Postava hledá autora - pomozte jí!


Hun
Hun 29.05.2019 v 11:47

Tak je to správně. Vracím slovo...

Ulriška
Ulriška 29.05.2019 v 11:57

S těmi nej je to vždycky vachrlaté. Ale opravdu se knihy s příběhy Ramba tolik četly? Není on více slavnější jako filmová postava?

woodward
woodward 29.05.2019 v 13:36

Mně to taky napadlo, ale na jinej příběh, odpovídající zadání, jsem si nevzpomněl, tak jsem dal do hledáčku "Rambo" a bylo to. :)

Autora hledá nepříliš vzorný voják, kterého zavřeli mj. za "opuštění posádky na majorově koni bez povolení k opuštění".

Hun
Hun 29.05.2019 v 14:13

Ulriška: Neříkám, že to je literární veledílo, ale pokud hodnotíme známost postavy, pak je třeba říct, že "Rambo" je prostě značka a zná ho prakticky každý. I když by se nám tedy asi líbilo, aby byl známější třeba Winston Smith, mezi nejznámější literární postavy asi patří opravdu spíš Rambo. I díky filmům, jistě. Knihy zas tak čtené nebudou. Ale to asi na věci nic nemění – známá je ta postava strašně moc. (Vstoupila i do českého lidového slovníku – viz rambodílna = posilovna.)

Ulriška
Ulriška 29.05.2019 v 14:28

Já ti, Hune, rozumím. Jen to - nejslavnější literární - mi na Ramba nesedí. Toť vše. Rambo = Sly

Woodward nám však výše zadal.

Text příspěvku byl upraven 29.05.19 v 14:29

woodward
woodward 29.05.2019 v 15:01

Hun: souhlasím s Ulriškou. Nejslavnější literární postava je taková, co se proslavila v literatuře, tak to aspoň vnímám já. Ale zapomeňte na to, máme tu další hádanku. Pro sichr ji zopakuju. :)

Autora hledá nepříliš vzorný voják, kterého zavřeli mj. za "opuštění posádky na majorově koni bez povolení k opuštění".


tatjana1737
tatjana1737 29.05.2019 v 18:44

Já teda o Johnym Rambovi i četla... Zato jsem ovšem nečetla Jaroslava Haška. Nehledá ho náhodou Švejk?

woodward
woodward 29.05.2019 v 19:09

Nehledá. Stejná válka, jiná země - úplně jiná. Ale ta knížka o válce není.
Dalším hříchem, který zmiňovalo obvinění proti našemu hrdinovi, bylo "udeření seržanta kanystrem od petroleje".

tatjana1737
tatjana1737 29.05.2019 v 20:27

Tak to byl nějaký věru spořádaný voják!

woodward
woodward 29.05.2019 v 20:37

inu, byl to dobrovolník, jenže když se šel přihlásit pod prapory, byl tak trochu nalitej. a jeho dva kamarádi zrovna tak. Autor o tom říká:

Jak hladina vína v lahvich klesala, stoupalo ve třech přátelích vlastenecké uvědomění. Takže když v láhvi nezbyla ani slza, zavěsili se do sebe, jednak z kamarádství a jednak z důvodů stabilizačních, a odkráčeli do ...
Před kanceláří náborové komise halasně provolali slávu Americe a vyzvali Německo, ať jen předvede, na co má. Tak dlouho hulákali výhrůžky na adresu německé říše, až se náborový seržant probral ze snu, oblékl se do uniformy a vyšel na ulici s umyslem umlčeti jich. Načež je zapsal do seznamu dobrovolniků.

Text příspěvku byl upraven 29.05.19 v 20:38

woodward
woodward 30.05.2019 v 09:59

Ta výše zmíněná obvinění byla ovšem vznesena až o nějaký čas později. Mj. mu také kladli za vinu "zapírání vlastní totožnosti". Náš hrdina si totiž momentálně na svoji totožnost nemohl vzpomenout a tak pro jistotu zapřel všechno.

Koka
Koka 30.05.2019 v 10:19

To bude nějaký Steinbeck, ale teď nevím, zda Na plechárně, nebo Pláň Tortilla ?

woodward
woodward 30.05.2019 v 10:24

Stačí objevit toho chlapa, o kterém je řeč, a budeš mít jasno. Přidám ještě trochu obsáhlejší autorovu charakteristiku dané postavy:

O hledaném protagonistovi autor praví, že by
se mu bylo zle vedlo v armadě, kdyby byl
hrdinou. Že však byl tím, kým byl, a dostalo se mu
solidniho vycviku v městské věznici, nepoznal
útrap zhrzeneho patriotismu a návdavkem si upevnil své
staré přesvědčení, že tak jako je den člověka moudře rozdělen
mezi spánek a bdění, jsou roky člověka moudře rozděleny
mezi pobyt ve vězení a pobyt na svobodě. Válečná léta
zasvětil z valné části pobytu ve vězení.
V civilnim životě jsme obvykle trestani za to, co jsme
udělali. Vojenský trestni řad obohacuje tuto zvyklost o novou
zásadu -, trestá nás za to, co jsme neudělali. Což si
náš hrdina nikdy nemohl srovnat v hlavě. Nečistil zbraň,
neholil se a jednou či dvakrát se nevrátil z vychazky. Řečené
vady našeho hrdiny ještě umocňoval jeho sklon s vervou
se přit, kdykoliv byl volan k odpovědnosti.
Zatímco v civilu travil náš hrdina ve vězení polovic
sveho času, z dvouleteho vojákování si osmnáct měsíců
odkroutil v base. A armádni vězeňský život byl na hony
vzdálen jeho představám. Z městské věznice byl zvyklý
na pohodli a družnost. V armadni base poznal jen práci
a zase práci. Doma bylo proti němu pravidelně vznášeno
jedno jediné obvinění: opilství a nepřístojne chování.
Obvinění, jimiž byl častován v armádě, ho uvaděla v dokonalý
zmatek a stopy takto zanechané na jeho duši byly
s největší pravděpodobností trvalého rázu.

Koka
Koka 31.05.2019 v 08:43

Zde se vzdávám dalšího hledání a v zájmu dějového posunu prosím, aby se toho ujal někdo jiný. Možná (?) jsem tím Steinbeckem už ukázala cestu, i když nevím, kam vede ... Nenechte se tedy mým mlčením zdržovat a vyražte do boje, milí spolučtenáři.

woodward
woodward 31.05.2019 v 09:21

Ach jo. Náš hrdina (nejen že to žádnej hrdina není, ale není ani hlavní postavou příběhu) a jeho kámoši jsou pěkní vejlupkové. Jeden z nich našemu hrdinovi ukrad kalhoty, vyměnil je za chlast a pak je zase ukrad a přinesl mu je zpátky. Náš hrdina zase ukrad pytel drobáků, kámoši ho strašně zmlátili, ale pak ho ošetřili, neboť i "Našemu spasiteli poskytli nakonec útěchu i jeho nepřátelé..."

Text příspěvku byl upraven 31.05.19 v 09:21

soukroma
soukroma 31.05.2019 v 14:13

woodward toho odrecitoval ze Steinbeckovy Pláně Tortilla tolik, že už zůstává Joe Portugál jediným podezřelým

woodward
woodward 31.05.2019 v 14:43

No, to je dost! Tak se předveď.

soukroma
soukroma 31.05.2019 v 15:32

Tahle bude jistě blesková:

Kdo ve svém povolání účinně používal šrapnel, aniž by byl zrovna na frontě?

Hun
Hun 31.05.2019 v 15:54

tak samozřejmě inspektor Trachta hledá Járu Cimrmana

soukroma
soukroma 31.05.2019 v 15:56

tak konečně se skutečně povedla jedna bleskovka - i když autoři jsou do důsledku jiní, benevolentně netrvám na doplnění a rovnou předám

Hun
Hun 31.05.2019 v 16:07

Kdepak, autorem je Cimrman, tak to prostě je. :-) Těm konspiračním teoriím, že to ve skutečnosti psali nějakej Svěrák se Smoljakem, já nevěřím.

To je jako s Homérem: Nevíme jistě, zda vůbec žil, víme však jistě, že byl slepý. :-)

soukroma
soukroma 31.05.2019 v 16:53

Jára měl aspoň křestní jméno, o Trachtovi si nejsem tak docela jistá.
à propos: A co to jeho (da) - ví někdo takhle spatra a stručně?

woodward
woodward 31.05.2019 v 17:24

To bylo jenom na začátku, v nealkoholické vinárně U pavouka, když v rádiu vysílali přímý přenos z vernisáže výstavy uměleckých děl řidiče parního válce, kterej si říkal Jára da Cimrman. Ale to "da" brzy zmizelo. Myslím, že po zrodu divadla se už neobjevilo.

soukroma
soukroma 01.06.2019 v 10:47

Ještě jsem se na (da) dál dívala, ale moc informací k tomu nikde není - na wikipedii je s (da) uveden jako autor těch malých sešitků Her a seminářů (Paseka) až do dnešní doby, jenže nic z toho už nemám, abych to mohla ověřit, a na obálce to také patrné není...(zda má wikipedie pravdu). Třeba někdo vytáhne z knihovny a uvede na pravou míru, zda je jako autor uveden plným jménem Jára da Cimrman..., či nikoli.

A krom toho Hun zadává.

woodward
woodward 01.06.2019 v 11:35

Je hezky, Hun se hned tak neukáže.



Vložit příspěvek