Poviedky a ich viditeľnosť


smazenaryba
smazenaryba 05.08.2021 v 11:00

Zdravím, zrejme sa to tu už riešilo, ale budiž.

Na poviedky sa pozerá tak trochu cez prsty. Od čitateľov až po vydavateľov. Ako na niečo menej hodnotné, menej zaujímavé. Pritom je to veľmi dôležitá súčasť literatúry a špecifická kategória sama o sebe.

Je to bohužiaľ aj prípad DK. Komentáre poviedok sa nezobrazujú v upozorneniach, ani vo feede od obľúbených užívateľov, čo efektívne zatláča tieto diela do pozadia, znižuje ich viditeľnosť.

Nedalo by sa s tým niečo robiť?

siena
siena 05.08.2021 v 11:04

smazenaryba, děkuji za Váš příspěvek, asi nebudu sama. No, poslední úprava, která se kolem povídek udělala, abych byla úplně přesná, úprava "Části děl", k nějakému jejich zviditelnění nevedla. Naopak. Takže těžko soudit, proč k té jisté marginalizaci povídek zde, opakovaně, dochází.

Text příspěvku byl upraven 05.08.21 v 11:05

PanPredseda
PanPredseda 05.08.2021 v 12:59

Ad smazenaryba:
Ač (dobré) povídky mám ze všech literárních žánrů nejraději, obávám se, že by pouhé splnění Vašeho přání, pokud jde o feed od Oblíbených, vedlo možná až k jeho zahlcení. Nevím, jestli mám moc oblíbených uživatelů, nebo moc čtou, ale feed už mi teď přijde skoro až nepřehledný.
Možná kdyby vznikla možnost si vybrat, co ve feedu chci, mohlo by to prospět.
Nové komentáře u povídek, které sledujete, se v upozorněních (tuším) objevují. Ale pokud sledujete "pouze" knihu, neznamená to, že automaticky sledujete všechny povídky v ní.

smazenaryba
smazenaryba 05.08.2021 v 13:13

PanPredseda - áno filter na feed by bolo ideálne riešenie. Prospelo by to všeobecne, nielen čo sa týka poviedok.

Zahltenosť feedu je problém sám o sebe, nemyslím si však, že odstavenie poviedok je niečo, čím by sa takýto problém mal riešiť. Áno, filter by bol vhodný.

Čo sa týka sledovania jednotlivých poviedok. Pokiaľ poviedku prečítanú nemám, nedozviem sa o nej, pokiaľ si ju neprečítam. Na to sú predsa odporúčania, feed od obľúbených užívateľov.

A úprimne, ľudia toľko poviedok nečítajú, a ak áno, nepíšu k nim komentáre, dokonca ich ani jednotlivo nehodnotia. Väčšina. O to sú u mňa užívatelia, ktorí poviedky čítajú, hodnotia a komentujú cennejší. A chcel by som byť na ich aktivitu upozornený.

PanPredseda
PanPredseda 05.08.2021 v 13:17

Povídky hodnotím (mám cca 60 ohodnocených knih a přes 400 povídek), ale pravdou je, že k nim napíšu komentář (nebo doplním chybějící anotaci) jen občas.

siena
siena 05.08.2021 v 14:04

smazenaryba, vidím to podobně. Povídky opravdu "zvoneček" nezahltí. Řekla bych, že kdyby ano, možná by se s povídkami zde nešoupalo, jak se šoupe.

A konečně jsem pochopila, proč některé "části děl" jsou v liště, z čeho pramenil můj optimismus... Systém je teď nastavený tak, že když povídková kniha, např. povídky L. Pirandella, nemá svou "podobnou", zůstal seznam jednotlivých povídek na liště knihy. Ta, která jí má, má smůlu, hned odskočí pod seznam knih autora. Tedy ve verzi pro telefon. Opravdu pořešený "problém", databázní funkcionalita...

Text příspěvku byl upraven 05.08.21 v 14:06


PanPredseda
PanPredseda 05.08.2021 v 14:10

Sieno, mýlíte se. Vizte příspěvky uživatelky jirin@ na odkazované stránce diskuse: https://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/vzhled-stranek-dk-1651/str-33#new

siena
siena 05.08.2021 v 14:12

Což o to, mýlit se opravdu mohu v mnoha věcech, ale slepá ještě nejsem...

PanPredseda
PanPredseda 05.08.2021 v 14:17

Jde o to, že za současného stavu "přeskakují" Části díla (povídky) mezi lištou a jiným místem (vpravo nahoře ve verzi pro PC bez reklamy, nad(!) seznam dalších autorových knih ve verzi pro mobil bez reklamy). Jenže příčinou tohoto přeskakování opravdu není to, zda ona povídková sbírka má nebo nemá podobnou knihu.

siena
siena 05.08.2021 v 14:19

Tak jsem si přečetla znovu ty zmiňované příspěvky... dobrá, budu to tedy brát, že zkrátka někde budou přeskakovat, někde nebudou... Ale, jestli to skákání je závislé na počtu povídek v knize, tak to už mi přijde logičtější vysvětlení s knihami podobnými a přimlouvala bych se za to, aby, když už se v nějakém hnutí mysli, s "části díla" takto naložilo, aby to tak i zůstalo pro všechny povídkové knihy. Aby to zůstalo i bez ohledu na zdejší reklamy, nereklamy.

Ano mýlila jsem se, kauzalita je jiná. To víte, nesystematický člověk nemůže výše zmíněné nuance objevit, on jen kouká, co se mu nabízí, žádné velké domýšlení...

Text příspěvku byl upraven 05.08.21 v 14:25

PanPredseda
PanPredseda 05.08.2021 v 14:22

Ani na počtu.
Na povídky v liště (a jedině tam budou uvedeny všechny u sbírek, které jich obsahují více jak 5) se dostanete:
1) kliknutím na tlačítko všech XX částí děl
2) přechodem na detail povídky a návratem ke knize - odkaz/y "Z knihy:"

siena
siena 05.08.2021 v 14:29

"... Ani na počtu.
Na povídky v liště (a jedině tam budou uvedeny všechny u sbírek, které jich obsahují více jak 5) se dostanete: ..."

A kde budou ty, které mají méně než pět?

PanPredseda
PanPredseda 05.08.2021 v 14:31

Vpravo nahoře / nad seznamem dalších autorových knih (kdovíkde pro verzi s reklamou), bohužel bez tlačítka "všech X částí děl". Takže bude fungovat jen postup 2.

siena
siena 05.08.2021 v 14:42

Takže, přeci jen alespoň něco je odvislé od počtu... :-) Prosím, není v tom žádná kontroverze, tak jí v tom ani nehledejte, PanPredseda...

Zkrátka, někde na stránce na ně člověk narazí:)

PanPredseda
PanPredseda 05.08.2021 v 14:47

Ale občas je to škrábání se pravou rukou za levým uchem. Tato změna mi přijde buď nedomyšlená nebo nedotažená.

siena
siena 05.08.2021 v 17:08

... nebo obojí...

Koka
Koka 05.08.2021 v 19:04

.. . kdyby jen (ne)viditelnost! Ale provozovatel nazve "příslušnou" rubriku Část díla, což chápu tak, jakože celá ta kniha je oním "dílem", a když obsahuje několik nezávislých literárních útvarů - třeba povídek / pohádek / básní různých autorů - tak to jsou ty části. Už to mi rve d/uši!
Ale šokující je pak to množné (!) číslo v nově zavedené rubrice, kde se dočítám, že mám možnost si zobrazit všechny části DĚL !!!! (zde ukázka:
https://www.databazeknih.cz/knihy/bohumil-hrabal-uvadi-vybor-z-ceske-prozy-223331 )
- tedy u této knihy mi to nabídne pět - nevím dle jakého klíče zvolených (!) - povídek a ty ostatní, další, uvidím, až si rozkliknu nesmyslně nazvané okýnko: "všech 10 částí děl"
Proč DĚL, proč tedy ne ... 10 částí DÍLA ?

siena
siena 05.08.2021 v 19:07

No, otázek je víc než dost... jen odpovědí se nedostává...

PanPredseda
PanPredseda 05.08.2021 v 19:46

Protože části děl jsou hlavně, závěry, lafety atd. Někdo je holt zbrojíř.
Těch 5 vybraných je 5 prvních, pokud povídky ve sbírce seřadíme podle abecedy.

smazenaryba
smazenaryba 05.08.2021 v 20:31

Áno, nové pomenovanie nieje vôbec najšťastnejšie a ani najlepšie prevedené. Myšlienka zrejme bola, že keď kniha obsahuje viacero rôznych literárnych útvarov, netreba ich pomenovávať osobitne ako novela, báseň, poviedka atp, ale družne časti diela (alebo delá :P). Funguje to u kníh typu zobrané spisy, kde je v jednej knihe združených viac útvarov od jedného autora, ako napr kniha Most na Drine od Andriča, kde je román, novela a poviedky. U antológií to už dáva zmysel menší.

Budem sa tváriť, že je to v štádiu rozpracovania, a zmysluplné zmeny sa časom dostavia. Spolu s potrebnou rovnoprávnosťou poviedok...

Text příspěvku byl upraven 05.08.21 v 20:32

siena
siena 05.08.2021 v 20:46

S tím souvisí další otázka, proč zrovna pohádky a básně byly vybrány... No, bude nás víc, kteří se budeme tvářit, že je tato funkcionalita v nějakém procesu a dojde i na další "části děl"...

PanPredseda
PanPredseda 05.08.2021 v 22:17

Vzhledem k tomu, že už dřív, když to byly "jen" povídky, tak se tam objevovaly třeba eseje, tak bych si s tím hlavu tolik nelámal. ;-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.08.2021 v 11:03

Myšlenka...to je to slovo :D teď vyšla kniha, kde jsou čtyři novely a jedna pohádka. Přidala jsem jenom tu pohádku, aby to nebyla zbytečná práce, když si někdo všimne, že to ostatní jsou novely. Možná proto je "části děl" nešťastné označení :(
Ale je fakt škoda, že povídky skončily, kde skončily, pardon části děl, protože nejsou v každé knize, ale podobná kniha může být u každé knihy. Hned jak jsem si to přečetla, zkusmo jsem klikla na poslední knihu, ke které přibyl komentář. Měla tam pět podobných, nahlásila jsem tři, že tam nemají co dělat. Takže tak nějak, no...hlavně, že to může být u každé knihy. Hlavně, aby tam něco bylo. Hlavně, aby se to používalo. Hlavně, aby se na to hodně klikalo. Škoda, že to je záložka, které od jisté doby nevěřím ani nos mezi vočima. Ale...hlavně, že to může být u každé knihy. Hlavně, aby tam něco bylo. Hlavně, aby se to používalo. Hlavně, aby se na to hodně klikalo...

ijcro
ijcro 06.08.2021 v 13:36

Stačí se podívat na Legie.info na povídky. Jsou vedeny jednotlivě a mohou být publikovány v různých sbírkách v různých vydáních (překladové s různými překladateli).
Někdy je potíž najít tu "správnou" sbírku (mnohdy se zavádějícím názvem) právě s tou požadovanou povídkou (nevím jak v novější době, myslím že je to hlavně problém starších povídek a antologií).

smazenaryba
smazenaryba 06.08.2021 v 14:13

Teraz som si všimol ďalšiu vec, nieje to vyložene výčitka či chyba, skôr taký systematický nedostatok.

Ide znova o knihu Most na Drine a iné prózy. "Jedna časť dela" je práve román Most na Drine. Nieje však nijak zjavné, že je to román, nemá ani žiadne prepojenie na ďalšie vydania románu, ktoré majú hodnotenia aj komentáre. Svieti ako nečitaná nehodnotená poviedka. Ale stým by som vedel žiť, je to len postreh.



Vložit příspěvek