Postava hledá autora - pomozte jí!


EmmaKrizova
EmmaKrizova 25.04.2018 v 14:37

No jo no...

soukroma
soukroma 25.04.2018 v 17:10

Hledaná postava je skutečná a mohla by se hádat i v sousedním vlákně, ale byla také pěkně vykreslena v jednom klasickém díle, takže se hodí i sem.
Narodil se u Valdštejnů, zemřel na samé východní výspě tehdejšího mocnářství. I když patřil mezi známé osobnosti, tradují se o něm legendy, které už nikdo neověří - kde jsou jeho ostatky, kolikrát byl ženat, zda zemřel u hrobu své nevěrné ženy ...
Kromě své literární tvorby jako vlastenec shromáždil soubory básní našich starších bardů, ale také překládal zejména německé básníky. Jeho starší bratr byl rovněž spisovatel a překladatel.
Takže kdo to byl a kdo jej jako jednu z významných postav zvěčnil ve svém rozsáhlém díle?

Text příspěvku byl upraven 25.04.18 v 17:17

soukroma
soukroma 26.04.2018 v 10:41

Teď už bude jasno: hledaná postava, jen o čtyři roky starší přítel hlavního hrdiny, jej uvedl do pražské obce divadelnické...

biki
biki 26.04.2018 v 11:09

Zatím nikdo nic, takže zkusím - Václav Thám?
Mám dojem (dle starobylého tv seriálu, knihu jsem nečetla), že o něm byla řeč v F.L.Věkovi - A.Jirásek.

soukroma
soukroma 26.04.2018 v 11:15

Správně, byl to Jan Šimon Václav Thám, zejména dramatik, herec a režisér. A Jirásek se také zmiňuje o jeho bratrovi Ignácovi.

biki
biki 26.04.2018 v 22:38

Autora hledá žena, s níž se život vůbec nemazlil. V době vysokoškolských studií se stala obětí brutálního znásilnění, po němž přišla o možnost mít vlastní děti. Manžel ji velmi zklamal, ale když se po čase dali opět dohromady a mohli dítě adoptovat, byl manžel zavražděn. Sotva se z této ztráty trochu vzpamatovala, byla neprávem obviněna ze zanedbání péče a byla nucena opustit své pracoviště v místě, kde vyrostla a většinu času pracovala.


biki
biki 26.04.2018 v 23:39

Než půjdu spát, tak ještě nápověda:
hledaná žena je jednou z hrdinů jisté série, po výše uvedené poslední indicii pak tato postava přechází do série druhé, která navazuje jen velmi volně.

biki
biki 27.04.2018 v 15:55

Omlouvám se za dlouhou prodlevu. Stále nikdo nic? Obě série jsou hodně populární i zde na DK.

Nápověda - hrdinka pracuje jednak jako dětská lékařka, jednak plní i funkci koronera.

soukroma
soukroma 27.04.2018 v 16:41

Musela jsem trochu zapátrat, ale bude to zřejmě:

Dr. Sara Linton - Karin Slaughter

biki
biki 27.04.2018 v 18:04

Správně, je to ona.
Trochu mě překvapuje, že se zkušení detektivkáři nechytli dřív, protože Sářiny osudy jsou hodně specifické. No nic, máš opět slovo.

soukroma
soukroma 27.04.2018 v 18:21

biki: Zase padla kosa na kámen - něco málo jsem od Slaughter zkusila, ale nechytlo mě to ;-) Náš známý spor: zájem o stejný žánr (detektivka, krimi, thriller - dobrodružný, špionážní, příroda,...), ale často jiný vkus či míra oblíbenosti konkrétních autorů/titulů

soukroma
soukroma 27.04.2018 v 18:26

HÁDANKA
Který kluk trávil spoustu času na nezvyklém místě - v nádražních hodinách?

(zaujala mě anotace knihy i komentáře, které se nemohou rozhodnout, zda je to kniha jen pro malé, nebo i velké - takže tímto zkoumám, zda ji tu někdo mezi hadači zná a může doporučit velkému, doslova, čtenáři)

Text příspěvku byl upraven 27.04.18 v 18:26

Hun
Hun 27.04.2018 v 19:03

Hugo Cabret hledá Briana Selznicka. Ovšem viděl jsem jen film (docela pěkný), knihu nemohu hodnotit.

soukroma
soukroma 27.04.2018 v 19:25

Ano, je to tak (film neznám, ale možná se nechám nalákat na "obrázkovou knihu").

předávám

Hun
Hun 28.04.2018 v 18:56

Svého autora teď hledá postava, která usvědčila vraha, přestože nebyla živá.

soukroma
soukroma 28.04.2018 v 19:49

Svého vraha? Např. nedávno jsem (v historické krimi) narazila na to, jak v nepříliš dávné historii usvědčovali vrahy na základě mj. toho, že jejich oběti-mrtvoly v jejich přítomnosti začaly krvácet...
Můžeš zadání rozšířit, a tím ho tedy zúžit?

Hun
Hun 29.04.2018 v 00:31

Upřesním tedy, že postava neusvědčila svého vraha, obětí byl někdo jiný. Ostatně hledanou postavu ani nikdo zavraždit nemohl – nikdy živá nebyla...

tatjana1737
tatjana1737 29.04.2018 v 09:50

To bude nějaký duch...

soukroma
soukroma 29.04.2018 v 09:55

Aha, teď zadání rozumím lépe; něco jako socha, obraz, kniha...?
tatjana1737: duch ale mohl být (někdy) živý ;-)

Hun
Hun 29.04.2018 v 17:56

Jsem rád, že si lámete hlavy. S tou sochou se už trošku blížíte, ale ještě to není ono. Napovím, že jde o povídku, že jméno hledané postavy je přímo v jejím názvu a že příběh zfilmoval jeden z nejslavnějších režisérů všech dob.

Postava udala vraha, i když byla vlastně nemyslícím předmětem. A přitom v tom nejde o nic nadpřirozeného!

Anasa
Anasa 30.04.2018 v 09:50

Trefa vedle, ale trochu to rozhýbu. Vraha usvědčila např. panenka ve stejnojmenném románu McBaina.

Petass
Petass 30.04.2018 v 10:01

Anasa: to vypadá nadějně :) pořád jsem si říkala, jestli to není něco od E.A. Poa, ale nic mi na to nesedělo...

soukroma
soukroma 30.04.2018 v 10:21

McBainova Panenka podobně jako některé případy A. Christie (např. plastika - koňská hlava, což stejně asi není v titulu) by se víceméně hodily na literární část indicie (ovšem asi to stejně nejsou povídky, ale povětšinou romány), nicméně nevyhoví tomu, "že příběh zfilmoval jeden z nejslavnějších režisérů všech dob. " Už jsem se dívala na Hitchcocka, brýle apod. nástroje usvědčení zase (asi) nemají literární předlohu.

Hun
Hun 30.04.2018 v 16:47

Tak zatím povídku nemáme, ale Hitchcock je správně. Nápověda: Postava hledající autora je ženského pohlaví, a i když je to neživý předmět, usvědčí vraha přímo, tj. výpovědí (hlasem)...

Petass
Petass 30.04.2018 v 16:52

Hitchcocka jsem taky prošla jako prvního, ale nejsem moc znalec... viděla jsem toho málo... nic mě netrklo... Ale je to napínavá hádanka, počkám si na výsledek :D



Vložit příspěvek