Spolupráce s jinými databázovými organizacemi


Ludvikus
Ludvikus 25.10.2019 v 09:43

Dobrý den,
zajímalo by mně, čemu bráni spolupráce s jinými databázemi jako třeba možnosti importovat záznamy z databázi SKC, která obsahuje veškerý fond veřejných knihoven v České republice, nebo servrem ČBDB, popř. jiných databází.

Pomohlo by to zejména při zadávaní nové publikace, která ještě v Databazeknih.cz není navedena, ale existuje již v těchto jiných knihovnách. Možnost prohledávání externích databází mají i programy jako KnihDB, nebo LSoft anebo Book Collector.

Text příspěvku byl upraven 31.10.19 v 11:47

ijcro
ijcro 25.10.2019 v 10:15

Jestli vám jde o konečný, ucelený a ověřený počet/název/typ/... knih, vč. různých variací, tak to asi bude problém. Správcům DB se jistě nebude chtít dávat všanc svůj obsah, když už ho tak pracně poddaní shromáždili na jednu hromadu.
Ale nějaký omezený dotaz jinam, třeba do zmiňované ČBDB, by určitě nebyl na škodu. Tedy pokud by se to správně prezentovalo. Nelze zobrazit něco, o čem ani nevíte, že existuje.
Jako školní práci jsem viděl program pro časovou osu vydávaných publikací za jeden rok. Aplikace byla skvělá, jen jí chyběla data (konečná, ucelená množina za ten který rok).

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.10.2019 v 11:40

Já myslím, že toto tady už je. Tedy spojení téhle databáze (kdy někdo všechno hezky zkopíroval) a dál na svoje podvodné stránky s prodejem ebooku ;)

No, olala, jen se spojme s cbdb, kde je to jako v sherwoodu a je tam spousta knih, které tady nemají co dělat. Bylo by zajímavé pozorovat, co by se dělo potom ;)

Text příspěvku byl upraven 25.10.19 v 11:43

Skallarix
Skallarix 25.10.2019 v 14:01

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Ludvikus
Ludvikus 31.10.2019 v 12:02

Možná jsme se nepochopili, ale já jsem měl na mysli využívaní zdrojů s externích databázi za účelem snadného zaevidování nějaké nové publikace. To znamená, že chci tady na DK vložit novou publikaci a místo toho abych pracně vypisoval všechny políčka anebo dokonce fotil a ukládal titulní stranu bych jenom nasměroval vyhledávač na databázi ČBDB, SKC, nebo třeba i na nějakou zahraniční databázi a program by si potřebné údaje vytáhnul. Teda pokud již někdo někde tuto publikaci zaevidoval. Samozřejmě nemyslel jsem aby tvůrci tohoto webu paušálně natáhli všechnu dostupnou literaturu ze všech možných zdrojů...
Mimochodem, takhle funguji i specializované programy, které jsem uvedl v předcházejícím příspěvku. Vzhledem k tomu, že tady není dořešen kvalitní export databáze, kterou jsem si vytvořil a nechci riskovat, že tento web jeho tvůrci jednoho dne vypnou a celá "moje knihovna" se odporoučí, zvažuji pořízení některého tohoto databázového prográmku. Ale to je na samostatný příspěvek, mám pocit, že se to už tady někde řeší.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 31.10.2019 v 12:22

Ach tak. Já mám ale pocit, že tady je dost lidí s pocitem, že "tady jsou k něčemu" a vypisování políček jim nevadí. Protože třeba i NKC má jiná pravidla třeba ohledně autorů a tady se vedou jinak. Jak by se toto řešilo, pokud bych si to programem přitáhla od jinud? Navíc je to prostě kontrola, když to dělám já sám, než že se spoléhám, že jinde to mají taky a třeba správně, potom se chybka táhne všudyma. Ono, vložení knihy, pokud máte všechny údaje a nemusíte hledat přes víc zdrojů je otázkou max dvou minut. Pomalejším, protože jsem hodná holka, dávám rezervu tří minut navíc, pokud nemusí opisovat anotaci z knihy. A nebudeme si lhát, já sem chodí za informacemi, ale taky za zábavou. Což je vkládání knih. A nejsem jediná. To by tuhle věc vzalo... :(


JáJejí
JáJejí 31.10.2019 v 12:27

Ludviku, můžete mi uvést jediný důvod, proč by jiní správci/majitelé knižních databází měli mít důvod chtít spolupracovat se soukromou osobou?
Když místy až otravnou, nezáživnou, zatím pořád ještě lidskou PRACÍ shromážděná data jsou tím nejcennějším, co databáze obsahují?

Text příspěvku byl upraven 31.10.19 v 12:28

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 31.10.2019 v 12:29

Dole na stránce přes napište nám, napište majiteli, tady nic nevyřešíme. Jenom se ozvou lidi buď s "super nápad" nebo "prosím to ne", tady padají jenom frky ;)

kapr
kapr 01.11.2019 v 15:59

Lidský faktor je zde od toho, aby napravoval chyby jiných lidí, kteří vkládali údaje do jiných databází. Bez jejich spolupráce se v každé z databází mohou objevit jiné údaje. Že jsou pravidlem rozdíly v uváděném počtu stran, to už jsem si zvykl, i když ani to by nemělo být samozřejmostí. Právě ono převzetí údajů z jiné databáze, a jejich porovnání s knihou kterou držíte v ruce, a upozornění na to, že určitý záznam neodpovídá skutečnosti je vlastním smyslem naší práce. Pokud budeme vkládat různé údaje o téže knize do různých databází bez jejich porovnávání mezi sebou a současně se skutečností, bude tato práce do značné míry ztrácet smysl.

Ludvikus
Ludvikus 03.11.2019 v 22:48

Je to věc pohledu. Samozřejmě volba ručního zadávání by byla zachována. Už i kvůli korekci a opravy případných chyb ze stáhnutých dat. Kdo chce, nech použije data načtené zvenku k dané knize, kdo nechce nech vypisuje. Takhle přece fungují i jiné databázové programy s přístupem do internetu. Já preferuji rychlost, tj. když to již někdo přede mnou někde vypsal, proč by si to neměl ulehčit, a místo toho raději vypíšu do databáze knihu, která na internetu ještě žádnou stopu nemá. Ale asi nemá smysl to tady řešit, když to tady administrátory webu nečtou...

ijcro
ijcro 04.11.2019 v 08:22

Faktografické údaje by měla poskytnout NK (mají zákonné tisky), odtamtud by se měly automaticky přebírat nové, vydávané knihy. U starých vydáních před rokem 89 toto asi není pokryto a konečná množina pro ten který rok ani neexistuje (možná existuje, ale nevím o tom)

JáJejí
JáJejí 04.11.2019 v 09:13

I vy, ijcro!?
:-)

Povinnost vydavatelů poskytovat vybraným knihovnám tzv. povinné výtisky nezakládá povinnost poskytovat metadata o nich soukromým subjektům.

Práce katalogizátorů je velmi kvalifikovaná, mravenčí a špatně placená.

Proč by ji tedy NK měla dávat dál zadarmo?

Text příspěvku byl upraven 04.11.19 v 09:14

ijcro
ijcro 04.11.2019 v 09:17

Stejně jako onen Bruten :)

Časem se na to i tak dobude nějaký robot s vlastní inteligencí :)

JáJejí
JáJejí 04.11.2019 v 09:24

A bude ten umělointeligenťák mít i specifický brufen na bolení CPU?
:-)

ijcro
ijcro 04.11.2019 v 09:27

Kdepak, na to stačí občasný RESET
;-)

JáJejí
JáJejí 04.11.2019 v 09:41

Jestli si bude umět zmáčknout to tlačítko sám,
tedy bude už mít (sebe)vědomí,
pak budou fakt katalogizátorky na pastvě...
:-)

Text příspěvku byl upraven 04.11.19 v 09:41

ijcro
ijcro 04.11.2019 v 09:50

Každý systém se umí resetovat sám, ale pššt, veřejně se o tom nemluví. :)

JáJejí
JáJejí 04.11.2019 v 11:46

A obzvláště jeden operační v tom vyniká!
:-)



Vložit příspěvek