Péče o knihy, opravy poškozených knih


Marthas
Marthas 17.08.2015 v 13:00

To Dáma s....:Díky za radu, myslím, že něco podobného se píše, i v odkazu, co jsem sem vkládala na začátku, ale tam to možná nebylo tak rozvedené...

PS: Ještě jsem se k tomu nedostala ze zdravotních důvodů, až se dostanu dám vědět, ale předem děkuji všem za rady....

bamba
bamba 24.11.2016 v 19:51

opravujete roztrhané listy v knihe a ak tak čím ?

tomas21
tomas21 20.01.2017 v 22:40

Dobrý den, o opravě vazby knihy i vypadlých listech zde již bylo napsáno. Rád bych věděl, jak opravujete odnímatelný přebal knihy. Pokud by byl jen potrhaný, patrně ho lze opatrně podlepit papírem, ale co v případě, že některé části přebalu chybí? Nerad bych tyto knihy neodborným zásahem ještě více poničil. Díky.

fog
fog 21.01.2017 v 11:28

Přebaly knih opravuji celkem často vzhledem k tomu, že ráda navštěvuji antikvariáty
a tam bývají poničené nebo zcela chybí.
Není to sice rada odborná, spíše něco na způsob „domácí kutil”, ale velmi se mi osvědčila
a snad by se někomu mohla hodit. Nejčastěji přelepím celou plochu obalu průhlednou samolepicí folii, nejlépe lesklou, na horní a spodní hraně přebalu nechám přesah folie cca 2 cm, a ten přehnu na zadní stranu. Vypadá to jako laminace a navíc se tím přebal, často chatrný, zpevní.
Chybějící část bych nejspíš doplnila papírem který ladí s původní obálkou a pak postupovala stejně.
Ale uznávám, že jsou knihy, které vyžadují „citlivější” přístup.
...no a pokud přebal chybí nebo se mi velmi, velmi nelíbí, tak si prostě vyrobím svůj vlastní :)

EllieBooks
EllieBooks 17.06.2017 v 12:00

Ahoj, prosím nevíte jestli jde dát do pořádku poškozený přebal? Omylem jsem knihu špatně umístila do knihovny a přebal se přehnul, jako když se přehne papír na půlku. Dost mě to mrzí tak bych prosila jestli někdo nemáte nějakou radu?

fojtikjirik
fojtikjirik 17.06.2017 v 17:10

Zkuste přebal urovnat a pak poškozenou knihu na asi den (možná dva) něčím těžkým zatížit. To by mohlo alespoň částečně pomoci.

Text příspěvku byl upraven 17.06.17 v 17:15


EllieBooks
EllieBooks 17.06.2017 v 22:05

Zkoušela jsem, je pravda že to částečně pomohlo ale stále to není ono, je to přehnuté hodně, ale děkuji za radu

ritterqa
ritterqa 30.06.2017 v 09:56

Nemáte tip, jak opravit tutoh knihu? asi to bude chtít komplet nové desky, že? A pak pomocí papírků přilepit. https://s22-cz.vinted.net/uploads/forum_photos/659/926/6629956.jpeg?1498809267

Pelapania
Pelapania 05.07.2017 v 10:42

Něco z časopisového výstřižku o péči o knihy:

Jednou ročně je dobré vzít každou knihu do ruky.

- Knihy vyjmeme z regálů a přeluxujeme úzkou hubicí vysavače. Vazby přetřeme suchým hadříkem, a pokud jsou potrhané obaly, podlepíme je izolepou. Nečistotu z laminových desek dobře odstraní vata smočená v pleťové vodě s alkoholem.

- Stojí-li knihovny v nedostatečně větraných místnostech nebo vlhkých, nesmí být těsně u stěny. Stačí zajistit třícentimetrový odstup.

- Mezi knihy nebo do volného prostoru za knihy vložíme sáček s vonnými bylinami nebo obal od mýdla s nastřádanými zbytky mýdla. Ovzduší to jen prospěje.

Koka
Koka 05.07.2017 v 10:50

Pelapania - váš příspěvek oceňuji jako nejpřínosnější text tohoto měsíce. Díky!

EllieBooks
EllieBooks 07.07.2017 v 21:46

Koka - souhlasím a Pelapania děkuji!

Tooomik
Tooomik 23.08.2017 v 23:05

Zdravím :)
Jelikož jsem choulostivý na jakékoliv poškození knihy, které mě nesmírně irituje a nyní jsem doslova zoufalý, prosím vás o radu.

Při dovolené se mi kniha v kufru auta na slunci přehřála a strany jsou zvlněné, takže zavřená kniha samotná vzbuzuje dojem, že se nafuiuje. Je to příšerné. Myslíte, že se to ještě dá nějak napravit a vrátit do původního stavu? Děkuji

Tooomik
Tooomik 23.08.2017 v 23:08

*nafuiuje = nafukuje :(

newtory
newtory 23.08.2017 v 23:50

Nepomohlo by poriadne ju zaťažiť a nechať stáť dlhší čas ?
Inak súcítim s Vami,taktiež som zúfalý keď sa poškodí kniha,poznám ten iritujúci pocit.
P.S. Ale my už tu máme vlákno špeciálne na túto tému,takže nebolo treba zakladať ďalšie a možno sa tam nájde aj nejaká inšpirácia:
https://www.databazeknih.cz/diskuze/o-knihach-7/triky-na-opravy-poskozenych-knih-813/str-1

Text příspěvku byl upraven 24.08.17 v 00:02

tatjana1737
tatjana1737 24.08.2017 v 12:41

Též bych zkusila zatížit, popř. zajít do muzea a zeptat se restaurátorů na jejich radu :-).

Naias
Naias 24.08.2017 v 17:01

Mne sa podarilo časť knihy obliať a stránky sa po uschnutí zvlnili. Tak som ich proste a jednoducho vyžehlila.

knihamouder
knihamouder 06.10.2017 v 15:05

Super diskuze, díky za rady. Nedávno jsem dávala do kupy pár knih. Čekalo mě luxování a otírání. Na otírání se mi osvědčily vlhčené hygienické ubrousky pro děti. Setřela jsem s nimi veškerou nečistotu z obalů.
S plísní a zápachem jsem si neuměla poradit. Knihy jsem zatím uložila do garáže. Vyzkouším zde zmíněný ocet proti zápachu a uvidím. Plíseň zkusím vzít mýdlovou vodou.

Ještě mám jeden dotaz: V obci máme venkovní knihovničku umístěnou na návsi pod stříškou. Knihobudka má vlastní dvířka. Umísťovala se teprve nedávno a mě zajímá, v jakém stavu v ní vydrží knihy v deštivé a zimní sezoně. Nebudou knihy ohroženy vlhkostí? Dá se zabránit poškození knih nějakým trikem? Napadá mě, zda do knihovničky nevložit sáček rýže nebo Silikagel? Máte někdo zkušenosti s údržbou venkovní knihovny? Děkuji za případné rady a postřehy.

Naias
Naias 06.10.2017 v 15:11

Dovolím si sem prekopírovať radu notburgy z vlákna https://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/moc-utracim-za-knihy-1633/str-1#id68631

Jak se tak dívám do zpráv, tak to odstranění zápachu z cigaret zaujalo víc lidí, ta tedy:

Mě tenhle způsob kdysi poradila prodavačka ve zverimexu. Je třeba koupit pytlík granulí do kočičího záchodu, které pohlcují zápach - zrovna doma pytlík nemám, abych poradila značku, ale ve zverimexu určitě poradí. Knihy pak jednotlivě vložím do papírových sáčků, přidám asi dvě hrstě granulí, zavřu a nechám týden až dva odpočinout. Pokud knížky zapáchají hodně (strýc je silný kuřák a kouří přímo v bytě), vložím tyto sáčky s knihami ještě do bedničky nebo mísy a granulemi úplně zasypu. Pak knihy opráším čistou malířskou štětkou a je to :)

Ještě mě napadá - když knihy zapáchají plísní, tak se to musí zopakovat vícekrát, ale nakonec to vždycky pomohlo.

Tak snad vám bude tenhle návod fungovat jako mě.

reader.007
reader.007 06.10.2017 v 15:21

Vysloveně plesnivé a černé knihy jsou asi odsouzené ke zpopelnění, ale ty co "jen" smrdí bych možná zkusila konfrontovat s rozřezanou cibulí.

Nezkoušela jsem to s knížkami, ale když jsem nedávno otevřela pandořinu skříň plnou špatně větraných a někdy i dost plesnivých gramodesek, po vytřídění toho nejhoršího, očištění toho co se očistit dalo jsem je zavřela právě s tou cibulí a připadá mi, že to celkem zabralo.

Marsy
Marsy 02.04.2018 v 20:19

Chtěla bych se zeptat, udělala jsem tu chybu a koupila si sérii knih a byly to paperbacky. Půjčila jsem je babičce a teď jsou desky zohýbané. Vím, že s tím už nic neudělám, ale dá se paperback nějak chránit před dalším ničením?

Koka
Koka 02.04.2018 v 20:22

možná by to šlo nějak "zalít do fólie". Zkuste se zeptat v xerox-centrech, kde takové něco dělají.

Text příspěvku byl upraven 02.04.18 v 20:24

tsal
tsal 02.04.2018 v 22:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

cecetka
cecetka 03.04.2018 v 05:09

Marsy: Kazdou knihu doma obaluji do folie. Nakoupila jsem hrubsi matne eurofolie, a tim, ze se nelesknou to nepusobi v knihovne rusive. Chrani papirovy prebal a paperback mirne zpevni. Proti ctenarum - likvidatelum to sice neochrani, ale nasledky jsou mirnejsi.

reader.007
reader.007 04.04.2018 v 09:50

kromě toho že si knihy taky balím do fólie (já používám zahrádkářskou, průhlednou a lesklou - to je ta co se prodává v železářství na fóliovníky apod.) některé z častěji čtených paperbacků jsem zevnitř obálky podlepila čtvrtkou nebo podobným tenčím kartonem.
Jo, a ještě můžete zajít do knihařství a nechat si knížky převázat do pevných desek. Titulní stránku obyčejně seříznou a nalepí na vazbu. I když nemám páru, co tahle sranda stojí.

tsal
tsal 04.04.2018 v 10:33

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek