Povinná četba


MrMM
MrMM 17.06.2014 v 06:48

Kde můžu najít seznam k povinné četbě?( oficiální)?

kuceju
kuceju 17.06.2014 v 17:12

Ono něco takovýho je?

lucy.sankova
lucy.sankova 17.06.2014 v 17:44

Jestli myslíš povinnou četbu k maturitě, tak myslím, že to má každá střední škola jinak.

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 17.06.2014 v 19:33

Přesně tak, každá škola si sama určuje seznam knih, které budou volitelné k maturitě. Většinou se dá dohledat na jejich webových stránkách :)

Text příspěvku byl upraven 17.06.14 v 19:33

Thanyss
Thanyss 19.06.2014 v 12:02

Před pár lety opravdu existoval seznam, obsahující celkem 224 titulů, z nichž si poté střední školy dělaly výběr pro své studenty. Dnes už si každá střední škola může dělat seznam povinné četby podle svého.
Každopádně ten seznam ještě mám. :)

Text příspěvku byl upraven 19.06.14 v 12:03

MrMM
MrMM 19.06.2014 v 13:07

Před pár lety znamená co? Teď jdu do čtvrťáku, jde totiž o to že do mě učitelka hustí že si ten seznam mám najít na stránkách Cermatu, na stránkách školy nic není.Všichni máme 20 knížek zadané učitelkou jen bych si chtěl vyměnit Gingsberga- Kvíení a možná Jáma a kyvadlo -Poe.


Thanyss
Thanyss 19.06.2014 v 13:15

Tak to netuším, co tím chtěla učitelka říci, protože na oficiálních stránkách je toto vyjádření:

Platí ještě centrální kánon literárních děl?
Kánon literatury přestal platit s aktualizací katalogů požadavků ke zkoušce z českého jazyka a literatury. Dle katalogů (schválených MŠMT v dubnu 2013) sestavuje seznam literárních děl sama škola.

Z toho vyplývá, že škola má mít svůj vlastní seznam, z něhož si sám žák vybere 20 nebo 30 literárních děl a ne, že mu těch 20 knížek vybere učitelka sama...

A seznam literatury by měla škola poskytnout do 30. září příslušného školního roku, dle vyjádření níže:

Dokdy musí škola zveřejnit seznam literárních děl?
Škola má povinnost zveřejnit školní seznam literárních děl nejpozději 30. září příslušného školního roku. Školní seznam je platný pro jarní a podzimní zkušební období následující po jeho zpřístupnění žákům. Na základě tohoto seznamu si žák vybere 20 děl. Tento seznam literárních děl určí seznam zadání, z něhož bude žák losovat zadání své ústní zkoušky. Termín odevzdání žákova seznamu literárních děl je do 31. března příslušného školního roku pro jarní zkušební období a do 30. června pro podzimní zkušební období. Neodevzdá-li žák do stanoveného data vlastní seznam literárních děl, losuje si u zkoušky z pracovních listů ke všem dílům obsaženým ve školním seznamu literárních děl.

Text příspěvku byl upraven 19.06.14 v 13:21

binysek
binysek 25.06.2014 v 11:44

já si z dob, kdy jsem maturovala (pradávno) nepamatuju žádný seznam dvaceti knih, vím, že byli povinní autoři (Jirásek, Němcová....) naši i světoví, pak povinný druh literatury -. romantismus, soc, realismus, Májovci... a v nich pak skupina doporučených knih, ale mohly být i jiné z té přihrádky a losovalo se, ale ne konkrétní dílo ale třeba - obraz venkovského života v díle B.Němcové a tak. To je teď o dost jinak a hůř, jen jestli to nebude tím, že Cerman se tehdy ještě nerozjel.

Text příspěvku byl upraven 27.06.14 v 10:56

pobijecmuch
pobijecmuch 26.06.2014 v 16:01

Na netu lze najít spousty stránek kde je uveden seznam autorů a jejich díla jako povinná četba.
Např. na stránkách Městské knihovny v Praze, čtenářský deník rozhlasu nebo milujemecestinu.
Kdo umí hledat tak i obsahy knih jsou k dispozici.

MissiPippi
MissiPippi 28.07.2014 v 22:16

http://www.cogfm.cz/kanonliteratury.pdf

To je odkaz k seznamu literatury na rok 2013/2014...

http://svetyliteratury.cz/?p=6435

A zde článek, kde doporučují z toho to nejlepší :)

Roselunda 1928
Roselunda 1928 18.09.2014 v 13:03

Povinná četba? Ne. Kdyby mě nutili číst Lovce mamutů nebo Babičku, asi bych brzy knihy začala nenávidět.

Morgainne
Morgainne 18.09.2014 v 14:01

Roselunda1928: a mně se zrovna Lovci mamutů moc líbily, čas od času je čtu znovu, je to kouzelná knížka. A Babičku jsem četla dvakrát a mám v plánu se k ní zase jednou vrátit.

MissiPippi
MissiPippi 23.09.2014 v 08:47

A i v povinné četbě jsou poklady. Konkrétně ty lovce mamutů mám taky velmi v oblibě, nejednou se u ní zasměji :D

reader.007
reader.007 23.09.2014 v 09:29

Mě by teda zajímalo, jestli lidi co ohrnují nos nad "povinnou četbou" vůbec zkusili do ní nahlédnout, protože když se pak v jejich seznamu přečtených knih objevují skvosty jako Stmívání, svědčí to o dostatečné otrlosti. A o vkusu teda taky...

Thanyss
Thanyss 23.09.2014 v 10:09

Třeba mě osobně povinná školní četba minula obloukem a přesto jsem přečetla spoustu knih, které jsou zde zařazeny a na spoustu se ještě chystám. Spíš jde asi o to, které knihy si člověk z té nabídky zvolí a pak jde taky samozřejmě o to stigma "povinná" a "školní" aneb předsudky jsou ošemetná věc :)

SpecNaz
SpecNaz 20.12.2014 v 17:24

Ja jsem fanatickej ctenar uz od detstvi, na stredni skole jsem taky cetl hodne, ale vicemene jen fantasy atd. Priznam se, ze z povinne literatury jsem neprecetl ani jednu knihu, dokonce ani jednu stranku (cimz jsem se taky dostatecne chlubil, do te doby, nez mi doslo, ze to tak dela 99% lidi, coz mi trochu zkazilo tu snahu o rebelstvi :D). Proste a jednoduse mi ty klasicke romany tehdy neprisly nijak zajimave vedle Zaklinace, Pana Prstenu, Harryho Pottera apod. Ke klasickym romanum (coz je v podstate jiny nazev pro povinnou skolni literaturu) jsem se dostal az vloni, kdyz jsem dokoncil vysokou skolu. Musim rict, ze trebas Balzac, Hugo a Tolstoj jsou opravdu super a jejich tvorba me dodatecne okouzlila.. ale jsem rad, ze jsem se k tomu dostal az ve vyssim veku - prece jen spousta tech knih je dost narocnych a na prvni pohled "nepritazlivych" pro teenagery.

tisha8409
tisha8409 24.07.2015 v 13:03

Popravdě se musím přiznat, že stejně jako neznám pojem " blafy ze školní jídelny" - u nás se vařilo skvěle, tak neznám pojem "znechucen povinnou četbou".

Ze základky si seznam povinnné četby nepamatuji, ze střední ano, ale ten se pochopitelně v té době nečetl, takže vlastně ani nevím, co se od devadesátek po rok 2000+ mělo číst.
Četla jsem hodně již od prvního stupně, ale to, co jsem si vybrala já.
Víte, kdy jsem poprvé měla možnost poznat Havrana? Ve Simpsonech!
Nikdy mne totiž ta díla zvučných jmen nezaujala.
Gogolův Revizor? Jedině jako český film pro pamětníky.
Bídníci? Faust? Větrná hůrka??? no....nečetla prostě.
Staré pověsti české? neznám dodnes a nevadí mi to...

Ano, jsem ignorant povinné četby a nemyslím si, že bych o něco přišla... Dětem by se měla ponechat volná ruka ve výběru četby a ne jim vnucovat světově uznávaná díla, která nudí.
Uznávám ale, že právě kvůli nucenému výběru došla ke čtení chuť hodně dětem.

Text příspěvku byl upraven 24.07.15 v 13:06

tisha8409
tisha8409 24.07.2015 v 13:21

Ne asi jste z příspěvku můj postoj právěže nepochopil. Já nejsem ten typ kam vítr tam plášť, proto jsem to nečetla. Nečetla jsem ani Stmívání, ani se neutápím v severských detektivkách, protože mě to nebaví a nečtu ani románky od Pilcherové.
Nedivím se, že se dnes vzý
vá fantasy, sci fi nebo magie. Je to o mnoho přitažlivější než nejaký Balzac.
K čemu dnes komu bude klasika? Podívejte se na hodnocení třeba u Bronteových - je to půl na půl - spoustě lidem se to líbí pro svou romantiku a spousta lidí je z toho v rozpacích.

Jo, ale abych vás tedy neiritovala.. hm čtu Paměti Casanovy a můžu vám říct, že je to pěkná nuda... jako většina klasiků.
Pokud už klasik, tak třeba Nerudovy Malostranské.

Aiwa
Aiwa 24.07.2015 v 13:36

Casanova je klasik?
Revizor je náhodou třída a celkem lituji, že jsem se do něj nepustila už na gymplu. Na druhou stranu naše tehdejší češtinářka měla jedinečnou schopnost svým suchopárným a teoretickým výkladem většinu klasiků zabít podruhé. A ne, světově uznávaná díla nenudí, rozhodně ne všechna - vlastní zkušenost. To ale člověk nikdy nezjistí, když je nezkusí. Doporučuji tady aplikaci hesla "nekritizuj to, co jsi nečetl". K čemu to - no, já nevím, kolikrát jsem potkala různé paní Bovaryové, při pohledu na novinky z politické scény se mi vybavují právě osoby z Revizora (věty typu "takhle krást, na to máš nízkou šarži"). Ona klasika umí být pěkně nadčasová

MissiPippi
MissiPippi 24.07.2015 v 13:41

Já hlavně nechápu, kde berete tu sebejistotu, že jsou to nudná díla, když jste je nečetli?

To, že někdo nepřečetl Staré pověsti české, tím bych se nechlubila. Za prvé je to česká kultura a historie a za druhé rozhodně nejsou psány nudně :) A nejsou to jen pověsti, takových knih se v povinné četbě najde dost.. Ovšem netvrdím, že všechny jsou zábavné! Třeba z takové Babičky mám také osypky.

Jako u všeho, nemůže se vše házet do jednoho pytle. Někdo nemusí románky z červené knihovny, přesto se minimálně jednou za život pro něho najde román, který i přes neoblíbenost žanru se dotyčnému vryje do paměti a to samé platí s povinnou četbou, případně jinými žánry. Chce to dát tomu jen šanci.

U mě osobně mezi mé nejoblíbenější knihy patří historický román, u kterého jsem o pár let zjistila, že patří k maturitní četbě. Jak překvapivé to pro mě bylo, že tak zábavná kniha patří mezi povinné. Od té doby dávám šanci knihám, co doporučovali i naše učitelé.

eraserhead
eraserhead 24.07.2015 v 16:07

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

notburga
notburga 24.07.2015 v 16:24

Já to mám naopak, Staré pověsti české miluji. žádná jiná jeho kniha se mi nezalíbila...

tisha8409
tisha8409 24.07.2015 v 17:12

Jak je teda možné, že Babička v tolika lidech vzbuzuje až nechuť ?! Čím to, když je to náš poklad?
Že by tím přehnaným idealismem a chytračením, které je vylhané?
Chuť odnést se ze svého mrzkého živoření do světa ideálů sice paní Boženě neupírám, ale v Babičce jaksi nenacházím žádné kouzlo ani chuť pro staré doby ( a jako že staré doby mám hodně ráda, ale spíš v podání Baara.)

siena
siena 24.07.2015 v 17:24

Podle mého, povinná literatura by měla sloužit také k tomu, abychom si dokázali představit, o čem, že se se to v hodinách literatury mluví. Dovolila bych si ji přirovnat k demonstračním pokusům v chemii:)
Měli bychom díky ní získat přehled o jednotlivých litrerárních směrech, jejich způsobech vyjadřování, jaké jsou rozdíly mezi nimi...

Text příspěvku byl upraven 25.07.15 v 09:07

tisha8409
tisha8409 24.07.2015 v 17:29

No s tím Nesbem to je fakt - tenhle vir ( stejně jako 50 odstínů nebo trilogie Selekce ) mne zcela minul, naštěstí. Mít to v osnovách tak se tomu opět vyhnu.

Neználek i Ferda jsou hezké knížky, ty už generace 2000+ asi vážně nezná....

Na střední jsme od češtinářky dostali doporučení v podobě Doriana Graye a když nám řekla o čem je, tak to kdosi smetl ze stolu s tím, že svět svedených holek a ublížených kluků oni přece žijí, tak proč by to četli.
Povinná četba může někdy odrazovat hlavně tím, že je buď příliš jiná doba a nebo stejná, tak proč tím tedy ztrácet čas...Děcka dnes berou knihy jako nutné zlo.

I když na druhou stranu: Nedivím se, že svět Malého Bobše dnešní děcka nepřitahuje... stejně jako Kája Mařík. Pro nás je Kája čistá odpočinková věc... pro děcka dneška idealismus a fanatismus. V době amerikanismu přece nebudou číst o děckách, který za každé poskočení byly ihned napomínané!

Spolu s dobou by se měl měnit i seznam té doporučené literatury.

Co se týče klasiků: Ne každý chce trávit mládí nad básněmi Verlaina.

A Stopy hrůzy jsou právěže super, přiblíží dobu, kterou jsme my neměli šanci poznat.



Vložit příspěvek