Jak zacházíte s vlastními knihami?


Nyxi
Nyxi 09.04.2012 v 18:58

s opatrně a s úctou...proto všechny moje knihy jsou jako nové ;-) ...

ponorka
ponorka 04.05.2013 v 00:59

Nějaká nehoda s jídlem nebo vanou - chápu, že se to může stát, ale ohýbat rožky? To mi přijde jako prasečina - vždyť to není nutné! Ke svým knihám se chovám opatrně, zuřím, když mi je ničí děti, které se nežinýrují si v knize občas něco podtrhnout a dost neopatrné jsou na vazbu a hřbet. Ale zase že bych četla knihy v bavlněných rukavičkách, aby se náhodou neohmataly nebo padala do mdlob z otisku prstu, to ne. Pokud je to větší kniha a čtu ji často, obalím si ji do igelitu stejně, jako to dělají v knihovně. A už knížky nepůjčuju, málokdy se mi vracely. Doteď pláču nad knihou o vázání koberců, kterou nemůžu sehnat - a zaboha si nevzpomenu, kterému bídákovi jsem ji půjčila! :-)

Text příspěvku byl upraven 04.05.13 v 01:00

orisi
orisi 04.05.2013 v 11:14

Jsem na tom podobně jako Ponorka . I když ty ohnuté rohy...... . Sice na jednu stranu jsou tyto knihy v měkkém obalu levnější , ale zase mají tyto nevýhody. Nejčtenější knihy mám naštěstí vázané . Mé oblíbené nakladatelství Baronet a Domino, případně když je lepená tak drží dobře i po několikátém přečtení . Ale asi to vidím dost "černobíle" .

Docela by mě zajímalo. Případně když Vám "odejde" Vaše oblíbená lepená kniha. Dáte si ji do pucu sami,předáte odborníkovy nebo koukáte po novém vydaní ?

Text příspěvku byl upraven 04.05.13 v 11:33

orisi
orisi 04.05.2013 v 14:58

Barilac :
Ano mám takto udělané dvě knihy. A docela se to povedlo. Mám ještě starší knihy od nakladatelství Svoboda a ty drží pořád. Kdežto novější vydání lepených knih .... . Jestli mají jinou techniku nebo lepidla . Případně je to jen v mé hlavě :D .

Text příspěvku byl upraven 04.05.13 v 14:59

Viki9
Viki9 04.05.2013 v 19:51

1. Se všemi knihami zacházím stejně - jako s vlastními. To znamená, že je hýčkám a chovám se k nim s úctou.
2. Své knihy půjčuji velmi nerad a pokud nějakou půjčím, pečlivě si zapíši komu (v mládí jsem o pár oblíbených kousků přišel).
3. Nepůjčuji knihy dětem co k nám chodí na návštěvu - ani na prohlédnutí (nepřejte si vidět, jak v nynějším kultu Dítěte se na mě jejich matky dívají, to už bych mohl rovnou prohlásit, že jim psy).
4.Do knih nic nepíši a ani nic nepodškrtávám - považuji to za jeden ze smrtelných hříchů (jednou jsem půjčil své babičce encyklopedii ptáků a ona mi do ní propiskou začala psát datumy, kdy kterého ptáka zahlédla - tenkrát mě málem ranila mrtvice).
5. Kdybych se náhodou stal milionářem, nechal bych si všechny své knihy převázat do kůže ...

orisi
orisi 04.05.2013 v 20:11

Poznámky si píšu do kuchařek . Tam to smysl má ,tedy podle mých zkušeností.


HTO
HTO 05.05.2013 v 00:32

Kdybych měl v nějaké své knize poznámky od babičky, to by se mi moc líbilo. Jak jsem byl napsal v prvním svém blogočlánku zde: Vpisky – těch se v nových knihách nedočkáte. Některé jsou nečekané – z hluboké totality glosa k Leninovu názoru zmíněném v doslovu: A to se mám posrat?

Když vám někdo knihu zamastí, zachovejte se jako G. B. Shaw a pošlete dotyčné(mu) uzenou makrelu s přípisem, že vracíte zapomenutou záložku.

nightlybird
nightlybird 05.05.2013 v 02:02

Na lepené knihy používám chemoprén. Natáhnu jemné vlákno (!) do hrany knihy, opatrně vložím vypadlý list, zarovnám, zatížím, případně po zaschnutí zaříznu žiletkou.
Ale chemoprén opravdu s citem,aby se kniha dala ještě rozevřít. Pokud vypadne celý blok listů, postupuji obdobně, je ale lepší knihu stáhnout mezi prkénka svorkou a nechat aspoň den schnout. Nezapomenout natřít hřbet, u většího bloku ještě proužkem pevného papíru přelepit krajní spoje (používám pauzák).

Zdendin
Zdendin 05.05.2013 v 15:10

Prosím poraďte.
Jednu z mých knihoven napadla plíseň. Nebo spíše zeď(teď už i nekolik knih), která tvoří záda knihovny. Mám tam cca 300ks knih a nemám je kam jinam umístit. Máte nějakou radu jak se s plísní vypořádat a jak zamezit dalšímu šíření na knihy a vůbec vzniku plísně? Máte nějaké zkušenosti třeba s lapači vlhkosti, nebo něčím podobným? Obecně doma vlhko nemám. Dělá to konkrétně jen tato stěna :-( Děkuji za rady.

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 05.05.2013 v 15:18

Zdendin: Tak to je nemilé :( Mám malé zkušenosti z archivu s plísní na starých knihách - pokud je plíseň "živá" a je jen na vazbě, tak suchým hadrem co nejlíp otřít a nechat pořádně vyschnout na sluníčku. Hodně špatné případy se čistí v nějaké chemické komoře, to se asi v domácích podmínkách nasimulovat nedá. Každopádně při manipulaci doporučuji mít roušku kvůli sporám! Na zeď se mi doma osvědčilo Savo proti plísním, ale to jste možná už zkoušel.

Text příspěvku byl upraven 05.05.13 v 15:23

Zdendin
Zdendin 05.05.2013 v 15:45

Díky za radu. Ano savo jsme zkoušel, ale to bylo jen dočasné řešení. Dokonce jsem odrzhul zeď a znova ji vymaloval (savem nešetřil). Poté dal vše zpět na místo a teď po necelém roce koukám, že ta mrcha je zase zpět :-(

Marwin
Marwin 05.05.2013 v 19:05

Proti plísni pomáhá "chytrá houba" , kup ji v drogerii.Přidá se do barvy a plíseň požírá , je to ochrana dlouhodobá.

Zdendin
Zdendin 05.05.2013 v 20:52

Díky za radu. Koukal jsem na nějaké video o té chytré houbě a vypadá to fakt super. Tak učinné a jednoduché řešení za pár korun. Hned to zkusím koupit.Fakt jsem vůbec netušil, že něco takového existuje. Ještě jednou díky moc.

marsejkap
marsejkap 06.05.2013 v 07:58

na tu plíseň savo a nebo komplet oškrábat zeď a znova vymalovat, větrat(pokud je jak)

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 06.05.2013 v 12:35

Pokud není vlhko vy bytě, ale zeď plesnivá je, bude vlhká, nebo teplotně rozdílná zeď. Pokud jsi v přízemí, nebo dokonce pod úrovní terénu, bude nejspíš vlhnout z venku, pak by to chtělo napřed zlikvidovat vlhkost (odkopat zvenku + položit drenáž + větrací folie na zeď + zasypat prodyšným materiálem) a pak teprve se pustit do samotné plísně (savo je na prd, když sprej tak fungispray - narozdíl od alergii způsobujícího sava dokonce i funguje), oškrábat zeď, plísen bude i v omítce, takže prostříkat chemií a nabílit vápnem, pak teprve malbou typu primalex.
Pokud stěna nesousedí zvenku se zemí (1. patro a výše), viděl bych problém možná ve velkém teplotním rozdílu zdi oproti pokoji. Pokud stěna promrzá, zvenitř na ní bude kondenzovat vlhkost i v relativně nevlhkém bytě/domě. Stačí se vysprchovat, vlhkost krátkodobě stoupne v celém bytě, zkondenzuje, vsákne se do zdi a živý plíseň do dalšího sprchování. Tady by mohlo pomoct vnější zateplení stěny.

PS: Ještě k prostředkům. Nevím jestli savo protiplísňové hubí plíseň částečně, nebo vůbec, mě nikdy nefungovalo. Ono plíseň vybělí a odstraní její vnější projevy. Ale zůstává ložisko v omítce která se zase brzy rozroste, především pokud není vyřešen problém s vlhkostí. Toto Savo navíc je značně alergenní a nedoporučuji vůbec používat v bytě/domě kde žijí děti.
S plísňožravou houbou zkušenost nemám, ale zní to zajímavě a k bydlení šetrně. Fungispray (k dostání např. v OBI) mám vyzkoušený a hubí a ač je to také chemický sajrajt, není na bázy chloru a neměl by v sobě mít alergeny. Vápno = čistě přírodní dezinfekce které sice dělá "kocoury" když se jím maluje, ale kromě dezinfekce zdi navíc zeď neuzavře tak, jako malba (primalex a spol.), takže zeď vymalovaná pouze vápnem sama o sobě není tak náchylná k plesnivění jako zeď potažená igelitem malby.

Text příspěvku byl upraven 06.05.13 v 12:44

nikolryskova
nikolryskova 06.05.2013 v 18:43

Na knihy si dávám strašný pozor! :)
Mám pět obalů různých velikostí a vždy, když čtu knihu, ji pečlivě obalím.

Viki9
Viki9 06.05.2013 v 18:43

Protože se nám diskuse posunula trochu mimo původní téma, založil jsem vlákno Triky na opravu poškozených knih....mohli bychom se s tímto tématem přesunout tam....děkuji...V.

Ikkju
Ikkju 07.05.2013 v 23:19

Z knížky je pro mě důležitá jenom ta část která nejde ani spálit :o, takže se s jejich papírovou podobou moc nemazlím... Když nemám záložku ohnu roh u stránky, občas je zapomenu na balkóně...

knihomol 61
knihomol 61 08.05.2013 v 09:16

Já zacházím se všemi knihami stejně,každou,kterou jdu číst si dám do vlastního obalu. už mám na různé rozměry obal. Sedla jsem k šicímu stroji a vytvořila z krásných zbytků látek obaly na knížky. U mě jsou vždy "jako v peřince". Musím říci,že když půjčuji vlastní knížku vždycky ji zabalím,protože někdo to nedělá a já nemám ráda,když se s knihami úplně nazachází a kniha se mi vrátí poničená.
Je pravda,že někdy si přečtu knihu,líbí se mi,ale vím,že už ji do ruky nevezmu.Tak i když je to kniha vlastní nosím je do malých knihoven,aby si je mohli přečíst i jiní.Nikdy bych knihu nespálila nebo jinak nelikvidovala !

fog
fog 09.05.2013 v 17:59

Koukám, že nejsem sama, kdo šije pro své knížky z látek barevné kabátky...

Linu
Linu 25.04.2014 v 07:47

O své knihy se moc starám a opatruji si je. Nedám na ně dopustit!

helenkan
helenkan 26.04.2014 v 09:19

Na svoje knížky jsem velice opatrná a nejen na své.Nesnáším špatné zacházení s knížkama i když nejsou moje.

keri.H
keri.H 26.04.2014 v 10:29

Na knihy jsem opatrná ať už jsou moje nebo půjčená, vždy se snažím, abych je neponičila nebo neušpinila. Dávám si pozor kam je pokládám, ale klidně si je vezmu někam sebou, když někam cestuju,. :) Akorát si na ně dávám velký pozor, když cestuju a sundavám z nich obálky. A je úplně jedno, zda jsou to nové knihy nebo staré. :)

Text příspěvku byl upraven 26.04.14 v 10:30

myshmother
myshmother 28.04.2014 v 10:51

Knihy se snažím udržet v hezkém stavu. Když čtu vázanou knihu, sundávám si přebal, abych jej neponičila. Nerada knihy půjčuji, protože se mi už párkrát stalo, že se mi nevrátily. Proto půjčuji jen v rámci rodiny nebo opravdu dobrým a spolehlivým přátelům a přebal si nechávám doma s lístečkem, kdo má půjčeno. Brožované knihy si na cesty vkládám do plastových desek na patent, aby se mi v tašce neudělaly "oslí uši".

Alzbetta
Alzbetta 28.04.2014 v 12:23

S knížkami zacházím jako s miminkem- hezky,jemně,... :)))
A taky na nich nejím.Beru si jen do postele a do vany.Zatím sem ještě žádnou neutopila a žádnou nezalehla :)



Vložit příspěvek