Knihy o islámu - poraďte, doporučte

Eldar8026.07.2016 v 01:14

Docela vyčerpávající historická kniha o době, ve které vznikl islám. Kniha popisuje docela podrobně historii Byzance a Persie. Kniha je tak svým způsobem víc o těchto starověkých říších než o samotném vzniku islámu:
http://www.databazeknih.cz/knihy/ve-stinu-mece-249873
I další kniha je historická a je mnohem více úmornější než předešlá. Popisuje totiž historicky konflikt křesťanských zemí s islámskými od expanze Arabů až do dnešní doby. Svým způsobem je to 1400 let dlouhý válečný konflikt:
http://www.databazeknih.cz/knihy/stret-nabozenstvi-243639
A nyní něco kontroverzního. Warner a jeho politický islám. Je to hrozně stručné a zabývá se to islámem pouze z politického pohledu. Náboženská stránka islámu je zcela ignorována:
http://www.databazeknih.cz/knihy/samostudijni-kurz-politickeho-islamu-290320
(Brožurek vydal víc, ale tato obsahuje všechna důležitá témata.)
Výše zmíněné knihy jsem četl a nyní se chystám na tyto:
http://www.databazeknih.cz/knihy/proc-nejsem-muslim-90111
a
http://www.databazeknih.cz/knihy/kacirka-proc-islam-prave-ted-potrebuje-reformaci-270367
Tak uvidím. Časem si hodlám přečíst i knihy, které se zabývají islámem jako náboženstvím. Tudíž něco od nějakého religionisty a pak knihy, které vydává český exmuslim Lhoťan.

Text příspěvku byl upraven 26.07.2016 v 01:15

Lector26.07.2016 v 07:46

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lettrice26.07.2016 v 12:27

Jinak samozřejmě knihy Salmana Rushdieho a Orhana Pamuka.

MarkétaLore27.07.2016 v 19:20

tak já doporučuji V afghanistaaanu bůh už jen pláče, Krásná poučná kniha.
A taky ranhojiče, lovce draků, Tisíc planoucích sluncí.

newtory28.07.2016 v 22:33

Neviem komu z moderátorov vadí názov vlákna napísaný v slovenčine,ak je to naozaj problém,tak mažem svoje príspevky v tomto vlákne a vypínam sledovanie reakcií...
Nech si sem prispieva onen horlivý moderátor.
P.S. Založil som s dobrým vedomím asi dve vlákna,toto bolo tretie a zakaždým to isté (!) zbytočný preklad,ak je toto československá databáza milovníkov písaného slova (a ja verím,že je) dotyčný (á) by sa mal zamyslieť (ak má čím).

Text příspěvku byl upraven 28.07.2016 v 23:16

woodward29.07.2016 v 20:53

Dosti obsáhle pojatá historie vztahů a konfliktů mezi křesťanstvím a islámem.
http://www.databazeknih.cz/knihy/neverici-51074


Marluksa02.08.2016 v 06:57

Asi nejlepší, co jsem kdy četla mi přijde kniha: JÁ, POUTNÍK.
Ze začátku je sice trochu rozvleklá a těžce se do ní čtenář dostává, ale později budete mít problém s tím, knihu odložit.

Skeeve07.08.2016 v 21:35

http://www.databazeknih.cz/knihy/proc-nejsem-muslim-90111

Ibn Warraqa a jeho dílo "Proč nejsem muslim" mohu jen a jen doporučit. Autor se nezabývá nějakou filozofií rovnosti náboženství, pochopením muslimů a snahou změnit pohled celého světa k toleranci vůči něčemu takovému jako je islám. Ne. Rozhodně ne. Warraq nám předkládá fakta a fakta a fakta. Pro někoho nestravitelná věc, (ať už z prostého přijímání faktů, či vlastního přesvědčení) jsou to holá fakta, která doplňuje o svůj pohled na věc a rozbor - komentář k dané problematice. Kniha se dělí do několika kapitol, kde řeší jak historii, tak současnost islámu, Mohameda a jiné různé postavy a stoupence islámu, korán, šaríu, islám vůči nevěřícím, islám vůči ženám a mnoho jiných témat - a znovu předkládá fakta. Kniha je vyčerpávající a nečte se jedním dechem jako beletrie. Jak by mohla. Je to více než autorova životní studie. Ale rozhodně by si jí měl dnes každý přečíst, už jen z důvodu, aby věděl a znal, jak se věci mají. Jaký si udělá čtenář o skutečnosti obrázek je už na něm.

Navíc, Ibn Warraq sám vyrůstal v prostředí muslimů a ve světě, kde platí jen právo šaría, nebo právo a zákony z něj vycházející a opírající se o něj. Vyrůstal v rodině, kde nebyla otázka, zda-li někdo muslim je, či není - žádná možnost volby. Na takové věci nesmí lidé ani pomýšlet. Svět fundamentalismu, kde odpadlictví od víry je největší zločin a hřích, za který se platí životem. Bez okolků. Což platí stále.
Vlastně abych se opravil, kniha "Proč nejsem muslim" není jen pouhou studií a předložením faktů, ale autentickou výpovědí ze života, společnosti a světa, který si často tady lidé naivně vykreslují.


Pro yenda1:
Cituji: "....kniha, která se snaží rozlišit islám od nebezpečného a strach nahánějícího islamismu. Média a širokou veřejnost však takové rozlišení nevítá, je moc složité. Radši si drží primitivní představy o "říši zla". " Prosím? Právě média tuhle nesmyslnou bublinu nafukují a vytváří mýtus o hodném a zlém táboře. Jedná se jen o hloupé slovíčkaření, které zacpe naivkám a ovečkám pusu. Chápu, někomu stačí málo na to, aby si nechal věšet bulíky na nos. Pojem "islamismus" je neuvěřitelně vtipný pojem. Heslo, které má být obhajobou zločinů ve jménu Alláha. Ty jsi asi nic o islámu z historie, ani Korán, ani nějakou studii (založenou na faktech, ne filozofické rozbory o lásce mezi řádky) o islámu nečetl, že ne?

Skeeve19. srpna v 08:17

Další výbornou výpovědí o světě, kde náboženství ovládá politiku, životy lidí a jaké má dopady na tamní společnost, jaké má dopady na vztahy s jinými národy... ale hlavně o Hamásu a Palestině je kniha "Syn Hamásu". https://www.databazeknih.cz/knihy/syn-hamasu-393764

Velmi upřímné vyprávění Mosaba Hasana Júsufa, syna jednoho ze zakladatelů onoho politicko-náboženského hnutí, které "západ" označuje jako teroristické, (ale občas i jako "stranu bojující za svobodu", dle toho, jak se to současné politice hodí, momentálně ale "...V současnosti je Hamás na seznamu teroristických organizací několika zemí, například USA, EU, Kanady, Izraele, Japonska nebo Egypta" -
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ham%C3%A1s .).
Je to velmi podnětné čtení a sám autor je dle mého velmi zajímavý člověk, který má k situaci na blízkém východě a problematice islámu co říci.

Text příspěvku byl upraven 19. srpna v 08:20Vložit příspěvek