Komentáře, hodnocení


bamba
bamba 21.02.2016 v 20:12

chvála demokracii - je mi jedno kto a ako hodnotí knihy - a možno aj v tom prípade, keby to boli moje vlastné knihy.Kniha je výsostne subjektívny artikel. Nie každému sa všetko páči rovnako a nie každý používa rovnaký colštok.

MarkétaLore
MarkétaLore 21.02.2016 v 20:33

no, já když se podívám na svoje hodnocení, tak málo kdy dám tři a míň. Odpad nedávám vůbec. mám v profilu napsaný co kolik hvězdiček znamená. Taky jde o to, že nedočtenou knihu není uplně košer hodnotit. a špatnou knihu já tedy nedočítám. Pak se třeba podívám na hodnocení, no dát babičce odpad, to už chce odvahu, kterou má jen mládí...

Text příspěvku byl upraven 21.02.16 v 20:34

lenkaknel
lenkaknel 21.02.2016 v 20:34

Já se už několikrát setkala s tím, že čtenář knihu kladně okomentoval a ohodnotil odpadem. Většinou šlo v takovém případě o účelový (autorův) komentář, kdy se tu dotyčný vyskytl jen jedinkrát v den registrace.

MarkétaLore
MarkétaLore 21.02.2016 v 20:36

tak tomu nerozumím, proč by to někdo dělal. . a vůbec, to hodnocení není uplně v pořádku, žádná kniha není odpad.

Koka
Koka 21.02.2016 v 21:10

Myslím, že mnoho knih je odpad, opravdový, nechutný odpad, co si nic jiného, než výsměch či odmítnutí nezaslouží. Ale je docela pravděpodobné, že hodnocení "odpad" dá nechtěně i některý čtenář, který hvězdičky používá jako známky ve škole a domnívá se, že jedna hvězdička = jednička.
Mě spíše zaujal jiný častý jev, a sice, že své nadšení z knihy, spokojenost, radost či uznání, jednoduše "kladný posudek" obyčejně uživatelé doprovodí i slovním komentářem (různé "výživnosti" a kvality, to je fakt), ale naproti tomu špatné mínění často projeví jenom hodnocením, tj. nízkým počtem hvězd, aniž by slovně zdůvodnili svůj názor. Snadno si to ověříte: když u knihy, u níž není mnoho slovních komentářů, se podíváte do obdélníčka s procentem hodnocení a počtem hodnotitelů, poznáte ten nepoměr - hodnotitelů je mnohem, mnohem více, než komentátorů, a po rozkliknutí hodnocení se ukáže, že nízké hodnocení dali obyčejně ti, co jej pak nijak slovně nezdůvodnili. Nerozumím, proč tomu tak je, copak napsat, jaké měla kniha chyby, nedostatky atd. je těžší, než slova obdivu?

MarkétaLore
MarkétaLore 21.02.2016 v 21:24

takové knihy neznám, možná jsem je nedočetla, možná jsem ani nezačala číst, to by mě zajímalo, koka, co je pro vás odpad. Jinak ano, myslím že je to jednodušší . Pět chválu .

Text příspěvku byl upraven 21.02.16 v 21:25


MarkétaLore
MarkétaLore 21.02.2016 v 21:28

no jo, ale jde o ten odpad. a taky pokud knihu nedočtu, tak nemůžu říct, jestli by se mi nezačala líbit ke konci.

Text příspěvku byl upraven 21.02.16 v 21:32

Koka
Koka 21.02.2016 v 21:39

Pet chválu je stejně jednoduché, jako něco hanět, oboje se dá vyslovit jednoslovně i prostřednictvím dlouhého a erudovaného rozboru.
A co já považuji za odpad? Právě jeden čerstvý komentář mi napověděl: I když jsem tuto knihu nečetla
http://www.databazeknih.cz/knihy/divka-ktera-nesmela-mit-sny-238955?c=all#c377269
naprostá většina komentářů o ní (a zde věřím, že oprávněně) mluví jako o výplodu nezvládnutého základního "řemesla".
Knihy, které autoři (a/nebo překladatelé) nedovedou napsat ani na takové formální úrovni, aby se daly normálně, bez zaškobrtnutí číst, jsou u mě odpad. Je to jako když v čokoládovně z výrobní linky vyjdou některé pralinky zdeformované. Jsou jednoduše považované za odpad, a nejdou do prodeje. U knih tomu tak, žel, není.
A pak obsahově považuji za odpad všechny ty "motivační" bláboly o tom, jak pomocí této knihy zbohatnout, mít hodně přátel, uklidit si šatník, stát se díky radám z knihy oblíbencem v kolektivu, vyléčit se díky šarlatánům z těžké nemoci, předěláním svého myšlení dosáhnout kariéru atd. Takovéto knihy považuji za výsměch lidské individuality a popírání osobnosti, a jsou u mě a priori odpad.

Majdule
Majdule 21.02.2016 v 21:49

Docela mě tahle debata zaujala, zejména z hlediska hodnocení opadu a snadnosti/těžkosti špatného hodnocení. Ano, stejně jako v životě je lehčí nezávazně chválit, než konstruktivně, zdůvodněně kritizovat. Snažím se o obojí a komentuji vždy, když hodnotím, snad moje komentáře nějaký dojem dávají. Ale je taky pravda, že nejhůř jsem dala 2 hvězdičky. Přemýšlela jsem proč: jednak už mám nějakou zkušenost a daří se mi vyloženě špatné knize vyhnout (přečtu si ukázku, anotaci, někdy i kritiku, v rámci žánrů se řídím i hodnocením tady, byť jej neberu jako potvrzení absolutní kvality) a jednak si myslím, že napsat knihu tak, aby vám ji některé ze zavedených nakladatelství (pravda jiné nečtu) vydalo, není vůbec snadné a já si cením každého, kdo má dost chuti, trpělivosti a nakonec i odvahy vyjít s kůži na trh a uspěje. A možná mu i trochu závidím, tak aby to nikdo nepoznal ... ;-)

MarkétaLore
MarkétaLore 21.02.2016 v 21:51

ano, taky občas závidím, podle nakladatelství nevybírám, nevyznám se v nich. gramatické chyby bohužel nejsou chybou autora.

Koka
Koka 21.02.2016 v 22:00

tsal: ad 2) - mluvila jsem o nich nepřímo já, když jsem sem vložila prolink na knihu, která se - dle komentářů - chybami hemží. Jako "artefakt", či "výrobek" je tedy pro mne taková kniha odpadem.

lenkaknel
lenkaknel 21.02.2016 v 22:01

tsal: podle mně je třeba rozlišit, jestli jde o knihu původní, nebo přeloženou (protože v takovém případě autor za chyby opravdu nemůže ;-))

Text příspěvku byl upraven 21.02.16 v 22:02

EvaTurner
EvaTurner 21.02.2016 v 22:01

V každé knize lze najít nějaké pravopisné chyby. Pro autory jsou obvykle podstatné úplně jiné věci, než jestli se tam někdo nevyskytuje pár pravopisných chybek. Samozřejmě by to nemělo přesahovat nějakou mez.

Koka
Koka 21.02.2016 v 22:06

Toto by spíše patřilo do vlákna "Taky máte neoblíbená slova?", ale napíšu to sem: opravdu mě fascinuje, jak si leckdy i na těžké hrubky, nezvládnutou stavbu věty atd. čeština vytvořila a mnozí uživatelé zavedli slovo "chybky". Jak mě zdrobněliny obyčejně nevadí, u této "rostu".

Majdule
Majdule 21.02.2016 v 22:07

Sice jsem v debatě úplně jinde, ale je pravda, že nám šetření některých nakladatelství docela kazí požitek. Ano, do nějaké míry to nevadí, jsme lidi, ale něco přesahuje všechny meze. Ovšem potom otázka zní, nakolik je fér hodnotit autora a příběh jako odpad, když jej někdo špatně přeložil a pak zapomněl i opravit? To je snad na odpis nakladatelství, ne knihy. Pro mě jedna ze situací, kdy bych nehodnotila.

EvaTurner
EvaTurner 21.02.2016 v 22:08

Je velký rozdíl mezi hrubou chybou a drobnou chybkou. Jako drobnou chybku lze například považovat, když někde v textu chybí oddělující čárka - to lze najít v každé knize.

EvaTurner
EvaTurner 21.02.2016 v 22:10

Hodnotit věci jako "odpad" mají obvykle tendenci lidé, kteří sami v životě nikdy nic pořádného nevytvořili.

lenkaknel
lenkaknel 21.02.2016 v 22:13

Teď nevím, jestli se nepletu, ale chybějící čárka je chyba stylistická, nikoli pravopisná.

Majdule
Majdule 21.02.2016 v 22:15

lenkaknel: Pravopisná, ale klidně může pohnout i celou stylistikou ;-)

Koka
Koka 21.02.2016 v 22:17

Hodnotit věci jako odpad mají tendenci zejména manažeři kvality, kteří musejí kontrolovat, co jim vyjde z výrobního pásu, a vhazovat (rozhodovat o vhazování) zmetků do odpadu. A to jsou dle některých empatických osob lidé, kteří nikdy nic v životě sami nevytvořili, a proto - díky své neschopnosti - nechtějí pustit ten svetřík, kterému chybí jeden rukávek, do distirbuce, ani ten motor auta, který má těžkou a životu nebezpečnou vadu, nechtějí vystavovat v autosalonu. No co jsou to za lidi?! Neschopáci!

Text příspěvku byl upraven 21.02.16 v 22:18

EvaTurner
EvaTurner 21.02.2016 v 22:18

Takováto chybka se holt najde v každé knize :) Myslím si ale, že pro autory jsou důležité úplně jiné věci :D

Majdule
Majdule 21.02.2016 v 22:19

Sice mi uniká souvislost, ale myslím, že máme problém spíš s tím, že v řadě nakladatelských domů ten manažer kvality - editor/korektor/odpovědný redaktor - úplně chybí. Nebo Koka považuje za manažery kvality nás uživatele dtbknih? To se mi ale líbí!

siena
siena 21.02.2016 v 22:20

EvaTurner, na to máte nějaký relevantní průzkum? A co je, dle Vás, "něco pořádného", aby si ten dotyčný/á mohl/a dovolit hodnotit?

EvaTurner
EvaTurner 21.02.2016 v 22:22

siena: Hodnotit samozřejmě může kdokoli cokoli. Pointa je ale v tom, že je vždy mnohem snazší kritizovat něco cizího než vytvořit něco vlastního.

siena
siena 21.02.2016 v 22:26

Jo, tak pointa...prostě, kdo není spisovatel nemá co mluvit do hodnocení knih, resp. je mu dovoleno jen jásat...

Text příspěvku byl upraven 21.02.16 v 22:26



Vložit příspěvek