Stará nebo nová fantastika?


alexLytton
alexLytton 23.01.2021 v 14:25

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.01.2021 v 14:39

Mě poslední dobou přijde, že spouta autorek by ráda psala rozbory vztahovek, ale zdá se jim laciné či omleté školní prostředí, tak si vymyslí fantasy svět, kde vytváří onu vztahovku na kulisách nerozebraného fantasy světa. A možná je to tak lepší. Protože kdyby ho chtěla rozebrat, akorát to zkazí.

A všechno je to o vzorech. Když vám začínající autorka vypráví na čem vyrostla a co jí ovlivnilo k psaní, tak se vážně nedivím, že jí tohle stačí. Ne každý dokáže napsat ve dvaceti knihu jenom proto, že si myslí, že už toho dost přečetl. Kort když čtu, co přečetl...

Potom se ani nedivím dotazům: prosím hledám lehčí současnou fantasy, kde se neřeší vztahy.

Takže jo, teď může knihu vydat vlastně každý. A je to na tom vidět...

alexLytton
alexLytton 23.01.2021 v 15:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.01.2021 v 15:19

Stmivání změnilo trendy a taky změnilo jednu věc. Dřív mi přišlo, že se lidi dívali na fantazáky jako na divný týpky, co se ve sklepě schovávají před světlem. A teď je to móda. Kdo nečte fantasy, je najednou out.
Ano, možná teď nové aurorky píšou o vážných tématech, ale problém je v tom, že jim to nevěřím. Možná jim to žerou právě ty mladší ročníky. No, určitě nejvíc tyhle ročníky. Ale asi jsem na to už moc stará, abych jim to sežrala...

alexLytton
alexLytton 23.01.2021 v 15:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.01.2021 v 15:29

Myslím, že píšeme jinými slovy o tom stejném ;)


gladya
gladya 24.01.2021 v 11:52

Nejsem tedy vůbec dorůstající generace. A možná právě proto na otázku vlastně nedokážu odpovědět. Stará i nová, to nemusí být podstatné.
Fantazy jsem četla mnohem dřív, než byla in. Pravda sci-fi mám radši. LOTR jsem četla mnohem dřív, než byly natočené filmy. Smívání jsem zvládla jden díl a na další jsem ani neměla chuť, ale třeba HP jsem od třetího dílu četla celkem s nadšením. To k dokreslení mých čtenářských choutek.
Číst jsem schopná a ochotná všechno, i ty vztahové YA. Ale musí mě něčím zaujmout. Zkrátka jakýkoli žánr i subžánr se dá napsat ne úplně špatně. A nebo to může být alespoň oddechovka, která mě něčím pobaví.
A je pravda, co tady někdo píše, fantazy prostředí dává často v podstatě banálním love story atraktivnějí kulisy a prostor pro zápletky či "zápletky" než podobné příběhy ze střední školy.

Text příspěvku byl upraven 28.01.21 v 16:21

jaskr
jaskr 24.01.2021 v 13:56

Nejsem pravidelnym ctenarem fantasy, ale cas od casu si nejakou prectu. Zacal bych otazkou, co bylo zvykem chtit od fantasy? Ja treba chci od fantasy (a vlastne od kazdeho zanru), predevsím dobrou knihu. Knihu, kde me zaujme dej a prostredi (a spousta dalsich veci, nechci tady rozebirat pojem dobra kniha) A je mi jedno, jestli jsou tam kouzla nebo ne. Jestli se tam resi zavazne otazky, vztahy nebo je to jen "pohadka".

ijcro
ijcro 24.01.2021 v 16:12

Mě by třeba zajímalo, kam se řadí takové Stroncium od Kulhánka? Je to fantasy nebo není? Je to sci-fi, nebo už není? Je to jen (para)vulgární sexistická pohádka, nebo není?

alexLytton
alexLytton 24.01.2021 v 17:17

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

smazenaryba
smazenaryba 24.01.2021 v 22:03

Nikdy som nepochopil rozdeľovanie medzi starým a novým. Čo je staré? Knihy pred rokom 2000? Pred rokom 1990? Áno Homér asi nieje pre každého, ale hovoriť o knihách z 60-70 rokov ako o starých je nezmysel. Nevraviac o tom, že v tom období vznikli klasiky, ktoré neboli a možno ani nebudú prekonané. Sú stále aktuálne, nadčasové, a technické nedostatky vzhľadom na dobu vzniku sú nepodstatné. U mňa sú iba dobré a zlé knihy a je otázka, nakoľko dobrá kniha ešte môže vzniknúť v dobe, keď sa všetko riadi iba dopytom. Česť výnimkám.

ijcro
ijcro 24.01.2021 v 22:18

@alexLytton:
akční fantastika je tedy fantasy bez magie, šmrnclá sci-fi, plná wisecracks a zelené krve s akcí v každém odstavci a s lehkým ohýbáním fyzikálních zákonů?

alexLytton
alexLytton 24.01.2021 v 22:36

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ijcro
ijcro 24.01.2021 v 22:39

@alexLytton:
wisecracks jsou ty kulhánkovské hlášky ;)

jinými slovy "Bitevní mág" je vlastně taky akční fantastika, akorát s kapkou magie a draky v divném světě divných lidí?

alexLytton
alexLytton 24.01.2021 v 22:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ijcro
ijcro 24.01.2021 v 22:51

@alexLytton:
proč není?
;)
případně, kdepak najdu rozdělení, co ještě je a co už není ta "akční fantastika" pro konkrétní tituly?

alexLytton
alexLytton 24.01.2021 v 23:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 24.01.2021 v 23:22

Začínám si myslel, že tohle vlákno bylo založeno za účelem ukázání vlastního názoru jeho zakladate a všechno to kolem je jenom odpoutání pozornosti. A my to naivně žereme, tj přispíváme svými naivními názory, když principál už má dávno rozhodnuto, protože jsme si mysleli, že náš názor bude k něčemu...
Mohla to být zajímavá diskuse, ale zatím to akorát vyvolává strach cokoliv říct, protože by od vedoucího přiletěl pohlavek :(

Text příspěvku byl upraven 24.01.21 v 23:23

alexLytton
alexLytton 25.01.2021 v 00:20

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ijcro
ijcro 25.01.2021 v 08:44

Ha! Nevím nevím jestli by ve Stronciu všechno fungovalo i se Stallonem :|

A když už jsme u toho, tak já rozděluji obecně fantastiku (nejen sci-fi) na nadčasovou a tu ostatní, poplatnou době ve které dílo vzniklo, politickým poměrům a (technické|sociální|obecně odborné...) úrovni znalostí autora.
No, a z ní se vyloupne fantasy s nízkou anebo žádnou vazbou na náš svět, ze kterého si přisvojí pouze některé atributy a přidá ty svoje (a nemyslím tím jen magii nebo draky).
YA nedokážu posoudit, četl jsem jen to co odložily moje děti :)

Takže když to shrnu, já raději větší realistično, silnější vazbu na náš svět a pokud možno bez magie a draků (i když vrcholem toho, co jsem četl bohužel zůstává Harry Potter a ze seriálů řekněme The Outpost).

Můj pohled čtenáře/diváka ale není úplně reprezetativní, už i s ohledem na vlastní, neumělou tvorbu. To ale už musí posoudit někdo úplně jiný...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.01.2021 v 09:01

AlexLytton: šlo ven, jak to cítím, můj názor, jak to na mě působí. Takže jo, proto jsem to napsala...
A reakce je: zastřelte mě, nebožátko, že jsem něco napsal... olala

A debata o podžánrech to zabila. Už nevím, kdo to psal (smazena ryba?), ale já to taky rozděluju jenom na dobrý/špatný. Protože mám strach, že by mi potom houklo, kdybych ještě měla řešit, co je to konkrétně. Hlavně když se to všechno míchá a prolíná spolu...

ijcro
ijcro 25.01.2021 v 09:24

@Lenka.Vílka:

prolínání (sub)žánrů je dneska typické, málokterá knížka se dá zařadit jen do jednoho šuplíčku a mnohdy ještě s nějakým "ale".

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.01.2021 v 09:29

Ijcro: ano, málokdo umí napsat mixík, aby to nebylo místy vtipný, ale většinu času krásný :)

ijcro
ijcro 25.01.2021 v 09:35

@Lenka.Vílka:
já vím, jak to myslíte ;)
Je ještě dobré, když si dílko zašuplíčkuje čtenář, ale nejhorší můra je, když nakladatel chce vědět od autora, kam by svoje dílo zařadil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.01.2021 v 09:47

Ijcro: občas je to těžké i pro čtenáře :D

Já četla knihu, kterou jsem začala číst jako fantasy (měla klasické prvky YA fantasy) a nakonec se z toho vyklubala právě ta vztahovka na kulisách fantasy. Čili jsem nedostala, co jsme doufala. A nakonec jsem se dozvěděla, že to někdo pochopil jako pohádku s historickými prvky. Čili pohádka s historickými prvky (hrad tam byl, tak asi proto) na kulisách fantasy, kde se řeší vztahovka...?
Ano, kolikrát se tedy stane, že mi někdo až po dočtení musí vysvětlil, co jsem četla za žánr :D

Dokonce padlo i historická romance ve fantasy světě. Co si jeden nevymyslí, aby vysvětlil, proč se to dalo číst...ale asi by to potom vysvětlovalo nelogiku příběhu ;) zde asi není povinná :/

Text příspěvku byl upraven 25.01.21 v 09:58



Vložit příspěvek