Nejlepších 10 knih, které jste přečetli v roce 2013


pajonek
pajonek 02.01.2014 v 15:58

..jestliže někdo napíše, že se mu kniha nelíbila pátrám po tom proč .... a ted to budu hodně zjednodušovat - otevřu si jeho profil a vidím, že je to desetiletej prcek, co čte pohádky ..... nedivím se, že se mu sinuhet nelíbí
totéž může nastat u čtenářek večerů pod lampou, totéž může nastat u lidí, kteří nemají rádi vymyšlené příběhy z egypta, totéž může nastat u lidí, kteří nemají rádí doktory....spousta věcí, proč se jim nelíbí ---ale jedná se o slovo nelíbí !!...a to beru
...druhá věc je kritika -- kniha je špatná, protože sinuhet je sprostej, nábožensky založenej, obhospodaří kdejakou hopsandu ....tohle všechno beru !!!!!!
ale napsat, že JÁ zpochybňuji tisíce příspěvku a že si kniha vysoké nezaslouží, to je síla......

Viki9
Viki9 02.01.2014 v 16:05

pochopil jsem ... ale z toho co jsi napsal předtím to nevyplynulo...občas nám to musíš hodit takhle polopaticky...jen si myslím, že to pisatel asi až tak nemyslel, jak to vnímáš ty...(ale to už jsme tradičně mimo původní náplň tohoto vlákna...:-D)

pajonek
pajonek 02.01.2014 v 16:14

Viki, 40 roků jsem BRÁNIL pro všechny čtenáře v knihovně dobré knihy !!!!
Mnohokrát se mi stalo, že čtenář v knihovně řekl, tohle nechci ! četl jsem na to hodně špatnou recenzi v lidovkách, mladé frontě ....stalo se, že jsem měl úplně opačný názor , a prostě řekl : ser na recenzi a přečti si to......a potom bylo velké poděkování.... ale to je všechno o jiném, než se týká naší debaty o kvalitě a hodnotě sinuheta

rusalka123
rusalka123 02.01.2014 v 16:16

Pajonku, chápu tvůj pohled, ale taky se mi občas stává, že prostě nemůžu pochopit, proč má nějaká kniha takové hodnocení, jaké má... Pravda, jiná věc je ale kvalita...

Viki9
Viki9 02.01.2014 v 16:28

...chápu tvé rozhořčení a tvojí celoživotní svatou válku...to žádná....jen si myslím, že v tomto případě chtěl pisatel jen vyjádřit své zklamání nad tím, že od knihy očekával něco jiného...já teď zrovna tak bojuji se Zlodějkou knih...doporučení skvělá a já ne a ne to pisateli uvěřit, že to není jen kalkul...ale to je můj pocit a o kvalitě či nekvalitě to nic nevypovídá...jenže tak by se měly brát i zdejší příspěvky - jen jako názory jednotlivců....to přeci není měřítko kvality...nikdo (nebo alespoň velká většina rozumných uživatelů) si tu neosobuje právo na určení míry kvality.....

pajonek
pajonek 02.01.2014 v 16:29

....rusalko, možná je můj pohled knihovníka na knihy jiný než tvůj, mne vůbec nazajímají zdejší recenze, protože tady mnohdy píše každý, kdo má ruce a nohy....mě nazajímá zdejší hodnocení ... u knihy se musím v prvé řadě bavit , život se s námi nemazlí, dnes jsme s manželkou pohřbili jejího bratra .....a myslíš, že až večer sednu ke knize, že u ní chci přemýšlet .... vezmu si brak, třeba Léona Cliftona, nebo Rodokaps a budu se "bavit".......... já čtu i takové "knihy"....o které někteří ani nezavadí.........

Text příspěvku byl upraven 02.01.14 v 16:53


pajonek
pajonek 02.01.2014 v 16:36

..trošku jsem se asi rozohnil, na požádání smažu svoje příspěvky !!!!!!!!!

Viki9
Viki9 02.01.2014 v 16:37

...nemaž - do dějin se nemá zpětně zasahovat :-)

Lector
Lector 02.01.2014 v 16:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

paulhunter
paulhunter 02.01.2014 v 16:46

Sice jsem nerozvedl (zatím) svůj důvod, proč mě Sinuhet zklamal, ale takové záležitosti si především nechávám do komentáře. Často se mi stává, že vnímám úplně jinak knihu než drtivá většina ostatních čtenářů a nenalézám shodný či podobný názor. V takových případech se často vyjadřuju v komentářích, kde většinou neberu ohledy a píšu to tak, jak cítím.

Ke komentáři k Sinuhetovi jsem se prozatím nedostal, protože nejsem bohužel typ člověka, co by dokázal své myšlenky a názory tak lehce dostat na "papír". Zklamání ze čtení přišlo z části kvůli tomu, že jsem se na Sinuheta těšil už několik let na základě četných pozitivních recenzí a komentářů. I přesto, že jsem se odnaučil mít přehnaná očekávání, Sinuhet mě nedokázal přesvědčit, že bych jej mohl osobně řadit k tomu nejlepšímu. Ve zkratce - první dvě kapitoly mě nadchly, ale čím více jsem četl, tím více jsem byl přesvědčován o příliš opakujícím se a zdlouhavém ději (jsem zvyklý číst dlouhé romány), opakujících se větných spojení (zahrnující i dialogy), o nesympatické hlavní postavě, jejíž chování jsem často vůbec nechápal. Také jsem očekával od knihy větší ponoření do tehdejšího Egypta a že se budu při čtení bavit. Nebavil jsem se, ale dočítal (bohužel) spíše z povinnosti.

Na tuto knihu (a na všechny ostatní) si musí každý udělat svůj názor, já osobně bych Egypťana Sinuheta asi jen tak ostatním nedoporučil a ani o nic nepřišel, kdybych jej vůbec nečetl. Což bych se zase paradoxně bez přečtení nedozvěděl.

Asi jsem to měl u svého příspěvku napsat lépe. Spíše než že si Egypťan své hodnocení nezaslouží, je dle mého názoru přeceňována. Což může brát někdo, koho takové záležitosti rozohňují, naprosto totožně. Nikomu názor neberu, hodnocení a výroky ostatních ohledně knih mě osobně nijak nerozčilují, často si mnohem radši čtu negativní kritiku než tu pozitivní, protože bývá více upřímná. Takže pokud tě pajonku můj příspěvěk zneklidnil, tak to nebylo myšleno ani trochu buřičsky.

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 02.01.2014 v 16:54

Jak tu již někdo psal, všichni nemůžeme mít stejný názor, což by i podle mne byla nuda a šeď. Není třeba si kazit den. Upřímně věřím, že Pavel to nemyslel zle ani povýšeně, pouze se snažil shrnout svůj pocit z knihy, jež ho zklamala a bohužel použil styl, který byl zavádějící pro některé uživatele.

Pajonek se rozohnil, Lector to shrnul v blogu a Pavel vysvětlil. Pokračujme teď raději už v tom, k čemu je tato diskuze určena a mějme se rádi :)

Přeji krásný zbytek dne :)

Text příspěvku byl upraven 02.01.14 v 16:54

pajonek
pajonek 02.01.2014 v 17:13

poslední z mé strany...s paulhunterem celé roky roky udržujeme ty nejlepší vztahy a nesmírně si ho vážím, tak jako práce ostatních moderátorů! ..tohle nebyl žádný cílený útok .... tohle byla jen tvrdá připomínka k neakceptovatelnému hodnocení kvality knihy vůči ostatním čtenářům ....
___________________________________
...a jdu pokračovat v tom, co je tady možná pro někoho užitečné ...

Text příspěvku byl upraven 02.01.14 v 17:26

rusalka123
rusalka123 02.01.2014 v 17:19

Marie, "mějme se rádi", to je hezký shrnutí.:)

Nicméně blog pořád existuje, takže... možná že právě teď někdo zanevřel na Paula... Ale nechci bý příliš skeptická, on ten blog určitě brzy zapadne mezi ostatní.;)

Text příspěvku byl upraven 02.01.14 v 17:21

minirock
minirock 02.01.2014 v 21:48

a)
Ian McEwan - Betonová zahrada
Ondřej Suchý - Tři životy Lídy Baarové
Pavel Jiras - Barrandov III
Eowyn Ivey - Dcera sněhu
Krystyna Wanatowiczová - Miloš Havel - český filmový magnát
Stephen King - Dallas 63
Dan Simmons - Terror
John Grisham - Podfuk
Frederick Forsyth - Kvintet
Paolo Giordano - Osamělost prvočísel

b)
61

c)
Jana Šrámková - Hruškadóttir
Dean R. Koontz - Dům stínů

orisi
orisi 03.01.2014 v 09:20

Pěkný den, také přispěji do diskuze, možná to bude pro některé mimo mísu. Jak píše pajonek, když někdo ohodnotí mojí oblíbenou knihu hůř. Mrknu se do jeho profilu. Když čte něco jiného, budiž. Rozhodně mu nebudu vypisovat.... přesvědčovat že se mílí. Na druhou stranu, jsem rád když mládež čte. A že jim něco nesedne.... tak co. To už jsem dostal tolik zpráv, jestli nejsu buzna když čtu určité knihy. Má odpověď dotyčnému je .... jo a vadí ti to? Proč tyto knihy vyhledáváš? Občas odepíšou a to stojí za to. Opravdu se člověk baví, jinak by s toho zešílel. Knihy jsou pro mě velmi důležité. Dokážou se mnou dělat neuvěřitelné věci, dojmout mně, rozesmát, bát se a podobně. Omílám jednu věc dokola, u čtení se vypnu a užívám si. Když to je opravdu velký "brak". Odložím. Nikomu nebudu nic vnucovat. Pokud čte podobný žánr, doporučím.

MarieAnnaSarah to napsala přesně tak to vidím také. Jen mám šílenou potřebu to okomentovat, exhibionisticky ;).

Text příspěvku byl upraven 03.01.14 v 09:21

Ječmínek
Ječmínek 03.01.2014 v 12:14

a)
1. Prokletý ostrov - Dennis Lehane
2. Cesta - Cormac McCarthy
3. O myších a lidech - John Steinbeck
4. Správkař - Bernard Malamud
5. Pěna dní - Boris Vian
To jsou ty nejlepší, co jsem loni četl, ale jen té první jsem mohl dát 5 hvězdiček.
b)
21
c)
Řbitov zviřátek - Stephen King

Text příspěvku byl upraven 06.01.14 v 07:43

Zorka
Zorka 03.01.2014 v 19:23

a,
J. Irving - Modlitba za Owena Meanyho
V. Dyk - Krysař
I. Dousková - Hrdý Budžes
Torey Hayden - Spratek (vřele doporučuji jakoukoli její knihu)
R. Arenas - Než se setmí
D. Keyes - Růže pro Algernon
L. Shriver - Musíme si promluvit o Kevinovi
H. Andronikova - Zvuk slunečních hodin
D. Pelzer - Dítě zvané To
E. Zola - Člověk bestie

b,
75

c,
Nejhorší hodnocení jsem dala jednoznačně Padesáti odstínům, nicméně protože jsem si od toho neslibovala víc, nemohlo mě to zklamat. Naopak hodně jsem si slibovala od Stoletého staříka, který vylezl oknem a zmizel (J. Jonasson) ... na základě recenzí jsem si myslela, že se pouštím jednoznačně do pětihvězdičkové knížky, ale ve finále jsem si z ní na zadek nesedla.

martula.07
martula.07 03.01.2014 v 22:18

A)
Kmotr (M. Puzo)
Nekromant Johannes Cabal (J. L. Howard)
Okřídlená duše (A. Stevens)
Osamělost prvočísel (P. Giordano)
Ve stínu mafie (J. Karika)
Heatová a žhavá odhalení (R. Castle)
Anna krví oděná (K. Blake)
Vítejte v Lovecraftu (J. Hill , G. Rodriguez)
Lincoln: Tým rivalů (D. Kearns Goodwin)
Zločin jako profese (J. Kroupa)

- všechny bych doporučila, každá z nich má něco do sebe

B)
35

C)
Padesát odstínů šedi, temnoty... (E. L. James) - Jeden díl horší než druhý, kdybych to musela ještě číst (měla jsem audio), tak nevím. Dost pasáží jsem prostě popřeskakovala, což obvykle nedělám, spíš nikdy nedělám. U nás v knihovně se na to stojí fronta (a dost dlouhá) a já se jen ptám proč. Taková blbost.
Kain (J. Saramago) - Možná jsem si vybrala špatnou knihu autora. Styl by možná nebyl tak špatný, ale jinak mě hodně zklamala, takové kecy.
Tři hry (P. Kolečko) - dramata o ničem
Bratři ve zbrani (I. Gale) - Tento žánr nemusím, takže jen kvůli tomu jsem se nedostala ani do čtvrtiny (co do čtvrtiny, ani na 5 stránku), přišlo mi to nudné. A to je jediná kniha, kterou jsem rozečetla a nedočetla a to už je, co říct. Je ale možné, že se to někomu bude líbit.

ewisek22
ewisek22 04.01.2014 v 00:41

A)

- řazeno dle abecedy:

Bouře mečů - G.R.R. Martin
Dracula - B. Stoker
Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky - J.R.R.Tolkien
Hostina pro vrány - G.R.R. Martin
Hunger Games - S. Collins
Kříže u cesty - J. Deaver
Lady Fuckingham - O. Wilde
Pentagram - J. Nesbo
Prokletí Salemu - S. King
Tvůj stín - J. Deaver

B)

Jsem sama ze sebe znechucená, když jsem se dobrala finálního čísla, a zjistila jsem, že za rok 2013 mám přečteno pouze 24 knih!!:)) A proto si dávám opožděné předsevzetí do Nového roku, aby těch přečtených knih za rok 2014 bylo aspoň 50...a začínám teď...:))

C)

Zahrada bestií - J. Deaver...knihu nemám danou ani v přečtených, páč ani po 50ti stránkách na několikátý pokus jsem nebyla schopná začíst se do ní...Velké zklamání od spisovatele, který patří k mým nejoblíbenějším...

Katuska001
Katuska001 04.01.2014 v 09:37

a) bez pořadí
1. Věčná Ambra - K.Winsor
2. Smrt nosí rudé škorně - P.Hrdlička
3. Sága rodu Forsythů - J.Galsworthy
4. Veslá trilogie - E. Kästner
5. Noc v Lisabonu - E.M. Remarque
6. Paganiniho smlouva - L.Kepler
7. Cesta na sever - K. Čapek
8. Život,net a seznamka.... - R.Procházka
9. Panoptikum - J. Deaver
10. Bých přichází z moře - M.Renault

b) 43

c) Žítkovské bohyně - K.Tučková + Tribunál smrti - N. Gordon- knihy se mi líbily, ale prostě jsem očekávala něco jiného
Žert - M. Kundera
Egypťan Sinuhet - M.Waltari

Text příspěvku byl upraven 04.01.14 v 09:41

HerCon42
HerCon42 04.01.2014 v 11:16

a) bez pořadí
Zlodějka knih - M. Zusak
Otec prasátek - T. Pratchett
Dlouhý pochod - R. Bachman (pseudonym)
Modrá sféra - J. Deaver
Nadace a Země - I. Asimov
Válka za bílého dne - P. V. Brett
Přechod - J. Cronin
Nonstop - B. W. Aldiss
Jizva - C. Miéville
Věž vlaštovky - A. Sapkowski

b) 70

c)
Neschopnost - R. Grant
Květinová zkouška - J. Lake
Obchodníci s vesmírem - F. Pohl , C. M. Kornbluth

vpadysak
vpadysak 04.01.2014 v 16:36

10kníh je na mňa veľa tak len 5:

a) Najlepšie knihy:
Jak přicházejí sny - Richard Burton Matheson
Já, Legenda - Richard Burton Matheson
Pod kupolou - Stephen King
Hakim - John Knittel
Smrt je mým řemeslem - Robert Merle

b) Počet:
36

c) Sklamania:
To - Stephen King
Pavučina lží - Dan Brown

corazon
corazon 04.01.2014 v 16:41

a)
Ten kdo stojí v koutě - S.Chbosky
Jako zabít ptáčka - Harper Lee
Ten, který si všímal - A.Andrews
Poloviční bratr - L.S.Christensen
Čáp nejni kondor - Radůza
Jozova Hanule - K.Legátová
Vyhnání Gerty Schnirch - K.Tučková
Posel - M.Zusak
Zdroj - A.Rand
Ten, který loví jeleny - Proroctví amerických Indiánů - K.Kaltreider

b) 34

c) Jatka č.5 - K.Vonnegut - ťažko povedať, že sklamala, nedokázala som sa na ňu naladiť, čo sa mi už u niektorých kníh stalo, zatiaľ je odložená a čaká na druhú šancu


inak ďakujem všetkým respondentom za podnety na četbu

Atuin
Atuin 05.01.2014 v 09:52

a) A hvězdy mlčí - Cronin
Doktor živago - Pasternak
Farao - Prus
Orlando - Woolfová
Krysař - Dyk
Šógun - Clavell
Dita Saxová - Lustig
Stepní Vlk - Hesse
Vyhnání Gerty Schnirch - Tučková
Žalář nejtemější - Ivan Olbracht
b) cca 160
c) Madisonské mosty, ovšem to byla moje hloupost protože jsem se před tím podívala na film, což v tomto případě knihu úplně zničí.

KattyV.
KattyV. 05.01.2014 v 13:47

Mně se nechce ty knihy vypisovat, ale vím určitě, že nejlepší kniha v r. 2013 pro mne byla Slepota od José Saramago.
Zklamání Nemesis od Jo Nesbo (vůbec jsem se nemohla začíst, tak jsem ji odložila).



Vložit příspěvek