Napětí, detektivky, krimi


Liana
Liana 28.04.2014 v 06:52

tiež si chcem postupne od Palmera prečítať všetky knihy, včera som akurát dočítala od neho Druhý verdikt - tiež velmi dobré, ale tá Diagnóza sa mi páčila o trošilinku viac. Ale odporúčam aj túto druhú knihu, nevedela som prestať čítať, až kým nebol koniec - hlavná hrdinka bola veľmi netradičná a zaujímavá - nebudem viac prezrádzať ;-)

KajaCh
KajaCh 25.06.2014 v 16:13

Možná zkus Nesba a jeho detektivky, na můj vkus je tam vražd až dost...

Izu
Izu 28.06.2014 v 18:34

Tak super píše např.
Chris Carter
Mo Hayder
Boris Starling
Agatha Christie-klasika

Adria Orici
Adria Orici 29.06.2014 v 10:24

Izu, jen bych Vás doplnil.....

Karin Saughter
Jeffery Deaver
Jussi Adler-Olsen
Tess Gerritsen
Kristina Ohlsson
Thomas Laird
Jeff Lindsay - plánuji autora číst. Zatím nemám zkušenost.

keri.H
keri.H 01.07.2014 v 17:31

Mě se hodně líbila kniha Pastýř smrti od Ethana Crosse, což je sice teda zatím jen první díl, ale očekávám, že snad bude brzy další.

Pejsánek
Pejsánek 18.11.2014 v 01:21

Čtete detektivky s tím, že se snažíte dopředu najít vraha atp.? Nebo to necháváte koňovi?
Zkuste kdo můžete napsat na které stránce jste už našli řešení. Detektivky k tomu přímo vybízejí.


Pejsánek
Pejsánek 18.11.2014 v 12:51

V detektivkách by mohlo být hodnocení např. Odhalili jste vraha v první, druhé, třetí nebo čtvrté třetině anebo vůbec? A podle toho by čtenář orientačně zjistil jak je na tom s jeho detektivními schopnostmi a motivovalo by to čtenáře k pozornější četbě a k přemýšlení. Kniha by měla zadarmo přidanou hodnotu.

Naias
Naias 18.11.2014 v 13:33

V štvrtej tretine?

Dudu
Dudu 18.11.2014 v 14:46

Vzkaz v lahvi od Jussi Adler-Olsena. Včera jsem to dorazil a zařadil do čela pelotonu mnou přečtených detektivek.

Text příspěvku byl upraven 18.11.14 v 14:48

marlowe
marlowe 18.11.2014 v 15:26

Pejsánku, jen tak na okraj: Detektivky už se dávno nepíšou tak (a proto), aby bystrý čtenář dokázal odhalit vraha už na straně 151, zatímco ten méně chápavý až na straně 194!

Upřímně, tenhle typ detektivek mě NIKDY nebavil. Já osobně čtu detektivky proto, abych si vychutnal dobrý příběh, možná zažil i nějaké to napětí (rozhodně není podmínkou), ale PŘEDEVŠÍM proto, abych prožil pár hezkých chvil se zajímavými hrdiny.

A zmiňuje-li tu Dudu Adler-Olsenův Vzkaz v láhvi, pak přesně tahle kniha je příkladem VÝBORNÉ detektivky: skvělý příběh, napětí, že by člověk chvílemi nejraději zalezl pod postel, všudypřítomný humor – a jako třešnička na dortu ta bezkonkurenční trojka Carl, Asad a Rose, kteří jsou prostě k sežrání!!! :-)

Pejsánek
Pejsánek 18.11.2014 v 15:43

Jsem spíš typ, že když vidím hodinky tak je rozdělám abych viděl jak to vevnitř funguje. Každý čte detektivky jinak. Znám lidi kteří se chlubí, že na vraha přišli už na stránce 159 atp.

pajonek
pajonek 18.11.2014 v 16:10

...až na straně 159? chacha... já na to přidu hned na první stránce - páč zásadně čtu detektivky od poslední stránky /pro mne tedy první /, abych se dověděl jak to začne -- chacha ...

marlowe
marlowe 18.11.2014 v 16:39

Kruci, pajonku, tenhle progresivní přístup k četbě detektivní literatury by si zaloužil širší publicitu – a možná i menší návod k použití: po poslední stránce volně přecházíš na stranu jedna – nebo pokračuješ stranou předposlední? Dost mě to zajímá, čeká mě teď "čtyřka" oddělení Q, takže bych tvoji metodu hned ozkoušel… :-)

pajonek
pajonek 18.11.2014 v 16:49

pokud má detektivka 300 stránek, postup čtení je následující - 300,299,298,297 až nakonec strana 1, kde se konečně dovím, jak to vlastně začalo ..... a to je kurecpalec vždycky velké překvapení .....
...jo a ještě jsem zapoměl upozornit, že číst se musí obráceně .... poslední dvě věty z detektivky, kterou jsem před chvílí dočetl :
kíndarhaz lyb meharV. onsaj lěm řasimoK.

Text příspěvku byl upraven 20.11.14 v 20:12

keri.H
keri.H 23.11.2014 v 19:44

Liana: Já jsem pak četla ještě od Palmera Vedlejší účinky a pak jsem dostala od kamarádky k narozeninám Posledního chirurga.
A musím říct úžasný knihy a ráda bych teď zase od něj nějakou sehnala přečetla. :)

SpecNaz
SpecNaz 24.11.2014 v 18:40

Prosim doporucte mi nejake opravdu kvalitni detektivky - at uz stare ci nove - spis zahranicni, ale i ceske.

V zivote jsem toho uz sice precetl opravdu hodne, ale detektivek jsem precetl jenom nekolik. Pes Baskervillsky od Conana Doyla je opravdu skvely, cetl jsem taky nejake jeho povidky, ale povidky obecne nejsou pro me - jsou moc kratke ja se potrebuju do pribehu dostat a zustat v nem nejakou dobu. Od Agathy Christie jsem precetl Vrazdu v Orient Expressu a Deset malych cernousku ty byly take skvele, ale co vic si precist opravdu nevim.

Koka
Koka 24.11.2014 v 19:21

Doporučuji tuto knihu:
http://www.databazeknih.cz/knihy/trikrat-v-blizkosti-vraha-75969
Je to nejen napínavé, ale i vysoce literárně hodnotné čtení. Není to však klasická "kriminálka", v níž by hlavní roli hrál kriminalista nebo soukromý vyšetřovatel; struktura těch příběhů je stavěna netradičně, jinak.

siena
siena 24.11.2014 v 20:43

Já bych s dovolením, snad mi autor promine, odkázala na jeden z velmi zajímavých seznamů:)
http://www.databazeknih.cz/seznamy/detektivky-na-ktere-se-nezapomina-8

knihomoli
knihomoli 24.11.2014 v 22:46

určitě bych doporučila Gulika, Chandlera, Simenona, McBaina, Hammetta, to pro začátek

Text příspěvku byl upraven 24.11.14 v 22:46

Aiwa
Aiwa 24.11.2014 v 23:10

Už nějakou dobu jedu na severské vlně - Adler-Olsen, Nesbo, Stieg Larsson
Z Británie - stará dobrá Agatha (hlavně série Hercule Poirot), Edgar Wallace taky není k zahození, Dorothy Sayers a její lord Peter...
Z amerických autorů jsem četla Kathy Reichs - stvořitelku Temperance Brennanové (pozor! Tempe z knihy nemá s televizní Kůstkou skoro nic společného), ale to asi nesedne každému
Vzhledem k nicku dotazovatele mě napadl Suvorov: Akvárium, ale to není detektivka

marlowe
marlowe 25.11.2014 v 10:15

České luhy a háje:
1. Jaroslav Velinský (především série s Otou Finkem juniorem)
2. "Pivoňkovská trilogie" (Vražda pro štěstí, Vražda se zárukou, Vražda v zastoupení) autorů Zábrany a Škvoreckého
3. všechny tři soubory povídek o poručíku Borůvkovi (Josef Škoverecký)
4. oba díly s inspektorem Láskou (Zdeněk Lahoda)
5. Vražda naslepo (Vítězslav Houška)
6. prvních deset kousků ze série s kapitánem Exnerem (Václav Erben)
7. Eduard Fiker, (především Série CL, ale i jiné)
8. Emil Vachek (inspektor Klubíčko)
9. Antonín Winter (zvláště Herodesův stín a Sázka na třináctku jsou moc dobré!) atd.

No a teď něco "zvenku":
Kromě autorů, které už zmínili moji předřečníci (z nich bych chtěl vypíchnout PŘEDEVŠÍM Jussi Adler-Olsena, Stiega Larssona, Kathy Reichs, Raymonda Chandlera, George Simenona a Ed McBaina), vřele doporučuji následující:
1. výborný slovenský současník Dominik Dán
2. vpravdě geniální švédská dvojice Maj Sjöwallová-Per Wahlöö (ale jen prvních osm dílů – v devítce a desítce už moc tlačí na pilu "sociální kritičnosti")
3. Ross Macdonald (a jeho Philem Marlowem střižený Lew Archer)
4. Rex Stout (s nesourodou dvojicí břitce glosujícího Archieho Goodwina a tlustého Nero Wolfa)
5. Kjell Ola Dahl
6. Ake Edwardson
7. dvojice Pierre Boileau-Thomas Narcejac
8. Simon Brett (série s detektivem Charlesem Parisem)
9. Janet Evanovich (pro milovníky humorně laděných detektivek)
10. Phyllis Dorothy Jamesová (se svým neodolatelným Adamem Dalglieshem)
11. James McClure (jeho detektivky se odehrávají v Jihoafrické republice)
12. Colin Dexter (a jeho protivný inspektor Morse)
13. exotický čínský emigrant Čchiou Siao-lung (zvlášť Rudý démon /The Mao Case/ je výborný)
14. skvělá a úžasná Lilian Jackson Braun (s jejími kočkami a okouzlujícím novinářem Jimem Qwilleranem)
15. Sébastien Japrisot (komplet vše – mě osobně ale nejvíc dostalo Vražedné léto!)
16. Jeffery Deaver (a jeho netradiční dvojice Amélie Sachsová-Lincoln Rhyme)
17. Lincoln Child + Douglas Preston (a jejich nezapomenutelný agent Pendergast)
18. Michael Connelly atd., atd...

vincek1
vincek1 27.11.2014 v 10:18

Poslední dobou jsem přečetl Rembrantovo tajemství od Alex Conor a Ostrov kostí od I. Robertsonové. Doporučuji obě.

pajonek
pajonek 07.12.2014 v 13:44

Karel Čapek v roce 1932 : „Bůhví, čím to je; ale čím víc nějaké věci na světě je, tím je ta věc horší. Čím víc detektivek se píše a tiskne, tím jsou špatnější. Místo aby se vyvinuly svou vlastní tradicí k větší dokonalosti, jde to s nimi z kopce. Žijeme v době různého upadaní; jedna z těch dekadencí je úpadek detektivek…Před našimi zraky kloní se k zániku zase jeden druh populární literatury … končí se epocha detektivky. Jen kýč zůstává.“
Já si myslím : Ani jedna z Čapkových předpovědí o zániku detektivky (popř. nekýčovitých detektivních próz) se naštěstí nesplnila. Ba právě naopak.

...a co si myslíte o detektivce vy.............
_________________________________________

....k obsáhlému výpiska marlowa a binýska - něco bych vyhodil /určitě jsou to pro někoho "pěkné" detektivky, ale nepatří /podle mne/ do zlatého fondu ...arčitě bych doplnil ...................

Dudu
Dudu 07.12.2014 v 16:25

Myslím, že kdyby se mu strojem času dostaly do do rukou detektivky jako například Vzkaz v lahvi, Mlčení jehňátek, Červenka, Skála, Sběratel kostí, tak by to určitě nenapsal.

pajonek
pajonek 07.12.2014 v 16:48

...ted jasně detektivkám kraluje Zločin 1 od Hewsona /přepis parádního TV seriálu
_________________________________
...jinak ty seznamy detektivek je potřeba rozšířit o další krále detektivky



Vložit příspěvek