Krása vyřčeného čili Úryvky z knih


Terazky
Terazky 11.01.2018 v 20:02

"...Nemohl se odtrhnout od paprsků: zdálo se mu, že tyto paprsky jsou jeho novou přírodou, že po třech minutách s nimi nějak splyne..."
(F. M. Dostojevskij - Idiot)

Jass
Jass 12.01.2018 v 17:31

Eurípidés - Andromaché (https://www.databazeknih.cz/knihy/herakles-a-jine-tragedie-57696 )
1. Trochu wildovský úryvek ze starého Řecka...
Andromaché (za ní křičí):
To doufám! - Divná věc: I proti strašným hadům
stanovil někdo z bohů lidem byliny
a - co je nad zmiji a oheň ničivější -
proti zlé ženě lektvar nikdo nenašel
až podnes; takovou jsme metlou pro lidstvo.
2. XD
Meneláos:
... A já jsem spojencem své dcery - neboť pozbýt
potěchy v loži - to mám za věc nemalou.
Ač jiné zkoušky ženy unesou jak nic,
když přijdou o muže, tu přijdou o život. ...

Viki9
Viki9 12.01.2018 v 18:32

"Hluboko v lidském podvědomí je neodbytná potřeba mít logický vesmír, který dává smysl. Avšak skutečný vesmír je vždy o krok za logikou.“
(Frank Herbert - Duna)

denib
denib 14.01.2018 v 19:40

"Jeho menší špatné já se zaradovalo. Jeho větší já nikoli; jeho větší já bylo znechuceno, jak jeho souputník může být tak škodolibý. To však na oslavy v menší části duše nemělo žádný vliv."
(Stephen King - Čtyři po půlnoci I: Skryté okno do skryté zahrady)

Dudu
Dudu 15.01.2018 v 01:06

Teď už vím, že nejšťastnější hry jsou hry nedokončené, nejčistší láska je láska nedomilovaná a nejkrásnější písně jsou písně nedozpívané.

Viktor Astafjev - Poslední pocta

bytost
bytost 15.01.2018 v 09:14

„Dítě, když se narodí, umí všechno, ale musí to zapomenout, aby s námi mohlo žít.“

V. Havel - citáty


Marika Vanova
Marika Vanova 15.01.2018 v 10:56

"Někdy je fajn darovat lidem kromě toho, co potřebujou, taky to, co chtějí. "
Jay Asher - Vánoční zázrak

Viki9
Viki9 15.01.2018 v 18:31

„Tak třeba vy, vy jste slušný člověk, to já vím. Byl jste slušný, jste slušný a slušný zůstanete, i kdyby vás věšeli. Nebo kdybyste, nedej bože, někoho věšel vy. Pořád zůstanete svým způsobem slušným a pořád tomu budete věřit.“
(Irena Dousková - Medvědí tanec)

alexvera
alexvera 15.01.2018 v 22:51

"Přece nemůžeme zabít někoho, kdo ještě ani pořádně nežil." (Karen Duve - Jíst slušně)

intelektuálka
intelektuálka 16.01.2018 v 10:33

Stvořitel přivedl na svět všechny pozemské bytosti, nakonec stvořil muže a ženu.
A stvořil je tak, že dokážou poznat tělo své i toho druhého, ovšem duše opačného pohlaví je jim navěky vzdálena. Jen na takovémto pomezí totiž mohou najít správnou cestu.
Calvin Sashone, Creative Mythology

bytost
bytost 17.01.2018 v 12:49

,,Tuším jen, že jsou tam stovky různých javorů, které se rády stojí barevně. A trav a keřů tísíce. Sem tam nějaký ten jehličnatý se svéhlavě drží své zeleně, jen ji obrací dotmava, skoro dočerna, když slunce na chvilku se schová za mrak. Už nepálí, ale hřeje a hlavně svítí. Svítí a osvětluje kytice stromů, celé stráně, mělká údolí. Tiší vítr.,,
(Jan Werich - Lincoln 1933)

k4chna
k4chna 17.01.2018 v 17:53

Rozhodl jsem se, že budu žít věčně, a umřu jenom kdyby mi to nevyšlo.
(Joseph Heller - Hlava XXII)

Koka
Koka 18.01.2018 v 16:20

Čím pošetilejší, čím grotesknější je nějaká příhoda, tím bedlivější pozornosti si zasluhuje, a právě ten bod, který věc zdánlivě nejvíc zatemňuje, věc s největší pravděpodobností nejlépe vysvětlí - je-li arci přesně zvážen a vědecky analyzován.
in:
https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/pribehy-sherlocka-holmese-pes-baskervillsky-48929

InaPražáková
InaPražáková 18.01.2018 v 22:49

V nových domech nebývá žádná místnost pod zemí. Nové domy nemívají svoje nevědomí.
(Ivana Myšková - Bílá zvířata jsou velmi často hluchá)

denib
denib 19.01.2018 v 19:16

Bylo pozdní odpoledne, šedé a zářící, ale do pokoje byl dovolen vstup jen světlu barvy špíny. Víc látka závěsů neumožnila.
(Markus Zusak - Zlodějka knih)

intelektuálka
intelektuálka 19.01.2018 v 19:31

Odpuštění je těžké. Ať ho nabízíš.....nebo přijímáš.
Ch. Martin - Hora mezi námi

Eicherik
Eicherik 20.01.2018 v 18:32

"Víno je jako déšť. Dopadne-li do močálu, učiní ho ještě odpudivějším. Ale dopadne-li na zdravou půdu, probudí ji do květu a krásy," poznamenal Colla, který už delší dobu nepromluvil.
(Peter Tremayne - Údolí stínu)

Dudu
Dudu 20.01.2018 v 19:03

Oslněnýma očima jsem se zahleděl k nebi, k tomu šedivému, nekonečnému nebi nějakého pomateného boha, který vymyslel život a umírání, aby se pobavil.
E. M. Remarque - Tři kamarádi

denib
denib 21.01.2018 v 10:37

"Chodit po Měsíci byla hračka. Nešlo o nic těžkého. Ovšem dostat se na Měsíc - na tom nebylo lehkého vůbec nic."
Buzz Aldrin v předmluvě ke knize Vesmírné výpravy (Giles Sparrow)
https://www.databazeknih.cz/knihy/vesmirne-vypravy-od-prvnich-krucku-po-prah-mezihvezdneho-prostoru-127215

Pavlinka777
Pavlinka777 21.01.2018 v 13:57

My, kdož jsme zažili časy lepší, věříme v jejich návrat.
Josef Toman - Sokrates

intelektuálka
intelektuálka 24.01.2018 v 11:25

Nejjasnější den, na svět tmy dává zapomenout zář.
V plamenech hoří. Mou láskou k tobě plane světa tvář.
Sophia de la Martiniéres - Světlo za oknem

bruntal
bruntal 24.01.2018 v 13:59

A potom jako by se něco rozzářilo. To se stává pokaždé, když jsou děti šťastné.
John Gunn Chatrč v horách

bruntal
bruntal 24.01.2018 v 14:06

V odraze zrcadla zahlédl dětské oči, které se na něj dívaly škvírou v pootevřených dveřích. Ty oči byly vlhké. "Již nikdy!" řekl si...
Robert Fulghum Vše co opravdu potřebuji znát jsem se naučil v mateřské školce (nevím zda je to úplně přesně, knihu jsem četl již před nějakou dobou, ale ta slova mne velmi silně zasáhla, až k slzám...)

Text příspěvku byl upraven 24.01.18 v 14:18

denib
denib 24.01.2018 v 14:16

"Kdybychom netušili konec, jak bychom si pak dokázali vážit toho, co ještě trvá."
Ivan Klíma - Ani svatí, ani andělé

intelektuálka
intelektuálka 25.01.2018 v 10:34

Jak dlouho vůbec žije člověk?
Žije tisíc let nebo jen jediný rok?
Žije týden nebo několik staletí?
Na jak dlouho člověk umírá?
Co chce říci všem věkům?
Pablo Neruda



Vložit příspěvek