Literatura o odsunu - beletrie, vzpomínky...

DISKUZE » O knihách


Lotti
Lotti 10.08.2015 v 09:31

Zdravím, zajímá mne zpracování odsunu Němců v beletrii, vzpomínkách atd. Ne tedy přímo literatura faktu. Máte nějaké návrhy? Také mě zajímají knihy popisující život v pohraničí přibl. do roku 1946. Zatím jsem četla Körnera (kupř. Adelheid, Zánik samoty Berhof, Zrození horského pramen), Věru Sládkovou "Malý muž a velká žena", Tučkovou, Anneliese Schwarz ("Červenobílé křemínky), Barbaru von Wulffen nebo Gudrun Pausewang, Elišku Horelovou (Zdivočelá voda, Strhané hráze, Potopa), Elfride Wojaczek-Steffke ("Ze země milované do země zaslíbené"), vzpomínky slečen Razumovských (Opavsko)... Může to být klidně i v jiných jazycích.

Text příspěvku byl upraven 10.08.15 v 09:36

kenedu
kenedu 10.08.2015 v 09:55

Možná Vykolejený čas od Teja Fiedlera, nebo Ten den. Román jedné noci od Angeliky Overath.
Vyhnání Gerty Schnirch od Kateřiny Tučkové.

Marwin
Marwin 10.08.2015 v 13:52

František Roček-Ústecký mír, Ústecká štvanice a Ústecké vítězství.
Lucie Jarkovská-Odplaty či spravedlnost.
Benjamín Frommer-Národní očista.
Pavel Kosatík-Sám proti zlu.
Jaroslav Vejvoda-Pomsta pozdních partyzánů.

Koka
Koka 10.08.2015 v 13:56

Lotti, žádný tip na toto téma (zatím) nemám, ale velmi bych uvítala a doporučila, abyste založila veřejný Osobní seznam se stejným názvem, jak jste pojmenovala toto diskusní vlákno, a zde jen vyhlásila, že přijímáte tipy na obohacení toho seznamu. Seznam takových knih by byl užitečný pro hodně lidí, a také by jej pak šlo snadněji dohledat, než diskusní vlákno.
A pro téma "život v pohraničí do r. 1946" přijímáte i návrhy knih o slovenské části československého pohraničí?

siena
siena 10.08.2015 v 14:38

Koka, to je moc dobrý nápad. Všimla jsem si, že už je jeden podobný založený - Příběhy ze Sudet...A za slovenskou část bych se hodně přimlouvala.

pavlinda
pavlinda 10.08.2015 v 20:53

O.Peschka:Jak to bylo doopravdy(mezi Čechy a Němci)


sycorax1
reader.007
reader.007 11.08.2015 v 21:44

vidím že škatulka "beletrie" se tu moc vážně nebere, proto i já doporučím něco čtivého:
http://www.databazeknih.cz/knihy/slysme-i-druhou-stranu-204324

a od stejné autorky (a to už podle anotace skutečně je beletrie):
http://www.databazeknih.cz/knihy/pyrrhovo-vitezstvi-edvarda-benese-257384

Text příspěvku byl upraven 11.08.15 v 21:46

Lotti
Lotti 18.08.2015 v 22:09

O tu beletrii mi jde hlavně proto, protože z literatury faktu mám za ta léta načteno kde co. Tak hledám opravdu spíše jen příběhy... S tím seznamem je to dobrý nápad.

Lotti
Lotti 19.08.2015 v 17:55

Život v pohraničí - myslela jsem jen život v českém pohraničí (protože odsud pocházím). Ale knihy o slovenském pohraničí by byly také zajímavé. Tady bych nicméně raději založila seznamy dva, ať jsou obě témata pěkně rozdělené.

Koka
Koka 19.08.2015 v 19:12

Lotii, díky za odpověď, ale dva seznamy nepodporuji, a proto ani žádným tipem nepřispěji. Ono to všechno bylo československé pohraničí, a pokud to neuznáváš, tak nemám co v tomto vlákně pohledávat.



Vložit příspěvek