Počet strán knihy verzus počet strán textu


ijcro
ijcro 12.08.2022 v 07:32

@PanPredseda:
Rozumím.

Poptával jsem nedávno u korektorů ceny za přečtení. Moje běžná knížka by dneska stála pro individuální korekturu cca 22 až 29 tis. (před dvěma lety to bylo průměrně kolem 13 tis.). Jenže i při těchhle cenách jsem se s překvapením dozvěděl, že korektoři si vybírají texty podle nějakých svých preferencí, hlavně aby je text zaujal...

Připravoval jsem reedici Bílých můr, ale nakonec jsem od toho upustil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.08.2022 v 09:01

Ijcro: Tohle je taky zábavná hříčka. A je to docela škoda. Podle mě to nemá s prázdninami nic společného. Lidi se o knihách prostě bavit nechtějí. Napíšou komentář a jdou dál. Naprosto to chápu...

ijcro
ijcro 12.08.2022 v 09:05

@Lenka.Vílka:
Diskuze upadají obecně, asi chybí ty správné konflikty (ještě že to zachraňuje alexis x siena) :D:D

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.08.2022 v 09:08

Ijcro: ano, i omáčka poslední dobou chutná zvláštně....
Tak to alespoň zachraňují zahradníci, kteří sází plevel...

Text příspěvku byl upraven 12.08.22 v 09:08

ijcro
ijcro 12.08.2022 v 09:13

@Lenka.Vílka:
A hasiči, co zapalují suchý porost :D

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.08.2022 v 09:15

Ijcro: je to takhle brzo vhodné přirovnání? :/


PanPredseda
PanPredseda 12.08.2022 v 09:15

Já se bez mučení přiznám, že teď nemám dost často náladu a pak leckdy ani čas na čtení.

pobijecmuch
pobijecmuch 12.08.2022 v 09:17

A nejzajímavější je, že většina uživatelů, kteří zde založí nové vlákno se do něho nikdy nevrátí a ani se o něho nezajímá. A to už nemluvím o tom, kolik se zde vytvoří obsahově duplicitních vláken. Málo kdo se podívá, že je tady něco podobného.
A souhlasím, o literatuře se tu většinou už vůbec nemluví.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.08.2022 v 09:21

Mě přijde, že to jsou keci. Je léto, přečtěte svoje restíky! A podobný bla bla. Pro mě je léto úplně stejná doba jako zbytek roku. Letos dokonce žádná dovolená, jenom volno. Ale tady diskuse stojí celý rok. Ale...člověk si zvykne na horší věci :)

ijcro
ijcro 12.08.2022 v 09:21

Nemusí to být nutně náladou.

Stačí jen, když se "nechce" a to se obvykle nikdy nezdůvodňuje.

A v létě je asi vždycky nižší průtok uživatelů, třeba to bude lepší v září, po volbách, a zase přijde po literární inflaci doba literárních žní ;)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.08.2022 v 09:26

A když mu někdo napíše, že to tady už je, tak mu dotyčný vynadá. Takže mi ten nekonečný příběh číst nemusíme a potom o něm nemusíme diskutovat. My si ho prostě píšeme sami, znovu, znovu...a znovu a stále dokola...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.08.2022 v 09:32

Ale co to vzít nějak pozitivně? Napadá někoho, kam uměle vést tohle vlákno ignorujíc jeho název? :)

ijcro
ijcro 12.08.2022 v 09:37

Setkal jsem se ve fórech s vysokou frekvencí zakládání vláken (spíš IT) s praxí, kdy system/bot posílá autorovi vlákna po 30 dnech neaktivity na vlákně výzvu, aby tomu věnoval pozornost. Poté, pokud někdo jiný než vlastník chce přispívat, je upozorněn, že vlákno bylo dlouho neaktivní, jestli vůbec stojí za to vložit příspěvek. A řekněme po devadesáti dnech neaktivity je vlákno zamčeno (de fakto archivováno) a může ho odemknut zase jen vlastník.

ijcro
ijcro 12.08.2022 v 09:38

Ale to je vlastně spíš do vlákna pro vylepšování webu, co?

PanPredseda
PanPredseda 12.08.2022 v 09:39

Za mne ano. Teď jsem "probudil" jiné vlákno po více jak půl roce.

ijcro
ijcro 12.08.2022 v 09:46

Když to tedy uzavřeme, počet stran knihy je v podstatě pouze orientační ovšem depresivní číslo, které straší děti školou povinné a to nejen kvůli povinné četbě :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.08.2022 v 09:50

Přesně. Je to úplně stejné jako u filmu s minutami. Někdy ty tři hodiny utečou jako voda. Ale někdy je těch devadesát minut nejdelší peklo v životě...

Ivan F
Ivan F 13.08.2022 v 15:52

Zdravím všetkých, ktorí sa zapojili do diskusie.

Tému som založil, pretože som bol zvedavý na názory a, ajhľa, koľko ľudí, toľko názorov. Teda takmer, dali by sa nájsť spoločné tábory.

Ospravedlňujem sa, že na vlákno, ktoré som založil, prispievam až teraz, no sem tam ma pracovné a tentoraz dovolenkové destinácie zavedú tam, kde nie je "internet". To je blaho a kľud, doprial by som každému (ako mne teraz) dva týždne bez mobilu, počítača a podobne. Zostávajú len staré dobré knihy - a je to príma relax. Len návrat býva takou malou fackou.

Postupne odpoviem na príspevky, ešte raz vďaka za ne.

siena
siena 13.08.2022 v 18:35

Tak zase je fajn, že tu jsou ti správní botanici:)

Ivan F
Ivan F 14.08.2022 v 20:50

@ PanPredseda

Súhlasím, že každý nápad (bez ohľadu na to, čo si kto o ňom myslí) sa dá prekonať. Môj nápad sa zrodil po prečítaní niekoľkých príspevkov v iných témach, kedy prispievatelia sami seba označili slovom "monk" a tak mi prišlo na um sa spýtať na názor ľudí na DK, čo si myslia o reálnom počte strán textu verzus počtu strán knihy. Tých "monkov" by z toho mohlo rozhodiť a najmä štatistika sa počíta zo strán knihy, nie zo strán textu. :-)

PanPredseda
PanPredseda 14.08.2022 v 21:07

A čo Vy si, pán Ivan, predstavujete pod takým pojmom "monk"?

Naias
Naias 15.08.2022 v 11:29

Predpokladám, že ide o podobu s hlavnou postavou seriálu Monk. Nesledujem to, ale pokiaľ viem, má celú zbierku obsesií.

Tulenik71, my síce nemusíme pridávať predložky ani členy, zato máme kopu prípon. Neviem, ako je to u ostatných jazykov, ale čo som čítala, anglický text je oproti nášmu o necelých 10 % kratší. Ani nečudo, keď si človek vezme, že five-star = päťhviezdičkový.

tulenik71
tulenik71 15.08.2022 v 11:43

@Naias možné to je, ale podľa mojich skúseností to bude záležať od obsahu daného textu. A najväčšie peklo angličtiny je context dependence, k čomu mám pár ftipných príhod (chudáci playtesteri).

Naias
Naias 15.08.2022 v 11:58

Ja to stále tvrdím, že angličtina je mätúca. O playtesteroch neviem zhola nič, ale s knižnými prekladmi mám určité skúsenosti.

tulenik71
tulenik71 15.08.2022 v 13:10

Príklad. Prekladáš nemenovanú (legendárnu) hru. Tá má znovuhrateľnosť na rok 1998 naozaj na úrovni, teda má význam urobiť si inú postavu, hrať príbeh inak a rozdiel bude stáť za tých 60 h playtimu. V dôsledku toho sa z kontextu vytrhnutá replika
"That's mortals' matter!"
nedá jednoznačne preložiť. Búchači kódu ti totiž dodali len rad replík, kde nie je zjavné (a nedá sa ani ľahko zistiť) ako na seba nadväzujú a kto ich vlastne hovorí. (Sranda, je že otrocký preklad slovenskej repliky do ingliš by fungoval.)
Napadnú ťa tak asi 4 riešenia. Totiž nevieš, či to hovorí smrteľník alebo "nesmrteľník" (napr. elf), či ten, kto to hovorí, je hlavná postava (a teda je to "tvoja" replika, a jej význam sa tiež môže líšiť v závislosti na tom, či sama si smrteľná alebo nesmrteľná) - no a samozrejme ani prd nevieš o tom, čo bolo predtým a čo nasleduje. Opýtaš sa teda playtesterov, či na takú vetu nenarazili (v 60 h gameplayi, a to na "narazenie" možno treba byť správna postava čo porobila správne veci). Jeden si spomenie, nájde sejvnutú pozíciu "krátko pred" a prehrá to po danú situáciu, našťastie trafí a poprehráva ti všetky možnosti dialógu.
Zo 10 mailov, deň-dva v péčku :D v časoch, keď som vo vigvame nemal internet - ten bol na 2 km vzdialenej fakulte. A dáta sa prenášali na disketách :D



Vložit příspěvek