Nejlepších 10 knih, které jste přečetli v roce 2010


paulhunter
paulhunter 28.12.2010 v 19:32

Můžeme tu udělat takovou mini-anketu, která bude určitě zajímavá pro všechny čtenáře a případnou inspirací.

(kolik jste za přečetli za rok 2010 knih?)

Lusa
Lusa 28.12.2010 v 22:58

Tak když jsem to konečně sečetla (příští rok se mi to bude dělat lépe :)), když tu už máme datum u přidaného komentáře)
tak to dělá cca. 40 knih. (včetně komiksů)

bakterie_
bakterie_ 28.12.2010 v 23:19

Tak jsem se dala do počítání a se zatím poslední před pár minutami dočtenou to dělá 62 knih + všechny možné hry, úryvky a studie do školy.

10 "asi" nejlepších: Král (K. Holt), Severské balady, Melancholie I - Melancholie II - Ráno a večer (J. Fosse), Černá kniha českých bestiálních vrahů, Černá kniha sériových vrahů, Neškodné příběhy (V. Sørensen), Tajemná řeka (D. Lehanne), Čtyři příběhy o daleké pouti (P. Lagerkvist)

WEIL
WEIL 28.12.2010 v 23:57

No nejlepších deset knížek za rok 2.010.
To v sobě skrývá dost záludností. Tak třeba jednu knihu jsem četl kdysi, ale tehdy mě nezaujala, ale nyní ano...

Sám za sebe - bez ohledu na vydání - bez ohledu na pořadí---
1.) Murray - Kafka
2.) Kafka - Dopisy rodině
3.) Ladislav Soldán - Jaroslav Hašek
4.) E.E. Kisch - Tržiště senzací
5.) B. Russell - Proč nejsem křesťanem
6.) A. Warhol - od A k B a zase zpět...
7.) Adina Mandlová - dneska už se tomu jen směju
8.) M.Forman, J.Novák - Co já vím? (ale starší vydání, neb novější je katastrofální, odflinknuté, špatný papír, nevhodný formát, a přilepený text taky jen prvoplánový, napsaný na koleně - šok!!! ...)
9.) I. Diviš - Teorie spolehlivosti
10.) Gogol - Revizor

Deset hrůz roku:
Ani se mi je nechce vypisovat, ale většina děl, co jen využívá už dávno užitých prostředků, a jen lapá neznámé jedince na svou udičku a využívá neznalosti čtenářské.
Bohužel je jich řada ve zdejším Topu 50.

WEIL
WEIL 29.12.2010 v 00:02

Kolik knih jsem letos přečetl?

Tak to nepočítám, neb něco proletím, pro verbalismus a že už dobředu vím, kudy se to bude ubírat.
A čtu hlavně proto, aby mě kniha obohatila, ujasnil jsem si něco v sobě, a čtu mnohé knihy opakovaně, tedy jen ty pasáže, které mě berou.

Dále je zde problém - přečetl, ale co si čtenář z ní pamatuje, jak ji chápe?
Kostru příběhu, tu odvyprává každý "papoušek", ale mluvit o knize šíře, déle, to už dělá hodně lidem velké potíže...

Lusa
Lusa 29.12.2010 v 07:41

no když to vezmu kolem a kolem tak bych ještě měla připočítat asi 10 knihy, které jsem přečetla kvůli škole, ale to už je jedno a pokud jde o "TOP 10"

1) Dračice a mazánek - Torey Hayden
2) Odrazy v Nilu a další pokračování od Susane Frank
3) Bolest šikanování - Michal Kolář
4) Rychlost temnoty - Elizabeth Moon
5) Usagi - Stan Sakai
6) Hrdinkou snadno a rychle a hrdinka říká ano od Meg Cabot
7) Noc Trifidů - Simon Clark
8) Runa - Christopher Fowler
9) Kosmická trilogie - Clive Staples Lewis
10) Přicházím tě zabít a povolání pro ženu nevhodné od P.D. James


WEIL
WEIL 29.12.2010 v 09:21

LUSA: A na jakou školu chodíš, jestli to není tajné, že jsi přečetla právě tyhle knihy?

Myslím, že počet knih, které člověk přečte, tak je jen orientační, ale víc je to o tom, co si z které knihy člověk do sebe vložil, co si zapamatoval.

Když jsem chodil na střední, tak mě jednou učitel překvapil větou, kterou považuji za památnou: - Ví o ní, ale už si ji nepamatuje? Tak to potom jakoby ani nečetl... A já mu opáčil: Anebo ho natolik nezaujala, že si nic proto nepamatuje... Moje věta byla jen proto, abych něco řekl, ale ta jeho mě zaujala víc, neb je to tak, co si nepamatuji, to jako bych nečetl.

Lusa
Lusa 29.12.2010 v 10:02

WEIL: chodím na vyšší odbornou školu, obor sociálně právní činnost, a s mým oborem stotožňuji knihy od Torey Hayden, které mám už všechny doma a bolest šikanování jsem použila na seminární práci a velice toto dílo i autora obdivuji.
Proč se ptáš?

WEIL
WEIL 29.12.2010 v 12:41

Ptal jsem se proto, že jsi se zmínila o tom, že jsi něco z toho, co řadíš mezi Top10
jsi četla skrz školu.

Tak jen tak pro mou představu, co po Vás na škole chtějí, aby jste četli.

Ubližování druhým šikanování, to je, byl a bude asi vždy problém, který se dá jen potlačit, ale já nevěřím moc na změny povah.
I když měli jsme učitelku na ZŠ, která si s tím razantně a rychle uměla poradit. Ale potíž byla ta, že zase nic nemohla dělat s šikanováním učitelů...A tu a tam jim ujeli nervy... Ale že by z toho měl někdo trauma, tak to asi ne. Ale pamatuje si to každý! Takže smysl asi i ty tělesné tresty mají. Korigují člověka.
Ale to mě jen tak napadlo.
Inu stále platí formulace - Co nechceš aby Ti dělali druzí, to nedělej TY jim! Je to z Antiky, a stále se to opakuje.

Podívám se na to kdo to je "Torey Hayeden".

Lusa
Lusa 29.12.2010 v 13:09

Tak ty knihy jsem četla jenom kvůli seminárkám, jinak do mého TOP 10 patří jenom jediná z nich tedy ta od Koláře, jinak to všechno je moji iniciativa.

a pokud jde o tu šikanu.
je samozřejmé, že tu byla, je a bude, ale jsem zastáncem toho, že pokud se s ní nebude něco dělat, tak to bude neúnosné a dokud tady budou lidi jako je Michal Kolář, je určitá naděje, že se ní můžeme ještě bojovat.

Dell
Dell 29.12.2010 v 15:05

Vyloženě špatné knihy nemám čas číst, když vidím, že to nestojí za to, knížku odkládám. Dřív jsem dočítala naprosto vše, dnes je času na čtení mnohem méně, takže má také mnohem vyšší hodnotu a promarnit ho nad brakem by byl vyloženě hřích. (Kde jsou ty časy, kdy jen školní četba vyžadovala nejmíň tři knihy týdně. A to nepočítám primární literaturu.)
Takže na otázku, které z přečtených knih byly ty nej, se mi bude odpovídat těžko. Skoro všechny byly výborné.
Ale s odpovědí ještě počkám, až dočtu ty rozečtené.

dzejnyka
dzejnyka 29.12.2010 v 23:34

Zaujímavá otázka, vlastne som to nikdy nepočítala, koľko kníh ročne prečítam, ale keď sa tak nad tým zamyslím, za rok 2010 ich mohlo byť tak 50-60 (po všetkých som siahla dobrovoľne, keďže nie som školopovinná).

TOP 10 (bez poradia)
William Paul Young - Chatrč
Lorenzo Carcaterra - Spáči
Agatha Christie - Hodiny, Smrtonoš
Dominik Dán - Studňa
Peter Urban - Zlatá kniha Hontu
Bernhard Schlink - Predčítač
Světlana Aleksijevičová - Modlitba za Černobyl
Robert M. Youngson - O šílenství, podivínství a genialitě
Milan Mareš - Príbehy matematiky (tú čítam per partes a ešte som neskončila, ale právom do best of 2010 patrí)

asam
asam 30.12.2010 v 18:30

Těžko jsem se rozhodovala, ale tady je deset NEJ. všechny je najdete v databázi.
Žila jsem příliš krátce
Zlodějka knih
Skleněný pokoj
Velšanka
Sašenka
Pan Pip
S elegancí ježka
Rok kohouta
Nabarvené ptáče
Chlapec v pruhovaném pyžamu
a mohla bych pokračovat dále, ale když 10 tak10

WEIL
WEIL 30.12.2010 v 19:14

Rok kohouta, tak tu knihu mi někdo strčil ke čtení, a já nedokázal říct letos ne.
Je to hodně úspěšné čtení hlavně u žen.

paulhunter
paulhunter 30.12.2010 v 19:20

TOP 10:
Planeta, která neexistovala I (K. P, Dick)
Planeta, která neexistovala II (K. P. Dick)
Planeta opic (P. Boulle)
Z pekla (Alan Moore)
V jako Vendeta (Alan Moore)
Rosemary má děťátko (Ira Levin)
Terror (Dan Simmons)
Drood (Dan Simmons)
Kmotr (Mario Puzo)
Rekviem za sen (Hubert Selby)

(přečteno 82 knih)

pistalka
pistalka 30.12.2010 v 19:38

Celkem přečteno 60 knih.
Nedočetl jsem jen Veronika se rozhodla zemřít od Coelha - hrůza hrůzoucí!

TOP 10:
Stephen King - Pod kupolí; Temná Věž 4, 5, 7; Svědectví
Dan Simmons - Krutá hra
Terry Pratchett - Barva kouzel
Jeffery Deaver - Modrá sféra
Agatha Christie - Herculovské úkoly pro Hercula Poirota
John Wyndham - Den Trifidů

Ještě teď čtu Terror od Simmonse, ale do konce roku nestihnu. Jinak by se v top 10 asi taky objevil.
Zajímavý byl i Ílion od Dana Simmonse.
Největší zklamání: Mravenci od Bernarda Werbera

pajonek
pajonek 30.12.2010 v 20:04

vybrat TOP 10 je nemyslitelné ...... letos jsem koupil 32 novinek a několik desítek knih z Levné knihy. Dávám jenom Top 3 světových novinek - bezkonkurenční Larssen - Dívka, která "čutla do vosáků" , Kepler - Hypnotizér a Cronin - Přechod a Top1 českých - a znovu bezkonkurenční Kája Saudek a jeho komiks Lips Tulian. Protože hodně cestuji, tak mám načteno spoustu brakové literatury - do letadla vynikající čtení Rodokaps, Tom Shark .......... Letos jsem se poprve zaměřil na své KNAUFI - pokud někdo nerozluštil tento nápis, vězte, že to značí jednoduché spojení KNiha+AUdio+FIlm - sesbíral jsem si spoustu audio nahrávek a postahoval filmy ke knihám , které už mám ............ takže např. čtu B.Prus -Faraon, poslouchám skvělé 10dílné zpracování rozhlasového serálu Faraon a pak si pustím polský film Farao... a tak dále a tak dale............ dále třeba Egyptan sinuhet -kniha,mp3,film .....................................

minirock
minirock 30.12.2010 v 20:17

Tak v letošním roce jsem přečetl 67 knih a můj top ten vypadá asi takto :
1) Zane Grey - Tajemství Západního průsmyku
2) Miroslav Ivanov - Zahrada života paní Betty
3) Haruki Murakami - Norské dřevo
4) Stephen King - To
5) Zane Grey - Rančer zelenáč
6) Adina Mandlová - Dneska už se tomu směju
7) Ilona Borská - Poutník pod hvězdami
8) Ilona Borská - Dobrodruzi s polopenzí
9) Dean R. Koontz - Frankenstein : Nevděčný syn
10) Petr Čermák - Fotbalový anděl Vladimír Šmicer

Lili
Lili 31.12.2010 v 09:33

TOP 10:

Hlad (K. Hamsun)
Dřevaři (R. Jacobsen)
Obyčejný život (K. Čapek)
Krakatit (K. Čapek)
Neznámému bohu (J. Steinbeck)
Afterdark (H. Murakami)
Stepfordské paničky (I. Levin)
Rosemary má děťátko (I. Levin)
Leťte Caravellou (A. Remacle)
Romeo, Julie a tma (J. Otčenášek)

Za rok 2010 jsem přečetla 70-80 knih.

elfos
elfos 01.01.2011 v 11:59

Nebudu vypisovat deset NEJ, těch nej- je hodně a nechci některou přejít, ale zmíním aspoň čtyři z těch, které mě v loňském roce hodně zaujaly. Například skvělá kniha povídek Louise de Bernièrese Generálova šťastná smrt - číst ji bylo potěšení. A pak poesie, ať už antologie nejstarší anglické poesie a prózy Jako když dvoranou proletí pták, nebo překrásná publikace snoubící fotografie míst stávajících i již zaniklých s básněmi autorů Jaroslava Plocka (fotografa) a Miroslava Fišmeistera (básníka) Šel jsem tím městem... - a, jak jinak, nelze nezmínit Ivana Wernische a jeho nejnovější Nikam, ovšem u knih I. W. není chybou vzít kteroukoliv a číst, ať už je autorem básní v nich on sám, nebo jde o jeho výbor "zapadlých" autorů, jako je tomu u Quodlibet a dalších.... pokaždé je zážitek je číst.

devlfen
devlfen 01.01.2011 v 22:06

To nelze, označit 10 nejlepších. Každá je jiná, v jiné kategorii.Já jsem např.během podzimu přečetl 20 knih Ludmily Vaňkové, fantastickou historickou řadu od Přemysla Otakara I až po Václava IV, které se mi konečně podařilo zkompletovat.Pustil jsem se do starých knih, např.od Čečetky o husitské době, ale to už je pro dnešní dobu moc starobylý styl.Znovu jsem si přečetl Port Artur, ke kterému jsem sehnal bezvadný doplněk- Vycházející slunce a skolený medvěd, o Rusko-Japonské válce 1904-5. A na Google fotografie těch míst, to je fantastické.A teď jsem se zase zaměřil na období 2.sv.války, na námořní operace.

MartyMcFly
MartyMcFly 22.01.2011 v 02:06

U Martyho to bylo jednoduché. Opět divoká jízda sci-fi / fantasy.



1)Nejdříve mě dostala série Amber od Rogera Zelaznyho

2)Pak Sněhová královna (sci-fi verze) od ... jak že se ... jo, Joan D. Vinge

3)Potom nejkrvavější kniha, kterou jsem kdy četl, překonávající Kulhánka i Žambocha - Asfalt od Štěpána Kopřivy. No zkrátka kniha, kterou bych doporučil své přítelkyni.

4)Pak další várka dílů ze série JFK, duchovní autor Žamboch, ale většinou to psali různí autoři

5)Ale od samotného Miroslava Ž. tu mám knihu Seržant. I přes jisté chyby (a nízké hodnocení od ostatních lidí) jsem byl příjemně překvapen.

6)Osamocení 12. Ano, ruská moderna mě vskutku "dostává" a jsem rád, že jsem se dokázal naladit na tuto vlnu. I když se kniha neubránila trapným momentům (a naprosto zpackanému konci), tak se četla dobře a díky několika originálním věcem zaujala.
7)2 díly ze série Honor Harrington od Davida Webera.

8)Opět ruský autor, tentokrát čistě sci-fi - Nanečisto. (mou osobu aspoň) nepřekvapilo, jak to bylo lidsky napsané. Přeci jen, autor to dokázal už v Hlídkách.

9)Objevil jsem novou knihu ze série Dragonlance a to Draci letního žáru. Dobrý konec, zajímavé završení.

10)A nakonec milé komiksové zpracování příběhu Lajky - ano, toho psa. + mu velice konkuruje komiks Freddie a já od Mike Dawsona (o jeho úhlu pohledu na Queen)



-Četl jsem málo, asi jen 30 knih. Dřív jsem zvládal i 70, leč vysoká škola s mým rozvrhem zamávala, počítač jakbysmet.

Garik
Garik 23.01.2011 v 11:14

Za rok 2010 to bolo 51 kníh.
Do TOP 10 som vyberal iba z románov.

- Řád (T. Willocks)
- Foucaultovo kyvadlo (U. Eco)
- Hořící země (B. Cornwell)
- V službách štyroch cisárov (J. Martiš)
- Cisársky večný vojak (J.Martiš)
- Kladivo na čarodějnice (V. Kaplický)
- Běsi (F. M. Dostojevskij)
- V tieni mafie (J.Karika)
- Ostroočko (K. Vonnegut, Jr.)
- Čtvrtý králův pes (Fr. Niedl)

davidus
davidus 03.02.2011 v 10:20

Přesně 32 knih...a nejlepších deset, asi tyhle:

1, Junot Díaz - Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda
2, Milan Kundera - Žert
3, Michael Chabon - Záhady Pittsburghu
4, Henri Brunel - Oceán v kapce rosy
5, Viktor Dyk - Krysař
6, John Wyndham - Den trifidů
7, W. S. Burroughs a Jack Kerouac - A hroši se utopili ve svých nádržích
8, Muhammad Šukrí - Nahý chleba
9, Rjúnosuke Akutagawa - Rašómon a jiné povídky
10, Michael Chabon - Židovský policejní klub

G.I.Jane
G.I.Jane 03.02.2011 v 22:05

Tak jsem si pročetla kdo co čte a zjistila jsem, že bych musela přestat pracovat, protože spoustu Vašich top knih jsem nečetla :-(. Můj TOP VÝBĚR z domácí knihovny je asi takový :-)
Vede trilogie Stiega Larssona Millénium (škoda že umřel), W.P.Young Chatrč (takové políbení na duši, i přes hlavní téma SMRT), M.Bulgakov Mistr a Markétka (pěkné peklíčko), P.Suskind Parfém (vylíčení syrovosti staré Francie - SUPER), H.Murakami Sputnik, má láska (taky by se mi líbilo, kdyby mě někdo miloval až za hrob), P.Murphy Sezona v pekle (krásný literární styl), J.Balabán Jsme tady (tak to skutečně je - člověk se nemá sžírat blbostma), D. Yeadon Čtvero ročních období v Basilicatě (zamilovala jsem si naplno jižní Itálii, pro požitkáře skvělé dílko), J. Šrámková Hruškadóttir (kratičké, ale na mladou autorku moc pěkné), M. Moran Nefertiti, dcera věčnosti (perfektně čtivě napsaný kousek historie Egyptu), M.Burberyová S elegancí ježka, Pochoutka (trochu filozofování neškodí).
Takže čtěme ale hlavně nezapomínejme ŽÍT!!!!



Vložit příspěvek