Péče o knihy, opravy poškozených knih


gapaml
gapaml 19.02.2013 v 12:46

Ahoj, mám pár knížek se splasklou vazbou..kolikrát mě to přivede k šílenství..nemáte někdo nějaký trik jak to dát do původního stavu?

marlowe
marlowe 19.02.2013 v 16:40

Upřímně: dovedu si představit „splasklou bublinu“, znám i termíny „rozlepená vazba“ a „zmačkaný přebal“, dokonce jsem několikrát koupil knihu s „chybějícím archem“, ale o „splasklé vazbě“ slyším poprvé… Docela rád se poučím…

Gnomo
Gnomo 20.02.2013 v 08:40

Na splasklou vazbu je nejlepší pumpička na vazbu a sada lepení :-)

gapaml
gapaml 20.02.2013 v 14:47

:D krásné reakce..zpočátku jsem nevěděl jak to popsat. Bohužel mě napadl jen tento výraz. Takže, jedná se o to: je to divná nemoc, kterou trpí poměrně velká část antikue knih. Prostě a jednoduše přední deska není v poměru s deskou zadní. Knížka je jakoby rozmázlá... :D

HTO
HTO 20.02.2013 v 16:43

Opatrně uchopit vazbu do prstů a srovnávat – ale opatrně, ne, aby se rozlomila. Pak knihu narovnat a postavit na ni sloupek dalších. Ve většině případů se vázaná kniha (u brožovaných s polámaným hřbetem je to těžší) narovná.

kurcatovium
kurcatovium 22.02.2013 v 17:07

Mám pár brožovaných knih se stejným problémem a bohužel jsem nepřišel na to, jak je "opravit". Zkoušel jsem je "vylisovat" s narovnaným hřbetem, ale buď jsem lisoval krátce, nebo to nefunguje :-D


Viki9
Viki9 06.05.2013 v 18:41

Chtěl bych toto vlákno věnovat problémům s poškozenými knihami a hlavně metodám, jak jím pomoci. Inspiroval mě k tomu problém uživatele Zdendina a jeho patálie s plísní v knihovně.
Mám také problém - hlavní část mé knihovny z mládí zůstala u rodičů, kde se vytrvale kouří...mé knihy jsou nejen zdatně vyuzené, ale i značně na hřbetech zežloutlé nikotinem...ví někdo, jak se zbavit pachu a hlavně nikotinových skvrn???...zatím jsem neobjevil prostředek, který by to zvládl...děkuji....

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 06.05.2013 v 21:35

Viki9: Mám jednu uzenou knihu - Bratry Karamazovi a zkušenost mám takovou že jsem si to pořídil ještě jednou, v prvorepublikovém vydání. Mám totiž podezření že tvůj problém je neřešitelný, odstranit to asi nejde, ty knihy maj asi raka.

Viki9
Viki9 06.05.2013 v 21:48

Asi pravdu díš Messiahi.....ale některých kousků je mi fakt líto....třeba se tu najde v tom množství někdo, kdo na něco přišel - Češi jsou nesmírně vynalézavý národ :-D

elfos
elfos 06.05.2013 v 23:08

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Viki9
Viki9 07.05.2013 v 08:25

... na ten nikotin to ale nezabírá... zkoušel jsem nejrůznější saponáty... na druhou stranu to má tu výhodu, že když mi přijde někdo vnucovat nějaký zázračný čistič na čistě přírodní bázi, vrazím mu jednu knihu, ať se snaží a pak ho zdrceného neúspěchem pošlu o dům dál... :-D

orisi
orisi 09.05.2013 v 19:24

http://www.ceiba.cz/ můžete zkusit ;) - "knižní lékaři" .

http://eshop.ceiba.cz/vybaveni-knihoven/opravy-knih-1/

Text příspěvku byl upraven 09.05.13 v 19:34

Viki9
Viki9 09.05.2013 v 21:15

Děkuji za typ...zkusím se s nimi spojit...

orisi
orisi 09.05.2013 v 22:10

Není zač. Snad Vám poradí. Ptal jsem se našich knihovnic v Kuřimi. Myslí že toho Nikotinu se nezbavíte .

Koka
Koka 19.05.2013 v 22:45

Pachu nikotinu se lze zbavit tím, že do místnosti, resp. do uzavřené knihovny, dáte na pár hodin houbu nasáklou octem. Nebojte se, ten zápach octu pak vyvětrat půjde snadno.

Viki9
Viki9 20.05.2013 v 10:41

Koka díky - to je tak jednoduché, že by to mohlo opravdu fungovat :-D
Teď ještě vymyslet něco s tím zažloutnutím ...

mhutani
mhutani 07.06.2013 v 11:12

Odborníci z NK sestavili návod na poskytnutí první pomoci knihám a papírovým dokumentům zasaženým povodněmi. - aneb jak na knihy zasažené vodou

http://www.nkp.cz/soubory/ostatni/zatopeneknihy_prvnipomoc.pdf

evickakyticka
evickakyticka 23.04.2014 v 10:52

Ahoj, když jsem si donesla knížku půjčenou z knihovny, zjistila jsem, že jsou tam vypadlé listy. Vzala jsem izolepu a šup šup, kniha je spravená. Necháváte listy vypadnuté nebo je hned vlepíte zpět?

helenkan
helenkan 23.04.2014 v 14:23

Taky hned lepim,nesnesu vypadávající listy.Divim se,že to někdo může vrátit v takovým stavu.

evickakyticka
evickakyticka 23.04.2014 v 18:14

no právě. já nedokážu číst nespravenou knihu. pořád mě to nutí dát vše do pořádku. co kdyby se mi nějaký list po cestě vytratil. tož tragédie na obzoru...

T.Louie
T.Louie 23.04.2014 v 21:19

Já se teda přiznám, že když nemusím, tak neslepuju. Vlastní knížky opatruju, takže jim listy nelítají a knihovnu jsem využívala především v době psaní bakalářky a to jsem na knihy měla docela štěstí. Ikdyž jednou se mi stalo, že mi knihovnice donesla tak neuvěřitelný salátový vydání nějaký knihy, kterou jsem ani nechtěla přijmout. Ta knížka byla snad koupaná v kafi a sloužila někomu místo prostírání. Hnus, jak todle může někdo s klidem vrátit do knihovny. Mě by hanba fackovala.

čertina
čertina 23.04.2014 v 22:37

Také lepím knížky z knihovny.Salátové vydání je známkou toho,že je knížka hodně čtená,tudíž dobrá!

stovice
stovice 26.04.2014 v 22:08

Ahoj, potřebovala bych poradit. Mám několik poničených knih (potterovky) a chtěla bych je dát do pořádku. Jakým způsobem nejlépe vlepit vytrhané listy a opravit potrhanou vazbu? Nějaké tipy a nápady?

nightlybird
nightlybird 01.05.2014 v 23:09

Docela dobře se mi osvědčilo = v místě vypadlého listu po celé délce hřbetu (zevnitř) natáhnout tenké vlákno chemoprénu (musí to být s citem, následně vypadlý list trošičku přistřihnout a vložit zpět, srovnat, zavřít a zatížit. To lepidlo musí být ale opravdu jen tenké vlákno - nejde to vytlačit z tuby - to by se to slepilo všechno. Nejdříve ale cvičně otestovat na něčem, na čem nezáleží. Chvíli to trvá, než to člověk přesně odhadne.

evickakyticka
evickakyticka 03.05.2014 v 17:30

Já mám osvědčenou takovou tu papírovou izolepu. Ale člověk musí být docela přesný. Záleží na vazbě knihy.



Vložit příspěvek