Filmy a TV seriály natočené podle knižní předlohy


Kasangra
Kasangra 04.02.2017 v 10:51

Ano, obvykle ano. Pokud znám k filmu knižní předlohu tak provnávám. Ve většině případů vyhraje kniha. Film (potažmo seriál) totiž nedokáže nikdy vykreslit plný obsah knihy, to prostě nejde. Scénáristé jsou lecky nuceni vynechat celé pasáže knihy, které sice príběhu nijak neuškodí, ale prostě se do filmu nevejdou. Film nedokáže tak úplně dobře zachytit to co je v knize barvitě popsáno, ale jinak je lidskému oku neviditelné. Myšlenky a pocity postav. A pak, filmaři se už vůbec nedoukáží ztotožnit s jedinou ingrediencí, která je každému čtenáři vlastní a to je jeho fantazie.
Doposud jsem narazila jen na dva filmy o kterých bych mohla říct, že jsou stejně dobré jako kniha. A to je Saturnin a Tanec s vlky.

Text příspěvku byl upraven 04.02.17 v 14:45

tester
tester 04.02.2017 v 14:01

...filmaři se už vůbec nedokáží ztotožnit s jedinou ingrediencí, která je každému čtenáři vlastní a to je jeho fantazie. .....Ano, jednak s fantazií a s pojmy, situacemi, způsobem života atd. z doby kdy čtenář žil. Každý to vidí jinak. Někdy to natolik vadí že je film nekoukatelný a nelíbí se.

Hun
Hun 04.02.2017 v 16:14

Jak říká Kasangra, kniha většinou vítězí, protože je obsahově vždy plnější. Navíc na plátno prostě nepřenesete třeba krásu autorova jazyka.

Snad jen „Svět podle prota“ se mi jako film líbil víc – hlavně proto, že kniha není až tak kvalitní.

linpro
linpro 04.02.2017 v 16:25

Viděli jste film - co vás nutí číst knihu?
Knižní zpracování prý bývá lepší, ale jak někoho může bavit kniha, když zná předem zápletku?

Text příspěvku byl upraven 04.02.17 v 19:19

denib
denib 04.02.2017 v 16:42

Kdyby mi vadilo. že znám předem zápletku, tak bych nikdy žádnou knihu nemohla přečíst dvakrát. To by byla velká škoda, ke kvalitním knihám se vracím ráda. Také u historických knih obvykle víš, jak to dopadne. A většina životopisů obvykle končí smrtí :-) Vadí mi akorát, když se zápletku dozvím předem zbytečně - třeba z komentářů nebo z toho, že mi to někdo řekne. Ale u kvalitní knihy to podle mě opravdu nevadí.
Jinak ohledně filmu - mám hodně ráda knížky od Stephena Kinga. Ale když jsem jich ještě moc neznala, tak jsem se dívala na horor Osvícení. A musím říct, že to mě doopravdy motivovalo si přečíst i knihu. A i když jsem věděla, jak to dopadne, tak jsem se u ní bála. Skvělá kniha a skvělý film (s Jackem Nicholsonem). Ale je pravda, že bych si tu knihu určitě časem přečetla tak jako tak.

eva-lupen
eva-lupen 04.02.2017 v 17:09

Ono v knize je kolikrát příběh úplně jiný než ve filmu, takže chci vědět jako to bylo "doopravdy". A, až na výjimky, je kniha o moc lepší.


cecetka
cecetka 04.02.2017 v 17:18

Stava se, ze vidim film, ktery se mi libi, a kdyz zjistim, ze je natoceny podle knihy, tak si ji chci precist. Opakovane se mi uz stalo, ze film muzu videt nekolikrat, ale kniha se cist neda.
Nekdy filmari puvodni knizni namet zachrani ;-)

denib
denib 04.02.2017 v 17:26

cecetka: Výjimky samozřejmě existují ve všem (viz můj předchozí příspěvek), ale není to obvykle obráceně? Řekla bych, že většina filmů se nevyrovná knize. I když je pravda, že já asi nejsem ta nejlepší na to, abych to posoudila. Moc totiž na filmy nekoukám. Jen mám neodbytou potřebu se knih zastat .... :-)

cecetka
cecetka 04.02.2017 v 18:07

encyklopedie: :-)
denib: Knihy miluji a ctu hodne. Rada se podivam i na dobry film (posledni roky jsou to bohuzel jen kusovky). Jsou knihy, ktere hodnotim lepe nez film, jsou knihy, ktere se mi libi stejne jako film, a jsou knihy, ktere jsem nedocetla, ale film se mi libi.
Proste to tak je.

eva-lupen
eva-lupen 04.02.2017 v 18:13

Souhlasím s Cecetkou. Také to mám tak. Ale ve většině případů je kniha lepší :-).

fojtikjirik
fojtikjirik 04.02.2017 v 18:45

Na výše položenou otázku bohužel nemůžu zadavateli podat žádnou konkrétní odpověď. Zvědavost mě prostě přinutí, abych si přečetl i knihu, jejíž filmové zpracování jsem již dříve viděl (například Harry Potter a Jurský park). Ještě častěji ovšem dojde k tomu, že zhlédnu film, jehož knižní předlohu jsem už předtím četl (například Zlodějka knih a Deník Anne Frankové).

Kasangra
Kasangra 04.02.2017 v 18:55

Odpověď je prostá - zvědavost. Vždy když mě film něčím zaujme a má knižní předlohu, kterou neznám, jsem zvědavá z čeho film vzešel a jak moc je původní dílo upraveno.

Kattyka
Kattyka 04.02.2017 v 19:11

Dobra otazka. Knihu si vacsinou po pozreti filmu precitam z rovnakeho dovodu ako eva-lupen, chcem vediet ako to bolo "doopravdy" :) Naposledy to bol serial Pod kupoli, ktory sa mi docela pacil, ale bola som zvedava, ako to ten King naozaj napisal, lebo zaver mi prisiel hodne stupidny. Pred tym to bol Harry Potter, lebo som nevedela pochopit, co na tom ti ludia tolko zboznuju. Videla som prve dve casti, ale vacsinou som u toho zaspala. Potom som sa teda premohla, ze si to precitam a som za to velmi rada, lebo knihy boli uzasne. Filmy som uz ale dalej nepozerala. Rozdiel je, ked napisu knihu podla scenara k filmu, alebo serialu. V tom pripade to nema vyznam citat, film je vacsinou lepsi.

DUNIKO
DUNIKO 08.02.2017 v 19:09

Souhlasím s cecetkou i s evou-lupen.

cecetka
cecetka 08.02.2017 v 20:12

Zrovna dneska vecer davaji muj oblibeny film Zablesk. Ale do knihy jsem se nedokazala zacist, i kdyz ma skvela hodnoceni, takze jsem ji odlozila nedoctenou. Na film se dneska vecer znovu rada podivam :-)

jitvav
jitvav 09.02.2017 v 07:35

cecetka: Moc se mi líbila kniha i film, ale nedají se spolu srovnávat, je to podle mne každé úplně o něčem jiném.

gladya
gladya 17.04.2017 v 21:55

Skoro všechny. Některé adaptace jsou hodně povedené, ale knížka je knížka.

Paulett199
Paulett199 18.04.2017 v 18:30

Film je maximálně srovnatelný s knižní předlohou,např.Vykoupení z věznice Shawshank. Jinak v 99% je kniha lepší. To jedno procento tvoří knihy napsané na motivy filmu,to je zpravidla jasný odpad.

Věrná
Věrná 18.04.2017 v 20:08

pycha a předsudek,PS Milujite,50 odstínu šedí ale knížky jsou věčinou lepší než film

helenkan
helenkan 15.05.2017 v 18:47

Miluju knížky od spisovatele Lee Childa, kde hlavní hrdina je Jack Reacher. Dokonce je všechny mám i jsem některé četla víckrát. V knížkách popisuje Jacka vysokého kolem dvou metrů. Podle jedné knížky natočili film. Jaké však bylo překvapení,když do hlavní role obsadili Toma Cruise. Vždyť to je prcek. Vůbec se na tu roli nehodí a já to ani nedokoukala. Není to špatný herec,ale sem prostě nepasuje.

kapr
kapr 15.05.2017 v 19:13

Některé vizuálně předávané informace jsou skutečně nádherné. Bohužel mají tu moc, že naše další představy zpravidla omezí natolik, že text předávaný jinou formou už nedokážeme prožívat plně, ale jen omezeně.

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2017 v 22:53

Lessana: Seriál PÝcha a předsudek i mně přišel mnohem lepší než film (i když ani ten není špatný). Seriál lépe vystihoval atmosféru knihy a tehdejší Anglie.
A pokud budete seriál poslouchat v originále - C. Firth má úchvatný hlas.

reader.007
reader.007 16.05.2017 v 01:37

R.E.M. akorát tam vypadá jako by se to hrát styděl :-) Někde mám schovaný prastarý výstřižek s rozhovorem ve kterém tvrdí, že než se nechal do té role angažovat, neměl ani páru, že nějaká Pýcha a předsudek existuje

tester
tester 16.05.2017 v 06:34

Kdo hodně cestoval, žil v různých místech atp. má v sobě uložených hodně dojmů, pojmů, zážitků, obrazů z nejrůznějšího prostředí atd., má z četby mnohem víc než vesničan žijící celý život v jednom prostředí na vsi. Takový člověk pak dokáže někdy i částečně rozumět abstraktnímu umění. Má větší představivost. To má také vliv na hodnocení knih. To se také odráží při tvorbě filmů.

Naias
Naias 16.05.2017 v 07:44

A kto má stroj času a môže si zaskočiť do minulosti, ten si užije oveľa viac čítanie historických kníh. To je extra pridaná hodnota!



Vložit příspěvek