Kořeny hororu...


Mortymer
Mortymer 17.02.2018 v 03:53

Vždy mě nejvíc oslovily horory které mi zpětně ukázali, že byli inspirací těch dnešních (i ve filmu).
Mým jednoznačným favoritem je celkově (podle mě podceňovaný) H.P.Lovecraft, který zároveň inspiruje i spoustu dobrých fantasy.

Eicherik
Eicherik 17.02.2018 v 07:29

Lovecraft je i můj favorit. Nemyslím si, že by byl podceňovaný. Je to spíše takový kultovní autor. Takový E. A. Poe tady má sice více fanoušků, což mě trošku překvapilo, ale když porovnám tvorbu těchto dvou praotců hororu, tak u mě jednoznačně vítězí Lovecraft. Od Lovecrafta se mi líbí snad všechno, kdežto od Poa jen něco. :-)

eraserhead
eraserhead 17.02.2018 v 08:27

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Nomia
Nomia 24.02.2018 v 13:29

Když je řeč o praotcích horor vzpomenu, tak si spíš vzpomenu na takové autory jako je M. R. James, Bram Stoker, Washington Irving, R. Bloch (i když ten snad napsal jedině slavné Psycho) nebo i taková klasická Mary Shelley. Uznávám, že to už jsou opravdu krapet fosílie. :))
Ale takové ty klasické novodobé horory to je prostě hlavně King a Lovecraft.

Mortymer
Mortymer 27.02.2018 v 22:54

mno on Lovecraft je podle mě právě tak krásný případ právě v tom, že jeho tvorba samotná se sama o sobě (až na C'thulu) dnes skoro neprosadila jako samostatný horor. Jen ji potkáváme a sem tam si na něj vzpomenu, když vidím chapadlo. Poe mi zas přijde jako dogma, které se uctívá a nemění. Nebo jinak. Poeovo pojetí strachu v zásadě vychází ze strachu sebe sama a toho děsivého sadisty v nás, což je dost obecné a hledat se dá v tom případě všude. Poe se v nás snaží probudit toho sadistu a bát se ho. H.P.L. to bere z jiného úhlu a útočí na naši titernost a bezvýznamnost. Bram Stoker mi zas přijde krásný v tom, že se drží až pohádkové klasiky :) ...krásný jasný záporák v podobě stvůry, ale (prasynovec) mu to trochu podle mě kazí v pokračování Drákula Nesmrtelný.

Text příspěvku byl upraven 27.02.18 v 23:00

Mortymer
Mortymer 27.02.2018 v 23:09

Když se na to naráží, tak každý typ by měl mít svého zakladatele. Stoker "oživil" upíry.
Kam hodit Havrana?



Vložit příspěvek