Vydávání všech dílů sérií - jste pro nebo proti?


janno69
janno69 20.02.2018 v 11:37

Zdravím, jaký máte názor na vydávání knižních sérií a závaznost vydání všech pokračování? Setkala jsem se již po několikáté, že se u nás vydalo jen několik dílů série a potom jako když utne. Také vám to přijde nefér? Můj názor je, že pokud už se k tomu jakékoli vydavatelství rozhodne, mělo by čtenářům zaručit, že vydá díly všechny, protože, jaký má potom smysl začít nějakou sérii vydávat, když se čtenář nedočká konce???

tsal
tsal 20.02.2018 v 12:15

Proč by se měl vydavatel zavazovat k vysokým nákladům, když se kupující prvního dílu nijak nezavazuje k povinnému dokoupení všech ostatních dílů? Těžko po někom můžeme chtít prakticky likvidační povinnost a nic za to na oplátku. Nedokončené série jsou v drtivé většině případů důsledkem nedostatečné kupní síly mezi fanoušky. Tedy za to nemůže vydavatel, ale čtenáři potažmo přesycenost trhu.

Osobně bych byla za jediné řešení této situace - aby vydavatelé omezili počet vydávaných sérií. Jenže tím se zase dostáváme ke čtenářům, kteří vyžadují každou chvíli nějakou novou sérii, bez které se neobejdou. A pak nadávají, že to sami finančně neutáhli a většinu z nich nedokoupili.

alexvera
alexvera 20.02.2018 v 12:15

Ahoj, také mi nepřijde zrovna dvakrát fér když nakladatelství vydá jen několik dílů - nebo v případě Red Rising (P. Brown) jen první díl a pak píšou že další díly nebudou, protože je malý zájem - a fandové mají prostě smůlu a další díly můžou louskat v angličtině. Nějaká záruka vydání celé série (jedno jaké) by byla úžasná. Navíc podle mého názoru je tento postup - vydat jen něco a zbytek ne - špatný pro obě strany, protože kdo si koupí první díl, když zjistí že se další díly nechystají? To je pak logicky špatné pro nakladatelství, prodej i čtenáře a vytváří se začarovaný kruh.

tsal
tsal 20.02.2018 v 12:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

janno69
janno69 20.02.2018 v 12:31

tsal: děkuji za názor, beru všechna pro i proti. Já jsem bohužel, nebo bohudík ta, kdo si knížky i série raději kupuje, než půjčuje. Položím tedy ještě jednu otázku. Proč se tedy vydavatelství vůbec pouští do vydávání sérií, když je potom nedokončí, i když prodeje i recenze a hodnocení čtenářů, jsou velmi vysoké a kladné?

tsal
tsal 20.02.2018 v 12:56

Pochybuji, že kdy která série skončila i přes vysoké prodeje. Pokud ano, je jich minimum a nemohl za to vydavatel, ale nejspíš vlastník autorských práv ;) Kladné recenze pak nevypovídají víceméně o ničem. Kniha může mít 20 kladných recenzí, ale dokud je za nimi jen 20 prodaných výtisků, je to stále propadák.

Jinak viz. můj první odstavec v prvním příspěvku - vydavatelé vydávají série, protože čtenáři chtějí série. Problém je, že čtenář a vydavatel uvažují odlišně. Čtenář chce 15dílnou sérii, protože první díl přelouskal v angličtině a strašně se mu líbil nebo protože dokonce jen slyšel, že je dobrá. Čtenář chce patnáctidílnou sérii, přestože má rozkupované čtyři obdobné. Jeho přání se ve skutečnosti neopírá o reálně a seriózně zvážené finanční a časové náklady. Prostě jen chce a chtít může, protože to není závazek.

Na druhé straně vydavatel nemůže jen chtít nebo nechtít. Musí se opírat o reálná čísla. Musí vycházet klientům vstříc, ale přitom stále brát v potaz vlastní zisk a tudíž musí klienty i do určité míry odmítat. Buď tedy může jít cestou minima sérií, což se mu může či nemusí vyplatit (pokud čtenáři nechtějí kupovat a autoři psát jednodílné knihy, nemá vydavatel co nabídnout), nebo může rozjet mnoho sérií, živit se na prvních dílech a větším ztrátám na pozdějších dílech zabránit včasným utnutím. Je to o kompromisu mezi racionalitou nakladatele a iracionalitou čtenáře.

Zdůrazňuji přitom slovo čtenáře. Protože člověk v době, kdy vyjadřuje přání, vlastně není kupujícím. Tím se stává až ve chvíli, kdy je kniha vydaná, on stojí v obchodě a skutečně rozhoduji o koupi. V této chvíli zároveň náhle přistupuje na racionalitu vydavatele a najednou zjišťuje, že je schopen koupit, přečíst a uskladnit jen pět obsáhlých sérií místo třiceti, které původně vyžadoval.

Osobně vidím cestu ven spíše ve čtenářích než ve vydavatelích, kteří maximálně mohou jít naproti, ale nemohou určovat trendy. Pokud budu omezovat počet rozečtených / požadovaných / kupovaných sérií, nebudu pro ně vytvářet nadbytečnou poptávku. A pokud to tak bude dělat většina, bude šance každé série na dovydání reálně mnohem vyšší, protože se kupní síla nebude drobit ale spojovat. Vydavatelé pak mohou jít naproti např. vydáváním na objednávku. Když si Comics Centrum nebylo jisté, jestli se komiksová série Zámek a klíč u nás uživí, šli na to od lesa. Každý díl vyšel, až když si dostatek lidí udělal závaznou předobjednávku. Ve chvíli, kdy měl vydavatel jistotu, že se mu pokryjí náklady vydal objednané, plus výtisky do volného prodeje a měl jistotu, že nepůjde do ztráty. Série zde nakonec vyšla celá ve skvělém překladu a dobré kvalitě. Proč? Protože se o to postarali sami čtenáři.


Nomia
Nomia 24.02.2018 v 13:02

Samozřejmě, že každý by byl rád, aby série, kterou začal číst, byla vydaná kompletně. Nicméně jak už tu v podstatě psala Tsal - je to prostě utopie a nesmysl. Musíš se na to dívat s pohledu podnikatele, jejich hlavních cílem je samozřejmě z knihy mít co největší zisk, nemůžou si hrát na ztrátový podnik. Proč by investovali čas zaměstnanců, finance a úsilí do něčeho, co jim nepřinese kýžený výsledek? :)
Pokud se nakladatelům rapidně zvýší výnosy a čtenáři začnou hojně nakupovat, možná bude situace jiná. Ale za současné situace si musíš holt vystačit s tím, že pokud daná knižní série nebude už vydávaná, musíš se se spokojit s objednáním v zahraničí a přelouskat si to v cizím jazyce, ať už jako ebook, či klasickou vázanou knihu.
A taky spousta lidí knihy jen stahuje a nekupuje, na to nezapomínejme. Obzvláště u těch méně kvalitních sérii YA/Teen scény to platí.

Text příspěvku byl upraven 24.02.18 v 13:44



Vložit příspěvek