S pečetí viny

S pečetí viny https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/9224/bmid_s-peceti-viny-wBD-9224.png 5 99 30

Po dvou titulech ze současnosti obrátil Jiří Hanibal ve svém novém románu pozornost k nedávné minulosti a jeho tématem se stalo soužití Čechů s Němci v českém pohraničí v letech 1934-1945, v dramatické době, která dosud vzbuzuje mnoho emocí. Hlavními hrdiny jsou tu čtyři lidé, vrstevníci a kdysi kamarádi: Erika, dcera židovského advokáta, Hermína, jejíž otec je německý podnikatel, Petr, jenž pochází z české havířské rodiny, a Hans, syn majitele mlýna, pily a statku. Do jejich osudů tragicky zasáhnou dějinné události, v jejich vzájemných vztazích se s neobvyklou ostrostí prolíná láska a přátelství s nenávistí, hrdinství se strachem a opatrností, krutost se soucitem, zoufalství s nadějí. Strhující příběh jednotlivců je zároveň obrazem složité doby, která zanechala stopy na životě celé generace. Byla poznamenána nejen fanatismem Němců, kteří až příliš ochotně poslechli krysařskou píšťalku fašismu, ale i vypjatým českým nacionalismem, který si v touze po odplatě nezadal s krutostí nacismu. Hrdinové románu si uvědomují, že nemá smysl snažit se určit, kde bylo více křivd a nespravedlností. Prožili život ve víru vypjatých událostí, provázaní vzájemnými pouty...... celý text

KaLiBi
17.04.2024 4 z 5

Silné čtení. Kniha plná napjatých vztahů a těžkých životních osudů. Velká odhalení a šokující zvraty přicházejí v textu náhle, bez předchozí gradace. V osobách jsem se často ztrácela. Mohly za to určitě i časté skoky mezi obdobími.
"Takové svinstvo! Když kouřit, tak něco pořádného! Koukejte, ať vám vydrží aspoň měsíc! Takové neřesti nebudu podporovat!"
"Říkáme, že je práce smyslem našeho života, a až mnohem později pochopíme, že je tím smyslem pouhý život sám."
"Paměť, to je pěkná mrcha! Někdy je nám přítelem, ale někdy i neúprosným, neústupným a vytrvalým nepřítelem."
"Nebyli by toho schopni právě proto, že věděli nejen co je bolest, ale i co znamená důstojnost. Jsou přece věci, na jaké člověk nemá právo, je-li Člověkem, za žádných okolností..."
"Měli pochopit, bylo to přímo jejich povinností, že režim, který otevřeně šířil a kázal učení o méněcennosti ras, který se netajil úmyslem je vyhladit, který otevřeně hlásal své dobyvatelské plány, který učil děti zabíjet, slepě poslouchat a nemyslet, je zločinný a zrůdný."
"Je vůbec možné zbavit se tvrdošíjně odmítaného pocitu provinění, které nás naplňuje roztrpčením, neboť tušíme, že je pravdivé, a přesto ho pokládáme za nespravedlivé?"
"Byli odhodláni dál vzdorovat a třímat hrdě vzhůru prapor svého češství."
"Německý národ musí Bůh, tak jak na něj nevěřím, strašně potrestat za to, co dělá."
"Ničeho se nebojte. Strach připraví člověka o rozum, to je jeho největší nepřítel."
"V okamžiku, kdy se sobectví a lhostejnost stanou všeobecným stavem, ztrácejí své jméno."
"Viděl jsem Evropu jako rozbouřené moře. Byla stále tím kontinentem menšin, nesplněných očekávání a nároků, napětí, nových urážek a nevyrovnaných účtů."
"Jejich vina spočívá v tom, že oni jako celek, jako národ, umožnili Hitlerovi, aby uvrhl svět do nejstrašnější války v historii, aby mohl proměnit ve skutečnost své zvrhlé rasové teorie. Dokud to nepocítí jako vlastní, osobní bolest, vlastní osobní selhání, nebude cesta k nových Hitlerům nikdy uzavřena."

evask
23.02.2023 4 z 5

Nadšení většiny nesdílím, ale nebylo to špatné. Ve jménech jsem se ztrácela. Měla jsem si ty postavy vypsat.

ErikaJ
28.07.2021 5 z 5

Velmi pěkná kniha o vztazích Čechů a Němců v předválečné a válečné době v pohraničí, o charakteru lidí, jejich zásadovosti, neústupnosti, ale i vypočítavosti, prospěchářství a svalování viny z jednoho národa na druhý ... Rozhodně se k ní ještě s chutí vrátím.

Audrina
04.03.2021 4 z 5

Přiznám, že z knihy rozhodně nejsem natolik nadšená jako čtenáři přede mnou. Čtení to bylo bezesporu zajímavé, spousta krásných a nadčasových myšlenek. Nemohla jsem se ale ubránit dojmu, že to jsou myšlenky autora a nikoli postav.
Z postavami jsem měla obecně problém. K žádné z nich jsem si nevytvořila úzký vztah, jelikož i přes rozsáhlost knihy jejich osudy plynuly jaksi po povrchu. Zároveň se mi spousta z nich díky tomu pletla.
V rámci problematiky bych určitě více doporučila Němce od Katalpy nebo Gertu od Tučkové

Zdenas5
26.08.2020 5 z 5

Všechno už vyjádřili ostatní čtenáři, nemám, co bych dodala. Velmi silná kniha, doporučuji všem.

Katka2382
12.08.2020 5 z 5

Po mnoha letech jsem si opět přečetla tento skvost české literatury a velmi těžko se mi o ní píše.Je to velmi silná kniha která zaměstnává čtenářovi myšlenky nejen během četby,ale i dlouho po ní. Vyvolává i řadu otázek:na čí straně je nakonec vlastně vina?šlo něčemu z toho zabránit?poučí se někdy lidstvo?pochopí někdy že zlo a msta plodí zase jenom zlo a mstu?a že nenávist je jen nekonečná spirála která nevede k žadnému konci.Napadá mě jedno staré přísloví,že každý z nás má v sobě dva vlky,hodného a zlého a vítězí ten kterého krmíš.
Také já bych tuto knihu zařadila jako povinnou pro všechny.

Renatecka
19.07.2020 5 z 5

Super knížka. Náročná jak z hlediska dobových problémů, tak počtu postav. Řekla bych jedna z nejlepších na téma německo -české vztahy v pohraničí v době před a během 2. světové války.

Kopretina_aku
10.06.2020 5 z 5

Ze začátku jsem se musela zorientovat v postavách a sžít se s nimi. Pak už se mi kniha četla velmi dobře a považuji ji za jednu z nejlepších, pokud jde o téma Sudety. Popsané z různých úhlů pohledů. Téma moci, pomsty a nenávisti je zde ukázkově popsáno a kniha nutí čtenáře k zamyšlení.

Tvefisto
20.04.2020 5 z 5

Pokud jsme tu dobu nezažili, nemůžeme tušit, jak se všichni, kterých se popsané události týkaly, cítili a co prožívali. A osobně ráda zůstanu u toho, že to ani nikdy na vlastní kůži zažít nechci. Jak pomnichovské události, tak i poválečný odsun soudit nemůžeme, ale můžeme se poučit...Příběh se četl sám a nemohla jsem se od knihy odtrhnout - obzvláště, když mi došlo, že příběh mlynáře Hartmana znám (i díky tomu, že jsem se o "opravdovou" historickou postavu více zajímala). Moc doporučuji, ucelený příběh se vším, co k té době náleželo.

Endy17
13.03.2020 5 z 5

Otázka odsunu mě provází celý život, otázka, na kterou těžko hledám odpověď - pokud vůbec odpověď existuje. Jiří Hanibal pojal téma ve větší šíři, a i když ani on univerzální odpověď nenabízí, naznačuje alespoň její směr.

Abroš
14.02.2020 5 z 5

Spolu s Cejchem od Šmída jedna z nejlepších knih na téma soužití Čechů s Němci v Sudetech.

ladyka
18.03.2019 5 z 5

Výborně zpracované a popsané jedno z temných období čs. historie. Oproti jiným románům pojednávajících o této etapě má kniha přidanou hodnotu - a to komplexnost. Autor totiž příběh zasadil do širších souvislostí, a to jak časových a historických, tak národnostních.
Na příbězích mnoha postav (čtěte pozorně nebo si rovnou dělejte poznámky) popisuje vývoj česko-německých vztahů, a to velmi poutavě, citlivě, aniž by soudil či odsuzoval a dojem na čtenáře je pak o to silnější. Proto chápu ostatní čtenáře, že o knize/době přemýšlí a že v nich rezonuje i delší dobu po přečtení, já to nemám jinak... Kniha by si zasloužila mnohem větší pozornost a klidně bych ji v knihkupectví vystavila vedle takových perel jako je např. Hana. Určitě si to totiž zaslouží!

Miretti
10.03.2019 5 z 5

Snad proto, že jsem z pohraničí, mě kniha zasáhla více, než jsem čekala. A i já, jako čtenář níže, doporučuji číst v jednom kuse a nenechat se ničím rušit.
Těžká doba, dodnes budící vášnivé diskuze. Autor ji zasadil do příběhu několika obyvatel malého města. Tak věrohodně, že jsem slyšela klapot mlýna, ale i zfanatizovaný dav .
Je mi smutno z toho, co dovede s lidmi, kteří vedle sebe žili, udělat fanatismus a slepá víra, závist a nenávist. A to napříč staletími.
Kniha je čtivá, pro mě jedna z nejlepších, co jsem četla a mrzí mě, že není k sehnání. Určitě se k ní budu vracet a ostatním doporučuji.

knihovnička007
07.03.2019 5 z 5

Těžká, smutná kniha.
Jak se přátelství a láska rychle dokáže rychle změnit v nenávist. Jen proto, že je člověk Čech, Němec, Žid.
Lidé žili v souladu tak dlouho, měli tolik společného a pak začali naslouchat nenávistnému hlasu z rádia.
Co k tomu vedlo 16letou holku? Nenávist, závist...
Místy byla opravdu síla knihu číst.
Kniha je skvěle napsaná, určitě doporučuji přečíst.

jindra3953
12.01.2019 5 z 5

Jak už tu kdosi napsal přede mnou, měla by to být povinná četba pro všechny. Smutné čtení, člověku běhá mráz po zádech z toho, jak tenká je hranice mezi láskou a nenávistí, mezi "normálním" životem a jeho totálním rozpadem. :(

aralka
11.01.2019 5 z 5

Je to velmi "těžká" kniha, nejde o žádné odpočinkové čtení, ale sepsáno je to výborně, velmi autenticky... při čtení si dokážete představit, jaká atmosféra byla v Sudetech před válkou, během války i po válce, jak se lidé chovali, nic nebylo černobílé, byli i dobří Němci a špatní Češi, někdo jednal tak, aby měl co nejvíce výhod v dané době, jakmile se době změnila, opět se "překabátil", někdo měl silný charakter a nebál se dát svůj názor najevo i přesto, že to bylo proti většině a byl za to týraný, lidé byli zfanatizovaní, téměř nikdo nebyl úplně bez viny, těžko soudit, jak by se člověk zachoval sám v této složité době....kniha má velmi široký záběr, závěr se odehrává v současnosti , kde autor polemizuje s tím, že je možná lepší ošklivou etapu života v sobě uzavřít a nedrásat a netraumatizovat se tím celý další život, na druhou stranu je dobré si vzít ponaučení z historie a tyto chyby pokud možno neopakovat, ale lidstvo je ve své podstatě nepoučitelné...

Bolomsson
08.05.2018 4 z 5

S odstupem pár týdnů přidávám hodnocení a i po těch pár týdnech se mi kniha svým skvěle popsaným příběhem, jejími úryvky a pasážemi doslova vybavuje před očima. To je známka toho, že jde o knihu, která mi rozhodně utkvěla v paměti.

Jsem mladší ročník, naprosto vzdálený této době, takže tuto dobu znám jen ze školních lavic, z různých dokumentů či útržků časopisů, takže o této době či smutném období našich dějin jisté povědomí mám, avšak tato kniha mé obzory a citlivější vnímání této části našich dějin výrazně rozšířila.

Jak zde píše někdo níže, rozhodně to není odpočinková četba a doporučuji číst, pokud možno "na jeden zátah", ať se v postavách neztrácíte a nepletou se vám. Já osobně jsem s tím měl občas problémy, ale nakonec se vždy a v pravý čas zorientoval. Laikovi dnešní doby mohly přijít události Sudet místy zbytečně vykonstruované a přehnaně vyhrocené, ale věřím, že četbou tohoto skvělého díla od pana Hanibala by většina neznalých této části naší historie v mnohém své zatvrzelé myšlenky a názory přehodnotila. Kdo ví, jak by se každý z nás v té době zachoval a nenechal se ovlivnit okolím, přáteli a jistou formou propagandy a zanechal si svou čestnost a úroveň za každé situace.
Brilantně sepsáno!

Jane100
17.04.2018 5 z 5

Krásný a velmi dobře propracovaný příběh obyvatel pohraničí během 2. světové. Rozhodně doporučuji k přečtení. Ke knize se budete rádi vracet.

Len2očka
08.02.2018 5 z 5

Brilantně napsaná kniha,řadím si mezi TOP knihy a určitě si ji chci pořídit do své knihovničky.Děkuji pane Hanibale.

4xab
24.06.2017 4 z 5

Zajimave cteni. Jeden z pohledu, jak to tenkrat bylo. Nic nebylo jen cerne nebo bile. Kruta doba. Nasledky jsou do dnes. Myslim, ze by tato kniha mela patrit do povinne cetby. Aby i mladi vedeli, ze co se stane dnes, odrazi se v budoucnu.