Postava hledá autora - pomozte jí!


Ulriška
Ulriška 14.06.2018 v 12:10

Spíše Mark Watney z Marťana, který také zdárně prochází.

Petass
Petass 14.06.2018 v 12:17

Marťana jsem nečetla a báje už dávno, jen zkouším :) Marťana mi všichni chválí, ale mě do toho pořád nechce...

soukroma
soukroma 14.06.2018 v 16:31

Je to Mark Watney - Mars a jeho měsíce Phobos a Deimos, jinými slovy děs a hrůzu, jsme našli vedle (místopisná hádanka) a byl tam odhalen (nevyžádaně) i autor - Andy Weir, takže ho tu odpustím.

Ulriška zadává

Petass: Marťan byl skvělý, těšila jsem proto se na Artemis, ale tady mě brzdí komentáře - prý mnohem slabší, tak tady váhám já...

Ulriška
Ulriška 14.06.2018 v 23:51

Stále mě zajímá, koho zadala raffi, že skončila na slepé koleji.

Jsme 2 školáci. Zažili jsme toho spolu mnoho. Kolem stovky historek. A ty vtipné ilustrace k nim!

soukroma
soukroma 15.06.2018 v 00:03

To mě taky, ale to by se musela raffi snažit stejně jako už opuštění hadači - vzdala to, nám "napriek" (pěkné slovo, vždycky mi dlouho trvá, než najdu ten náš ekvivalent - navzdory).

Kopyto a Mňouk - Miloslav Švandrlík a Jiří Winter Neprakta

Ulriška
Ulriška 15.06.2018 v 00:05

Všichni hoši jsou již pospolu.


soukroma
soukroma 15.06.2018 v 00:11

Titulní postava, o kterou v originále vůbec nešlo.

raffi
raffi 15.06.2018 v 10:04

Vsuvka k téme, ale nie k hádanke (parón soukroma, ale musím sa vyjadriť)... vážne Vám príde, že som sa nesnažila?

Hľadaný bol ušišľaný Mojmoušek (Mojmír) z knihy Noc jako stvořená pro nevěru od Z.Frýbovej.

soukroma
soukroma 15.06.2018 v 10:36

raffi: Hádanky jsou dvoustrannou záležitostí, snažit se musí dvě strany. Spousta hádanek zde leží, zdánlivě bez jakékoli odezvy, ale jen zdánlivě (mne samotnou na to při mé netrpělivosti často upozorňují, když se divím, že nemám odezvu). Spousta hádačů tráví dobrovolně čas a přemýšlí, dumá, hledá, snaží se pochopit, co je ve věci, co tím zadavatel myslí, kam nás směruje, ale své pochody bez tipu či výsledku nikde nezveřejňují. Je pak na zadavateli, aby přidal na indiciích, a pokud to nestačí jednou, dvakrát, tak i víckrát, z různých směrů. Pokud to někdo v této fázi vzdá, není to vina hadačů. Mně se také líbí kratičká zadání, jednoduché indicie, které ale nemusí vést rychle ke kýženému výsledku a jednoznačné odpovědi. Ale pokud ano, můj obdiv.
Já sama jsem hodně nad Vaší hádankou (jako nad všemi zde, na které narazím) podumala, ale pro mě tam nebylo dost, čeho se chytit (odhalenou postavu a knihu neznám, takže bych se stejně asi výsledku nedopídila, ale jiní třeba ano). Velmi jsem se divila, že ani po popíchnutí Hunem jste už nepokračovala.

Marylaa
Marylaa 15.06.2018 v 11:31

To slovo "v originále" v zadání hádanky, je důležité? Myslím tím, jestli třeba v překladu to není titulní postava.

soukroma
soukroma 15.06.2018 v 12:06

Titulní postava (v překladu), o kterou v originále vůbec nešlo (a platí to i obráceně ;-).
V obou případech šlo především o něco jiného, co s "titulní postavou" úzce souviselo významově, přeneseně.

Petass
Petass 15.06.2018 v 21:44

Tak teď jsem úplně mimo, čtu to už asi po desáté a mozek mi to pořád nezpracoval... Asi přetížení z pracovního dne, ale vůbec nevím, co (koho a kde) hledat. :D

Text příspěvku byl upraven 15.06.18 v 21:44

soukroma
soukroma 15.06.2018 v 22:29

Tak to zkusím trochu objasnit, čímž se do toho pěkně zamotáme všichni:
v českém překladu se titulní postava dlouho na obzoru nenachází, ale přání je otcem myšlenky, a nakonec by se i zrodila, pokud by se náhodou nezjistilo, že tam celou dobu vlastně je (nějakou roli v tom hraje ztráta rodičů v raném věku, a tudíž neznalost vlastních předků). Pointa ale je, že jméno titulní postavy má i úplně jiný význam, veledůležitý pro celé drama (a proto v originále byla použitá titulní postava jiného jména).
A myslím, že teď už se z toho ta postava, která hledá svého autora, tak či onak docela pěkně vyloupne;-)

soukroma
soukroma 16.06.2018 v 19:12

Samo dílo je brilantní komedie nadupaná duchaplnými trefnými výroky, které nestárnou ani po 120 letech od prvního uvedení.
A protože je autor hledané postavy mým extrovním oblíbencem, propojila jsem rovnou dvě hádankářská vlákna.

soukroma
soukroma 16.06.2018 v 19:28

A ještě nápověda: kdo neviděl na divadle, měl možná ještě lepší zážitek s naší televizní adaptací, v níž se v hlavní roli představil (aby to mělo souvislost s knižní databází) vnuk slovenského dramatika, prozaika a evangelického faráře Jozefa Hollého spolu se svou manželkou, letošní jubilantkou - tak se možná dočkáme opakování v ČT?

Ulriška
Ulriška 16.06.2018 v 20:42

John Worthing / Filip / Ernest (Josef Abrhám) hledá Oscara Wildea.

Text příspěvku byl upraven 16.06.18 v 20:43

soukroma
soukroma 16.06.2018 v 22:23

Ano, hledanou byla původně titulní postava Filipa ("anglicky" E(a)rnest).

Ulriška: předávám zde, a abyste nevyšla ze cviku, můžete Oscara Wildea odhalit i mezi autory.

Ulriška
Ulriška 17.06.2018 v 10:12

Jsem nesmělý, ale léčím se.

soukroma
soukroma 17.06.2018 v 13:04

Dozajista tak průzračně jednoduché jako Pierre (Richard) (postava (její herec)) - Pierre Richard (autor) to zřejmě nebude ;-)

Text příspěvku byl upraven 17.06.18 v 13:08

Anasa
Anasa 17.06.2018 v 13:32

Mě napadl v knize bezejmenný hrdina, zaměstnavatel Saturnina.

Ulriška
Ulriška 17.06.2018 v 15:20

Jsem nesmělý záškolák, ale léčím se. Znáte mé jméno, ba i příjmení.

Anasa
Anasa 17.06.2018 v 15:36

To už je lepší! Teď jsem došla k závěru, že Miloš Hrma hledá Bohumila Hrabala.

Ulriška
Ulriška 17.06.2018 v 15:48

A tento závěr nelze vyvrátit. :-)

Anasa
Anasa 17.06.2018 v 16:35

Autora hledá pohledná právnička. Musí se vyrovnat s minulostí svého otce, drogovou závislostí syna, alkoholismem a pracovním nasazením partnera.

Anasa
Anasa 17.06.2018 v 17:52

Autora hledá pohledná právnička, která není hlavní postavou. Musí se vyrovnat s minulostí a hlavně současnými činy svého otce, později drogovou závislostí syna a s alkoholismem a pracovním nasazením partnera.

Text příspěvku byl upraven 17.06.18 v 17:52



Vložit příspěvek