Antonín Pospíšil životopis

česká, 1909 - 2008

Životopis

Narodil se 2. června 1909 v Kutné Hoře, kde také roku 1927 odmaturoval na tehdejší reálce, tedy dnešním Gymnáziu Jiřího Ortena. Následně v Praze studoval na Uměleckoprůmyslové škole a současně se připravoval k profesuře na ČVUT a zároveň na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od r. 1934 učil A. Pospíšil na středních školách v Kutné Hoře, Košicích a Čáslavi, později na UMPRUM v Praze. Po roce 1953 se věnoval výhradně výtvarné činnosti.

Dohromady ilustroval více než sto svazků převážně dětské literatury a knih o přírodě, přičemž jeho životním dílem jsou tisíce ilustrací k sedmisvazkové encyklopedii Světem zvířat, na níž pracoval přes 15 let. Byl rovněž prvním ilustrátorem Říhovy Honzíkovy cesty. Pro nejmenší děti vytvořil řadu obrázkových knížek, leporel. Byly velmi úspěšné a vyšly v mnoha vydáních. K nejznámějším patří: Rýmovačky naší Kačky, Tam na hrázi u rybníka, Běží liška k Táboru, Jedna, dvě, Honza jde, Babičko, povídej.

Kromě dětských knih ilustroval Pospíšil také učebnice, vytvářel obrazy k názornému vyučování, podílel se na ilustracích v dětských časopisech Mateřídouška, Ohníček nebo Pionýr" (Holešovský, 1989).

Trvale žil v Praze-Dejvicích a v Kutné Hoře naposledy vystavoval své ilustrace, studie a knižní přebaly v Galerii Felixe Jeneweina ve Vlašském dvoře v roce 1999 při příležitosti svých 90. narozenin. (zdroj životopisu: http://www.gymkh.cz/view.php?cisloclanku=2008100018)

Ocenění

Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.