Knihy pro děti - poraďte, doporučte


reader.007
reader.007 02.12.2016 v 09:27

GrofkaD: Zkuste sérii Tajemství od Enid Blyton, při troše snahy to má max. na 2 dny čtení, někdy je to docela sranda, někdy napínavé, sám může odhadovat pachatele, tak zapojí i vlastní hlavěnku a přitom to není nic náročného...
Další dobrá zpráva je, že je těch knížek hodně a mají je, řekla bych, skoro v každé slušné knihovně ;-)

Text příspěvku byl upraven 02.12.16 v 09:28

GrofkaD
GrofkaD 02.12.2016 v 09:31

reader.007: Moc děkuji, hned jdu mrknout...

amanda99
amanda99 09.12.2016 v 17:53

Prosím poradíte co pro syna 13 let za povinnou četbu?děkuju :)

Litocha
Litocha 02.01.2017 v 00:36

Amanda99
Nějak nevím, co si představit pod povinnou četbou - ve škole jim žádný seznam nedali? My jsme ještě sedmáky do tzv. povinné četby nenutili, mohli si vybírat knihy dle svého. Někteří i ještě před pár lety ujížděli na foglarovkách, v oblibě byl Eragon a další díly, ale třeba i ty Mikulášovy patálie, které standardně čtou děti spíše dřív, pak samozřejmě Harry. (O holkách a tehdejším šílenství kolem Stmívání se radši nezmiňuji.) Taky třeba Tajný deník Adriana Molea, někdy i Malý princ, Hobit nebo Bílý tesák od Jacka Londona. Přemýšlím, jestli by se ujal třeba Tom Sawyer, nebo už je dnes taky passé. Porůznu jsem zkoušela podstrkávat třeba ransomovky, ale moc úspěšná jsem nebyla. Možná by se líbil i Pullmanův Zlatý kompas.

Pokud by to měla být opravdu klasická literatura, co třeba zkusit Erbenovu Kytici? Ty hororové básně mají celkem úspěch i u dnešních puberťáků. Nebo Havlíčkova Krále Lávru? To je zas skoro pohádka ve verších.
Co Petiškovy Staré řecké báje a pověsti?

O něco starší žáky celkem zaujaly Růže pro Algernon od Keyese (ale ta původní povídka, která snad kdysi vyšla v edici Karavana, román jsme nečetli), někteří přemýšliví osmáci a deváťáci měli rádi i Máj, někdo četl Saturnina nebo Čapkovy detektivní povídky (Z jedné a druhé kapsy). Musela bych zapátrat, co jsme vlastně v těch seznamech pro starší měli, už se mi to nějak vykouřilo z hlavy...

amanda99
amanda99 02.01.2017 v 12:36

Děkuju Litocha,zkusíme něco vybrat,nerad čte ikdyž na knížku má 2 měs.

berka4151
berka4151 02.02.2017 v 19:27

Tak tady snad najdu nějaká doporučení, pro desetiletou dceru. Poté, co jí učitelka čtení znechutila, se mi ji i když trochu násilím, podařilo opět rozečíst, ale naše domácí knihovna začíná být malá. Nadšená je z Kočičích válečníků, ale další díl vyjde až v dubnu, je u čtvrtého dílu Hp, tak to by celá série mohla snad na únor vystačit, pak ještě zkusíme Nekonečný příběh a dál nevím. Takové to dívčí čtení ji ještě moc nebere, do zdejší knihovny ji nedostanu a stejně by si tam nevybrala.


cecetka
cecetka 02.02.2017 v 20:28

Tipu uz tady padlo hodne, ale Nocni mury! tusim jeste ne http://www.databazeknih.cz/serie/nocni-mury-6340

cecetka
cecetka 02.02.2017 v 20:30

A jeste se nam libila Zacarovana trida http://www.databazeknih.cz/knihy/zacarovana-trida-39715 Takove lehci cteni pro male ctenare.

Litocha
Litocha 02.02.2017 v 20:58

Doporučení k (hlasitému) čtení pro různé věkové kategorie je zde: http://celeceskoctedetem.cz/pro-rodice/zlate-tituly

Mnoho tipů na knihy je taky na www.rostemesknihou.cz

Jinak nevím, co všechno tady už zaznělo, ale obecně jsou docela v oblibě knihy Thomase Breziny (ale je jich neuvěřitelné množství nejspíš i rozdílné úrovně), Enid Blythonová tady už byla doporučena. Co Mikulášovy patálie? Nebo Anna ze Zeleného domu (to snad vyloženě holčičí čtení není)?
Z českých autorek by se jistě dalo vybrat něco od Martiny Drijverové nebo Ivy Procházkové (třeba Červenec má oslí uši). A takový Sekorův Uprchlík na ptačím stromě je sice prvotně asi pro menší, ale nebála bych se toho. V dětství se mi taky líbili Rybaříci na Modré zátoce od Karla Nového - když už jsme u toho ptactva.
Hodně dobré ohlasy jsem slyšela na Vikinga Vika (Runer Jonsson), ale nečetla jsem, tak nemůžu sloužit.

Text příspěvku byl upraven 02.02.17 v 21:06

berka4151
berka4151 02.02.2017 v 21:10

Já určitě zase něco dceři vyberu, spíš je to o tom, že jsem ztratila přehled co vychází za nové knihy. Když jsem byla v knihovně, s každým dítětem, které mělo zájem, jsem pracovala na výběru knihy pro něho a jen jednou se mi stalo, že to nevyšlo. Ale to si stejně myslím, že se spíše leklo tloušťky knihy :-). Jinak občas nakouknu i na čtení pomáhá, co mají zařazeno v seznamech. Jinak líbil se jí Sirotek Lowoodský, tak jsem si ríkala, že by mohla zkusit i Oliwera Twista. No a od září změní školu, tak k tomu obnovíme i průkazku do městské knihovny a zas to bude veselejší.

kapr
kapr 23.03.2017 v 15:14

"Já jsem nedávno četla knížku Fiorella a bratrstvo křišťálu."

http://www.databazeknih.cz/knihy/fiorella-a-zahada-mrtveho-netopyra-37807
http://www.databazeknih.cz/knihy/fiorella-fiorella-a-bratrstvo-kristalu-37806
http://www.databazeknih.cz/knihy/fiorella-a-dum-ztracenych-dusi-299226
http://www.databazeknih.cz/knihy/fiorella-a-hrbitov-upiru-114614

Ano moc se za Fiorellu přimlouvám. Jde o 3 knížky. Četl jsem všechny 3, a na to, že to je literatura pro děti a mládež, tak se mi to moc líbilo.
- - teď jsem právě zjistil, že existuje i čtvrtá, tak je uvádím všechny - -
Nakonec jsem narazil i na jednu z nich, kterou vzhledem ke snaze mít v knihovně pro děti krásné v podstatě úplně nové knížky poněkud překvapivě vyřazovali. Knížka se tak stala prvním Vondruškou, kterého mám doma.

knihomol5555458
knihomol5555458 04.04.2017 v 06:25

Kdyby jsem četl nějakou sérii sedma
Vím že jeden díl se jmenoval :noční výprava. Napsal to E. Blyton

kaczka79
kaczka79 30.04.2017 v 17:16

Poraďte knihu, či komiks pro 7 letého syna, který nechce číst :( ...

Syn končí 1. třídu a knížky si maximálně prolistuje u ničeho dlouho nevydrží. Nevím, jak ho navnadit na čtení. V televizi ho zajímá sci-fi, nebo Avengers (Iron man, Hulk, Batman atd.) Nevím, jestli začít u komiksů, je to vhodné?

Text příspěvku byl upraven 05.05.17 v 00:55

Falquar
Falquar 30.04.2017 v 18:50

Nevím, co je vhodné nebo ne, šla bych ale jak do komiksů, tak i tenčích ilustrovaných knih, pro pestrost. Zkoušela jste mu třeba nabídnout fantasy? Pamatuju se, že u nás kluci na základce (tak cca druhá třída) ujížděli na Spiderwicích, i když třeba jinak normálně tolik nečetli.
http://www.databazeknih.cz/knihy/kronika-rodu-spiderwickovcov-1-95411
Taky byl docela populární Garfield a tuším i Titeuf...
Možná by stálo za zkoušku vzít kluka do knihovny do dětského oddělení, jestli ho něco nezaujme. :)

teriina
teriina 01.05.2017 v 09:38

Jaké knížky by podle Vás mělo přečíst každé dítě mladšího školního věku? Proč?

Koka
Koka 01.05.2017 v 10:29

Stejně jak u dospělých, tak i u dětí zastávám názor, že není, neexistuje, nebyla a nebude napsána kniha, kterou by mělo přečíst KAŽDÉ dítě (kromě slabikáře). Zvláště u dětí doporučuji podporovat individualitu, kterou pak stejně život (škola, povolání, politický režim) z nich hodně okřeše.
Když čtu zdejší komentáře mladých lidí (kteří pitomě a bez rozumu přijali své hromadné pojmenování jako "YA") a vidím ty stejné názory, totožné slovní formulace, hromadný vkus - je mi to líto.

teriina
teriina 01.05.2017 v 10:58

Koka: Je mi jasné, že neexistuje žádná kniha, která by vyhovovala všem dětem, a že je třeba rozvíjet individualitu každého dítěte. Proto jsem se ptala na Váš názor a Vaše tipy na knihy pro děti, které by měly být zařazeny do mimočítankové četby.

Text příspěvku byl upraven 01.05.17 v 11:17

Gerty
Gerty 01.05.2017 v 11:24

Děti by určitě měly číst populárně naučnou literaturu - samozřejmě tedy tu, která je uzpůsobená jejich věkové kategorii. Mně naučné knihy daly mnohem víc než škola a mnohem víc než jakákoliv beletrie.

bamba
bamba 01.05.2017 v 11:53

nemyslím, že je nejaká kniha, ktorú by malo každé dieťa prečítať - to sa blížime povinnému čítaniu a nie je nič horšie ako pre autora tak pre čitateľa. Z ultra blízkeho okolia si jedno z detí vypýtalo za prvé vysvedčenie "Dejiny písané Rímom" a ďalšie vyžadovalo čítať encyklopédiu lietadiel - aj s technickým údajmi ako rozprávky na dobrú noc. Ps: Až teraz som zistila, že jedného príbuzného mám v čítanke.

kaczka79
kaczka79 01.05.2017 v 12:32

děkuji za tipy. Do knihovny chodíme už od školky, ale vždy si něco vybere a doma jen prolistuje, toť vše :( nechci ho nutit, ale číst už kvůli škole každý den musí. Opravdu nevím, jak na něho. Doma máme plno knížek - první čtení pro začínající čtenáře i pro starší děti. Na vánoce i k narozeninám dostává knížky.. je rád - prohlídne si je, ale tím to končí. Přednější je mu počítač a tablet :(

knihomol5555458
knihomol5555458 01.05.2017 v 14:59

Doporučuji sérii kouzelný atlas Putování časem. Krásně psaný děj u kterého se zasměje Ale hlavně se naučíte něco z historie. Série obsahuje již asi 17 knih a pořád přibývají.později se knihy hodí i do dějepisu.

knihomol5555458
knihomol5555458 01.05.2017 v 15:09

Nevím ale u spolužáků jsem postupoval takhle:
1. Krok - Komiksy
2. Krok - hodně ilustrované knihy (např. Deník malého poseroutky)
3. Krok - méně ilustrované tenké knihy
4. Krok - méně ilustrované tlustší knihy
4. Krok - neilustrované knihy tenké
5. Krok - neilustrované knihy tlusté

No někteří vůbec nečetli a teď čtou se o život. Někteří bohužel ani nezačali, ale jen protože nrposlechli moji rady.

kaczka79
kaczka79 01.05.2017 v 18:12

knihomol - děkuji za rady. Uvidíme, jak dopadne můj syn :)

Text příspěvku byl upraven 01.05.17 v 18:12

knihomol5555458
knihomol5555458 01.05.2017 v 18:38

není zač potom mi napište jak to dopadlo.
doufám že moje rady byly užitečné.
hodně štěstí.

Text příspěvku byl upraven 01.05.17 v 21:11

reader.007
reader.007 02.05.2017 v 11:41

Titeuf ne... ten byl celkem nechutný, ovšem třeba takového Asterixe bych doporučila všema deseti. My jsme mimochodem začali starýma čtyřlístkama, ty nové mi připadají o ničem.



Vložit příspěvek