Kde začít? (naučná literatura)

DISKUZE » O knihách


Viki9
Viki9 11.07.2016 v 13:09

Trochu postrádám vlákno (i když tu je možná někde v databázím dávnověku schované), které by na základě doporučení lidí v určitém oboru nějak znalých, pomáhalo těm, co chtějí proniknout do nějaké oblasti lidského bádání, umu a poznání. Od dějin čehokoliv, přes vědu, matematiku, filosofii a mnohé další až po například etnografii. Má představa o vložených příspěvcích je asi následující:
Dějiny umění – zatím co dříve bylo nepostradatelnou pomůckou pro úvod do dějin umění vícedílné dílo José Pijoana Dějiny umění (http://www.databazeknih.cz/knihy/dejiny-umeni-1-12882) s dodnes poplatným krásným výběrem kvalitních fotografií ale bohužel už značně zastaralým textem, tak v současnosti bych pro vstup do této tématiky volil knihu Tajemství obrazu a jazyk umění od E. H. Gombricha (http://www.databazeknih.cz/knihy/gombrich-tajemstvi-obrazu-a-jazyk-umeni-227560). Klady – čtivost, osobitý náhled, široký záběr.

bytost
bytost 11.07.2016 v 13:43

Angelologie dějin - vliv archandělů na dění na Zemi v časové ose nejen v kultuře, ale v celém spektru lidské činnosti.
http://www.databazeknih.cz/knihy/angelologie-dejin-1-153403
,,Základní myšlenkou díla je, že dějiny jsou rytmizovány postupnou vládou sedmi archandělů, jejichž období trvá vždy zhruba 354 let. Tento větší rytmus je pak doplněn ještě rytmem kratším, kdy se v rámci většího období ještě vystřídá všech sedm archandělů jako další doplňující rytmus.,,

,,Téměř pětisetstránková publikace je bohatě ilustrována množstvím nejrůznějších výtvarných děl, a doplněna je také řadou grafů – autor používá např. exaktní metody inferenční statistiky. Nebrání se ani seriózní kritice svých konceptů, a tak před několika lety proběhlo v Bratislavě na akademické půdě interdisciplinární kolokvium, kde byla jeho teorie i praxe podrobena odbornému zkoumání a kritice. Logicky největší výhrada, že si citované události a jevy vybírá sám, a ty které do konceptu nezapadají neuvádí, byla vyvrácena jednoduše tím, že kontrolní události z dějin byly vybrány bez jeho účasti a následně bylo ověřeno, že do celkového kontextu zapadají. Existence cyklů pak již v zásadě zpochybňována nebyla, různé názory panují naopak nad jejich příčinami – v rámci celkové diskuse kolem angelologie se objevila i čistě materialistická zdůvodnění.,,

Zcela unikátní souhrn informací, které dokazují výše uvedené, jsou zpracovány do dvou dílů.
Angelologie1 a Angelologie2.

Klady - jak píše uživatel džanaka cituji:
,,Největším přínosem pro mě je pochopení, že dějiny mají smysl, že jejich vývoj podléhá řádu stejně jako vývoj jednotlivce a že mezi vývojem kultur a vývojem každého člověka je paralela:
I člověk prochází ve svém životě obdobím staré Indie, Egypta, Řecka, současného Německa a ti, kteří na sobě poctivě pracují zažijí i budoucí slovanskou kulturu.,,

Text příspěvku byl upraven 11.07.16 v 13:44

Viki9
Viki9 11.07.2016 v 15:10

Drahá paní Moserová, Vy opravdu nezklamete. :-D
Asi z mých příspěvků víte, že nejsem zrovna esoterikou prostoupený člověk a asi i tušíte, že zrovna Angelologii (dodnes pro mě vlastně neznámé slovo) jsem asi při zakládání vlákna na mysli neměl. Ale naprosto správně jste pochopila smysl vlákna. To by mělo primárně pomáhat lidem zorientovat se v nějakém pro ně dosud neznámém oboru. A jelikož asi bude existovat povícero lidí, anděly se zaobírajícími, tak Váš příspěvek jim jistě bude ku pomoci. A tak Vám upřímně děkuji za první příspěvek do tohoto vlákna.

Koka
Koka 11.07.2016 v 15:52

Ocitla se u nás knížka pro děti, které by měly být poučeny o základních fyzikálních pojmech zvaných čas a prostor:
http://www.databazeknih.cz/knihy/cas-a-priestor-uja-alberta-296420
Tak se mi zalíbila, že nejen dětem, ale i neznalým dospělým, jako jsem já, doporučuji knihy tohoto pána (vyšly v češtině i slovenštině, tak by s pochopením neměl mít nikdo problém):
http://www.databazeknih.cz/autori/russell-stannard-55012

Viki9
Viki9 11.07.2016 v 22:42

Děkuji Má paní :-) ... trefa do černého ... my starší jsme vyrůstali na Basiliovi Knoxovi a seznamovali se tak s fyzikou (http://www.databazeknih.cz/knihy/opravdove-zazraky-basilia-knoxe-131611)

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 12.07.2016 v 10:39

Světové dějiny - stovky dílčích monografií, několik málo syntéz.
Vyjímečným dílem a skvělou pomůckou k rychlé orientaci je Historica - Velký atlas světových dějin (http://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/historica-velky-atlas-svetovych-dejin-s-vice-nez-1200-mapami-95837). Atlas je členěn chronologicky a geograficky (podle kontinentů, největší prostor logicky dostala Evropa), obsahuje 1200 map, přehledy letopočtů a stručné komentáře k nim. Podle předmluvy je možné při práci s atlasem probrat světové dějiny během 80 hodin, pokud si na každou dvojstranu vyhradíte 20 minut :) Klady - tisíce informací na jednom místě, názornost, přehlednost, kvalitní zpracování map i struktury atlasu. Vřele doporučuji!


Viki9
Viki9 12.07.2016 v 17:02

Již další skvělý příspěvek od Dámy Cecil Gallerani a tak zanechám vlákno jeho samostatnému životu. Za sebe ještě přidám:
Dějiny vědeckého poznání - naprosto výjimečná kniha co do obsahu a šíře záběru je v této oblasti dílo od Billa Brysona Stručná historie téměř všeho (http://www.databazeknih.cz/knihy/strucna-historie-temer-vseho-6277).
Klady: v prvé řadě čtivost a srozumitelnost, ukázka vrcholné popularizační dovednosti, mistrovské novinářské řemeslo v kombinaci s intuicí pro hledání souvislostí a zajímavých momentů.

Viki9
Viki9 13.07.2016 v 22:05

(ještě jedno malé dovysvětlení k vláknu - toto vlákno rozhodně nemá konkurovat již úspěšně běžícímu vláknu A. Einstein, popularizace vědy a naučná literatura. Každé má totiž jiný cíl. Zatímco Lectorovo vlákno má sloužit jako velká databáze všech kvalitních popularizačních knih, zdejší vlákno je zaměřeno na knihy, které otvírají srozumitelným, čtivým a pro laika pochopitelným jazykem komnaty jednotlivých oborů. A teprve až se v oboru rozkoukáte, tak vzhůru k Lectorovi - má tam toho pro vás dost a dost.)

Lector
Lector 19.07.2016 v 13:01

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek