Putování labyrintem knih


Lector
Lector 10.07.2018 v 21:28

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 10.07.2018 v 21:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Makropulos
Makropulos 11.07.2018 v 00:38

A nebyla by škoda dosáhnout takového "vrchu"?

Jinak díky za toto vlákno.

braunerova
braunerova 11.07.2018 v 07:05

Alix: Díval jsem se na komentáře k Odvedu vás do Sierry Madre. Když jsem tam četl o " evropském koloniazmu" a "vyhladili jsme nebo zdevastovali jiné národy", vzpoměl jsem si na Lectorovu recenzi https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/koho-chteji-bozi-znicit-toho-zbavi-rozumu-10225 . Šaman Geronimo je přímo ikonou flagelantství. Byl to zloděj dobytka a mnohonásobný vrah bezbranných farmářů a mexických honáků. Z politických důvodů nebyl nikdy postaven před soud a dožil jako zámožný prodejce reklamních předmětů. Zemřel na podchlazení, když namol ožralý spadl s koně. Přesto je neustále vydáván za oběť bílého muže. Tu knihu jsem ale nečetl, tak ji nechci křivdit.

Lector
Lector 11.07.2018 v 07:28

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 11.07.2018 v 07:48

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


bytost
bytost 11.07.2018 v 08:09

Lector - děkuji za založení vlákna. Při přečtení té ukázky z úvodu knihy Komenského se mi vybavila kniha, kterou jsem před lety četla a připojila k ní svůj koment. Nejsem si jistá, ale myslím, že autor toho vrcholu (dle popisu v knize) dosáhl.

https://www.databazeknih.cz/knihy/moc-pritomneho-okamziku-kniha-o-duchovnim-osviceni-79966?c=all

Lector
Lector 11.07.2018 v 08:44

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Petass
Petass 11.07.2018 v 08:54

Lector: Manželův děda miluje cestopisy z exotických zemí, začala jsem mu Jana Dungela kupovat k různým příležitostem a je z něj nadšený. Chtěla jsem si od něj knížky půjčit, že je alespoň proletím (cestopisy nevyhledávám), ale pořád je čte, nebo je má někdo půjčené :D Chci koupit dětem jeho atlas domácího ptactva, ten se mi taky moc líbí.

Lector
Lector 11.07.2018 v 09:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Stuka
Stuka 11.07.2018 v 15:24

Pripadá mi úsmevné riešiť názov vlákna a téma akosi zaniká.

Lector
Lector 11.07.2018 v 16:10

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

kní
kní 11.07.2018 v 16:23

Děkuji, Lectore, za Jana Dungela! (už podruhé :-))

Petass
Petass 11.07.2018 v 16:50

Lector: Dungela jsem objevila úplnou náhodou také přes rozhlas. Hrozně mě překvapilo, že je z Moravy a studoval a pracoval v Brně. Autory z okolí Brna totiž většinou znám, i když začínají, nebo nejsou tak oblíbení. Každopádně je skvělý a jeho ilustrace nádherné.

Stuka
Stuka 11.07.2018 v 18:06

Až teraz som si všimla, že mi unikla tretia strana tohto vlákna. Ešte sa tu poriadne nevyznám, ale zdá sa, že pod poslednou stranou sa mi nedá napísať príspevok, ale pod predchádzajúcou áno. Aspoň v inom vlákne to tak bolo. Tu som si to neuvedomila, že ešte nie som na konci, ale dala sa vložiť odpoveď. Logicky by sa mala dať vložiť až pod posledný príspevok. Tak sorry.

Jass
Jass 11.07.2018 v 20:48

Díky za Dungela - hned jsem si dvě knížky přidala do to-read listu... jako bych ho potřebovala prodlužovat :D, ale stejně díky. Zajímavé vlákno. Důležitost názvu je třeba nepodceňovat :D

newtory
newtory 11.07.2018 v 21:07

Rád by som pripomenul ešte jedného vynikajúceho ilustrátora, ktorý toho počas svojho života stihol tiež dosť. Ilustroval detskú literatúru, ale aj prírodovednú a zopár cestopisov : Antonín Pospíšil
https://www.databazeknih.cz/zivotopis/antonin-pospisil-47645

a čo sa týka množstva ilustrácií stihol toho tiež požehnane :
https://www.databazeknih.cz/ilustratori/antonin-pospisil-4761?p=1

Ja sám som ho zaregistroval pri výnimočnej sérii :
https://www.databazeknih.cz/search?q=svetem%20zvirat

Taký náš československý A. Brehm.

bytost
bytost 12.07.2018 v 08:04

Lector: děkuji za obsáhlý komentář, se kterým lze souhlasit. O mne se však nemusíte bát, já si své rozcestníky pečlivě hlídám :) Příjemný den.

Lector
Lector 12.07.2018 v 08:48

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 12.07.2018 v 09:10

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Petass
Petass 12.07.2018 v 09:40

Lektor: některé knihy pořizuji jen proto, že je chci mít doma. Dětem ukazuji vše v knížkách, jsou teda zatím malé (2a4 roky) ale přijde mi to mnohem příjemnější, než se mačkat u monitoru. Vytahuji postupně všechny svoje staré encyklopedie. Z dětských knih postupně kupuji knihy Pavla Čecha. Ty tedy nejsou odborné, jsou pohádkové, ale nádherné a třeba "Dědečkové" doporučuji moc i dospělákům. A moc toužím po Zdeňkovi Burianovi a jeho ilustracích dinosaurů, ale zatím jsem se k nim nedostala. Mimochodem byly teď na velkých formátech vystaveny v brněnském Antroposu, ale nestihli jsme, nevím, jestli to tam ještě je.

Petass
Petass 12.07.2018 v 09:41

A s tou plastičností máte pravdu, Dungelovi papoušci přímo vylétají ze stránek.

Text příspěvku byl upraven 12.07.18 v 09:42

Hraboshka
Hraboshka 12.07.2018 v 10:24

Myslím, že to byl náš učitel biologie na střední, kdo nám říkal, že kresby často zachycují živočichy lépe než fotografie, že si díky nim člověk lépe představí, jak to vypadá skutečnosti... Určitě to tak nebude napořád, technologie se přeci jen vyvíjí, ale něco na tom bude. Snad aspoň v papírových učebnicích a encyklopediích kresby zůstanou, obzvlášť u hodně mrňavých zvířátek se to může hodit.
Ten Dungel je úžasný.

Lector
Lector 12.07.2018 v 22:16

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Jass
Jass 12.07.2018 v 22:47

Kniha, která mě hodně vyhodila z konceptu je Božská komedie. Mám pocit, jako by mi otevřela svět úplně nového způsobu myšlení a taky představ o tom, jak lidé uvažovali v minulosti - v něčem až překvapivě stejně, v jiném neuvěřitelně odlišně. Špatně se to popisuje, ta kniha je skutečně výjimečná, i když mám pocit, že ji budu muset přečíst alespoň třicetkrát, než pochopím alespoň samotnou kostru.



Vložit příspěvek