Které knihy jsou pro vás nezapomenutelné?


newtory
HTO
rusalka123
rusalka123 09.12.2014 v 19:19

AjaMaja - o to to právě může být horší... Když čtete a najednou si uvědomíte, že to není smyšlený román, který má hrát na city, ale že to se vážně dělo... Fuj...Také nevím, jestli někdy najdu odvahu...

ZuzankaDK
ZuzankaDK 09.12.2014 v 19:39

Přiznám se, že do krize středního věku mám daleko, ale myslím, že tato kniha by mohla být vhodná :) http://www.databazeknih.cz/knihy/stepni-vlk-1793

SpecNaz
SpecNaz 11.12.2014 v 12:31

http://www.databazeknih.cz/knihy/cesta-ke-stesti-32708

tahle knizka by mohla byt ta prava co hledas

Maxiimus
Maxiimus 11.12.2014 v 12:39

Není to sice moc pozitivní čtení, ale člověk si pak váží více svého života a času. Je to skutečný příběh a někoho (třeba mě) může rozhýbat k činnosti.

http://www.databazeknih.cz/knihy/jmenem-mych-blizkych-31404


Pejsánek
Pejsánek 13.12.2014 v 16:50

Komenský-Labyrint světa a ráj srdce. Umím si vybrat velice snadno. Kniha má TRVALOU platnost. Např. výchovu dětí v tehdejší době zvládli i nevzdělaní lidé ve spolupráci s tehdejší školou o 1000% lépe, než veškeré současné výchovné metody. Dnes je výchova dětí komedie a byznys s negativními výsledky.

Text příspěvku byl upraven 13.12.14 v 17:07

pajonek
pajonek 13.12.2014 v 17:36

...i tahle otázka je u mne vyřešena
...v mládí u mne jednoznačně kraloval Robinson
....ve studijních létech byla jednička Jih proti severu, tu vzápětí přefikla Vojna a mír a na pár roků se jednoznačně na prvním místě prosadil Vítězný oblouk / tolik moudrých slov co pronesl Ravic v této knize se jen tak na jednom místě nenajde ..
...pak přišel rok 1974 a první vydání Kmotra - a od té doby je jasno ! Kmotr je jednička ze všech jedniček nejjedničkovatější...a to přesně 40 roků...

herdekfilek
herdekfilek 14.12.2014 v 11:41

Zápisky z podzemí

Budu považován nejméně za Žižku, když jsem se tak hrdinně přiznal?

Dudu
Dudu 14.12.2014 v 13:23

Černý obelisk od E.M. Remarquea bych dnes zařadil asi úplně na špici.

Aiwa
Aiwa 14.12.2014 v 14:26

U mne zatím vede Příběh o lásce a tmě (Amos Oz). Ale není snadné vybrat jednu - klidně by se dalo vybírat podle žánru, státu, období (i tak bych se neomezila jen na jednu). Třeba se to časem změní, nemám zatím načteno nijak moc knih.

SpecNaz
SpecNaz 20.12.2014 v 16:29

Jak uz bylo receno - rict, ktera kniha byla ta nejlepsi je opravdu obtizne, protoze predpokladam, ze vetsina z nas, co tu jsme toho precetla uz docela dost. Nejakou skvelou knihu vetsinou nahradi jina skvela kniha, ktera ma tu vyhodu, ze prisla az po "ni" a je zive v pameti.

Pokud pominu spoustu skvelych a inspirativnich knih z oblasti naucnych, tak bych zminil (musim jich zminit vic) asi tyhle co mne zrovna napadnou (urcite zapomenu na nejakou srdcovku): Pes Baskervillsky - Doyle, Laska je jen slovo - Simmel, Kmotr - Puzo, Neznost - Foenkinos, Harry Potter - Rowling, Zaklinac - Sapkowski, Pan Prstenu - Tolkien atd. atd to by bylo donekonecna :D

VíťaNT
VíťaNT 23.12.2014 v 00:07

Když se tady v jiné diskuzi nastínilo to téma romské otázky, tak ačkoliv se za žádného rasistu nepovažuji, spíše naopak, nejlepší kniha co jsem zatím četl a kterou asi jen tak něco nepřekoná, je kniha "Děvčátko, rozdělej ohníček" od Martina Šmause. Autor v ní bez nějakých v dnešní době obzvlášť populárních a laciných rasistických urážek naprosto trefně popisuje v příběhu malého romského chlapce Andrejka, proč s cikány nemůžeme společně žít. A že ten důvod proč tomu tak je, není ani tak v nich, jako v nás. Vím, je to docela citlivé téma, ale už z toho důvodu stojí za to si tu knihu přečíst.

Text příspěvku byl upraven 23.12.14 v 00:44

VíťaNT
VíťaNT 23.12.2014 v 13:22

binysek: Nevím, jestli to není moc rychlý soud napsat o knize, kterou si nečetla, že to není dobrá kniha, ale možná si někdy najdeš na ní čas. Třeba jsem se k ní jen špatně vyjádřil já.
Moc Ti díky za odkazy na další knihy k tématu. "Děti z hliněné vesnice" si objednám tady v bazaru a po těch dalších dvou se mrknu v knihovně nebo ještě někde na internetu. Na DK jsem je v bazaru neobjevil.

V podstatě souhlasím se vším co píšeš. Z té knihy co jsem zmínil v předchozím příspěvku mám pocit, že největší chyba se stala, když dostali něco od státu zadarmo a když to rozbili, přišli si pro další. A ten malý chlapec ještě vypráví, že určité zklamání v jeho životě přišlo, když uviděl, jak prvně cosi ukradl Cikán Cikánovi. Jinak taky takové to házení Romů do jednoho pytle nemám rád, přijde mi to hodně nebezpečné.

Je to už patnáct let zpátky, dělal jsem tehdy ve škole pro postižené děti, ne dlouho, jen jeden rok, ale můj největší kamarád ve třídě, kde jsem pracoval, byl právě Rom. Měl deset let, jezdil na vozíku, nemohl chodit. Učení mu moc nešlo, ale když jsem vzal do ruky kytaru, stačilo, abych mu písničku zahrál jednou nebo dvakrát a on už ji uměl zazpívat. Jezdili jsme spolu po různých Domovech důchodců a školách, kde jsme mohli, tam jsme zpívali. Pak jsem ho jednoho dne naposledy objal a nikdy více už jsme se neviděli. Dodnes, když někde hraju tak vím, že je někde blízko mě. Naučil mě toho víc, než všechny třídy školy a dal mi tolik síly, že bych ji nenašel ve všech posilovnách světa.

Text příspěvku byl upraven 23.12.14 v 13:27

VíťaNT
VíťaNT 23.12.2014 v 13:39

moserova: Taky děkuji, mějte se..

Raksa.A
Raksa.A 23.12.2014 v 19:12

Víťo, a když najdeš knihu Zlaté náušnice od Jolán Földes, tak si ji určitě přečti. Jen tam nejsou Romové, ale cikáni. A nevím jak je to s těmi Romy - jeden můj kamarád z práce byl na to alergický - vždycky vykřikoval - neříkej mi Rom, já jsem cikán.

martin5337
martin5337 23.12.2014 v 19:22

V mládí jsem se opakovaně vracel ke Třem mušketýrům a Na západní frontě klid. Je mi jasné, že jsou určitě kvalitnější a hodnotnější díla, ale pochybuju, že si ještě nějakou knihu přečtu 4x:)

vincek1
vincek1 25.12.2014 v 11:15

Já jsem tady již psal, že toto téma je pro mě problém. Když, ale zareaguji na martina5337, tak bych dokázal odpovědět na otázku, ke které knize se vracím. Je to například Tajuplný ostrov o J.Verna z mládí, Osudy dobrého vojáka Švejka z vyššího věku a jsem zase na začátku. Seznam knih ke kterým se rád vracím by zabral dost velkou část tohoto fóra. Já prostě nejsem schopen vybrat nej knihu. Omlouvám se, ale nejde to. Krásných knih je tolik, že vybrat tu nej nedokážu. Hezké prožití svátků a hodně zdraví a krásných knih v roce 2015, přeji.

VíťaNT
VíťaNT 25.12.2014 v 17:58

Raksa.A: Díky za tip. Určitě si to brzy seženu a přečtu, dám pak vědět :)

Psax
Psax 09.01.2015 v 13:43

Jak jsem psal v "Nejsmutnějších knihách":
Johannes Mario Simmel: Láska je jen slovo
Ray Bradbury: Smrt je vždycky osamělá

dál určitě Michael Krupa: Mělké sibiřské hroby

no a když jsem kdysi dočetl "Miluj bližního svého" a "Na západní frontě klid" zařekl jsem se, že už žádnou válečnou literaturu nechci nikdy vidět.

helenkan
helenkan 10.01.2015 v 12:12

Dočetla jsem Zlodějku knih a zanechala ve mě docela silnej zážitek.Skvělá knížka.

Alisce
Alisce 10.01.2015 v 12:22

helenkan: Ano, Zlodějka je vážně překrásná a musím uznat, že i film se povedl. :-)

Text příspěvku byl upraven 10.01.15 v 12:22

Marika Vanova
Marika Vanova 11.01.2015 v 20:27

helenkan i Alisce: to musím potvrdit, kniha i film Zlodějka knih se povedly. Já to četla až po filmu a nemělo to chybu, kniha mi to ještě více rozšířila a to se mi nestává často, když vidím film jako první.

Anna 13
Anna 13 18.01.2015 v 15:59

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

X.314
X.314 18.01.2015 v 16:43

Kdybych měl vybrat pouze jedinou knihu, tak by to byl Pán prstenů (jednosvazkové vydání), to můžu číst pořád dokola :-)



Vložit příspěvek