Kopírování knihy pro vlastní potřebu


Twinny
Twinny 25.03.2018 v 13:19

Dobrý den, mám na Vás dotaz.
Poslední dobou se mi párkrát stalo, že jsem si vypůjčila v knihovně knihu, kterou bych chtěla vlastnit. Bohužel nesehnatelná. Ale někdo mi poradil, že bych si obsah mohla přepsat a knihu nechat svázat.
Tak jsem se začetla do autorského zákona a z toho mi vyplynulo, že kopírování obsahu knihy pro vlastní potřebu bez vedlejších úmyslu není trestné. Našla jsem i tento článek, který to potvrzuje:

http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/kopirovani-knih-1

Konkrétně: V souladu s autorským zákonem 121/2000 Sb. jsou však tyto kopie určeny výhradně pro Vaši osobní, vědeckou nebo studijní potřebu. Jakékoli jiné užití kopií je zakázáno.

Takže předpokládám, že pouhá kopie pro mojí potřebu je v souladu se zákonem. Nic kopírovat nehodlám, jen mě to zajímá.
Děkuji za případné odpovědi a Vaše zkušenosti.

bamba
bamba 25.03.2018 v 13:31

niekedy je autor rád, aj keď ho ukradnú, alebo je kniha zničená čítaním.

Twinny
Twinny 25.03.2018 v 13:32

bamba :D

mircaaa
mircaaa 25.03.2018 v 13:41

Dobrý den, mám stejný problém. Potřebuji doplnit knihu do sbírky, jenomže ji nemohu sehnat. Vzhledem k tomu, že není nijak stará podařilo se mi ji sehnat v pdf formátu. Také mě napadlo, že si ji vytisknu a nechám svázat ale zatím váhám.

Twinny
Twinny 25.03.2018 v 13:43

mircaaa - Já bych nejraději ty knihy koupila (i z antiku). Ale prostě nejsou a nebudou. Jeden známý mi navrhl tuhle alternativu, ale já se bojím, že to nelze :/. Rozhodně nehodlám porušovat zákon...

bamba
bamba 25.03.2018 v 13:48

k Twinny - tak ak naozaj nechceš porušiť zákon, knižnica môže vyhotoviť kópiu knihy a dokonca podľa najnovšieho občas z toho dostane nejaký ten groš autor, alebo vydavateľstvo.


Twinny
Twinny 25.03.2018 v 13:57

bamba - Takže pokud mi kopii poskytne knihovna, není to obcházení zákona? Dobré vědět, díky.
No, pokusím se je sehnat "normálně", jinak kopií.

mircaaa
mircaaa 25.03.2018 v 13:58

I ja bych ji zakoupila klidně i poškozenou ale jak píšete zatím nikde není. Nevím tedy jak starou knihu sháníte Vy ale u té mé je velká pravděpodobnost že se časem v nějakém antikvariátu objeví (jen se mi nechce čekat).:-)

k bamba: to je dobrý nápad ale aby taková kopie knihy nestála nehorázné peníze

mircaaa
mircaaa 25.03.2018 v 14:01

Zeptám se přímo v knihovně, třeba to budou vědět

Twinny
Twinny 25.03.2018 v 14:03

V knihovně by to měli vědět.
Jinak sháním z roku 1987, 2011, 2011 a 2006. Bohužel nikde nic.

mircaaa
mircaaa 25.03.2018 v 14:07

jj to znám také jsem takhle jednu knihu hledala a nakonec jsem to vzdala. Jinak jestli chcete, napište mi do zprávy o jaké knihy se jedná, podívám se jestli je nemám.

syskas
syskas 25.03.2018 v 15:29

Autorský zákon § 42 na Slovensku hovorí toto:
Do autorského práva nezasahuje fyzická osoba, ktorá bez súhlasu autora použije dielo vyhotovením rozmnoženiny pre svoju súkromnú potrebu na účel, ktorý nie je priamo ani nepriamo obchodný.

Čiže kopírovanie prakticky čohokoľvek na čisto súkromné (nepredajné) účely nie je porušením autorského zákona.
Predpokladám, že v Českej republike to bude podobné.

Zdroj tu: file:///C:/Users/ntb/Downloads/Zakon_185_2015_Autorsky_zakon.pdf

Text příspěvku byl upraven 25.03.18 v 15:30

Twinny
Twinny 25.03.2018 v 15:43

syskas - děkuji

Raksa.A
Raksa.A 25.03.2018 v 16:07

Pokud se nejedná o dívčí romány, mám obsáhlou knihovnu - když tak napište.

Twinny
Twinny 25.03.2018 v 16:17

Jo ještě dodatek. Mám zákaz kupovat přes internet. Jedině osobní předání.

Raksa.A
Raksa.A 25.03.2018 v 16:32

Kdybys byla z Prahy, nebyl by problém. Taky dávám přednost osobnímu předání.

Twinny
Twinny 25.03.2018 v 18:54

Bohužel, Jižní čechy.

mircaaa
mircaaa 25.03.2018 v 22:16

syskas: Též děkuji za info

Raksa.A: Sháním knihu od autorky Alison Weir , Kateřina Aragonská - Pravá královna. Je sice možnost zakoupení e-knihy ale nemám čtečku a ani ji neplánuji kupovat, kniha je kniha.:-)

Raksa.A
Raksa.A 25.03.2018 v 23:20

mircaa: sorry, Kateřinu nemám.
Twinny. to bys musela být z Frymburka nebo okolí.

mircaaa
mircaaa 26.03.2018 v 07:42

Raksa.A: nevadí, i tak moc děkuji za nabídku

Hun
Hun 26.03.2018 v 12:22

Já myslím, že do křížku se zákonem se člověk takovou kopií DOSTANE. Povolené je totiž vytvořit si kopii pro vlastní potřebu, pokud člověk kopíruje dílo, které je jeho majetkem. Mohu si tedy okopírovat knihu, kterou vlastním. Ale dělat kopii knížky z knihovny nebo vytisknout PDF stažené nelegálně z netu dovoleno není.

Lector
Lector 26.03.2018 v 15:17

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Twinny
Twinny 26.03.2018 v 17:01

Raksa.A Tak bohužel ne, ale nevadí

Twinny
Twinny 26.03.2018 v 17:14

Lector - Takže nechat si udělat kopii přímo v knihovně není nic proti ničemu. Mně právě vrtá hlavou to, co napsali Hun a tsal. To by mohl dělat každý. Každopádně rozhodně nehodlám opisovat přes tisíc stran. Nejlepší nejpíš bude udělat kopii přímo v knihovně, kde vím, že jde o legální postup.

Děkuji

syskas
syskas 26.03.2018 v 17:23

Lector: súhlasím s Tvojím výkladom. Dôležité je, aby originál diela bol obstaraný legálne a aby jeho kópia nebola použitá komerčne (teda za účlom zisku, napríklad na ďalší predaj).
Viem, že zákony málokedy vychádzajú zo zdravého rozumu, ale verím, že v tomto prípade je to tak. Lebo keby nie, tak si predstavme bežnú vec: človek píše prácu do školy (seminárku, diplomovku...). Knihy k nej si požičia v knižnici. Doma knihy prečíta a podklady, ktoré z nich potrebuje, si skopíruje, aby knihy mohol vrátiť (povedzme, že má doma skener alebo si to nechá nakopírovať niekde, ale nie v knižnici). Vo svojej práci označí citácie z diel presne tak, ako to má byť. A čo teraz? Tie jeho mimo knižnice skopírované časti kníh sú nelegálne? Naozaj by za to dostal pokutu? Tomu neverím.



Vložit příspěvek