Morbidní literatura. Jaká je vaše nejoblíbenější? (př: kytice, E.A.Poe...)

DISKUZE » O knihách


Zula98
Zula98 13.11.2015 v 09:57

Ahojky všichni. Mám ráda literaturu, hrozně moc. Ale nejvíce asi takové to tajemné, trošku morbidní téma. Miluju kytici, tu dovedu doslova z paměti. E.A.Poe taky nikdy nezklame. Je dokonalý, ale nějak nemůžu sehnat další díla tohoto tématu. Máte nějaká oblíbená? A jsem jenom já takový magor, nebo nás je víc? Díky moc!

Alienor
Alienor 13.11.2015 v 10:43

Dobrý je aj Stefan Grabiński a H.P. Lovecraft. Aj Emily Brontë.

Text příspěvku byl upraven 13.11.15 v 10:52

MarekG
MarekG 13.11.2015 v 14:51

Kytice je jedna z mích nejoblíbenějších knich, jinak jsou dost dobré knihy ze série Příšerné příběhy od Chrise Priestleyho, ty můžu jen doporučit.

YouthDecay
YouthDecay 13.11.2015 v 16:36

Poea či Erbena za morbídnych nepovažujem ale odporučil by som ako knihy s pre mňa podobnou atmosférou Kvety zla (http://www.databazeknih.cz/knihy/kvety-zla-3673) či Spevy Maldororove (http://www.databazeknih.cz/knihy/zpevy-maldororovy-77005). Ak je libo niečo skutočne morbídne tak rozhodne odporúčam 120 dní sodomy (http://www.databazeknih.cz/knihy/120-dnu-sodomy-24988).

Gnomo
Gnomo 13.11.2015 v 17:54

"120 dnů Sodomy" mezi morbidní knihy jistě patří, ale rozhodně ji neodporúčam:-) Je to kniha plná sraček a to doslova. Nicméně, pokud si libuješ například v "koprofilii", kniha je právě pro tebe:-) Jdi do toho! Já osobně mám úchylek víc než dost, ale tato mezi ně rozhodně nepatří. Kniha se tím pádem pro mě stala zcela nudnou, stereotypní záležitostí, chceš-li, bez sebemenšího náznaku erekce, protože takové typy knih se čtou právě pro ni. Totiž, o jiném důvodu, proč číst takové knihy nevím. Jejich literární hodnota je pod bodem mrazu, ale kdoví, možná jsem knize právě udělal reklamu:-)

eraserhead
eraserhead 13.11.2015 v 21:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


YouthDecay
YouthDecay 13.11.2015 v 22:15

@Gnomo Myslím že tvoj názor na 120 dní Sodomy svedčí skôr o tom že si ku knihe pristupoval povrchne a radikálny spôsob ktorým je kniha písaná pre teba bol natoľko odpudivý a rozptyľujúci že si sa v nej ani nesnažil hľadať nejaké symbolické, hlbšie posolstvo či morálne stanovisko ktoré je vzhľadom k tomu že de Sade bol prelomový filozof svojej doby nutné očakávať, o knihe bolo vypracovaných mnoho štúdií so spektrom odlišných interpretácií a je to jedna z najvýznamnejších kníh svojej doby, jej literárne hodnoty rozhodne nie sú pod bodom mrazu. Ak chceš mať nejaký kratší náhľad do toho čo viac sa zo 120 dní Sodomy dá zobrať stačí si prečítať komentár užívateľa puml na stránke knihy tu na DK.
Tvoj názor ale rešpektujem je jasné že to nie je kniha pre každého a niečo viac si z nej vezmú asi len náročnejší/zvrhlejší čitatelia takže tvoj postoj ma rozhodne nezaskočil.

YouthDecay
YouthDecay 13.11.2015 v 22:17

@eraserhead Úchylné? Rozhodne. Niečo mi ale vraví že práve takýto postoj by de Sada potešil :)

Gnomo
Gnomo 13.11.2015 v 22:19

eraserhead - Souhlasím s tebou, je to úchylné. Přemýšlím s jakým jiným očekáváním se lidé pouští do četby např. "120 dnů Sodomy" Co si od díla slibují a co si chtějí odnést.

Gnomo
Gnomo 13.11.2015 v 22:54

YouthDecay - Ba naopak. Ke knize jsem rozhodně nepřistupoval povrchně a velice dobře chápu choutky samotného autora, možná víc, než si myslíš. Ty moje jsou jiné, proto jsme si nepadli do oka:-) Také jsem chtěl upozornit na to, s čím čtenář chtě nechtě příjde do styku. A nemysli si, napsat se dají mnohem "hustší" věci...
Na druhou stranu, jak píšeš * symbolické, hlbšie posolstvo či morálne stanovisko lze možno hledat i jinde. Co třeba pokusy na lidech, dej tomu čas a za pár let z toho bude * . A kolik lidí se na tom přiživí... :-)

YouthDecay
YouthDecay 13.11.2015 v 23:32

Ak si ku knihe pristupoval rovnako ako k románu od nejakého tvojho obľúbeného spisovateľa tak som ti krivdil, akurát som ale chcel poukázať na fakt že mnoho ľudí v tom niečo hlbšie našlo a teda povedať že "Kniha se tím pádem pro mě stala zcela nudnou, stereotypní záležitostí, chceš-li, bez sebemenšího náznaku erekce, protože takové typy knih se čtou právě pro ni. Totiž, o jiném důvodu, proč číst takové knihy nevím." je pre mňa značne zavádzajúce a naznačovalo to, že si knihe možno nevenoval dostatočnú pozornosť. A použitie slov ako sračka rozhodne nie je to čo mi vadilo, tam môžeš kľudne použiť aj oveľa hrubší slovník ako hovoríš :)
Porovnávanie s pokusmi na ľudoch mi príde veľmi nepresné z dvoch dôvodov 1. 120 dní Sodomy je umenie pre ktorého existenciu nie je nutné aby bol niekto mučený alebo zabitý a ani svet nijak negatívne neovplyvňuje, každý si môže slobodne zvoliť či mu stojí za to si tú knihu prečítať alebo nie
2. z pokusoch na ľudoch sa skutočne hlbšie posolstvo dá veľmi jednoduché vyčítať a také koncentračné tábory či iné príklady sú rozhodne zaujímavý objekt na skúmanie a prezrádzajú mnoho o ľudskej povahe a temných stránkách našej histórie, takže sa sarkasticky vysmievať konceptu nachádzania niečo hlbšieho v pokusoch na ľudoch tiež nefunguje, kedže tieto pokusy skutočne o niečom hlbšom o našej spoločnosti vypovedajú aj keď sa nám to nepáči.

tester
tester 14.11.2015 v 03:43

Když vědecky zkoumám ruční granát hrozí nebezpečí že vybuchne. Proto to nedělám. Může zabít mně i ostatní.

YouthDecay
YouthDecay 14.11.2015 v 12:01

To je ale predpokladám dané hlavne tým, že nemáš potrebnú kvalifikáciu na skúmanie ručných granátov. Ľudia ktorí budú skúmať vlastnosti ručných granátov a ďalších nebezpečných vecí sú vo svete ale tiež potrební ;)

rafej
rafej 14.11.2015 v 12:26

Zula98
Přečti si pohádky. Třeba asijské, skandinávské nebo i staré české nekorigované verze (před Erbenem, Němcovou), pokud je seženeš. To jsou slušné horory. ;-)

Docela dobré jsou také povídky od Daphne du Maurier. Třeba sbírka Ptáci a jiné povídky. Pro mě to bylo působivější než Poe.

Alienor
Alienor 14.11.2015 v 15:09

Najlepšie je prečítať si knihu od Patrika Linharta Vyprávění nočních hubeňourů.

spojka
spojka 14.11.2015 v 18:50

Ten úplně nejnejnejmorbidnější autor, kterého jsem kdy četla, je Gottfried Benn.
Vřele doporučuju.
Citliví lidé budou omdlévat, zvrácení se budou stupidně culit.

A pokud by jeho tvorba někoho zaujala, poslechněte si zhudebnění jedné jeho básně. Doslova depresivní a nemocné až na kost (= báseň, vystupující osoby i píseň).
https://www.youtube.com/watch?v=Zr8m-KsPwyg


YouthDecay:
Tak si od Erbena přečti i něco jiného než je Kytice.
Třeba "Smolný var" :)

Zula98
Zula98 14.11.2015 v 22:05

děkuju moc všem. Teď se mi seznam knih na přečtení rozhodně rozšířil :-)

Zula98
Zula98 15.11.2015 v 13:49

Ještě jednou všem děkuji. Z těch květů zla jsem si přečetla na netu dvě básničky a pohltilo mě to. Už ji mám objednanou a brzičko už ji budu mít u sebe v knihovně :¨)

midlajs
midlajs 15.11.2015 v 22:21

Kvety zla...doporucuji si precist jen tu. Zbytek jsou jen domnenky.

tester
tester 16.11.2015 v 02:42

Květy zla? Stačí současný mainstreamový seriál

Alienor
Alienor 17.11.2015 v 08:50

A zabudla som - určite Král ve žlutém od Chambersa.

Text příspěvku byl upraven 17.11.15 v 08:53



Vložit příspěvek