Filmy a TV seriály natočené podle knižní předlohy


Kelíns
Kelíns 11.01.2014 v 21:15

Za mě rozhodně Atlas mraků, v závěsu za ním Charlieho malá tajemství (Ten, kdo stojí v koutě) a muzikál Bídníci.

orisi
orisi 12.01.2014 v 08:00

Určitě budu mimo ;)

dr.Lecter: Dobrý večer, Clarice.
Clarice: Napadlo mě, že byste mohl chtít zpátky svoje kresby, doktore. Jen do doby, než budete mít výhled.
dr.Lecter: Jak velice pozorné. Nebo vás poslal Jack Crawford na poslední výzvědy, než vám oběma ten případ vezmou?
Clarice: Ne, přišla jsem, protože jsem chtěla.
dr.Lecter: Lidé řeknou, že jsme zamilovaní. :3

vyhledal strejda Google.

Text příspěvku byl upraven 12.01.14 v 08:13

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 12.01.2014 v 13:11

Nejsi mimo, Orisi :) Zfilmovaná díla od Thomase Harrise jsou úžasná :)

Dudu
Dudu 12.01.2014 v 17:16

Nekonečný příběh natočený podle knihy M. Endeho a Zemanův animovaný Čarodějův učen, kterému byla předlohou kniha od O. Preusslera.

Viki9
Viki9 08.02.2014 v 22:27

… vždy jsem si říkal, že skvělý námět na film by byl Tulák po hvězdách od Londona … ale nevím, že by ho kdy někdo natočil … volně je jím inspirován film Svěrací kazajka, kde Adrien Brody putuje časem navzdory zdím blázince …

Jennkie
Jennkie 21.02.2014 v 20:50

Interview s upírem od Anne Rice. Kniha samotná je brilantní, takže ani 10ti Oscary ověnčený film podle ní nikdy nemůže knize sahat ani po kotníky. Ale samotný film se mi líbil, ještě než jsem vůbec věděla, že je podle knihy. Po přečtení knihy jsem názor malinko přehodnodtila, ale i tak je zajímavé a temně poetické drama, rozhodně žádné Stmívání... :-P


Corwin9297
Corwin9297 22.02.2014 v 02:00

Koukám, že jste zapomněli na film Zaříkávač koní. Obojí je úžasný, ale film se mi líbil více.

vladceTyran
vladceTyran 23.02.2014 v 22:16

Kam orli nelétají

Veroniquele
Veroniquele 26.02.2014 v 08:47

Určitě film Tahle země není pro starý bratří Coenů.

Manifest blech
Manifest blech 20.03.2014 v 11:22

Sleduju zaujatě seriál Pretty little liars a zajímal by mne názor na knižní sérii a jak ty knihy jsou vůbec po sobě. Ztrácím se v tom, někde je to tak a jinde onak.

Jjala1
Jjala1 25.03.2014 v 19:23

Dobrý den,
moc by mě zajímalo, jaký je název knihy, podle které byl natočený seriál Proti větru.
Děkuji za odpověď
Jjala1

nightlybird
nightlybird 26.03.2014 v 00:51

Obávám se, že tě zklamu. Against the Wind je původní dílo, nebylo inspirováno žádnou knihou (alespoň si to myslím, přesně by to věděla Bronwyn Binns, která se dá označit za"duševní matku scénáře"). Možná se ale knihy dočkáš, stává se občas, že dojde i k obrácenému postupu - na námět úspěšného filmu někdo napíše knihu.
No a aby ti to nebylo tak líto, poslechni si zatím Boba Segera - https://www.youtube.com/watch?v=ZNaA7fVXB28

Text příspěvku byl upraven 26.03.14 v 00:56

Crejzi
Crejzi 26.03.2014 v 16:33

Já nejdříve začala koukat na seriál a teprve nedávno jsem se rozhodla pro knížky. Přečetla jsem zatím tři díly a... no řekněme, že podobnost s tím seriálem je mizivá. Už jen takové "drobnosti" jako, že /SPOILER/ Emily má starší sestru, Toby se Spencer nikdy nic neměl, Byron žije s Meredith, Tobyho sebevražda, Ezra v knížkách moc není a Ezria už vůbec ne... a pak takové ty základy jakože Spencer je blondýna, Ezra je blondák, Emily zrzka a Hanna má hnědé vlasy /SPOILER/ -_- Já nevím, mně se seriál líbí mnohem víc než knihy, možná jsem udělala chybu, že jsem dřív koukala a udělala si obraz místo čtení, ale faktem je, že mě vážně knížky vůbec nechytly :-O

rusalka123
rusalka123 31.03.2014 v 19:14

Filmy podle knih, které jsem nečetla...:
- Pollyanna (2002) - film který miluju a viděla jsem ho snad 10x, ale knihu se už trochu bojím číst, asi bych ji už kvůli filmu nedokázala jaksepatří ocenit.
- Zlodějka knih (2013) - Před pár týdny jsme na tom byli se školou... Chybělo málo a brečela bych jak želva... Teď se rozhoduju, jestli sáhnout i po knížce.

Z toho co jsem četla:
Jana Eyrová z r. 1996 - až na to, že je zcela vynechána jedna celkem důležitá část

To jsou první, které mi bleskly hlavou, asi si ještě na něco vzpomenu...

tamila
tamila 02.04.2014 v 15:26

Skoro vždy dávám přednost knížkám před jejich filmovým zpracováním. Ale je pár výjimek, kde jsem uznala, že knižní předloha a film jsou na stejně dobré úrovní.
Například:
kniha Vyhodme ho z kola ven - film Přelet na kukaččím hnízdem
kniha Pokání - film Pokání
kniha Jih proti Severu (Odváto větrem) - film Jih proti Severu
kniha Na Větrné hůrce . film Na Větrné hůrce
nejnovější zfilmování knihy Jana Eyrová
Menzelovy filmové adaptace Hrabala - Postřižiny a Slavnosti sněženek
americká verze prvního dílu Milénia
....
naopak velkého zklamání jsem se dočkala například u zfilmování mé oblíbené knihy Obsluhoval jsem anglického krále, či japonského bestselleru Norské dřevo.
...
a tak bych mohla pokračovat....

keri.H
keri.H 14.04.2014 v 11:53

Já osobně dávám radši přednost knihám, než filmům. Ale většinou pokud už jsem viděla film, tak jsem se do knih nepouštěla. Kdežto naopak, pokud jsem četla knihu, tak jsem se pak podívala na film. Navíc většinou knihy byly lepší, než filmy.
Ale výjimkou teda pro mě byla Narnie, to se mi líbily jak knihy tak filmy. A doufám, že dotočí ještě ty další díly, byla by to škoda, pokud by ne.
A pak ještě se mi líbí seriál Hercule Poirot. Víc mě to teda baví číst, než koukat, je to přeci jen pro mě záživnější, avšak si myslím, že se jim zrovna Hercule Poirot povedl natočit dobře. :)

keri.H
keri.H 14.04.2014 v 11:57

Mám ráda Hercule Poirota, líbí se mi, jak je zfilmovaný, ale líbí se mi spíš ty starší díly. :)
A pak se mi taky líbila zfilmovaná Narnie. :)

Liana
Liana 14.04.2014 v 13:55

Vemi sa mi páči kniha Gróf Montechristo a videla som už viacero filmových verzií, ale žiadna sa tej knihe nevyrovnala.

helenkan
helenkan 14.04.2014 v 17:02

Raději si napřed přečtu knížku a pak teprve kouknu na film.Většinou jsou knihy lepší, a nedá se do filmu dát všechno,co je napsáno v knížkách.Zrovna nedávno jsem viděla film natočený podle románu Klíč k minulosti a byla jsem strašně zklamaná.Kdybych neznala knížku, měla bych docela zmatek, se v ději vyznat a pochopit ho.
Ale ne všechny filmy jsou špatný.:)Například Zelená míle,Zápisník jedné lásky jsou skvělé filmy a pár by se jich ještě našlo,ale knížka je knížka.:):):)

Ťop
Ťop 27.04.2014 v 10:08

Geniálně se podařil "Švejk" a to i přes to, že ho zfilmovali téměř do slova. Jinak asi platí fráze, že film se knížce nevyrovná. Otřesné je zfilmování "Pilířů země" a těšil jsem se na seriál "Navěky věků", ale vydržel jsem to maximálně deset minut.Režisér Menzl je asi jediný, kdo umí zfilmovat Hrabala Výjimečně film překoná literární předlohu. Například (můj názor) "Bylo nás pět". Někdy ani nevím, že knížka byla zfilmována, nebo že film, který se mi líbil, byl natočen podle knihy. Teď se těším na květen, kdy má do kin přijít "Stoletý stařík, který vylezl oknem a zmizel"

Mirkaha
Mirkaha 28.04.2014 v 00:13

Já dávám přednost vždy knížce. Nejdříve si ji přečtu a udělám si svou vlastní představu, to mám moc ráda. Já každou zajímavou knížku prožívám podle sebe. Potom si pustím film, který je natočený dle knižní předlohy a jsem většinou zklamaná. Chybí v něm hodně děje oproti knize, ale hlavně se nenaplní moje představy. Snad jen mohu souhlasit s rektou, že Harry Potter se filmařsky velmi zdařil. Teď v poslední době jsem viděla oba díly Hunger games a opět velké zklamání.

helenkan
helenkan 28.04.2014 v 10:15

Tak to jsem ráda,že nejsem jediná, kterou zklamalo zfilmování Pilířů země a Na věky věků.
Docela jsem se těšila a byla zvědavá a pak jsem to ani nedokoukala.V tomhle případě opravdu platí - není nad knížky.

niki2563
niki2563 10.05.2014 v 10:44

Ahoj všichni, nejsem čtenář, nedokážu se bohužel na knihy soustředit a proto jsem k maturitní četbě zvolila formu mluveného slova a nebo filmů. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli jsou mezi knihami a filmy rozdíly, popřípadě jaké, aby mě na tom nenachytali u maturity.

Knihy: Romeo a Julie, O myších a lidech, Bílá nemoc, Spalovač mrtvol, Rozmarné léto, Ostře sledované vlaky, Velký Gatsby, Smrt krásných srnců

Děkuji za ochotu :)

Koka
Koka 10.05.2014 v 11:56

niki2563 - opravdu se domníváš, že si zasloužíš dostat maturitní vysvědčení, když se "nedokážeš soustředit na knihy"? Maturita bývá označována za zkoušku dospělosti - vážně považuješ za vhodné vstoupit do života pomocí podfuku?

kní
kní 10.05.2014 v 12:31

Nebyla bych tak přísná. Jednak doba je dnes natolik přeplněná informacemi i jiného druhu, než písemnými, že já také na sobě pociťuju v posledních letech silnou roztěkanost a soustředění mi dá víc zabrat. Za druhé - jsou lidé, kteří prostě mají problémy s vnímáním textů jaksi vrozené.
Také si myslím, že "zkouška dospělosti" je dávno poněkud klišé.

Takže niki2563 - neboj, maturitu jistě uděláš. A rozdíly mezi knihou a filmem jsou většinou značné - do filmu se totiž zpravidla celá kniha nevejde. Takže až na vyjímky, když člověk nejdříve vidí film a pak čte knihu, žasne, co je v ní všechno "navíc". A důležité také je, jestli film je adaptací knihy nebo vznikl jen na motivy.



Vložit příspěvek