Knihy, zabavené čtenářům učitelem při četbě od lavicí


woodward
woodward 08.02.2016 v 08:50

no jo, ale mám takové podezření, že vy jste vaše rodiče vychovávala o něco později než já ty moje. já žil ještě ve starých, zaostalých časech.

MichelleS
MichelleS 08.02.2016 v 08:52

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 08.02.2016 v 08:54

MichelleS: Děkuji, konečně nějaké relevantní informace. ještě by to chtělo přibližné časové zařazení.

bamba
bamba 08.02.2016 v 08:56

k wodward - na druhej strane mohol ste mať ešte dobrých učiteľov, Teda to čo šlo za prvej republiky najlepšie z triedy za učiteľa, lekára a právnika.
Ja som si pri rozboroch diel obľúbených spisovateľov radšej brala voľno zo školy. Nenechám si przniť básnika len preto, že ho niekto zaradil do učebných osnov.

MichelleS
MichelleS 08.02.2016 v 08:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 08.02.2016 v 09:43

MichelleS:děkuji
Bamba: první republiku nepamatuju. takže nejsem ani učitel, ani lékárník.


lula_k
lula_k 08.02.2016 v 10:47

1985, prva trieda, alica v krajine zazrakov. v druhej triede sme mali inu ucitelku a ta sa vzdy tvarila, ze ma nevidi. aj mame povedala, nech ma netyra uryvkami z citanky. tretiacka knihy nebrala, ale davala poznamky. takze potom som uz asi pod lavicou necitala.

woodward
woodward 08.02.2016 v 10:48

Děkuji pěkně. Haló, všichni, takhle to má vypadat.

reader.007
reader.007 08.02.2016 v 11:53

Mně zabavily učitelky knihy nesčetněkrát, ze základní školy už si ale nepamatuji ani jednu, četla jsem rychleji než spolužáci a neskutečně mě nudilo čekat až se prokoktají přes stránku.

Zato na střední to byla tahle
http://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/male-zeny-male-zeny-34667
a ta mi teda v paměti uvízla hlavně proto, že mi to učitelka ještě okořenila tím, že mi z matiky snížila známku na vysvědčení o jeden stupeň. Mrcha.

woodward
woodward 08.02.2016 v 11:56

Ať se jí nikdy nedostává času na čtení!
Děkuji.

reader.007
reader.007 08.02.2016 v 12:07

Co se týče současnosti, dcera se zabavováním nemá nejmenší problém, pokud má hotovou práci, učitelka je v četbě jen podporuje - dokonce tam mají k výpůjčce čtyřlístky. Bohužel to není nic platné, malých čtenářů je poskrovnu (3. třída)
Nicméně nežehrám že je to zlou dobou, ani mí vrstevníci moc nečetli. Možná víc než dneska, ale ne o mnoho.

Text příspěvku byl upraven 08.02.16 v 12:08

lula_k
lula_k 08.02.2016 v 12:13

som si uvedomila, ze moj druhak ma kazdy piatok celu hodinu, ktora sa vola citanie pod lavicou. to si citaju knihu, ktoru maju v skole. rychlejsi citaju aj vtedy, ked maju dokoncene, aby sa nenudili, ked cakaju na ostatnych. doba pokrocila. nastastie.

woodward
woodward 08.02.2016 v 12:18

nevím, nakolik doba pokročila nebo jak dalece se to dá poznat z toho, jestli učitelé tolerují čtení pod lavicí. když mi byly zabavovány knihy, nebylo to proto, že jsem četl ale proto, že jsem nedával pozor. Pokud jsem třeba odevzdal hotovou písemku, mohl jsem si číst i na lavici. mně spíš zajímá ta ilegální činnost... jenže vy jste tu asi samí slušňáci, jakáž pomoc.

bamba
bamba 08.02.2016 v 12:43

k woodward - k slušniakovi mám asi ďaleko. Čast základnej školy som strávila na dievčenskom záchode - bolo tam harmónium. Ovšem žiadna knižnica.Vyhadzovali ma z hodiny za vyrušovanie a neskôr to bola botanická záhrada - pekné miesto a vykurované aj v zime. Ospravedlnenky som si písala sama.
Pri harmóniu a v botanickej záhrade mi knihy nezabavovali.

Text příspěvku byl upraven 08.02.16 v 12:47

Terry11
Terry11 08.02.2016 v 23:27

Ze zkušenosti vím, že by se spíš mohly zabavovat mobily než knížky, bohužel. Když objevím knihu, mrknu, co čtou, a doporučím dočíst při jiném předmětu. Obvykle to je poslední dobou Sapkowski.
Jinak si pamatuji, že mým prvním prohřeškem byla Horalka na ZŠ a že pan učitel Švehla pravil, že na ni mám ještě spoustu času, a vrátil mi ji skutečně až na konci roku. Mně to nevadilo, půjčila jsem si ji vzápětí od tety. Ale jinak měl pravdu.

Text příspěvku byl upraven 08.02.16 v 23:32

woodward
woodward 09.02.2016 v 00:32

děkuji, ale kdy to asi bylo?

Terry11
Terry11 09.02.2016 v 08:17

Byl to rok 2001.

Ainyska
Ainyska 09.02.2016 v 11:21

Učitele mi zabavili pouze jednu jedinou knihu, ostatní jsem buď uchránila, nebo četla nenápadně. Pokud jsem měla práci hotovou, ani jsem se nemusela skrývat. Bylo to někdy v letech 2007-2008, asi 8 nebo 9 třída, přesně nevím, vlastně včera :). Byla a jsem velký čtenář. Kniha byla některý díl Darrena Shana, který nevím. Bylo to ve fyzice, v laboratoři, takže perfektní místo na ukrýt, kde jsem myslela, že mě učitel nevyhmátne. Vyhmátnul. Knihu zabavil a nechtěl vrátit, když nedám žákajdu. Zapírala jsem ji, ale pak si uvědomila, že to byla kniha z půjčovny a já ji musela do určitého data vrátit, žákajda musela na svět. Slízla jsem poznámku na čtyři řádky, něco ve smyslu: "Nedává pozor, čte v hodinách fyziky a zapírá žákovskou knížku." Poznámka mi ve finále byla jedno, hlavně že jsem měla zpátky příběh o upírově učni a hned další hodinu, když byla šance, jsem se mohla ponořit do příběhu. Doma poznámka prošla celkem hladce :D .

CallidusXM
CallidusXM 10.02.2016 v 19:36

To je divné. Dnešní děti (a to mluvím o dětech ve věku 11-17 let) toho moc nečtou, a když čtou, tak jen když musí. Jednu knížečku přečtou cca za měsíc. Ale mobily jsou něco úplně jiného. Někteří učitelé ve svých hodinách dovolují používaní mobilů, i když to jde v rozporu se školním řádem. "Hlavně aby nerušili."
Podle mě by se neměly knihy zabavovat. Ano, číst na hodinách je špatné, ale upozornění by stačilo. Jen málo dnešních dětí dokáže milovat čtení natolik, že knihu čtou o hodině, riskujíc přitom poznámkou.

Text příspěvku byl upraven 10.02.16 v 19:37

woodward
woodward 10.02.2016 v 19:39

už je to dávno, co jsem chodil do školy, ale dost dobře si pamatuju, že "upozornění" na mě mívalo pramalý účinek. ;)

Raksa.A
Raksa.A 11.02.2016 v 12:52

woodwarde, já tě asi potěším nejvíc. Jelikož jsem četla pod lavicí pořád, bylo mi zabavováno knih spousta. Takže pro vysvědčení jsem si chodila s nákupní taškou - to byl termín, kdy se knihy vracely - aspoň na základce. A mám doma dokonce knihu - M.Hanuš : Setkání na pakku - která má vzadu na přebalu tužkou napsáno Veverková 4.a. Je to už slabounké, špatně viditelné, ale když si uvědomíš, že ta 4.a. je rok 1954...

woodward
woodward 11.02.2016 v 13:07

No jo, Veverková, to je hezké, ale ještě by to chtělo jmenovat nějaké další zabavené tituly. Když jich bylo tolik...

Raksa.A
Raksa.A 11.02.2016 v 13:28

Všechny si už nepamatuju, a taky nevím, jestli to bylo na základce nebo na SVVŠ. Ale pamatuju si od Vojničové Střečka, protože mi to zabavili, když se chystal k útěku z vězení. A taky Astronauty od Lema, protože jsem dostala kázání o superdrzosti, vzhledem k velikosti knihy - což se týkalo i Cooperova Lovce jeleňov. Tam mi ovšem bylo za polehčující okolnost počítáno, že to bylo slovensky. A myslím, že jsem takhle dočasně přišla o Byrdovo Sám a sám, Földésové Ulici u rybařící kočky, Stoneova Námořníka na koni, spousty Jacků Londonů (některé jsem dostala zpátky hned, neb byli z knihovny), nějaké Zane Greye, Montsarratovo Kruté moře - fakt už nevím...

woodward
woodward 11.02.2016 v 13:32

skvělé, já samozřejmě chápu, že si člověk všechno pamatovat nemůže, ale tahle sbírka, to už je zajímavý.

Raksa.A
Raksa.A 11.02.2016 v 13:46

Chápej, chápej - jsem dobrá, je to už 55 let, co jsem maturovala!



Vložit příspěvek