Spoilery v komentářích


BassKiwi
BassKiwi 26.02.2020 v 14:11

Zdravím všechny, omlouvám se, pokud ze již podobné téma je, prolétl jsem prvních několik stran a nenarazil jsem na něj.
Spoilery v komentářích od nesoudných uživatelů jsou samozřejmě problém. Nešlo by u komentářů naprogramovat tlačítko "Označit komentář jako spoiler", které by ho teda skrylo a zobrazilo třeba až po odkliknutí "Pozor komentář obsahuje spoiler - přesto zobrazit?" (což chápu, že by ale fungovalo jen pro registrované, resp. přihlášené uživatele) nebo třeba by po označení hodnocení jakou spoiler přišla automaticky uživateli zpráva, že jeho komentář byl označen jako spoiler, ať ho změní. Něco takového. Protože některým uživatelům bych fakt rád poděkoval za zkažení celé knihy.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.02.2020 v 14:21

Už se řešilo.

https://www.databazeknih.cz/search?in=forum&;q=Spoiler

Spíš rada, jak hledat v diskusi.
Najedete na diskusi, z třech záložek diskuse-aktuálně-knihy, vyberete "diskuse" a tam je vyhledání. Zadala jsem slovo spoiler a v odkazu jsou výsledky hledání.

Váš nápad není špatný. Ale má to háček. To by musel dělat právě uživatel sám. A vážně nevím, co by ho k zakrytí přimělo, když je mu stejně buď jedno, že spoiler napsal nebo si to neuvědomí. To je v té věci značný zádrhel :/

Text příspěvku byl upraven 26.02.20 v 14:24

BassKiwi
BassKiwi 26.02.2020 v 14:49

Máte pravdu, takhle jsem to nehledal.

To zakrytí komentáře by asi nutně nemusel dělat sám uživatel (i když by klidně mohl mít při psaní komentáře tuto možnost!) Prostě funkcionalita "komentář byl označen jako spoiler - chcete ho zobrazit?" (což by ho samozřejmě jako spoiler někdo musel označit - třeba jiný uživatel - proto to tlačítko "označit komentář jako spoiler"). Jedná se ale o věc programátorskou..
Druhou možností je obyčejné "nahlašování" příspěvků (z různých důvodů - vulgarity, rasismus, spoiler...). To by se ale zobrazovalo moderátorům, kteří by to museli řešit. Což jako přidávání práce moderátorům je jako vždy to poslední co někdo chce. Primárně by si to měl uživatel opravit sám po upozornění, teprve až by tak nečinil, tak by měl výchovný lepanec provést moderátor, že ano.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.02.2020 v 14:53

KassKiwi: když chcete dát palec, hned vedle se vám ukáže "nahlásit" a tam si vyberte z možností :)
Po přesunu do diskuse, přijde uživateli upozornění, že se to stalo. Jak zareaguje, je potom už jenom na něm. (Opraví si a muže být zpět v komentářích nebo se urazí, zabejčí a nechá v diskusi nebo se v diskusi následně naštve a plive slova o demokracii a svobodě slova...)

Text příspěvku byl upraven 26.02.20 v 15:02

BassKiwi
BassKiwi 26.02.2020 v 15:12

Lenka.Vílka:
Super moc děkuju, vůbec jsem o tom nevěděl. Přiznám se, že jsem spíše pasivní uživatel. Ještě jednou díky, začnu používat :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.02.2020 v 15:25

BassKiwi: v pořádku :)


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.03.2020 v 07:08

Zajímavý stand up ohledně toho, že spoilery nenajdete jenom tam, kde je primárně očekáváte ;)

https://m.youtube.com/watch?v=usVgOPmskbs

Koka
Koka 07.05.2020 v 07:49

V Novinkách na webu sice zatím ta informace uvedena není, přesto však oznamuji, že když píšte komentář ke knize, objevuje se už pod ním zaškrtávací políčko Spoiler - aby ste mohli varovat čtenáře, kteří spoilery nesnášejí.
Doporučuji tedy - jako nápad na vylepšení webu -, aby o tom tým DK uživatele důrazně informoval, třeba v té Nápovědě - Novinkách, ale možná i jinak - upozorněním přes SZ, a pod.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.05.2020 v 07:55

Konečně nějaký praktický nápad, ale...kdo sice píše spoilery, ale není zlý, to stejně už dřív označil (teď to nebude muset vypisovat do komentáře), nebo ten, kdo byl "zlý" ten je psal a nevěděl o tom, nebo mu to bylo jedno. Stále tedy funkce pro ty poctivé, co byli tak jako tak poctivý už předtím :O

Naias
Naias 07.05.2020 v 16:51

Ale dá sa to nahlásiť a slovo spoiler tam pribudne. (Teda ďalšia funkcia pre nás, bonzákov zo záľuby.) Akurát, že to "(+ spoiler)" je bledosivé, to sa ľahko prehliadne, nehovoriac o tých, ktorí bledosivý text na bielom podklade majú problém prečítať.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.05.2020 v 17:58

Naias, tak jsem to vyzkoušela. No, raději, když se v komentáři neudržím, zůstanu u svojich velkých písmen a věty, kde slovo spoiler několikrát opakuje. To nikdo nepřehledné ;)

Naias
Naias 07.05.2020 v 18:07

Ten spoiler je v akom jazyku? :D

paulhunter
paulhunter 07.05.2020 v 18:27

Ta podoba upozornění spoileru nemusí být nutně finální. Novinka se spustila teprve včera a bude se sledovat. Takže komentáře označujte tímto způsobem. Zároveň se dají nahlásit komentáře ostatních uživatelů.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.05.2020 v 18:41

Naias, je v jazyku lásky :O protože je ten květen :D

Text příspěvku byl upraven 07.05.20 v 18:55

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.05.2020 v 09:41

Hele, docela sranda, tak jak jsem si zkusila napsat ten komentář se spoilerem vod databáze, tak teď mi nejde smazat :D můj vlastní komentář. Takže jdu psát moderátorovi. Dobrý ;)

Smazáno, u knihy je už opravdový komentář...Tak snad je opraveno plošně. Nemám totiž v plánu to zkoušet znovu. Hezky si to tam příště napíšu sama ;)

Text příspěvku byl upraven 10.05.20 v 22:11

Skallarix
Skallarix 13.05.2020 v 19:33

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Naias
Naias 13.05.2020 v 19:37

Nemusel sa ani predtým, stačilo len slovo spoiler. A tak, ako vám lezie na nervy hystéria čitateľov, mne lezie na nervy bezohľadnosť komentujúcich, ktorí vedia, že iným – a je ich väčšina – kazia pôžitok z knihy, ale kašlú na to.

jeny-v
jeny-v 19.09.2020 v 19:26

Já okomentuji knihu hned, jak ji přečtu, jak ji vnímám, co cítím, občas pojmenuji hlavní postavy. U některých knih to nevadí a u některých tam mám hned "spoiler", přitom tam nikde nepíši, že "vrahem je zahradník, žili šťastně až do konce života, měli spolu 5 dětí nebo zazvonil zvonec". Určitě je kniha o něčem více než o těch mých pár vět. Také bych uvítala nějaké tlačítko - skrýt/odkrýt komentář, nechat pouze pro seznam oblíbených uživatelů a pod. Požitek z knihy si nenechám nikým a ničím zkazit - buď se mi líbila nebo ne a na to musím přijít sama - přečtením.

Text příspěvku byl upraven 19.09.20 v 19:44

Medunkavera
Medunkavera 20.09.2020 v 14:19

Když se tak ohlédnu, tak si kolikrát uvědomím, že jsem tu také napsala spoiler. Tehdy jsem ještě nevěděla, co to je. Byla jsem tu nová a nevěděla jsem, že se to nesmí. Teď už si na to dávám pozor.
Dokonce jsem zpětně u jedné knihy změnila komentář.

Text příspěvku byl upraven 18.11.20 v 17:58

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.09.2020 v 17:38

V letošní výzvě je jedno téma, které je dost velkým spoilerem v určitém žánru a to druhé téma taky dost. Co teď? Udělá čtenář chtěný nebo nechtěný spoiler, když knihu přiřadí? Hmmm... :/

Na toto by mě zajímal názor i dalších uživatelů. Tak pokud svůj názor napíšete, budu ráda. Já tam knihu i s tím vědomím dala, jako další čtenáři přede mnou. Tak snad jsem nikomu nezkazila čtení, to by mě mrzelo :/

Text příspěvku byl upraven 20.09.20 v 17:41

ilikemyself
ilikemyself 13.11.2020 v 06:02

Mňa to dosť hnevá, už dve knihy mi takto pokazili.A nehovoriac o tom že aj v popise knihy som narazil na spoiler.Absolutne choré!!! Spoiler do posledných stránok knihy! Našťastie som opravil ale niektorí užívatelia jednoducho sú aj tak neprajní.Ja si myslím že by kľudne mohla byť v komentároch možnosť kliknutia na odkaz ktorý by hodil celý riadok s jasným označením !!!!! PRÍSPEVOK OBSAHUJE SPOILER !!!! .. pekné, jednotné, univerzálne

Naias
Naias 13.11.2020 v 07:53

Možnosť pridať ku komentárom slovo spoiler existuje, aj k vlastným, aj k cudzím.

Loubooker
Loubooker 30.06.2021 v 14:05

Tak mne tzv. spoiler vůbec nevadí. Knihu kterou s chci přečíst, si stejně přečtu a pak třeba s komentujícím souhlasím, nebo mám jiný názor. Ostatně knihkupectví vydávají katalogy nových knih (např. Luxor) kde je také anotace. A dle těch anotací jsem třeba hledal knihy v knihovně, abych je nemusel kupovat. A v knihovně i výjimečně v knihkupectví se dívám na záložku knihy, zda se dozvím něco více, i letmo přečtu či spíše prelitnu pár stran. Co člověk, to názor a každý může mít na knihu jiný náhled. Navíc když někdo píše komentář a jen mluví obecně a dává si hrozný pozor,aby propana krále neco nevyzradil tak je mi milejší komentář od srdce, i kdyby tam byl spoiler. Toť můj názor. Howgh, domluvil jsem.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.06.2021 v 15:41

Loubooker: naprostý souhlas. Jenom o tom dopředu musí vědět obě strany. Jak ten, kdo ho píše, tak upozorněním ten, kdo ho čte, když někdo chce přečíst nejdřív komentáře, než se pustí do knihy. Ať je to fér ke všem :)
Myslím, že obecně spoilery lidem nevadí. Jenom jim vadí, když si přečtou komentář a už dopředu ví, že hlavní postava umře a kdo je vrah, protože o tom nejsou před čtením uvědomění ;) protože číst si spoilery je volba, ne následek čtení komentářů. O tom je debata...

Ale kolikrát by si měl do svědomí sáhnout ten, kdo píše anotace :( :/

Text příspěvku byl upraven 30.06.21 v 15:42

JaSn
JaSn 02.11.2023 v 16:29

No mně teda hodně vadí, když někdo v komentářích vyzradí něco navíc. Ono někdy stačí, když jen tak letmo mrknete na seznam komentářů, a hned si v některé větě všimnete nějaké zásadní informace, která hodně vyzrazuje, vůbec ty komentáře nemusíte nějak pečlivě pročítat. Proto myslím, že ani to označení "Spoiler" nemusí vždycky stačit, spíš bych se přimlouvala za to, kdyby ten komentář šlo nějak skrýt a odkryl by se až poté, co by ho ten dotyčný poopravil. A nebo aby se aspoň ty komentáře nezobrazovaly automaticky pod těmi údaji o knize, ale třeba až po rozkliknutí tlačítka "Komentáře".

Ale nemyslím, že se v tomhle něco výrazněji změní, i když by za tu bezohlednost některých teda měl být nějakej větší "postih" než že jim do komentáře umístíte nevýrazné slůvko "spojler". Jak jsem psala, skrýt nebo smazat komentář. A jestli to někomu přijde moc drsné? Už se mi několikrát stalo, že mě právě vyzrazení něčeho důležitého od četby knihy předem úplně odradilo, případně mi to zkazilo požitek z knihy. A určitě nejsem sama...

S nějakou neopatrnou, vyzrazující anotací jsem se zatím ještě nesetkala, tak tohle nemohu posoudit. Komentářům od čtenářů se sice snažím už vyhýbat, ale ono to taky nejde pokaždé...



Vložit příspěvek