Postava hledá autora - pomozte jí!


soukroma
soukroma 22.05.2018 v 11:03

už jsem to chtěla vzdát, ale nakonec je to asi Petr Brok Jana Weisse v "experimentu" Domu o tisíci patrech

raffi
raffi 22.05.2018 v 13:07

Bingo! Už som v to ani nedúfala.

A ja idem spytovať svedomie, asi neviem dávať hádanky...

soukroma
soukroma 22.05.2018 v 13:34

Tak to zkusíme z opačného kraje: loňskou zatím málo známou knihu, která nám ve svém titulu přímo nabízí jméno hlavního hrdiny (příjmení trochu zvláštního).
Napsala ji a nakreslila autorka dříve hlavně knih pro děti, dnes zaměřená na nonsens - však také hlavní hrdina, starý mládenec a spisovatel k tomu, hned v první kapitole potká medvěda a ten mu zůstane tak říkajíc na krku, takže spolu zažívají nesčetné všedno- i svátečně-denní příhody.
A tu útlou knížku nikde nepřehlédnete - veselá oranžovo žlutá svítí nejen z obálky.

raffi
raffi 22.05.2018 v 13:43

Emanuel Fajahyla od Dagmar Urbánkovej

soukroma
soukroma 22.05.2018 v 18:48

ano (vidím, že ohlášené "zpytování svědomí" vzalo krátký konec ;-)

raffi
raffi 23.05.2018 v 06:25

Ešte si dám šancu, pretože ste ma, Soukroma, trošku inšpirovala... spytovala som svedomie celú noc :)


Autora hľadá postava, ktorá sa stala človekom a celý proces zmeny je zdokumentovaný krásnymi obrázkami..


soukroma
soukroma 23.05.2018 v 10:34

Přes ilustrované pohádky (pokud je to pohádka) zrovna nejsem, ale napadl mě původně dřevěný hošík Pinocchio (ale u něj se asi proměna nedala moc dobře - postupně - ilustrovat). Takže jen jako první trefa mimo terč - bude jich asi zase víc ;-)

raffi
raffi 23.05.2018 v 14:58

Idete na to správne :) napoviem, že zostaneme v našich končinách a pri našich postavičkách...

raffi
raffi 24.05.2018 v 07:22

Hľadaná postava sa dokonca stane kominárom..

Petass
Petass 24.05.2018 v 08:41

Tak že by O Čertovi? Čert Florimon hledá Pavla Čecha?

raffi
raffi 24.05.2018 v 08:49

Správne, predávam :)

Petass
Petass 24.05.2018 v 08:52

To byla skvělá hádanka, vůbec mě to nenapadlo a to jsme s dětmi Čechovi velcí fanoušci. Až ten kominík mi to sepnul :)

Petass
Petass 24.05.2018 v 10:51

Pavel Čech je úžasný, doporučuji i dospělákům jen tak pro potěchu duše. Skvělá je i knížka Dědečkové, která je sice bez textu, jsou to jen obrázkové/komiksové příběhy, ale nádherné.

HÁDANKA:
O tomhle klukovi by si na začátku nikdo nemyslel, že z něj jednou bude hrdina zachraňující životy, ale i celé hrady, státy,... Dokáže postavit vítěznou armádu téměř z jakékoliv bandy lidí. Kdo hledá svého autora?

Text příspěvku byl upraven 24.05.18 v 11:04

Petass
Petass 24.05.2018 v 14:55

Autor stvořil postavu pro svého syna, aby mu dokázal, že i chlapec drobný vzrůstem může být velký hrdina díky svojí šikovnosti, důvtipu a statečnosti.

Marylaa
Marylaa 24.05.2018 v 14:58

Nehledá to náhodou Will Johna Flanagana?

Petass
Petass 24.05.2018 v 14:59

A už ho našel :) předávám štafetu.

Marylaa
Marylaa 24.05.2018 v 15:12

Otec této postavy pracoval při stavbě Suezského průplavu. Když jí bylo osm byla unesena, napsala bych islamisty ale tehdy se jim tak neříkalo.

Marylaa
Marylaa 24.05.2018 v 16:22

Je to ona. Předávám.

soukroma
soukroma 24.05.2018 v 17:13

To je hrůzná připomínka, i když je o krásné květince:

siroty - Karel Jaromír Erben - Kytice

Zemřela matka a do hrobu dána,
siroty po ní zůstaly;
i přicházely každičkého rána
a matičku svou hledaly.

I zželelo se matce milých dítek;
duše její se vrátila
a vtělila se v drobnolistí kvítek,
jím mohylu svou pokryla.

Poznaly dítky matičku po dechu,
poznaly ji a plesaly;
a prostý kvítek, v něm majíc útěchu,
mateřídouškou nazvaly. -

Mateřídouško vlasti naší milé,
vy prosté naše pověsti,
natrhal jsem tě na dávné mohyle -
komu mám tebe přinésti?

Ve skrovnou já tě kytici zavážu,
ozdobně stužkou ovinu;
do šírých zemí cestu ti ukážu,
kde příbuznou máš rodinu.

Snad se najde dcera mateřina,
jí mile dech tvůj zavoní;
snad že i najdeš některého syna,
jenž k tobě srdce nakloní!

(I když Thymus jsem zprvu odhadovala na tymián a směřovala jinam, oj, rýmovačka na závěr)

Text příspěvku byl upraven 24.05.18 v 17:19

soukroma
soukroma 24.05.2018 v 21:22

"A jiné znamení bylo vidět v nebi, a pohleďme, velký, ohnivě zbarvený drak se sedmi hlavami a deseti rohy a na jeho hlavách sedm diadémů; a jeho ocas táhne třetinu nebeských hvězd, a svrhl je na zem." Tahle slova z Apokalypsy inspirovala před dvěma sty lety velkého anglického básníka k jeho sérii kreseb, a byly dost děsivé, že naneštěstí zase inspirovaly sériového vraha naší doby, naštěstí fiktivního. A měl přitom takovou pěknou přezdívku, která by ho za jiných okolností řadila k pohádkovým postavám, milující děti.
O kom je řeč a kdo jej stvořil?

encyklopedie
encyklopedie 24.05.2018 v 21:38

"červený drak" měl rád basničky a obrázky Williama Blakea ....a spáchal to Harris

soukroma
soukroma 24.05.2018 v 21:44

A jeho civilní jméno?

encyklopedie
encyklopedie 24.05.2018 v 21:50

Francis Dolarhyde, „zuboun“

soukroma
soukroma 24.05.2018 v 23:34

Ano, podle americké tradice "zoubková víla". Protože Harrisů je mezi autory moc, tak aby nikdo netápal: Červeného draka napsal Thomas Harris.

encyklopedie
encyklopedie 25.05.2018 v 12:15

....hádaná postava je normální nekonfliktní dívka a nezdá se, že by v některém ohledu strádala. Pomalu se však u ní začne projevovat divná nemoc. Chodí ve spaní a dělá věci, které si nepamatuje, dokonce stěhuje i těžký nábytek. Nemůže najít své oblečení a hračky. Tvrdí, že se s ní třese postel............
kdo je postava a kdo nám to napsal?



Vložit příspěvek