Nejhorší fantasy a YA všech dob

DISKUZE » O knihách


Naias
Naias 19.08.2020 v 08:06

Niekto číta len knihy, ktoré považuje za dobré, iný nielen tie, ktoré považuje za dobré, ale aj tie, ktoré za dobré nepovažuje. Proti gustu žiadny dišputát. Ja patrím do druhej skupiny, takže zakladateľku vlákna chápem. Keď čítate blbosti, ktoré ako blbosti zamýšľané neboli, môže to byť švanda.

alekis
alekis 19.08.2020 v 08:40

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Naias
Naias 19.08.2020 v 10:34

Alekis, Czeliza použila hyperbolu, no. Tá sa tu používa často, koľkokrát som sa dočítala o najlepšej spisovateľke všetkých čias, či priamo najgeniálnejšej, o knihe, ktorú by si mal prečítať každý (bez ohľadu na to, koľko negatívnych komentárov pod knihou je, nehovoriac o tom, že neexistuje kniha, ktorá by oslovila všetkých), o fantázii autora, akú nikto iný nemá, o pätnásť rokov starej knihe, ktorá ovplyvnila nejednu generáciu a tak ďalej a tak podobne.
Vy nevidíte význam v pitvaní kníh, ktoré niekomu nesadli, ja nevidím význam v tom, vymenovať v diskusii o najhorších knihách, čo nečítate a na čo nekydáte hnoj. Ja tiež nekydám hnoj na to, čo som nečítala, ale fakt mi nenapadlo sa o tom zmieniť. A tak, ako vy nechápete zmysel vlákna, ja nechápem, prečo by som smela kritizovať knihu len v komentáre.

alekis
alekis 19.08.2020 v 12:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 19.08.2020 v 12:18

alekis, tak jsem si přečetla vaše příspěvky... a přemýšlím, proč vlastně DK existuje?!? Nač vůbec, a to myslím i "oficiální", psát jakési recenze, nač vlastně studovat literaturu, umění... Vždyť dle vás je úplně jedno, co si o literatuře, knize myslí někdo druhý, co si někdo myslí o autorovi (i když, zase mi není úplně jasné, jak tedy někdo pozná, že s něčím ztrácí svůj čas...) Natož, aby si někdo myslel, že co čte je špatné, a snad to i řekl nahlas. To je potom jen hlupák a povýšenec, vždyť Frantovi a Pepovi se to líbí!

Text příspěvku byl upraven 19.08.20 v 12:47

Naias
Naias 19.08.2020 v 12:43

Ono je hlavne jasné, že ide o vec názoru, ktorá kniha je hrozná, to snáď do názvu písať netreba. Ani tých 87 % nie je objektívnych. A nekritizuj, pokiaľ to sám nevieš lepšie, je otrepané. To by som nesmela ani skritizovať zlý preklad, pretože som v živote žiadnu knihu nepreložila. Takže ak narazím na doslova preložený idiom a vety, ktoré majú opačný zmysel, než v originále, mám čušať? A ak nakladateľ niečo vydá, automaticky to nemôže byť zlé? Ako vážne?


TerkaLangoš199
TerkaLangoš199 19.08.2020 v 12:44

Já v poslední době fakt umírala u čtení Mé jméno je nikdo. Bylo to klišoidní a prostě jsem se u toho pořád chytala za hlavu, nebo se tomu smála. Ještě, že jsem to někde dostala jako e-knihu zdarma, jinak bych si šla hodit mašli :D.

siena
siena 19.08.2020 v 12:51

TerkaLangoš199, vidíte, a jestli sama nepíšete, tak jste se neměla co smát a chytat za hlavu:-)

Vážně mi to už přijde absurdní. Nerozumím, proč by nemohla vznikat vlákna, jako je toto. Proč bychom se neměli kultivovaně, což myslím, že tak bylo/je, bavit o tom, co sami považujeme za "špatnou" knihu, a proč, a co si o tom myslí ti druzí.

Text příspěvku byl upraven 19.08.20 v 12:53

alekis
alekis 19.08.2020 v 12:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 19.08.2020 v 12:55

alekis, :-)))))

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.08.2020 v 13:00

Asi je to spojené s tím, že se celkově lidé neradi vyjadřují ke špatným knihám obecně přijímaných dobře. Zatím mi příklady přišly spadající do té kategorie. Moje první kniha, které jsem zde dala opdad? Ojojoj, dala mi slečna, které se to líbilo pořádnej čoud. A můj poslední komentář k "rádoby fantasy", kterou jsem hodnotila špatně, ten to měl málem spočítaný :(
Lidi nejsou zlý na ty, který napíšou něco špatného na to, co se jim líbilo. Všimla jsem si, že tady jsou to hlavně ženy. Natož v žánru, o kterém je řeč. Občas mi přijde, že jsem i v tomhle žánru na knihy měkčí, protože jsou koncipovány jako jednodušší knihy (YA fantasy, ne fantasy). Možná proto je jejich hodnocení tak těžké. Když se na to podíváte rozumnýma očima, nic tam nedává smysl. Ale jakmile to rozeberete v komentáři, o dekádu či dvě mladší fakani vás nazvu starou. Nebo si jdou stěžovat. Problém je tedy v tom, že hodně autorů si tento žánr ulehčuje, protože jsou knihy určeny hlavně pro rychlé konzumenty, kterým jde dost často jenom o to, aby to vypadalo dobře na instagramu. A děj je na druhé koleji :(

Text příspěvku byl upraven 19.08.20 v 13:03

Naias
Naias 19.08.2020 v 13:25

Ja by som povedala, že problém je v tom, že autorky YA často píšu o tom, o čom nič nevedia a potom to z tej knihy sála. Pochybujem, že by niektorá z nich bola od detstva trénovaná bojovať o život. Keď sa potom ich hrdinka plaší ako zajac, je to smiešne. A ak si nič nenaštudujú, píšu nezmysly. Lenže mladí čitatelia, ktorí tiež nemajú veľa načítané, to nespoznajú. A častokrát sa rozplývajú nad originalitou autorky, ktorá píše to, čo už iní napísali v mnohých variáciách, kombináciách a permutáciách. Prípade vyjadrujú obdiv nad jej fantáziou, lebo netušia, že si to sama nevymyslela, ale čerpá z mytológie. Hlavne, že je tam napätie a romantické dusno.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.08.2020 v 13:36

Naias: naprosto souhlasím. S poslední větou nadvakrát!
Vtipné je, že i tak mě ty knihy baví. I přes fakt, že se poslední dobou snažím být spravedlivá. A psát tam všechno z obou stran. Čili pohledem člověka rozumného, přestože to by měla být práce aurorky. Jenže o tom pubertální čtenářky nechtějí nic slyšet, protože autory jsou většinou právě jedny z nich. Soucítí s nimi, chtějí je podpořit. Protože i ony tráví čas s tužkou v ruce...hle, jako jejich oblíbená autorka! A potom se často stane, že vyjde hodně kočkopsů.
"Napsala jsem to na dovolené, protože jsem už neměla co číst."
Četla jsem jednou u debutu autorky. Za týden vymyslela komplexní svět? Vypadá to podle toho... :(

Text příspěvku byl upraven 19.08.20 v 13:37

siena
siena 19.08.2020 v 14:41

No, kdyby neznalost byla "problémem" jen dospívajících. Bohužel, již jsem také četla názor, že autor s tou neznalostí vlastně počítá, a dle toho píše... Jako kdyby i odhalování neznámého, nemělo být "úkolem" knih, důvod, proč po nějaké knize sáhnu, proč mne přiměje ji otevřít?!?

Text příspěvku byl upraven 19.08.20 v 14:49

siena
siena 19.08.2020 v 15:01

A ještě si dovolím poznámku.

Naias, že netuší, že čtou vlastně neoriginální nápad, nakonec, ono jich zase tolik ani nemůže být, to bych pochopila. To je, při jejich věku, přirozené. Zamrzí mne ale to, že když v diskuzi na toto upozorníš, či dokonce se pokusíš nasměrovat za lepším originálem, nesetkáš se mnohdy s pochopením. A to nejen od samotného čtenáře... Nakonec i tato diskuze je cosi podobného...

Adhara
Adhara 19.08.2020 v 17:38

Naias: Ohľadom boja o život – ja (a nielen ja) vnímam v YA fantasy skôr opačný problém. A to ten, že v nich neraz netrénované dieťa predvedie fyzický a psychický výkon, za ktorý by sa nehanbili ani elitní zabijaci. A keď si skúsi trochu fňuknúť či správať sa málinko ľudsky, už je v komentároch častované nelichotivými prívlastkami. Zaujímalo by ma, ako by sa správali tí čitatelia na mieste knižných hrdinov, keď netolerujú žiadnu slabosť. Ja slabosť u hrdinov naopak milujem.

Naias
Naias 19.08.2020 v 18:03

Ja som nedávno čítala fantasy pre deti, kde obyčajná trinásťročná dievčina bežala trikrát tak rýchlo ako obyčajný štyridsaťročný muž, čo autor odôvodnil tým, že ona bola trikrát mladšia ako on. Skoro sa mi niečo stalo.

Text příspěvku byl upraven 19.08.20 v 18:14

Janadvorackova
Janadvorackova 19.08.2020 v 19:32

Naias: A neutíkala před ním :)?

Jednou jsem četla jakousi soutěžní povídku. Už je to hrozně let a vůbec nevím, kdo to napsal. Ale byl tam už od začátku jednoruký šermíř, který právě o druhou ruku přišel v nějakém souboji, či kde. Pak se bil znovu a přišel o druhou ruku. A pak... šermoval dál. Frajer.

Nebo jsem četla dokonalou kopii "Černočerné tmy," také v rámci nějaké soutěže. A málo kdo poznal, že jde vlastně o obšleh děje toho filmu. Včetně detailů - zákryt sluncí, ztroskotání, potvory, co roztrhají člověka... Naopak se to spoustě lidem líbilo.

Víc než různé divné frajeřinky mi vadí zranění neslučitelná se životem v kombinaci se skoro úplně normálním chováním hrdinů.
Jako třeba v knize "Bílé kosti," na to snad nezapomenu. Říkala jsem si, jestli si autor nedělá srandu.
Jo, vím, že člověk je schopen zvládnout spoustu zranění a třeba na pokraji vlastní smrti zachránit blízké, nebo odvrátit nějakou hrozbu, jde mi o to, co jsou schopni autoři nacpat do knih. U těch kostí by mě fakt zajímalo, jestli by to bylo možné...

siena
siena 19.08.2020 v 20:36

Adhara, ano, když to tam nebude, nebude ke čtení. Cosi podobné se objevuje v komentářích pod detektivkami. Kdo by četl o nějaké jedné, hloupé vraždě, ke které vedly normální, lidské pohnutky... natož o nějaké hloupé krádeži... Takže autoři šroubují násilí, možné/nemožné úchylky a čtenáři jásají. Jen by mne zajímalo, kam až... I když asi to vlastně vědět ani nechci.

Text příspěvku byl upraven 19.08.20 v 22:12

ijcro
ijcro 19.08.2020 v 22:08

@siena:
rychleji, výš, dál... šrouby utáhnout...

To je jako s aviváží - každá nová (verze) je pochopitelně lepší než předešlá, voní samozřejmě po jarní louce (chudácí alergicí, je jedno, zda se tam tluče levandule s kokosem a pravou "vůní" minerálů) a mimoděk dodá prádlu neobyčejnou lehkost zamezením elektrostatického náboje (kam se hrabe Wingardium Leviosa), takže se prádlo skládá úplně samo, nemusí se snad ani žehlit a schne stejně dobře, jako za použítí silikagelu a pravého Slunce...

:D

czeliza
czeliza 20.08.2020 v 09:34

Wau, nečekala jsem, že se tu strhne až taková diskuse o.O Popravdě jsem doufala jen v tipy na nějaké žánrové "bizarnosti".

Pokud se název vlákna zdá špatně zvolený, okej. Myslím, že jsem v prvním příspěvku vysvětlila, o co mi jde :) Nepřijde mi dehonestující říct o knize, že se nelíbila, každý má svůj názor a každá kniha si očividně svého čtenáře najde. Občas je fajn zkusit i to, co se jako kvalitní četba jevit nemusí. Čistě pro zábavu. Proto třeba čtu Leu Honor ;)

Stejně tak jsem nemyslela, že bude nutné sjíždět mi profil, ale tak, komu se chce... :D

Jinak moje "tipy" by byly třeba Z deníku ohnivého démona nebo Upíří žezlo. To byl fakt zážitek číst.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.08.2020 v 09:54

Czeliza: nechci mluvit za ostatní, tak napíšu, proč jsem vám sjela profil já... :)
Protože jste napoprvé vy sama nenapsala nějakou knihu. To až teď. Proto mě zajímalo, co čtěte a tak. Dělám to tak s každým. Prokletí! Potom nemá být seznam "Chystám se číst" tak dlouhý, že... :D
A nebýt toho, nezjistila bych, že se vážně těším, až napíšete svůj názor na Leu Honor ;) nechci být na knihu zlá, ale už jenom kvůli atmosféře kolem ní, se za každou negativní reakci čtenářů nějak vnitřně zvrhle tetelim :P

alekis
alekis 20.08.2020 v 11:51

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Adhara
Adhara 20.08.2020 v 15:51

Janadvorackova: O súťažných poviedkach mi niečo hovorte. :-) Ja práve porotcujem súťaž a tiež sa tam stretávam s podivuhodnými predstavami o ľudských možnostiach. Napríklad hrdinovi odseknú ruku, ale neva, on si jej pahýľ obviaže (!), potom si vyhodí na chrbát bezvedomého kamaráta a uteká s ním... to bol snáď ešte väčší fantastický prvok než tá obluda, čo mu ruku odsekla. V inej zase chlapík s vypichnutím okom a dierou v pľúcach pokojne stojí, akoby sa nechumelilo. Ani len nestoná od bolesti. V ďalšej dojímavo reční človek s prepichnutým srdcom.

Nechápem, prečo chcú ľudia čítať o nereálnych supermanoch so superschopnosťami. Fakt nie. Veď sú to také otravné až smiešne postavy... Tiež neznášam, keď hrdina dosiahne váťazstvo len vďaka množstvu silne nepravdepodobných náhod.

Janadvorackova
Janadvorackova 20.08.2020 v 17:11

Adhara: Přesně tak. Tyhle věci mají asi působit zajímavě, ale mně to kazí zážitek.

Odpustila bych to jedině, když jde o fantastiku prošpikovanou magií, která by hrdinovi zachránila život způsobem, který bude do onoho světa zapadat.
Ve výsledku je stejně veškerá magie tak trochu zatím nepochopenou vědou, takže je jedno, jak se všemu říká, když to funguje srozumitelně.
Ale třeba vysvětlení: "vyhodil krystal do vzduchu, ten zčervenal a všichni se uzdravili," to neberu. Mám ráda, když alespoň tuším, jak a proč se věci dějí.

Text příspěvku byl upraven 20.08.20 v 17:12



Vložit příspěvek