patří například současná Lichtenštejnská kněžna Marie … česká větev rodu Ledebur – Wicheln má svůj počátek v polovině 17. století a jako první byl Jan Jetřich, rytíř Ledebur, který 1657 zdědil české panství Golčův Jeníkov …

… a pokud vám to jméno Ledebur zní nějak povědomě, tak vězte, že Adolf Benno, hrabě von Ledebur-Wicheln byl majitelem paláce čp. 153 na Valdštejnském náměstí, po kterém je pojmenována jedna z nejkrásnějších zahrad pod Pražským hradem … ano, je to Ledeburská zahrada :-D

pajonek
pajonek 26.01.2014 v 23:04

.....jinak máme Bílou velrybu i jako pěkné audio mp3
Natočeno v roce 2003 - 58 minut
Účinkují: Aleš Procházka, Martin Štěpánek, Jiří Schwarz, Pavel Rímský, Petr Pelzer, Petr Křiváček, Miloš Hlavica, Tomáš Juřička, Ilja Racek, Vladimír Brabec, Petr Šplíchal, Jiří Litoš, Josef Plechatý a Tomáš Pergl.

Rozhlasovou hru na motiy světově proslulého románu Hermana Melvilla napsal Petr Mandel.
Přeložil Alain Slivinský a Stanislav V. Klíma.
Dramaturgie Václava Ledvinková.
Režie Vladimír Rusko.

.....máme také načtenou
Bílá velryba (2002)

Patnáctidílná četba na pokračování.
Účinkuje Miroslav Středa.
Překlad Marie Kornelová a Stanislav V. Klíma. Připravila Ilona Janská. Režie Vlado Rusko
Natočil Český rozhlas v roce 2002. (6:54 hod.)

Dudu
Dudu 30.01.2014 v 09:58

Olympijské hry v Soči nám již klepou na dveře, takže bychom si mohli dát tuto sportovní pohádku : http://www.databazeknih.cz/knihy/pohadka-o-raskovi-140149

Text příspěvku byl upraven 30.01.14 v 09:59

pajonek
pajonek 02.02.2014 v 23:38

...dnes si dáme tv seriál, komiks i knihy..a o ty jde ....nemám rád zombíky /kurecpalec nemám...../ - odsledoval jsem první řadu vychvalovaného tv seriálu, necelou druhou a asi končím.... je to otravné,ty hnusné pohledy na zombáky.....NE
.....přečetl jsem 120 dílů komiksů Walking Death.....no prostě přečetl ....

ale co mohu jsou už dvě knihy ze třídílné série
Tvůrce hororových románů Jay Bonansinga spojil síly s autorem původního komiksu Robertem Kirkmanem, aby spolu stvořili první díl trilogie o tom, jak může být lidský vzestup k moci zároveň pádem jeho morálky..
Živí a mrtví - Vzestup guvernéra/1.část
http://img.databazeknih.cz/images/78_/7834/vzestup-guvernera-138543.jpg

Živí mrtví: Cesta do Woodbury /2.část
http://www.databazeknih.cz/knihy/zivi-mrtvi-zivi-mrtvi-cesta-do-woodbury-170996
......a to můžu !

Dudu
Dudu 03.02.2014 v 14:40

Hmm, obal knihy působí velice poutavě a dějově to vypadá na pořádný rachot. Díky za tip.

Text příspěvku byl upraven 03.02.14 v 16:13


pajonek
pajonek 03.02.2014 v 17:39

....další přírůstek do rodiny knih, tohle se musí přečíst, tady nejde napsat : dávám 100%, dávám 20%.....pro někoho paráda, pro někoho ....
http://www.databazeknih.cz/knihy/gorby-fiction-169062
Český emigrant, Jiří /George/ Burkovec napsal fiktívní román - GORBY FICTION
...a jsme u jádra pudla - Mimozemšťané z planety Placatina unesou z Kremlu prezidenta Gorbačova, čímž způsobí ve světě neskutečný politický chaos. Jde o prvoplánovou satiru na komunismus a na mocenské struktury vůbec.
Vyšlo v roce 1991

Já se bavil .................
....ještě dodatek od Ondry Neffa
Román George Burkovce patří mezi ta díla, které se fakticky nedají tak zvaně "objektivně hodnotit". Autorův přístup je natolik osobitý, že ho nelze narazit na žádné Prokrustovo lože předpojatých hodnotových měřítek. Je to čistě fantazijně - politický román, nasycený vizemi, postřehy, volnými asociacemi. Podařilo se to hlavní - vtisknout materiálu vnitřní konzistenci a vývojový tah, čtenář je vtažen do hry a je ochoten ji hrát s sebou...

Text příspěvku byl upraven 03.02.14 v 17:43

pajonek
pajonek 05.02.2014 v 18:13

....tak minulý rok se urodilo několik dobrých knih ..... a nakonec překvapení přišlo až v závěru roku, chodil jsem okolo toho až jsem neodolal - je to loňská jednička
Robert R. McCammon
MASKY APOKALYPSY
Přežili co nikdo jiný. A jejich noční můra začala… Na hranicích holých plání Kansasu slyší muž, jehož přezdívají Černý Frankenstein, výzvu: „Ochraňuj dítě…" V opuštěném New Yorku nachází kouzelnou sílu prostřednictvím prstence s drahokamy šílená žena… Uvnitř rozpadajícího se podzemního komplexu v srdci idažské hory se chlapec učí zabíjet… V pustině zrozené z nukleárního pekla, ve světě zmutovaných zvířat a zdivočelých hord, se poslední stávají prvními. Vstříc osudu jdou tři skupiny lidí, kteří přežili…

Robert McCammon nám předkládá strhující příběh, plný nepředstavitelné hrůzy a odhodlání, kde konec světa je jen předehrou k poslednímu zápasu…

Dudu
Dudu 09.02.2014 v 13:39

Pajonku, olympiáda nabírá obrátky, tak bys mohl hodit do placu nějaký sportovní trhák :-) Thanks

pajonek
pajonek 09.02.2014 v 15:21

...nemám žádný sportovní trhák - o sportu čtu knihy jen o Spartě, o dostizích /F+F/, o F1 .....a jedničky jsou samozřejmě knihy o horelezectví.....
...a tak , jako obrovský fanda Tour de France dávám na první místo knihu o historii Tour - Příběhy Staré dámy

pajonek
pajonek 09.02.2014 v 15:25

...ale mám zajímavou další knihu, která se aspoň trošku chytá sportu, a to boxu. Odeon vydal v roce 2011 román "Boxer - brouk", který napsal Ned Beauman.
Nenápadný sběratel nacistických kuriozit Kevin Broom, trpící vzácnou nemocí a nejraději komunikující přes chat, najde mrtvolu soukromého detektiva a dopis od Adolfa Hitlera adresovaný jakémusi Philipu Erskinovi... V Anglii 30. let pak sledujeme podivný vztah entomologa Erskina, podivínského mladíka z vyšší společenské vrstvy, a šestnáctiletého nadějného židovského boxera Setha Hříšníka Roache, alkoholika a homosexuála se sadistickými sklony. Muži k sobě pociťují neodolatelnou přitažlivost... Zároveň pracujem se zvláštními brouky z Polska, kteří mají na krovkách kresbu připomínající hákový kříž. Bizarní i šokující debutový román je jistým zvráceným způsobem zábavný.
...a to jsem tedy koukal

Viki9
Viki9 09.02.2014 v 15:45

... to zní tedy hodně, hodně šíleně ... :-) ... to bude buď naprosto skvělé nebo úplná ptákovina...

pajonek
pajonek 09.02.2014 v 17:25

NOVINKA
Walker a Volf - audio vydavatelství
Milí a milé, milejší a nejmilejší posluchači a posluchačky ...

◘ Dnešní zpráva je stručná: "Hvězdní honáci" jsou komplet namluveni Mistrem Jiřím Klemem aka Darth Vaderem!
◘ Souběžně s nahráváním probíhal i základní střih a mix, a teď se už přes postprodukční práce blížíme ke konci února, kdy naše první audio kniha spatří světlo Vašich uší !
◘ A už se zpracovává grafika nejen na a-book, ale i na cédéčka.
◘ A na cédé budete mít původní ilustrace dalšího Mistra - Káji Saudka. Samozřejmě i na a-booku, tam bude ovšem jen titulní.

Dudu
Dudu 02.03.2014 v 20:41

Pájonku, nemáš v zásobě něco na způsob knihy Čelisti ?

pajonek
pajonek 02.03.2014 v 20:50

......mám

pajonek
pajonek 02.03.2014 v 21:05

Dudu, samozřejmě další Benchleyovky - Bestie a obzvláště výborný je Bílý žralok
Potom bych navrhl romány Steve Altena o MEGOVI

Dudu
Dudu 02.03.2014 v 21:17

Jakmile dvacetitunový žralok druhu megalodon poprvé okusí lidskou krev, chce jí mít víc a víc. Dvacetitunový žralok... Tak to už snad není ani ryba, ale nákladák :-)
Díky.

pajonek
pajonek 05.03.2014 v 20:09

...když se mi v roce 1992 dostala do ruky kniha Erica von Lustbadera - Nindža - nadšení nebralo konce. Tenhle příběh - Nicholas Linnear je napůl Angličan po otci a napůl Japonec po matce. Umí bojové umění ninjů, a to je nakonec přivede ke konečnému zápasu na život a na smrt s jeho úhlavním nepřítelem od dětství Saigem. - mi vzal dech a čekal jsem na další avizovaný román - Miko, a potom na další a další
Kaišo
Plovoucí město
Druhé kůže ---
...pro mne nedostižný příběh japonské Yakuzy, japonského myšlení .....

pajonek
pajonek 06.03.2014 v 22:17

Phil Marlowe, Sam Spade, Lew Archer ..... nejlepší soukromá očka? Ne a ještě jednou ne!
Jednička je Všivák Muldoon ....
Když jsem objevil dvě útlé knížečky anglického spisovatele, milovníka americké drsné školy - Paula Shiptona a to Drsnej Brouk /Zahrada strachu a pokračování Zabiják v dešti ....po přečtení jsem byl nadšený. Tak jsem se už dlouho nepobavil ! Soukromý broučí detektiv Všivák Muldoon řeší zapeklité případy, ve kterých jde o krk......Romány ve stylu detektivek drsné školy zločinu. A anglický spisovatel Paul Shipton slaví s příběhy sympatického hmyzího detektiva úspěchy po celém světě....
Neskutečná parádička ............

Text příspěvku byl upraven 06.03.14 v 22:32

pajonek
pajonek 10.03.2014 v 17:54

....dnes si dáme dvě nápodobné knihy......
Jeffery Deaver - ZAHRADA BESTIÍ
New York, rok 1936. Američan německého původu Paul Schumann je mafiánským hrdlořezem, jenž proslul svou geniální taktikou a zásadou přijímat pouze „spravedlivé“ zakázky. Poté se mu však jedna nájemná vražda nezdaří. Schumann je dopaden a postaven před nelítostnou volbu: buďto zabije Reinhardta Ernsta, nacistického pohlavára blízkého samotnému Hitlerovi, nebo jej americká spravedlnost pošle do Sing-Singu a odtud na elektrické křeslo. Sotva se Paul ocitá v Berlíně, strhává se vražedná honička, při níž nebezpečí a zrada číhají na každém kroku. Během následujících osmačtyřiceti hodin Schumann vytrvale pronásleduje Ernsta, zatímco po něm zběsile pátrá bezpečnostní aparát Třetí říše v čele se zarputilým důstojníkem kriminální policie. V románu figuruje plejáda dokonale vykreslených postav, zčásti skutečných a zčásti smyšlených. V paranoidním prostředí předválečného Berlína střídá jedna akce druhou a četné dějové zvraty nedají čtenáři vydechnout. Zkrátka klasický Deaver…
_______________
Timur Vermes - UŽ JE TADY ZAS
V Berlíně roku 2011 se náhle probudí Adolf Hitler. Nový svět nechápe, ale hodlá shromáždit všechny síly, nechat si vyčistit uniformu a opět vstoupit do politiky - hodlá ovládnout svět.
Tak si postupem času poradí i s Poláky, kteří mají tu drzost, že ještě existují. Také zatočí s neschopnými neonacisty, kteří se neumějí ani hlásit pořádným stranickým pozdravem, s matronou Merkelovou a s celou EU.....
Je to absurdní, chytrá, trochu haškovská fraška. Další humor plyne ze situací, kdy nikdo nechápe, že Hitler není herec, ale skutečný Führer, který vstal z mrtvých.
Dobrý český překlad ....
_____________
...a když už se pohybuje na tom německém ledě, tak přídavek - novinka
HITLEROVI NEPŘÁTELÉ
Detektivní román z nacistického Berlína
Torsten Pettersson
Román Hitlerovi nepřátelé, první díl nové krimi nás zavede do Berlína r. 1938, sprostredkuje vám atmosféru temných zákutí Berlína i ľudskej mysle. Zavedie vás do nevestincov, budete svedkami zvrhlých nacistických rituálov i zúfalého boja o prežitie a ľudskú dôstojnosť tam, kde by to nikto nečakal. Pettersson je známy tiež svojím intímnym, lyrickým štýlom a hlboko prepracovanými postavami,do doby, kdy se obavy a zoufalství pronásledovaných skupin obyvatelstva stupňovaly stejně rychle jako euforie fanatických esesmanů. Když někdo začne přímo v berlínských ulicích nenápadně a nevysvětlitelně vraždit důstojníky SS, je vyšetřováním pověřen sturmbannführer Friedrich Eichberg.
Jsou tu však i další záhady – znenadání zmizí významná židovská rodina Colbertových, a také jistý pan Pohl, jehož manželka požádá o pomoc s pátráním svého psychiatra Richarda Haldera. Kdo dříve rozmotá spletitý případ?
Dal jsem dohromady českou i slovenskou anotaci, at si každý vybere podle svého gusta

Dudu
Dudu 10.03.2014 v 19:34

UŽ JE TADY ZAS...Pajonku, to jsi zase vybral kousek. Již samotný název je komický, a tak jsem zvědav, co se z toho vyklube za majstrštyk-hihi

Viki9
Viki9 11.03.2014 v 08:26

...mě zas velice zaujal ten hmyzí detektiv :-) ... už jen ten nápad....

pajonek
pajonek 11.03.2014 v 19:53

Další moje záliba je v "mapování" scifi, horrorů, fantasy.....
..tak jsem si zmapoval "MARS" - knihy, povídky, filmy o marsu, martanech ......a když tak koukám na svůj svět Marsu /dám možná někdy příště, pokud uvidím, že o tohle téma bude zájem/, všiml jsem si jednoho jména - a tak jsem začal mapovat dalšího spisovatele, který by se dal zařadit do skupiny "Zlatý věk scifi"
Stanley G. Weinbaum (1902-1935)

Americký scifi autor, do žánru vstoupil ve školním časopisu Mercury Povídkou The Lost Battle (1917). Profesionálně se literatuře začal věnovat až ve 30. letech, kdy se téměř okamžitě proslavil povídkou A Martian Odyssey (Wonder Stories 1934), později zařazenou organizací SFWA mezi nejlepší SF povídky publikované do roku 1965. Půvabný příběh setkání s podivným přátelským mimozemšťanem se stal základním kamenem Weinbaumovy krátké literární dráhy a doslova zastínil tehdejší dobrodružné historky o „střetu se slizkými příšerami z vesmíru“. Nevelkou povídkovou tvorbu mapují např. soubory Dawn of Flame and Other Stories (1936), A Martian Odyssey and Other Stories (1974) či u nás vydaný titul Odyssea na Mars (AFSF 1992).
- Převzato z knihy Isaaca Asimova: Těžká planeta (Triton, 2002)
Byl inženýrem chemie. V roce 1935 zemřel na rakovinu. Za svůj krátký život napsal asi 20 povídek, které byly vydávány v mnoha antologiích po jeho smrti.
Deset povídek, které Stanley G. Weinbaumovi v češtině vyšly, sice nedovoluje udělat si ucelený obrázek o jeho povídkové tvorbě, nicméně postačí k učinění závěru, že Weinbaum byl v kontextu své doby mimořádný spisovatel. Přestože žil pouze 33 let, stačil zanechat nesmazatelnou stopu v dějinách žánru science fiction.
Velkým kladem Weinbaumovy tvorby je přesvědčivé vylíčení mimozemského života.
Český čtenář má neuvěřitelné štěstí, že v roce 1992 vyšla v češtině povídková sbírka Odyssea na Marsu. Tato obsahuje celkem osm povídek, a z toho šest se odehrává ve vesmíru.
Nalezneme v ní vůbec první autorovu publikovanou povídku "Odyssea na Marsu". V listopadu 1934 k ní přidal volné pokračování "Údolí snů".
Na Venuši se odehrává děj dvou povídek, jejichž hrdinou je pozemšťan Ham Hammond,názvy těchto povídek jsou "Cizopasná planeta" a "Lotofágové".
Povídka "Šílený měsíc" – ta se odehrává na Jupiterově měsíci Io.
Poslední povídkou odehrávající se ve vesmíru je "Rudý Peri" - tahle povídka se nepovedla, patří k tomu nejhoršímu co SGW napsal....
Mimo osmi povídek vyšlých ve sbírce Odyssea na Marsu má český čtenář k dispozici ještě další dvě povídky, které jsou překvapivě aktuální a nadčasové. "Próteův ostrov" popisuje důsledky genových manipulací a ozařování buněčných jader tvrdým zářením, a povídka "Přesunutá moře" je vlastně polit-fiction zabývající se možnými politickými a vojenskými důsledky, které by vyvolala změna proudění Golfského proudu.

P o v í d k y ( s a m o s t a t n ě v y š l é )

"Dravá planeta" (The Parasite Planet; mag. Astounding, únor 1935), in Exalticon č. 1/1991
"Lotofágové" (The Lotus Eaters; mag. Astounding, duben 1935), in Exalticon č. 2/1991
"Odysseia z Marsu" (A Martian Odyssey; mag. Wonder Stories, červenec 1934), in ant. Těžká planeta, Mladá fronta 1979; jako "Odysea z Marsu", in ant. Těžká planeta, Triton 2002; in ant. Síň slávy: nejlepší SF povídky 1929-1946, Baronet 2003
"Próteův ostrov" (Proteus Island; mag. Astounding, srpen 1936), in Základna č. 6
"Přesunutá moře" (Shifting Seas; mag. Amazing, duben 1937), in ant. Nejmenší vesmír, Polaris 1992
"Šílený měsíc" (The Mad Moon; mag. Astounding, prosinec 1935), in Ikarie č. 7/1990

pajonek
pajonek 11.03.2014 v 20:00

...tak jsme tady měly dvě knihy z nacismu, jednu o samotném Hitlerovi a tak přidáme další
Norman Mailer
Lesní zámek aneb Hitlerův přízrak
Román seznamující čtenáře s rodinou Adolfa Hitlera, začíná v době před narozením Hitlerova otce a končí Adolfovým dospíváním.
Vypravěčem příběhu je někdo, kdo měl přístup ke všem informacím o rodině z první ruky - jeden z čertů zodpovědných za získání duší v této rodině. A v tomto případě mu práci lidé usnadňovali - incestními vztahy, bezbožností a pýchou. K dokonání díla stačí jen drobné popichování. Autor vychází z historických pramenů a tam, kde příběh domýšlí, nabízí čert uvěřitelnou verzi osudů rodiny. Čtenář neobeznámený s historickými dokumenty hranici reality a fikce nerozpozná....

Mailer pokud byl náhodou střízlivý a pokud se zrovna neženil /6x/, byl bůh i ďabel a tak věděl o čem píše............

pajonek
pajonek 11.03.2014 v 20:09

....tohle jsem četl několikrát
ÚDOLÍ SVĚTEL
Stephen Gallagher
Gallagherův v pořadí třetí horový román publikovaný v roce 1987 přivádí na scénu řadového policistu Alexe Volchaka, který se setkává s tajemnou psychickou bytostí (v románě nazývanou ghúl) schopnou oživovat mrtvá těla a tato pak užívat. Jedná se o typický thriler, kdy souboj mezi Volchakem a ghúlem se pohybuje v osobní rovině a je veden způsobem „přežije jen jeden“.

Příběh řadového policisty, který bojuje s neznámou a záhadnou bytostí, která se objevuje vždy v nových a nových tělech mrtvých lidí, jež nestačí jen znovu zabít, protože zatímco chladnou v márnici, ghúl je opět mezi námi.

Gallagherova próza není pouhým povrchním hororem kondenzujícím čistou hrůzu pro hrůzu. Je to inteligentně napsaný, přitom napínavý a originální souboj mezi duchovním dravcem s dokonale propracovaným modem operandi a lidskou kořistí, jejíž jedinou zbraní je důvtip.
....to je parádička



Vložit příspěvek