Karel Kryl


Hun
Hun 16.08.2017 v 19:59

Všiml jsem si, že se tu pohybuje poměrně dost fanoušků díla tohoto barda. Chci se Vás zeptat, co na jeho díle máte rádi, případně která píseň/báseň/album/sbírka je Vaše nejoblíbenější.

reader.007
reader.007 16.08.2017 v 20:06

2 otazky, 2 odpovědi:
1. nadčasovost
2. veličenstvo kat, ukolébavka

Hun
Hun 16.08.2017 v 20:40

Zajímavé. Když jsem byl v kvintě (2000–2001), náš češtinář taky uvažoval, že by Krylova bratra pozval na vystoupení pro školu. On tehdy Jan Kryl prý vystupoval s Pepou Nosem a hráli Karlovy písně. Pak ale učitel přišel s tím, že to zrušil, protože se doslechl, že to za moc nestojí. Tak to asi potvrzuje tvou zkušenost...

hannah2000
hannah2000 16.08.2017 v 20:44

1. Kryl mě zaujal kombinací zvuku kytary, nepodbízivého ale naléhavého hlasu a zvláštních, melodických textů. A i když jeho písně přebírají jiní, jen v jeho podání je tohle všechno
2. Oblíbená? Píseň asi Salome, ale ráda listuju i knihou "Kníška Karla Kryla"

A protože jsem ho už nějakou dobu neposlouchala, jdu si pustit gramec s LP Bratříčku zavírej vrátka :-)

Text příspěvku byl upraven 16.08.17 v 20:56

Eicherik
Eicherik 16.08.2017 v 21:06

Karel Kryl je fenomén. Díky sestřenkám ho znám už od dětství - co bylo "zakázaný" o tom měli slušnej přehled. :-D Jednoznačně jsem fanoušek pouze jeho písní a vybrat jednu nejlepší nedokážu. Ve třídě jsme měli spolužačku, která hrála o přestávkách na kytaru jeho písničky a cestou ze školy jsme si s klukama často Kryla taky zpívali. Dodnes si ho rád pustím, většinou ve dnech, kdy je výročí srpnové okupace.

Text příspěvku byl upraven 16.08.17 v 21:10

bamba
bamba 17.08.2017 v 08:37

bola som na koncerte jeho brata - v súvislosti s výročím zamatky.Na jeho obranu - asi nie je jednoduché mať slávneho vynikajúceho básnika - textára a muzikanta za brata. A tiež nie aj neskôr, keď ten istý brat emigruje a všetky dvere sa zavrú. Dvere do školy, do muziky.
Ale bola som tam aj kvôli J. Černému a kvôli nemu by som možno prežila aj dvadsať minút s dychovkou.


Hun
Hun 17.08.2017 v 11:17

Jinak abych se sám vyjádřil ke své otázce, ze sbírek mě oslovila Slovíčka (viděl jsem je i jako divadelní hru – báječné!), z básní „Poslední jméno bude těžké“ (spíše známa jako „Jde jaro do léta“), desku vybrat nedokážu, to bych musel vyjmenovat skoro všechny.

A písně? Už zmíněná Ukolébavka, Děkuji, teď nejradši poslouchám Hlas, ale asi úplně nejradši mám Kyselý sníh. Jo, a Bludný Holanďan je úúúžasný.

V obecné rovině vynikal Kryl dokonalým rýmovým aparátem (jak z hlediska formy, tak z hlediska kvality). Podmanivé melodie, naléhavé podání. Jen kytarista to nebyl nic moc. :-)

Terazky
Terazky 17.08.2017 v 20:03

Karel byl úžasný a jsem ráda, že ho znám díky spolužákovi, který si asi ve čtvrté třídě na základce zpíval Anděla a pořád říkal, že je to od Kryla... to jsem se o něj začala lehce zajímat, pak se přidala mamka, že ho má taky ráda a už to začalo. Když mám dost vinylového bigbítu či jazzu, šáhnu právě po nějaké Krylově desce a je mi dobře.

...jinak k tématu: ať je to Balada Manoně, Darwin či Tak vás tu máme, vždy jistě jde o textovou kvalitu, o poetičnost a pravdivost, či varování.
Byl v tomto opravdu mistr a skvělý písničkář.

Marbo
Marbo 17.08.2017 v 23:08

Co mám na KK rád ? tu jinakost, tu náboženskou mystičnst kterář mně osobně je cizí, ten hlas vskutku prorocký. Umí mne překvapit a to se cení.
Oblíbené písně ? Pasážová revolta, Žalm 71, Salome a Martina.

Klamm
Klamm 18.08.2017 v 11:00

Narazil jsem na něho poprvé asi v osmé třídě, konkrétně na píseň Bratříčku zavírej vrátka. Tehdy jsem nechápal. Díky Karlovi, se mi docela rozšířila slovní zásoba :-)

Obdivuji jeho sečtělost, naléhavost, poetičnost, údernost a něhu. A také jeho vytrvalost. Vždyť ono to není jendoduché, povzbuzovat lidi aby začaly přemýšlet.

,,Zkus hluchým vyprávět co píseň znamená a slepým co jsou křídla labutí..."

Text příspěvku byl upraven 18.08.17 v 11:03

Damato
Damato 19.08.2017 v 01:01

Jé,to je krásné téma,díky za něj. Doma ,jakkoli,kdykoli nadhodíme téma Kryl,skončíme u jeho písniček nahrávaných z rádia Svobodná Evropa,jenže dík tzv. rušičkám šum převládal,ale v roce 1980 se za takové nahrávky sakra zvýšila prestiž u třídního kolektivu. Nejsem si jistá,ale asi poprvé jsem slyšelaKarla v polovině 70 let,kdy naši SE poslouchali a doma ticho,jak v kostele a nezapomenu co jsem slyšela,přesto,ze jsem tomu nerozuměla (bylo mi 10 roků. Ta básnička začínala nějak takhle.... Nosila dívka nosila,nosila kytky do sila, za svitu měsíce... No a pak přišel Anděl ,oo něm další a další a není nad teplý letní večer,kytara a plamínek z táboráku,kdy v ohni vidíte všechny ty čundry,kdy jsme s kamarády u prvních cigaret strašně důležitě Kryla zpivali. Škoda ho,ze musel tak brzo ...

bamba
bamba 19.08.2017 v 10:01

Bol to básnik - tom niet pochyb, ale aj vynikajúci skladateľ. ja som prvý raz počula pískajúcu verziu "bratříčka" na vojne v kasárňach v Mikulove.
Po 1989 bolo zaujímavé, že na jeho koncertoch, potom, čo sa súdruhovia postarali o to, aby dvadsať rokov nesmeli jeho piesne znieť z éteru, tak na tých koncertoch sedela mládež, ktorá ho nikdy nemohla vidieť a ani oficiálne počuť a všetci vedeli jeho texty napsamäť!

Eicherik
Eicherik 19.08.2017 v 12:40

Někdy se tak mluví o Jaromíru Nohavicovi a nebo Tomáši Klusovi, ale já si myslím, že je to nesmysl.
Karel Kryl byl jen jeden. :-)

Marbo
Marbo 19.08.2017 v 12:56

Nevím přesně, jakou roli měl Kryl, přesto souhlasím s Eicherikem a dovolím si doplnit - tu roli hrál imho spíše Folk jako celek a v tom je pro mne největší síla folku, co autor, to originál, prostě poesie. A nějaké žebříčky významu jsou nesmyslné, je to vysoce individuální.
Dnes je bohužel folk na pokraji zájmu a mladé interprety si lověk musí hledat sám, vždyť i ta porta je dneska už jen odleskem dávné slávy...

kapr
kapr 19.08.2017 v 13:04

Eicherik
Nohavica a Klus určitě.
Kryl byl samozřejmě jiná třída, i doba byla jiná.
Na svého skutečného nástupce - pokračovatele dosud čeká, a obávám se, že ještě dlouho čekat bude. Na druhé straně možná buďme rádi, protože jen ta nejhorší doba občas donutí některé jedince k mimořádným výkonům. Je to na druhé straně smutné, ale je to tak. Možná existují VZÁCNÉ vyjímky, tak se můžeme těšit, že se třeba brzy některá objeví.
Jinak já ty plagiátory nejsem schopen poslouchat, připadá mi to jako znesvěcení, nepřemýšlím o tom, prostě to tak podvědomě vnímám.

Eicherik
Eicherik 19.08.2017 v 13:27

Dneska se společnost dělí jinak než za dob "Karla". Tehdy se společnost dělila na ty co hájily tehdejší totalitu a na ty co byli proti ní.
Dnes se společnost dělí na ty co chtějí občanskou společnost a na ty co chtějí národní stát.
Myslím si, že ani ve společenské roli nemá K. Kryl nástupce.

hannah2000
hannah2000 19.08.2017 v 14:54

I já si myslím, že někdo jako Kryl v dnešní době není, jak už tady bylo zmíněno výše. Ale to je tím, že jsou zkrátka jiné časy. Spousta svobody a spousta demokracie, ale také jiné priority (které třeba já někdy nechápu :-) ). No a k tomu mě napadl ze současných písničkářů Xindl X. Má takový sympatický, dobře se poslouchající vodrhovačky s lehkými, trochu ironickými texty.
Třeba: https://www.youtube.com/watch?v=Gyk6FMPlvTE
nebo https://www.youtube.com/watch?v=_8LDffKBNiU

Text příspěvku byl upraven 18.11.18 v 10:59

Hun
Hun 19.08.2017 v 15:28

Dobrá otázka, Mirku. Podle mě je Nohavica na Krylově úrovni z hlediska kvality textů a skoro i rýmového aparátu. Ale náměty jeho písní směřují z větší části jinam. Vlastně jediná píseň od Jarka, kterou klidně mohl napsat Kryl (myslím obsahově), je Dál se háže kamením a píská. Nohavica je víc epický, Kryl byl spíš lyrik. Upřímně, pojetím (stylem) textů se Krylovi v jistém smyslu nejvíc blíží Richard Krajčo.

Klus je žánrově už úplně jinde.

Každopádně je zajímavé, že Kryl sám se za folkaře nepovažoval a dost se proti tomuto označení ohrazoval. Měl dojem, že ho to snižuje na úroveň jakéhosi amatérského písničkáře. Vždycky říkal, že kdyby měl někoho v zahraničí označit za svou inspiraci, nebyli by to folkaři jako Bob Dylan nebo Donovan, ale někdo jako Arthur Rimbaud.

R.E.M.
R.E.M. 19.08.2017 v 18:59

KK byl výborným textařem a jako zpěvák měl kouzlo. Jeho texty vyzní nejlépe jen v jeho provedení. Znám ho od svých nějakých nácti let. Nejoblíbenější nemám, líbí se mi jich hodně - vzpomenu jen Anděla, Salome a Morituri te salutant. Zrovna u té poslední je jakákoliv kopie nevěrohodná, aspoň pro mě.

KK byl kritický jak k minulému režimu, tak k tomu po r. 89. Měl svůj názor a stál si za ním v jakékoliv době.

Srovnávat K. Kryla s kýmkoli se nedá. Vůbec srovnávat jednoho zpěváka s druhým je ošemetné.

Folku a písničkářům sluší být na okraji, v komornějším prostředí, u ohňů...

Text příspěvku byl upraven 19.08.17 v 19:00

R.E.M.
R.E.M. 19.08.2017 v 19:01

Nohavicu jako písničkáře beru, jeho koncerty jsou skvělé. Klusovi jsem, bohužel, na chuť nepřišla.

Damato
Damato 20.08.2017 v 09:59

Navazuji na diskuzi,jestli někdy, někdo může Kryla nahradit. Schválně jsem se zeptala svých,dnes už dospělých dětí a je zajímavé,ze písničky Kryla znají naprosto dokonale přesně,ale statní interpreti jim sice jsou známí,ale že by si od vody střihli hned text,to ne. To spíš napovídá,že prostě Kryla prosté nejde nenahradit,ani sw mu přiblížit. Nohavica i Klus jsou v podvědomí, asi jsou taky dobří,třeba by v době,kdy se Kryl snažil svými písničkami naši tehdejší společnost úspěšně vyprovokovat, byli také dobří,ale až tak moc si myslm,ze si Klus ani Nohavica netroufají. Kryl se totiž hlavně nebál šit do toho hlava nehlava.

kapr
kapr 20.08.2017 v 10:10

Kryl byl básník.

hannah2000
hannah2000 20.08.2017 v 10:56

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

hannah2000
hannah2000 20.08.2017 v 11:11

Jedna z jeho polistopadových písniček - Od Čadce k Dunaju. Také pěkná.
https://www.youtube.com/watch?v=6qT8awd3yzg

Text příspěvku byl upraven 20.08.17 v 11:48

Jacck
Jacck 20.08.2017 v 11:23

Klus a Nohavica? Ani náhodou. Nohavica na to nemá morálně (spolupráce s StB) ani svými texty (severomoravský stréc s lidovýma textama určenýma dělnické třídě). Klus je nevyrovnaný naivka, co pořád hledá sám sebe. Ani jeden z nich ani zdaleka nedosahuje Krylovy inteligence, básnického talentu a zejména životního nadhledu.

Pokud jde o texty, tak mi mnohem víc "krylovský" přijde Daniel Landa (zkuste si jeho texty vygooglovat a přečíst)

Ono vůbec inteligentních textařů je hrozně málo, a to nejen u nás, ale i ve světě. Básnické geniality Kryla dosahuje snad jen King Crimson, co mne tak napadá.
https://www.youtube.com/watch?v=LwkO1y4bTEE



Vložit příspěvek