Moc utrácím. Za knihy


Nagadir
Nagadir 28.10.2014 v 19:13

eloušek
To dobře znám, mě je jen 25, ale když jsem byla o deset let mladší taky všichni tvrdili, že ta mláděž nemá žádné zájmy, nic nečte a nic neví a tráví svůj volný čas jen u televize. Myslím, že je to tak u každé generace a vím, že to není tak úplně pravda, protože chodím jen do malé knihovny, ale ta je vždycky plná dětí.

Linu
Linu 28.10.2014 v 19:31

eloušek: Přesně! Je to i můj případ. Je mi také 14 a když nám dává naše třídní "přednášku", že vůbec nečteme, sedíme doma u počítače "a pak ta naše písemka z češtiny vypadá tak, jak vypadá......" No, co si budeme povídat..... není to jenom případ učitelů, že?

eloušek
eloušek 28.10.2014 v 21:25

Taky si myslím že každá generace je stejná, nemůžem přece zato že žijeme v době kdy každý má chytrý telefon a každodení přístup k internetu nebo k samotnému počítači vím že u některých to má důsledky ale ne u každého.
LINU: popravdě moje učitelka češtiny mě ve čtení podporuju ona sama miluje knížky a často je probíráme a jsem jí taky velice vděčná tím že dává povinou četbu protože kuli to mu jsem začala číst . Spíš mě štvou spolužáci kteří ve mě vidí šprtku jen kuli tomu že čtu.

Linu
Linu 28.10.2014 v 21:44

eloušek: Co bych za takovou učitelku dala! Ta moje je v tomhle hrozná!
Jo, jo, ŠPRTKA je i má nálepka. Jak jinak vlastně nazvat holku, která má dobré známky, hodně čte a není extrémně závislá na telefonu? Nenávidím lidi, kteří soudí druhé podle toho, jak se navenek jeví...

Text příspěvku byl upraven 28.10.14 v 21:44

Naias
Naias 28.10.2014 v 22:27

Keď som ja mala štrnásť, pätnásť, počítače nehrozili, mobily už vôbec nie. Ale prednášky, že nečítame a pozeráme televíziu, sme tiež mávali. (Aj o tom, že nebudujeme socializmus dostatočne nadšene.) Ja som za knihy utrácala celé vreckové, aj časť peňazí na obed. Brigády sme mávali stále, ale neplatené. No keď to bolo namiesto vyučovania, nevadilo nám to, otravné boli tie sobotňajšie, kedy nás vyhnali zbierať odpadky po sídlisku. Ale niekedy bývala sranda. Medzi moje obľúbené spomienky patrí to, ako sme si potom, čo nás učiteľka nechala bez dozoru a šla do tepla, rozložili na jednom rozľahlom trávniku ohník a za výkrikov "Varúúúj!" sme doň hádzali obaly od sprejov a lakov na vlasy, ktorých bolo všade pohádzaných naozaj dosť. Ale pozor, doma to neskúšajte!

A pokiaľ ide o nálepky, to, že líšiť sa je trestné, som zistila už dávno. A priznám sa bez mučenia, že som sa nikdy nesnažila zapadnúť, a keď som toho už mala dosť, zapadla som do knižnice a zas bolo dobre.

Mocharka
Mocharka 28.10.2014 v 22:52

Hodně čtu,pokud mám čas,toho je málo,ale v mládí jsem ke knihám doslova utíkala.Na základce to docela ušlo,ale učnák...kapitola sama pro sebe.A přesně jak píšeš LINU,odsoudili mně a pak nastalo peklo.Dalo by se říct 3,5 roku v prd....Dokonce jsem uvažovala,že odejdu, ale obor se mi líbil a tak jsem vydržela.Ted po 31 letech a pár srazech se spolužákama,dnešním rozumem,kdy si nenechám nic líbit a když jsem v letech zralých na babičku,musím říct,že jsem hodně nad věcí.A taky musím přiznat,že až na těch srazech se strašně moc vysvětlilo a nebylo to hezké povídání.Ted je to fajn,ale nepřála bych to nikomu. Proto taky neposuzuji lidi na první pohled


Linu
Linu 29.10.2014 v 18:27

Mocharka: To Vám opravdu nezávidím, muselo to být hrozné... Vždy, když mě někdo nazve šprtkou, tak buďto (když mám dobrou náladu) se tomu zasměju nebo (to už mám horší náladu - to je častější situace) ho pošlu někam. Inu, moc se s tím nemažu :-).

eraserhead
eraserhead 30.10.2014 v 08:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Richie1
Richie1 30.10.2014 v 11:20

Já se nikdy nešprtal a vědomosti jsem také získával. Než sedět nad učením, to jsem radši běhal venku nebo četl knížky. :-)
Tím nechci hanět šprty, jen poukazuji, že vystudovat lze i bez šprtání.

Atuin
Atuin 30.10.2014 v 13:01

binysek: To je hodně černobílý pohled, ohledně - šprtů a šprtání -( a to je hodně příšerné slovo :-) ) Někdo se učit vůbec nepotřebuje, někdo ano, no je to prostě hodně černobílý pohled. A nejde mi ani o jedny ani o druhé. Každý to potřebuje poskládat jinak.

Koka
Koka 30.10.2014 v 13:03

Richie1 - věta "vystudovat lze i bez šprtání" mi mluví z duše! Ano, denně se setkávám s lidmi, kteří vystudovali "bez šprtání" - opsali, co kde mohli, podplatili každého, kdo se dal, "vyzráli" nad vzdělávacím systémem a nenechali se jím zatěžovat ani brzdit ve svém rozletu. Dnes jsou z nich řemeslníci, kteří kašlou na svo práci a hledí si jen toho, abys po nich nechtěl fakturu, ale dělají jenom "dlaňovky"; jsou z nich zdravotní sestry, které - když si myslí, že je nikdo neslyší - se o pacientech vyjadřují pohrdavě a s výsměchem, jsou z nich politici, kteří nedovedou sestavit větu, která by seděla gramaticky a ještě by i nesla nějakou myšlenku; jsou z nich televizní moderátoři, kteří bez čtecího zařízení nedovedou popsat jedinou událost, jsou z nich učitelky, o kterých i tady na DK píšou mladé čtenářky jako o osobách, které neumí nikoho motivovat atd. Jasně. Hlavně nešprtat, hlavě nic neumět, hlavně si to nerozházet s kamarády a nebýt ve škole za šplhouna. Horší je, že pak s touto vzdělanostní výbavou jsou "za šplhouny" v životě a s naprostou samozřejmostí si nárokují pracovní místa, na kterých by se hodilo něco umět. Ale pak se už za své šplhounství nestydí, když sedí na židlích na které nemají. A to mi vadí.

Text příspěvku byl upraven 30.10.14 v 13:04

Atuin
Atuin 30.10.2014 v 13:25

Koka- Já mám takový dojem, že Richie1 to myslel malinko jinak. A pak se mi zdá, že mezi slovy učit se a šprtat se je rozdíl,možná jen malý,ale zasádní.
Píšete, že učitelky nikoho nemotivují, a to člověka musí někdo motivovat ( a nebo to musí být učitelka?), aby na něco juknul, když už o to projeví zájem. Já rozumím co tím komentářem máte na mysli, a není od věci, ale je to pohled takový černobílý, protože všechno má své důvody a to většinou vždycky. Máloco se děje bez příčiny.

Text příspěvku byl upraven 30.10.14 v 13:25

Aiwa
Aiwa 30.10.2014 v 15:24

Jako osoba s diplomem pedagoga musím potvrdit nutnost motivace ve vzdělávání. Existují dva typy motivace - vnitřní a vnější. Vnější - odměny a tresty – není tak účinná jako vnitřní. Podstatné je v žácích podpořit motivaci vnitřní, tj. podnítit/podpořit zájem o věc a tzv. nakopnout. A učitel je jeden z motivačních činitelů (to je neoddiskutovatelný fakt), pokud motivovat neumí, tak je to smutné.
Záměrné a bezděčné učení: záměrné se dá asi ztotožnit se „šprtáním“, bezděčné prováděl Richie1. Učení je celoživotní proces. Obávám se, že životem nelze projít bez záměrného ani bezděčného učení. Potřebujeme obojí – dokážete si představit např. lékaře, který za studií prováděl pouze bezděčné učení? Bez šprtání se člověk někdy prostě neobejde. Samozřejmě záleží na tom, jakým způsobem se dotyčný učí, ale to by bylo na samostatné téma

Linu
Linu 30.10.2014 v 15:42

Jo, rozdíl mezi "učením" a "šprtáním" je, a velkej. Vystudovat lze i bez šprtání? Ano. Ale bez učení ne.

Text příspěvku byl upraven 30.10.14 v 15:45

Linu
Linu 30.10.2014 v 17:19

Je to jen můj názor, ale myslím, že ten, kdo se učí si třeba jen prolistuje sešit a stačí mu to, nebo mu klidně i stačí to, co zaslechne ve škole. Šprt se podle mého názoru bifluje na každou hodinu a den věci nazpaměť...... asi blbé tvrzení, co? Jiné nemám : - D.

Richie1
Richie1 30.10.2014 v 20:07

Koukám, jak se téma o šprtání chytlo :-)

Koka: Jde o chápání slova "šprtat". Já ho nejspíše chápu podobě jako Linu. Tzn. biflování všeho nazpaměť, aniž by studované látce šprt nějak logicky rozuměl. Vnímám rozdíl mezi šprtáním a učením.
Zažil jsem pár takových šprtů - uměli stránky odříkat doslova, recitovali je jako básničky. Ale když se jich učitel začal ptát na smysl toho, co odříkávají, zjistil, že tomu vlastně vůbec nerozumí.
Učení (studování) je samozřejmě důležité a nedovolil bych si ho odsuzovat.

Pak je také důležité, nakolik je student schopen převést to, co se naučil (nebo našprtal) ve škole do praxe. Opět jsem poznal pár šprtů, co prošli školou se samými jedničkami a pak totálně propadli v praxi. A obráceně - mnozí trojkaři a čtyřkaři byli později velmi úspěšní ve svém praktickém zaměstnání.
Ale je to hodně individuální a bylo by to na delší rozbory.

Aiwa: velmi souhlasím s tou motivací. Student má vždy nejlepší výsledky v předmětech, které ho baví a které se učí rád a dobrovolně.
To bezděčné učení potvrzuji. Celou základkou jsem takto prošel a doma jsem se nikdy neučil. Stačilo mi poslouchat ve škole. Na gymplu jsem se už musel občas záměrně učit a na vysoké také (minimálně před zkouškami). Ale stejně bylo později důležitější prosazení v praxi. Našprtaná látka nebyla tak důležitá jako to, co člověk zvládal prakticky. Alespoň v mém oboru (ekonomika armády).

Trochu jsme uhnuli z tématu :-)

Mocharka
Mocharka 30.10.2014 v 21:41

Koukám,jak se debata rozjela.Patřila jsem k průměrným žákům,ale pravda je,že praxe mě bavila /obráběč kovů/,ale nezůstala jsem u toho.Přišli děti a pak, nebylo kam se vrátit.Můžete být šprt a nebo se dobře učit,ale když neseženete práci,tak je to v háji.

Linu
Linu 31.10.2014 v 15:15

Richie1 podle mě nemluvil o "hloupých šprtech", jen naznačoval to, že se nějací lidé učí vše nazpaměť, ale jakmile se jich někdo zeptá na něco jiného, nebo trošku výročí od tématu, jsou úplně mimo. Znám pár takových......

Richie1
Richie1 31.10.2014 v 16:08

Binysku, já minimálně jednoho takového znal. On si dokonce pamatoval, na jaké stránce sešitu a v jaké části stránky má popsanou tu studijní látku. Dokázal ji zpaměti odříkat .... ale vůbec jí nerozuměl :-))) A kupodivu si s tím vystačil na střední školu.

Ale když o tom tak přemýšlím, tak souhlasím s tím, že by se význam slova "šprt" dal vysvětlit jako: nelichotivé označení někoho, kdo se poctivě učí a připravuje na hodiny (přednášky, zkoušky) ve škole.
A i v těch šprtech samozřejmě mohou být rozdíly (třeba "hloupí-chytří") - jako jsou rozdíly mezi lidmi.

A ještě jeden postřeh. Pečlivá příprava do školy je samozřejmě důležitá. Ale někdy si říkám, zda se toho na ty děti nehrne moc. V některých školách mají takové nároky a dávají jim tolik úkolů, že pak děti mají minimum času na jiné aktivity. A to je škoda. Trávit dětství jenom šprtáním určitě není ideální, bez ohledu na to, jak jim to pomůže (nebo také nepomůže) v dospělosti.

Linu
Linu 31.10.2014 v 16:40

Richie1: Hodně lidí tvrdí, že dříve to bylo horší, tak nevím.....

Mocharka
Mocharka 01.11.2014 v 23:04

Nečteš,nevíš - je to pravda.Hodně lidí se mě ptá na spousty věcí,protože ví,že hodně čtu a všude,cokoliv,kdekoliv.

mischapida
mischapida 14.11.2014 v 16:37

Koukám- právě zjistila, že jsem NAPROSTO NORMÁLNÍ :D Děkuji všem zúčastněným za toto zjištění. Všechny kolegyně si klepou na čelo, že jsem schopná přibližně 6x do měsíce klusat na poštu pro balík. "A co ti přišlo?" Když odpovím po pravdě že knížky výraz jejich očí je čitelný i pro slepého- Je to blázen!!! Nakupuji po bazarech a antikvariátech, takže za měsíc to vychází kolem 2000 Kč a děkuji bohu, že ještě nemám děti a jiné výraznější výdaje. Cpu proto peníze do knih teď, dokud to jde. Syslím a syslím...

jes09
jes09 14.11.2014 v 17:48

mischapida: Tohle se nezmění ani když děti mít budeš :) Já mám děti dvě a má "úchylka,, je nakupování knih. Přes to, že času je méně, tím více volného času věnuji právě četbě.

reader.007
reader.007 16.11.2014 v 12:44

obě předchozí dámy maj recht, taky mám dva cvrčky a raději bych se šla pást než si odpustit sem tam (tak dobře, je to často) nějaký ten skvost

TakySimona
TakySimona 25.09.2018 v 11:11

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/kanzelsberger-cesi-utrati-za-knihy-prumerne-719-korun-za-rok/1666719?utm_source=twitter&;utm_medium=twitter_feed&utm_campaign=twitter

Ať máte nějakou metriku pro rozhodování, jestli tu knížku, kterou právě držíte v ruce (nebo nad ní máte kurzor myši) SI KOUPIT okamžitě střelhbitě, nebo až po příštím ... příjmu na účet.
:-)



Vložit příspěvek