Knihy, po kterých pátrám - poraďte


Aeon
Aeon 01.10.2020 v 17:38

Zdravim Vas, mile citatelky a citatelia :)

chcel by som vas poprosit o pomoc pri identifikacii jednej knihy, ktoru som cital este na zakladnej skole, dostal som ju vtedy ako domacu ulohu a bol to defacto historicky roman o Dzingischanovi. Ta kniha mala, ak si spravne pamatam, biely obal a zlty pas a v nazve sa vyskytovalo nieco na sposob "Zlty kvet" alebo podobne. Neviete mi, prosim, niekto dat hint, ako sa ta kniha presne volala? Rad by som si ju znova precital ale cele roky sa k nej neviem dopatrat.

Dakujem!

Koka
Aeon
Aeon 01.10.2020 v 21:39

nevyzera to ani na jednu :( je to proste hladanie nehladanie. snad na nu raz natrafim znova :) ale dakujem krasne za pomoc!

reader.007
reader.007 01.10.2020 v 22:55

Aeon: sice tam není žádný květ, natož zlatý, ale obálka by odpovídala
https://www.databazeknih.cz/knihy/cingischan-49034

kromě toho jsou další knihy o Džingischánovi v edici Lidová knihovna (Lidové nakladatelství/Svět sovětů) od tohoto autora
https://www.databazeknih.cz/autori/vasilij-grigor-jevic-janceveckij-11907

Raksa.A
Raksa.A 05.10.2020 v 10:49

DanicaT - co takhle Zuzanka objevuje svět?

elfos
elfos 05.10.2020 v 11:52

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


marketadol
marketadol 08.10.2020 v 16:24

Jaký naprosto nejlepší odstavec/úryvek knihy jste kdy četli? Něco, co bylo tak skvěle napsané nebo mělo tak geniální myšlenku, že si to pamatujete dodnes.

bamba
bamba 08.10.2020 v 18:07

aby si to našinec pamätal dodnes, nemusí to byť skvele napísané, stačí že sa to dostatočne omieľa v éteri.

Sarkap87
Sarkap87 08.10.2020 v 23:24

Dobrý den,
Chtěla bych Vás poprosit o pomoc. Mamka dlouho přemýšlí nad názvem knihy, kterou by si rada znovu přečetla a měla ji v knihovně. Připomíná ji nějakou vzpomínku z dětství. Kniha je o ženě, která odešla od manžela a bydlela zadarmo v domě, za to, že krmila labutě. Ze začátku s labutěmi bylo těžké pořízení. Za bouře se labutě nastěhovaly dovnitř ke kamnum. V domě dřív bydlely dvě zeny, sestry.. Nakonec asi přítelkyně. Rada bych ji knihu dala k Vánocům, ale nevím název.
Je váš tu hodně, tak doufám, že jste třeba někdo tuto knihu četl a vzpomenete si na název..

terimila
terimila 18.10.2020 v 09:31

Zdravím, dovolím se přichytit tématu. :) Už delší dobu přemýšlím, jak se jmenovala kniha říkadel a básní pro děti, kterou jsem jako malá měla doma koncem 80. let. Byla formátu A4, celkem tenká, přebal snad byl převážně tmavozelený (les, krajina?).
Byly v ní básničky odněkud z východní Evropy - tipla bych snad nějakou Ukrajinu, Polsko, Pobaltí a podobně. A mně v hlavě utkvěly jen dvě z nich. Poznáte to někdo?
Děkuju! :-)

Pět kocourů rozhodlo se vařit kaši v neděli
Mléko měli, kotlík taky, jenom dříví neměli
Pět kocourů, chytrých chlapců, vyhlédlo si v lese kmen
Chytře, bystře smluvili se, že ho utnou ocasem

Dlouho, dlouho činili se, ocasy už zkřivené
Ať sekali, jak sekali, ten kmen padnout ne a ne
Vrátili se z lesa smutní, každý s křivým ocasem
Není, není, zamňoukali, čím zatopit pod kotlem

A druhá:
Okurčičko, drž se stonku
Neutíkej ze záhonku!
U hájíčka je myš zlá
Špičku by ti uhryzla!

Text příspěvku byl upraven 18.10.20 v 09:39

Koka
terimila
terimila 18.10.2020 v 13:50

Koka: To by mohlo být ono! To jméno autora mi je povědomé. Ta obálka teda snad byla jiná, ale možná tam jen nejsou náhledy všech vydání. Děkuju moc!! :)

Text příspěvku byl upraven 18.10.20 v 13:51

JancaMia
JancaMia 18.10.2020 v 22:36

Normalizacni novela 50-60. léta, na obálce modrý přebal , část na přebalu budovatelského páru zčeskolovenské stokoruný. Nemuzu si výbavit autora ani název knihý. (omlouvám se za ýpsilon, deti mi výlilý do klavesnice kafe), výšlo tuším mezi roký 2007-09 .

siena
siena 19.10.2020 v 06:35

JancaMia, napadla mne kniha Vlasty Třešňáka
https://www.databazeknih.cz/knihy/u-jidla-se-nemluvi-72787

Text příspěvku byl upraven 19.10.20 v 06:59

JancaMia
JancaMia 19.10.2020 v 08:44

siena: moc děkuji to je přesně ono :)

siena
siena 19.10.2020 v 11:53

JancaMia, nemáte vůbec zač. Doufám, že i technika se řádně vysušila:-)

Lískaran
Lískaran 22.10.2020 v 23:52

terimila: Ta básnička o kocourech je i v knize "Peču, peču mazance". Popis přebalu taky celkem odpovídá.

https://www.databazeknih.cz/knihy/pecu-pecu-mazance-99679

terimila
terimila 23.10.2020 v 09:44

Lískaran: JO! Tohle je to, co jsem hledala. Zajímavé, že jsem si z obálky zapamatovala jen tu méně zajímavou a méně dramatickou horní polovinu :) Nakonec jsem zjistila, že jsme doma měli obě - jak Mazance, tak Veselé pohádky a říkadla. :) Díky, díky, díky moc!

Text příspěvku byl upraven 23.10.20 v 18:45

Jana Květoňov
Jana Květoňov 25.10.2020 v 21:01

Dobrý den!
Prosím, neznal-byste někdo maďarského autora, který napsal sci-fi příběh, v němž hrdina se dostane do jiného světa a zhruba po třiceti letech jde proti němu člověk s novinami v ruce...? Moc mi na tom záleží, chci to (jméno autora a název knihy) zjistit své dlouholeté kamarádce.

encyklopedie
encyklopedie 25.10.2020 v 21:33

...jedině co mi to připomíná je /ale už si to houby pamatuji
https://www.databazeknih.cz/knihy/posledni-clovek-22772?str=2

trevize
trevize 26.10.2020 v 18:01

Bogáti - Poslední člověk to určitě není - jde o postapo kdy naživu zůstal jen hlavní hrdina (a možná 1-2 další lidé) - takže těžko mohl potkat někoho s novinami :)
Spíš mi to připomíná - Karinthy Ferenc - Epepe - dostal se do cizího světa, ale neštymuje mi těch třicet let (dle všeho tam byl kratší dobu), Další podobné je Déry Tibor - Cesta pana A.G. do X - ale tam se explicitně mluví o dvou letech

Ennny
Ennny 27.10.2020 v 00:43

Ahoj,neumím si zaboha vzpomenout na název knížky a ani ji neumím dohledat...pamatuju si že to byla knížka o pilotech , nějaká holčina se nastěhovala k bráchovi pilotovi , který měl kamaráda taky pilota co bydlel naproti ,on se bál mít vztah ,tak spolu jen spali ona se snažila sama sobě namluvit že nic víc nechce ,pak tam byl nějaký vrátný co mu říkali kapitán...a ten pilot co se do něj zamilovala , měl blok z mládí,kdy zbouchl nějakou holku rozhodli se že si to dítě nechají ikdyz ještě ani neodmaturovali,ale při odjezdu z nemocnice skončili s autem v řece a to miminko to nepřežilo a ji šli od sebe a on si nějak vseguroval že už se nemůže zamilovat a nakonec vyhledal tu ženu co sní měl toho syna a zjistil že je vdaná a má dítě ...nepozná náhodou někdo z popisu co to je za knížku? Prosiiiiim

Ennny
Ennny 28.10.2020 v 11:38

Už jsem ji našla je to odvrácená tvář lásky od collen hoover

splaty
splaty 30.10.2020 v 21:34

Už přes pět let hledám knihu o modré psychedelické houbě.

Dobrý den, cca v roce 2008 jsem četla knihu od tuším severského spisovatele, neznám však ani jeho jméno, ani název knihy. V příběhu šlo o to, že se hlavní hrdina zúčastnil nějakého rituálu v lese, jehož součástí byla konzumace houbiček. On jako jediný, jak se poté dopátral, snědl nějakou vzácnou modrou houbičku, která způsobila výrazné změny v jeho chování, které on sám nedokázal ovlivnit. Pamatuji si, že jeho přítelkyně, se kterou rituál podnikl, byla snad Indka. Nějakou dobu hledala svého kocoura, kterého hlavní hrdina zabil (právě působením oné houbičky). Ona pak přišla na to, že kocoura zabil on a snad se i rozešli. Ono nešlo ani tak o toho kocoura, to byl jen začátek jeho divného chování, které se stupňovalo. Poradíte prosím název? Díky!

Text příspěvku byl upraven 31.10.20 v 06:20

Antefi
Antefi 30.10.2020 v 22:41

Hledám název knihy, kterou jsem četla v dětství. Šlo o dobrodružnou námořní plavbu, myslím, že pod vlajkou Východní indické společnosti. Jeli asi z Anglie na Jávu, jeden hrdina se (možná) jmenoval Pade a na moře se dostal tak, že usnul na lodi a ta s ním odjela. Dojeli na Jávu, seznámili se s indiány, žvýkali s nimi betel atd. Nemůžu si vzpomenout na název, pořád na to myslím, ví někdo? Děkuji!!



Vložit příspěvek