Filmy a TV seriály natočené podle knižní předlohy


pajonek
pajonek 29.06.2014 v 12:41

to Atuin - já tu mám zhruba 1800 příspěvků....já je sem nedávám, aby všichni se mnou souhlasili.... o tom není žádná moje diskuze .... spíše mne štve, když píšu a nikdo nereaguje .... to je dost mrzuté

...mám 63 roků....přečetl jsem jako knihovník tisíce knih, dělal jsem více jak 20 roků kolem filmu ... viděl jsem několik tisíc filmů.... myslím, že nejsem žádný odborník, ale snažím se sem dávat věci, které mne zaujaly a které si myslím že by mohly zaujat i ostatní ...... proto jsem vděčen i za ten tvůj příspěvek, byt je maličko nesouhlasný ...

...jenom nechci, aby se tu objevilo třeba "Psycho" /..a další názvy/ a dál nic, jenom velký prd ..... o tom tahle diskuze není .....

Gnomo
Gnomo 29.06.2014 v 14:20

Pajonek: tvoje reakce je super! Úplně živě vidím s jakým nadšením si to psal :-))
"...jenom nechci, aby se tu objevilo třeba "Psycho" /..a další názvy/ a dál nic, jenom velký prd"

Takže k tomu Psychu z roku 1960 :-). Je to tak, že film jsem viděl jako první v pořadí. Někdy je to právě jen pořadí, co rozhoduje. Není to však v případě Psycha úplně tak :-) Totiž, ono samo zvolené téma, tato výzva: "Filmy, které jsou lepší než kniha" (naopak by to snad nikoho napsat ani nenapadlo, i když :), zavání trochu tím, že ať chci, nebo ne, musím plivnout, buďto na knihu, nebo na film. Kniha i film, obojí mají své... Proto raději volím stručnější verzi své odpovědi :-) Pokud totiž napíši, že se mi ve filmovém zpracování líbí hudební doprovod a dodává mu skvělou atmosféru, ihned se toho chytí nějaký ňouma a bude mě přesvědčovat o tom, že jen hudbou, nemohu hájit film oproti vystupňovanému napětí v knize apod. Ano, bude mít určitě pravdu, není to právě jen tou hudbou... :-), ale vysvětlovat někomu jiné důvody, pokud mě nezná a já neznám jeho, je velice obtížná věc. Někdo může říct, však o tom je diskuse, ale mé argumenty druhého nemusí přesvědčit, vidí to jinak a výsledek bude tentýž, jako na začátku :-) Pokud tedy mohu, volím v diskusi raději stručnost, přímočarost a průzračnost a vždy doplácím na ironii, černý humor a jiné mé způsoby, ve kterých si libuji a cítím se dobře, ale to už je zase jiná diskuse...
Jen doplním, že z dnešního pohledu je film samozřejmě jiný, než v letech po jeho vzniku...

pajonek
pajonek 29.06.2014 v 14:55

Gnomo - konečně konstruktivní příspěvek a rozhodně lepší, než jen "Psycho"
Téma "Film lepší knihy" se jmenuje protože je hooodně málo filmů, podle kterých se napsala kniha /pár jich znám - třeba Greenův Třetí muž..../

Určitě jsi si všiml, že neplivu na knihy, ale ke každé knize napíšu aspoň jednu větu - většinou - geniální ...... ale mě právě některé filmy /a musí se jednat o filmy, které co nejvěrněji kopírují předlohu!!!/ se více vryjí do paměti právě třeba motivem hudby /který si ve své hudební hluchotě tiše broukám..../, před očima vidím scény ....kdežto zapamatovat si ucelený celek z knihy /slovo od slova/ mi činí potíže...

...ale jsou jistě filmy, které naprosto předčí literární předlohu - jednu větu ke knize, jednu větu k filmu - ÚPLNĚ STAČÍ ... a nemusím Tě vůbec znát.........

Text příspěvku byl upraven 29.06.14 v 14:55

pajonek
pajonek 29.06.2014 v 14:59

...a ještě k tomu Psycho - i já jsem viděl napřed film /a musím se přiznat, že přesto, že jsem půjčoval v několika knihovnách, nikdy jsem neměl román v knihovně /, tak jsem ho ani nečetl !!!!! ....ale 2x jsem si ho poslechl hodně dobře načtené, jako audioknihu - podruhé ted nedávno ......

Atuin
Atuin 29.06.2014 v 16:17

Ze stejného důvodu jako Koka zmiňovala Evžena Oněgina, by se zde jistě mohl blýsknout i film réžiséra Roberta Surtees Ben Hur, který je natočen podle románu Ben Hur od Lewis Wallace. Film i kniha jsou opravdu vyjímečné kousky ovšem často slýchám, že někomu přijde kniha nedobře čitelná.
A nevím nevím co si počít s Vesmírnou Odysea 2001, protože to je taky docela oříšek:). nepříklad já v tom mám celkem jasno a dávám mezi film a kniha vzorné a krásné rovnitko,ale protože Kubrick to má zkrátka výborně ošéfováné a hudba člověka dostane do kolen, znám dost názorů, kteří mají přesně ten dojem, že film je je lepší a nedá se stím úplně nesouhlasit je to zkrátka oříšek. Ovšem já mam takový pocit, že Arthur C. Clark pro něj nejdřív přepracoval povídku Hlídka ( z níž Clark při psaní Odyssei vycházel) a podílel se na scénáři.

Text příspěvku byl upraven 29.06.14 v 16:49

Venezia
Venezia 29.06.2014 v 17:12

Film "Čokoláda" je určite lepší ako kniha. "Anglický pacient" sa mi tiež lepšie pozeral ako čítal.
A mne osobne sa viac páčil knižný "Forrest Gump".


Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 29.06.2014 v 18:23

No 2001 film a kniha vznikaly zároveň a bylo účelem aby se trošku lišily. Taky dávám rovnítko a taky znám několik lidí kteří film žerou ale kniha se jim nelíbila. Když jsme u Kubricka, četl jste někdo předlohu k Eyes Wide Shut? Film je bomba!!!

pajonek
pajonek 29.06.2014 v 18:34

Arthur Schnitzler má děj umístěný někdy do roků 1925 asi možná o něco později
Kubrick vsadil na současnou erotiku a sex ...... a film je opravdu bomba - ale srovnávat s dobou o 70 roků zpět ??????

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 29.06.2014 v 19:01

Ono co od Kubricka není bomba. Teda kromě Osvícení...to se mi nelíbilo.

Alix
Alix 29.06.2014 v 19:15

Nesměle bych se připojila k těm, kteří knihu PP sice přečetli, ale film na ně udělal větší dojem. Možná jsem to napsala v komentáři, tak se omlouvám, ale pro mne film opravdu jiskří a září. Kniha, v porovnání s filmem, jen poblikává. Ale je možné, že chyba je ve mně, možná se nedokážu do knihy nějak vžít, nevím....

pajonek
pajonek 29.06.2014 v 19:35

....tak si dáme další /zdůrazňuji, že jsou to mé názory - nikdo je nemusí akceptovat

E.M. Forster - Rodinné sídlo ( Howards End 1992)
Elegantní, fantastický román ... přesto se mi lépe pamatuje film
Film - v prvé řadě herecký koncert od Emma Thompson, vhodně odpovídající scénář, výprava a zase hudba ...... skvělá dobová atmosféra ...a nakonec jsem si nechal moji oblíbenou Helenu Bonham Carter - okouzlující ....
...neměl bych zapomenout na hlavní roli V.Redgrave, ale ta je až za.....
Kniha 100%
Film 100% a čtvrt procenta navíc

Text příspěvku byl upraven 29.06.14 v 19:35

nightlybird
nightlybird 29.06.2014 v 22:55

Dudu - námět Spojence spáchal vlastnoručně Russell Gewirtz a nepotřeboval k tomu žádného spojence. I když sám film je víc komerční, nežli nějak "filmově" zajímavý projekt, uvažuje (?) se prý o 2. Scénář by měl snad psát Terry George. Takže se po knize nemusíš shánět a srovnávat tedy není s čím.

sarush
sarush 30.06.2014 v 00:15

Divergence, Vampyrská akademie, Hunger games, Rudá jako rubín, Hostitel, Nádherné bytosti, Stormbreak, Angelika, Město z kostí

Atuin
Atuin 30.06.2014 v 08:42

Mám dojem, že u Rodinného sídla se dá vzpomínat ještě někdo, a to Anthony Hopkins,zvlášť pokud hraje vedle Emmy Thompson, to potom film vyletí hodně vysoko, právě jako u jmenovaného Soumraku dne.

pajonek
pajonek 30.06.2014 v 09:47

Atuin - na Hopkinse jsem určitě nezapoměl ..... ale tady, ač byl vynikající, tak ho Emma a Helena přehrály..... a zase podotýkám - je to můj názor, nemusí s ním nikdo souhlasit

Atuin
Atuin 30.06.2014 v 10:51

pajonek - tak to máte pravdu, já to brala tak obecně, když jste tam jmenoval tak to obsazení :). ..Mě se film neuvěřitelně líbí, on tak galatně ladí k jmenované knize....To máte třeba jako se natočenou sérií Sága rodu Forsytů. Kniha je moje srdcová záležitost už od nějakých sedmnácti, ale ta série se jim neuvěřitelně povedla a taky je té knize pěkně šitá na míru.

Text příspěvku byl upraven 30.06.14 v 10:51

pajonek
pajonek 30.06.2014 v 11:32

...tak já přídám další
Chuck Palahniuk - Klub rváčů - Fight Club 1999)
Palahniukova kniha je pěkná drsárna ....a ten šokozávěr ...jak z pohádky bratří Grimmů .... exelentní kniha
Film, kdo viděl Fincherovu adaptaci a Nortona...a za ním Pitta ...a zase moji oblíbenou Helenu, tak si musí říci - vynikající filmová podívaná - atmosféra, výprava, kostýmy a zase ta hudba Dust Brotherse.......
Kniha 100%
Film 100% a čtvrtka % navíc

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 30.06.2014 v 11:40

Tak u klubu rváčů, ač je film vynikající, kniha byla lepší.

Dudu
Dudu 30.06.2014 v 12:37

nightlybirde, díky za odpověď. Je to sice taková bankovní loupež z kategorie scifi, která stojí na dobrých hereckých výkonech, kde některé scény jsou vážně špíca(hlavně ta závěrečná, kdy ten zbohatlík na lidském neštěstí dostane pořádné kázání).

NoelHudson
NoelHudson 01.07.2014 v 22:55

Rozhodně Interview s upírem a také Zakletý v čase ale možná, že kdybych v druhém případě četla dřív knihu volila bych jinak...

KajaCh
KajaCh 02.07.2014 v 15:10

Tanec s vlky...kniha byla o ničem (s prominutím) , ale film je dokonalý...

notburga
notburga 02.07.2014 v 15:57

Za mě Vikingové (název knihy Pojídači mrtvých) od M. Crichtona - kniha nic moc, film s A. Banderasem je dokonalý a to ho jinak nemusím ;)

Text příspěvku byl upraven 02.07.14 v 16:01

pajonek
pajonek 03.07.2014 v 19:46

....a jdeme na další

Thomas Harris - Mlčení jehňátek - The Silence Of The Lambs (1991)
Skoro beze slov .......................
...asi bude každý souhlasit, že tohle je asi nejlepší /nebo jeden z nejlepších/ adaptace scénáře podle jedné z nejlepších thrillerových knih

Tak co je lepší ? Film nebo kniha???????

Dudu
Dudu 03.07.2014 v 19:51

audiokniha je špíca, film s J. Foster a A. Hopkinsem je špíca špícovatá.

Text příspěvku byl upraven 03.07.14 v 19:51

Adria Orici
Adria Orici 03.07.2014 v 20:00

dr.Lecter: Dobrý večer, Clarice.
Clarice: Napadlo mě, že byste mohl chtít zpátky svoje kresby, doktore. Jen do doby, než budete mít výhled.
dr.Lecter: Jak velice pozorné. Nebo vás poslal Jack Crawford na poslední výzvědy, než vám oběma ten případ vezmou?
Clarice: Ne, přišla jsem, protože jsem chtěla.
dr.Lecter: Lidé řeknou, že jsme zamilovaní.

Text příspěvku byl upraven 03.07.14 v 20:01



Vložit příspěvek