Světový válečný román


baxz
baxz 31.08.2021 v 15:36

Marně stále pátrám po svazcích 56 a 59. Nenarazil prosím tady na ně někdo během těch 7 let od posledního příspěvku? :-)

reader.007
reader.007 01.09.2021 v 16:03

Kdyby narazil a byla by to duše ochotná, jistě by doplnil, jenže vzhledem k tomu, že patrně nejsou vedeny ani v Národní knihovně, tak je silně nepravděpodobné, že by se někde vykulily.
A jak vím, že je NK nemá? Zkusila jsem si vyhledat edici a projít tituly inkriminovaného časového období a žádné další tituly než jsou zde zařazeny v edici tam nemají. Mohlo by samozřejmě jít o chybu, kdy se špatně zadalo vydavatelství, ale je to málo pravděpodobné.

Koka
Koka 01.09.2021 v 16:55

reader.07 - já tipuji, že to bylo jinak. Když se podíváme, že "okolní" svazky vyšly v roce 1984 a 1985, tak si myslím (tu dobu mám v živé paměti), že možná šlo o nějaké knižní tituly, které byly na poslední chvíli "storno" - jednoduše nesměly vyjít. Rok 1984 byl rokem počínající "perestrojky" a dovedu si představit, že v případě těch chybějících svazků mohlo jít o takový válečný román, který se nehodil do oficiálního obrazu I. a zejména II. SV.
Třeba Jan Zábrana ve svých denících (Celý život I. a II.) zmiňuje četné případy knih, které byly napsány, přeloženy, tiskovým dozorem schváleny, a najednou: bum! nesměly vyjít, nebo už vydané, vytištěné musely být okamžitě odvezené k likvidaci.
Bych se velmi divila, kdyby se sv. 56 a 59 edice Světový válečný román najednou objevil.

encyklopedie
encyklopedie 01.09.2021 v 18:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

baxz
baxz 01.09.2021 v 18:53

Děkuji za reakce! Domnívám se, že vysvětlení Koky bude blízko pravdy. Připadlo mě nepravděpodobné, že by se tak dlouho ty dvě knihy nikde neukázaly, ale i tak jsem to tady zkusil znovu rozčísnout kdyby třeba :-) Takže edici mám zřejmě komplet... B)

encyklopedie
encyklopedie 01.09.2021 v 19:00

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


baxz
baxz 01.09.2021 v 20:59

Encyklopedie - :D tak to ano, ale aspoň víte že umí používat google :) Jinak souhlasím s Vámi že edice je to vynikající, mě přímo učarovala! No ale teď by mě stejně zajímalo co za knihy to mělo být, to 56 59, ale to už se asi nikdo nikdy nikdajz nedozví...

baxz
baxz 01.09.2021 v 21:11

encyklopedie - Od NV mám ještě v oblibě edici Paměti, ale tam je těch děr celkem dost... :/

encyklopedie
encyklopedie 01.09.2021 v 22:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 03.09.2021 v 10:10

Jojo, to bejvávaly časy kdy mě tady ještě bavilo něco doplňovat. Teď už bych tu nad tím do rána neseděla, ale stejně mi to občas nedá a nějaké to čísílko do edice doplním a děkuji za ozvání se baxz... Díky tom, že se občas někdo jako vy ozve, je alespoň znát, že ta práce úplně zbytečná nebyla, zvlášť když tyhle knihy tak intenzivně plní knihbudky a doma to, jak se zdá, nikdo moc nechce.

A tobě taky díky koka... takhle mě nenapadlo to brát a tak bych edici pořád považovala za nedokončenou. Ostatně je vůbec škoda, že se tak málo vydávaly ročenky vydavatelství. Takhle mohl být seznam alespoň někde dokladovaný. Vím že vyšla Světová četba a sama mám doma od Mladé fronty soubor edic a knih vydaných v prvních 20ti letech existence vydavatelství (tj. do konce roku 1964), víte někdo ještě o něčem podobném?

baxz
baxz 03.09.2021 v 21:01

reader.007 Práce to určitě nebyla zbytečná, hodně si toho cením a mě hodně pomohla ke kompletaci edice za což moc děkuji! :)

reader.007
reader.007 05.09.2021 v 12:18

V tomhle případě dík patří spíš encyklopedii, ten se u této edice pachtil určitě víc, já u tohohle typu literatury spíš náhodně paběrkuji a sem tam něco doplním.
A abych oplatila kompliment: je fajn narazit na člověka který se neštítí mít doma papírové knihy a dokonce celou edici ;-)

Text příspěvku byl upraven 05.09.21 v 12:18

Koka
Koka 05.09.2021 v 12:28

S touto již jednou asi definitivně uzavřenou edicí nic neuděláme, ale vlákno by si zasloužilo žít dál. Většina knih zařazená do té edice se týkala I. a II. světové války.
Jenomže po té druhé světové válce propukly ve světě ještě mnohé další války a některé byly již také "zachyceny" v beletristických dílech.
Proto se ptám: kdyby edice Světový válečný román ještě dnes pokračovala, co nového byste do ní zařadili/y?

reader.007
reader.007 07.09.2021 v 07:41

I když jsem časem přehodnotila své bezvýhradné sympatie vůči Izraeli, myslím že třeba Exodus od Urise by se tam celkem vyjímal.

Koka
encyklopedie
encyklopedie 07.09.2021 v 12:48

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 10.09.2021 v 10:20

encyklopedie: z druhé světové války? Světový román? Fakt myslíš že by se tohle téma dalo zrecyklovat ještě jednou a pořádně? Já mám totiž pocit, že už bylo (hlavně v posledních 10ti letech) probráno z tolika úhlů, že teď už snad ani není možné sesmolit nic co by stálo za řeč a někdo z "rychlejších" autorů nezačal hned řvát "To je ale vlastně plagiát mého veledíla".

encyklopedie
encyklopedie 10.09.2021 v 12:48

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 10.09.2021 v 14:06

Silných nepochybně... A opravdu myslíš že jsou další potřeba? Že nestačí kolik hrůzy je v tom co už vyšlo a že se lidé vzpamatují až když uslyší/přečtou/uvidí DALŠÍ silný příběh? Podle mne má dobrý příběh o skutečné nebo skutečnosti podobné události burcovat, ne jen pobavit a myslím, že to je i úmysl autorů (zvlášť těch, kteří to na ten vlastní kožuch zažili).

Odpověď na tvou otázku se bohužel nabízí sama: v tom množství dnes vycházejících knih se i ty dobré utopí, protože těch autorů je prostě moc a co zůstane hodné pozoru prověří teprve čas, jako se to dělo výše jmenovaným i jim srovnatelným.

Pitvora
Pitvora 22.11.2021 v 23:36

Wolfgang Ott - Žraloci a malé ryby
Lothar-Günther Buchheim - Ponorka
Nicholas Monsarrat - Kruté moře
Shlomo Venezia : V pekle plynových komor
Norbert Frýd - Krabice živých
Boris Polevoj - Příběh opravdového člověka



Vložit příspěvek