Tabu téma v literatuře


reader.007
reader.007 22.06.2015 v 12:05

Já hlavně nechápu proč považujete Romy a homosexuály za literární tabu... To první téma se v literatuře objevovalo celkem běžně, i když zdaleka ne v tak lichotivém světle jak se je snaží prezentovat dnes. A to druhé téma... podle mne je to otázkou nabídky a poptávky a já osobně bych něco takového prvoplánově nečetla. Neodsuzuji je, ale také nechápu proč bych to měla nějak zvlášť propagovat nebo vyhledávat.

lenkaknel
lenkaknel 22.06.2015 v 15:05

Třeba Achilleova píseň
http://www.databazeknih.cz/knihy/achilleova-pisen-189879

Koka
Koka 22.06.2015 v 15:24

Almond,
včera jsem vám na téma smrti v dětské literatuře poradila nejlépe, jak jen jsem uměla. A udělala bych to zas, ale najednou mi to nedá a musím si položit otázku (vlastně ne "si", ale vám) :=))) Proč si pro bakalářskou práci vybíráte téma, o němž - zdá se - toho mnoho nevíte? Resp. nemáte k tomu zjevně načteno vůbec nic? Nebylo by lepší zvolit něco, k čemu máte vztah a o co máte zájem?
Téma Romů není a nikdy nebylo v literatuře TABU, to jen v některých zemích v současnosti je to "háklivé" téma, údajně "potenciálně politicky nekorektní", ale o Romech či ještě lépe o Cikánech psali snad všichni světoví autoři, namátkou Puškin i Agatha Christie:
http://www.databazeknih.cz/knihy/cikani-26873
http://www.databazeknih.cz/knihy/nekonecna-noc-201878
A homosexualita je od dob Sapfó a dalších antických autorů samozřejmou součástí spektra literárních námětů, tak nedělejte z něčeho tak přirozeného, jako je být Romem, Cikánem či homosexuálem, tabu! Taková bakalářka bude k ničemu, troufám si tvrdit!

Text příspěvku byl upraven 22.06.15 v 15:24

reader.007
reader.007 22.06.2015 v 21:12

Almond: takže Vaše bakalářka má stavět na literatuře konzumované dnešními dětmi. To Vám přeji opravdu HODNĚ štěstí, protože dotáhnout dnes děti ke knize je takřka umění a pokud jim navíc chcete vnutit vážné téma jako je smrt, homosexualita nebo Romy, nejsem si na rozdíl od Vás jistá že 3/4 roku je takové moře času. Homosexualitu přijmou podle toho jaké mají doma zázemí, Romy rovněž a smrt (pokud sami nepřišli o někoho blízkého) budou vzhledem k masírování filmy vnímat jako něco abstraktního co se jich vlastně až tak moc netýká. Myslím si, že děláte chybu že se chcete soustředit jen na novější literaturu s tématikou smrti, v mnoha starších knihách (i časopisech, z osobní zkušenosti mohu doporučit třeba třeba Sluníčko) se k tématu dobírali méně násilně a nebyl to takový tanec mezi vejci jaký se z toho dělá dnes.

reader.007
reader.007 22.06.2015 v 21:40

Takže hodláte zkoumat literaturu, nikoliv lidi kteří ji (ne)čtou. Tak to jo, to je v pořádku...

pavlinda
pavlinda 23.06.2015 v 20:08

Almond-Martin Šmaus:Děvčátko,rozdělej ohníček(romská tem.)


Alix
Alix 23.06.2015 v 21:40

Almond, nechci se nikoho dotknout, ale mluvíte fakt vážně? Vy chcete malé děti, děti předškolního věku, testovat, za "písemného souhlasu rodičů", na knihách o smrti a jiných věcech, které ještě nemohou pochopit a ani je nemají znát? Vy si myslíte, že dítě ve věku pěti - šesti let, má projít vaším "kvalitativním výzkumem" a že mu porozumí? Tak, pokud VY děláte BK, tak pevně doufám, že "vzhledem k současnému postoji dětí k literatuře" ty děti nikdy nebudete mít!

reader.007
reader.007 24.06.2015 v 00:31

Alix: jen klid, jednak slečna ze svého "vědeckého přístupu" vyroste, navíc není jisté že jí někdo ty děti půjčí a kromě toho, děti se občas setkávají s takovými věcmi, že nějaký (sebepitomější) výzkum je proti tomu prd.

newtory
newtory 24.06.2015 v 01:11

Položme si otázku čo je literatúra (?) podľa mňa, zrkadlový obraz spoločnosti, ktorá ju vytvorila (ako to už býva, obraz nemusí byť vždy celkom verný). No a čo sa týka tabu v literatúre (aj keď nielen v nej) súčasným, trendom je ich deštrukcia v oblasti morálky, primárne tých na ktorých je vybudovaná naša euro - atlantická civilizácia. Paralelne s týmto procesom za nadšeného potlesku "hrdinom" novodobí cenzori vytvárajú nové tabu v duchu politickej korektnosti, tentokrát už len čisto na ideologickej báze.

Almond
Almond 24.06.2015 v 05:14

Všem moc děkuji za knihy. Nechtěla jsem se někoho dotknout, nebo podobně. Znovu se do vysvětlování pouštět nechci.
Doufám, že je jasné, že jsem téma BP nevymyslela já. Tudíž si ušetřete urážky a podobně, mě totiž nezajímají.
Takže za sebe bych chtěla toto téma uzavřít. Chtěla jsem jen poradit, a né tady rozpoutat horu rejpavých poznámek a pod.
Takže ještě jednou moc děkuji za knihy a sbohem :)

Koka
Koka 24.06.2015 v 08:18

Opravdu povedené diskusní vlákno: zakladatelka vlákna položí dotaz a když nedostane odpovědi, které by se jí líbily, resp. dostane takové, které nedovede "zpracovat" a ocenit, a mnohé se jí ani nelíbí, tak vymaže své příspěvky a dělá jakoby nic nebylo.
Takovouto situaci bych viděla jako skvělou tému na bakalářskou, magisterskou i doktorandskou práci - co je to stát za svým slovem, uvážit, co napíšu, a pak si to umět obhájit, případně svůj názor korigovat či úplně změnit, hlásit se k vyřčenému... Protože - a to by opravdu stálo za zkoumání, výzkum a práci na akademické půdě - internet umožňuje cokoliv "plácnout" a pak to vzít zpět, smazat, odejít z diskuse, zrušit svůj profil. To je jev, o němž se domnívám, že nepěstuje v lidech pocit odpovědnosti, závaznosti vyřčeného či napsaného slova, spíše naopak.
Nebo je tento postoj "já nic, já anonym, já jsem jen něco napsala, ale všechno, co jde z internetu smazat, má platnost relativní, stejně jako moje názory" už takovou samozřejmostí, že není důvod se tím zabývat? A co tak, Almond, přezkoumat, jak dětská literatura reflektuje podobné situace? To by byla bakalářka!

Lector
Lector 24.06.2015 v 08:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Bybyla
Bybyla 24.06.2015 v 09:22

Koka: Naprosto s Vami souhlasim. Take jsem sice necetla prispevky iniciatorky teto diskuze, ale ohledne "vyjadrovani nazoru a obhajeni si svych sdeleni na internetu" mam stejne pocity jako Vy. Jak pise Lector, je to vystizne a pravdive.



Vložit příspěvek