Péče o knihy, opravy poškozených knih


kristýnar
kristýnar 16.07.2015 v 18:18

Ahoj, nevíte někdo, jak nejšetrněji odstanit vpisování černým mikrofixem k knížky, aniž bych znehodnotila původní text? Děkuji K.

reader.007
reader.007 18.07.2015 v 19:53

Obávám se že je to stejně marný boj jako s plísní...

kristýnar
kristýnar 19.07.2015 v 17:41

Ksakru :(, děkuji za info.

Lector
Lector 20.07.2015 v 21:51

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

kristýnar
kristýnar 22.07.2015 v 10:36

Mnohokrát děkuji za radu

Marthas
Marthas 03.08.2015 v 18:34

Dobrý den,
dnes se mi do ruky dostala diplomová práce mojí maminky, bohužel je napadená nějakou plísní ( místy nějaká ta hnědá nebo bílá tečka - nejvíce jich bylo na samotném nepromokavém obalu, z něj už jsme to vytáhli, potřebovalo to vyvětrat, bohužel to na vzduchu mamka nechala půl hodinu a začaly se kroutit desky ) a já bych vás chtěla požádat, když vás tady je taková spousta opravdových odborníků na knihy, co dostudovali školu a jsou knihovníky či knihovnicemi a přicházejí do styku s fůrou knih v různém stádiu rozpadu, zda byste mi nemohli poradit a případně zda byste mne neodkázali na již existující vlákno se stejným tématem...

Co mám s knížkou dělat a co ne? Rady tipu vyhodťe to nebo vám to sežere všechny ostatní knihy se nepočítají, kdybych to mohla vyhodit, tak se neptám...

Za každou reakci předem děkuje Marthas

Text příspěvku byl upraven 03.08.15 v 19:39


pajonek
pajonek
pajonek 03.08.2015 v 20:10

tady je nějaký webový nápad
Jak odstranit plíseň z knih a papírů. Nejprve musíte mít papíry úplně suché. Pokud nejsou, nechejte je uschnout v dobře větrané místnosti. Vezměte knihy ven a suchým hadrem z nich opatrně otřete plíseň. Potom si namočte hadřík do mýdlové vody a vyždímejte ho. Velmi opatrně s ním otírejte zbylou plíseň a potom nechejte knihy znovu uschnout.

Pokud mýdlová voda nestačí, použijte roztok octa nebo bělidla.
Pokud máte slepené stránky, musíte je nejprve rozdělit. Je dobré dát knihu k větráku, aby se usušila rychleji. Můžete papírky také posypat trochou kukuřičného škrobu. Po uschnutí škrob jemně otřete štětcem.

Marthas
Marthas 03.08.2015 v 20:18

Díky, pajonku...
Já ještě našla tohle, tak to sem vložím neva???

http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/osetrovani-knih-plisne

Kdyby s tím případně měl někdo taky potíž, až něco z toho vyzkouším, dám vědět, jak to dopadlo a co případně zabralo...

Zdraví a děkuje Marthas

Lector
Lector 03.08.2015 v 21:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marthas
Marthas 05.08.2015 v 18:39

To Lector: Díky, za radu, však já nehodlám zkoušet úplně všechno a hned... Nejdříve bych nechala knížku aklimatizovat a pak se o něco pokoušela? Až uvidím, jak jí ta změna prostředí prospívá, jak prostě po několika dnech bude vypadat, zda stejně nebo mnohem hůře... A třeba sem ještě někdo přispěje.:)
Tak to budu řešit, nějakým pro mne přijatelným a co nejbezpečnějším způsobem...
Ne, vždy znamená spěch i úspěch.
To téma jsem sice zakládala hned (nemluvím, o tom, že se přemístilo a nebyla jsem, o tom informována, kritiky na takové praktiky, jsou zřejmě zbytečné a nepadají na rodnou půdu) ale nespěchám...

Koka
Koka 05.08.2015 v 20:15

Marthas, vzhledem k tomu, že jde o diplomku tvé maminky, kterou chceš jistě uchovat i pro památku dalším generacím, doporučuji hlavně jí naskenovat stránku po stránce a zachovat tak alespoň její elektronickou podobu. Sceneru plíseň nevadí, tak jí nafoť co nejdřív.
S odstraněním plísně či jiných vad papíru sotva poradí knihovníci, zkus se spíše obrátit na nějaké restaurátory nebo památkáře.
Držím pěsti, snad se to povede.

Marthas
Marthas 06.08.2015 v 13:49

To Koka: Vy umíte vyděsit, myslím, že mamce se představa elektronické diplomky nebude líbit.:) Opravdu ta diplomka je z roku 1993 a je chycená opravdu zatím jen trochu, schytali to desky, které jsou bohužel takové, jak se tenkrát dělávaly s minivýstupky a stránky pouze tam, kde se jich někdo dotýkal upocenýma rukama, není to v rozích, není to přímo na listech ale je to, teď nevím, má to nějaký odborný výraz, je to opak vazby...

Mamku bych stejně zklamala, jako vás, není to výmluva ale nemáme scaner...
Jo, restaurátoři mě napadli taky, ale říkám si, že by to chtěli pravděpodobně pěkně zaplatit, kdo taky ne, že jo, a ani nevím, že by tu nějací v Trutnově byli, kdyby mamce nevadilo, že se bude do knihy zasahovat, možná by ji šlo převázat...

Zdraví Marthas

Marthas
Marthas 06.08.2015 v 15:30

To moserova: Já věřím, že to Koka myslela dobře, ale...
Jo, u nás ve městě to není žádná sranda, už před půl rokem zrušili poslední kopírovací místo, o kterém jsem věděla, předtím jsme tu měli nějakou dobu i tři a teď 0.

Jinak moc děkuju za přání, já vám za to mohu pouze popřát hezkého dne.:)

Koka
Koka 06.08.2015 v 19:05

Marthas, ani nevím proč, ale nějak jsem se domnívala, že diplomka vaší maminky bude tak spíš z roku 1963, ne 1993, proto jsem navrhla, co jsem navrhla. Už raději nikomu nic radit nebudu, obyčejně se to zvrtne ...
A co se týče památkářů, zkuste zavolat na nějaké jejich restaurátorské dílny, nebo i kasteláni hradů a zámků, resp. správci mobiliárních fondů, kteří mají v péči zámecké knihovny, by možná mohli poradit. Ale s radami, kdo by mohl poradit, už raději končím.

Marthas
Marthas 06.08.2015 v 21:35

To Koka: Ano, mamky diplomka by to být mohla, kdyby se narodila do roku 1963 a ne o rok později, já mám v profilu, že jsem 1988 a ne starší ročník, tak netuším, jak mohlo k takové mýlce dojít.:) Ledaže - Nemohlo by to být mým dost archaickým způsobem vyjadřování, takovým škrobeným nebo školometským či jak se to říká...:)
Promiňte ale já si nemohla pomoct.:)
Jasně, archivnící mě taky napadli, bohužel žádného neznám, Brno jsem viděla jen jednou v životě a to když jsem uvažovala, jestli je opravdu tak daleko, abych tam nemohla studovat a bylo.:)
Ale i tak díky...
Snaha ta se taky cení...

Text příspěvku byl upraven 06.08.15 v 21:40

Knoflík28
Knoflík28 16.08.2015 v 19:41

Prosím vás, mám starou knihu z knihovny. Desky má celkem v pořádku, ale ten puch...Není to normální stařešina. Spíš mrtvé krysy nebo skřetí ponožky. Nevíte jak bych se toho mohla nějak zbavit? Vím, že je to celkem hloupé, ale nedokážu jí číst, aniž bych se dusila.

tenax
tenax 16.08.2015 v 19:53

Asi moc neporadím, ale kdysi jsem tady v nějaké jiné diskuzi zaznamenal - ani už nevím, v jaké souvislosti - radu na vložení knihy do uzavřeného igelitového sáčku s nějakým přípravkem k odstraňování pachů po kočkách. Značku ani dobu zákroku si už nepamatuju. Třeba se autor tehdejšího návodu pzve.

Koka
Koka 16.08.2015 v 19:59

stejně jak tenax, jsem si na to vzpomněla. Byla to uživatelka notburga a její rady jsou zde:
http://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/moc-utracim-za-knihy-1633/str-1

tenax
tenax 16.08.2015 v 20:05

Koka - hlubokosklon nad detektivním talentem nebo fenomenální pamětí. Ve vláknu s tímto názvem bych to rozhodně nehledal :-)

Koka
Koka 16.08.2015 v 20:14

ano, opravdu jsem si pamatovala, kdo to doporučoval. Byla to epizodka, díky které jsem si notburgu dobře zapamatovala a dosud mívám radost z jejich komentářů či diskusních příspěvků.

Knoflík28
Knoflík28 16.08.2015 v 20:20

Děkuji za radu :)

newtory
newtory 16.08.2015 v 22:58

Nevie mi niekto poradiť, ako odstrániť fleky z plátenej väzby ? Dá sa to vôbec ? Skúšal som to gumovať, ale nic moc a nechce sa mi kvôli tomu nechať previazať knihu, (nie je až taká dôležitá) ale hnevá ma to.

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 17.08.2015 v 10:43

PLÍSEŇ - jak se řeší v českých archivech:

Etanol (líh) v 70% koncentraci nalít do misky, namočit do něj hadřík a opatrně otírat napadené části papíru/desek tak dlouho, dokud není plíseň úplně setřená. Etanol se rychle odpaří, ale materiál může trochu navlhnout, takže se nechá jen na vzduchu (klidně i na sluníčku) uschnout. Testováno osobně i na dokumentech z 19. století s tiskem i rukopisem bez jakékoliv újmy a rozmazání textu! Jednalo se o aktivní plíseň bílou a neaktivní černou (názvy nevím), zatočilo to s oběma :) Je možné použít i na desky a šanony kožené, lepenkové, gumové, plastové (jen lepenka se může trochu zvlnit, když se otře hodně mokrým hadrem). Při práci většího rozsahu doporučuji gumové tenké rukavice a hlavně roušku kvůli výparům!

Jinak když je plísní v archivu napadená třeba celá místnost, všechny archiválie z ní se převážejí do Národního archivu v Praze do plynové komory, protože to je rychlejší (a dražší), ale o tom nic podrobného nevím :)

Text příspěvku byl upraven 17.08.15 v 10:49

newtory
newtory 17.08.2015 v 11:43

Ďakujem, určite to vyskúšam, aj dám vedieť, ako to dopadlo.

Text příspěvku byl upraven 17.08.15 v 11:43



Vložit příspěvek